Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Спестовни засраховки живот и подобни 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Спестовни засраховки живот и подобни
Над-определни години, и не само (може би е трябвало да се сетя 10-20 години назад)
човек почва да мисли какви ще ги върши и как ще оцелява след 60, освен ако вече не
е натрупал нужния капитал под всякаква форма :) Или как да помогне на близките си,
ако случайно или неслучайно му хвърлят по-тежка саксия на главата.

Та, какво мислите за спестовните застраховки живот - чета че има такива по 10,15,25 години и т.н.


Пет Юни 21, 2019 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Колкото по-рано я сключи човек, толкова по-евтино излиза. Особеко ако е що-годе здрав.

В България са ташак работа, последния път когато гледах беше преди около 5г и даваха 10.000 лв при смърт срещу 250 лв. годишна такса.

В Германия за 200 EUR годинша такса и 25г продължителност на договора покритието е 250к EUR при изгодни параметри (медицински тест и съзраст под 30г)

Разликата е очевидна, но немските искат адресна регистрация по време на сключване. За инженерите обаче има и алтернатива. Доколкото си спомням IEEE предлагаха на членовете си нещо от рода на $150к за $300, като това включваше и ЕС и нямаше ограничения от гледна точка на възраст и медицинска предисторя. Обаче сега нещата може да са различни и трябва да се провери.

Като цяло най-смислената застрахвка. Няма хъката/мъката, при смърт директно изплащане срещу тапия.


Пет Юни 21, 2019 12:14 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Един съвет само - никога не си прави спестовна/инвестиционна застраховка живот. Като искаш застраховка живот си направи най-обикновена такава, от тези дето плащаш някаква премия и ако умреш плащат едни пари, ако оживееш нищо не плащат. Мисли за себе си като за кола - купуваш си най-добрата застраховка от прилична компания и се молиш нищо да не стане. Т.е. парите дето си ги платил няма да ги видиш вече. Всичко друго е меко казано измама. Единствено има идея да си купиш спестовна/инвестиционна застраховка ако нямаш финансова дисциплина да спестяваш сам, но тогава си плащаш за дяволъка дето се вика.
Аз плащам $31 на месец за $500к покритие, като я сключих като бях на 36 г и има срок 30 г. Минеш ли 40 г нещата стават до стаскъпи и максималния срок става 20 г или още по-малко. Преди имах и такава, дето и викаш спестовна и я спрях на 4-та година щото губех пари. Ако не ме послушаш и все пак сключиш такава застраховка обърни внимание след колко години може да се прекъсне без да плащаш солена глоба. Това би трябвало да ти говори много. Разбира се предполагам условията в Швеция са подобни на тези тук, но има някакъв шанс социализма да ги е направил малко по-благо приятни.


Пет Юни 21, 2019 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
това за IEEE e интересно, въпреки че ги отписах преди години заради алчността им да искат такса за всичко и ужасното им списание

ами имам предвид просто разпределение на спестяванията - спестовна сметка със застраховка живот към нея, вместо срочен влог за 20 години

частна пенсионна застраховка - там има повече заиграване с фондове.


Пет Юни 21, 2019 1:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
$300 на година за $150к покритие ми се струва скъпо. Застраховките през работа или организации като IEEE винаги са по-скъпи защото има комисионни за тях.


Пет Юни 21, 2019 1:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
С две ръце подкрепям това което Dimitar обобщи за спестовната и рисковата застраховка. За мен лично само рисковата заслужава внимание. Груби както го описва обаче си търси спестовна, а не рискова която да допълни съществуваш вече спестовен влог. На негово място бих отворил спестовен влог и бих сключил рискова независимо отнего. Другото просто не е рентабилно.

А относно IEEE трябва да имаш в предвид, че това че покриват страни в източна европа определено играе голяма роля в коефицентите за определяне на риска и съответно вдига цената. По всяка вероятност тази която ползваш ти няма как да се сключи от България, или ако има как то ще е при по-различни условия. Ако не е така, тогава ме живо ме интересува името на застрахователя.


Пет Юни 21, 2019 1:48 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Интерес за БГ такава има, но определено малък.

Избора е по скоро по Северните държави, между частна пенсионна, лични спестявания и застраховка живот, която често е включена в домашната. Или ги правиш и трите, на различни места, ако нещо се обърка в някоя от компаниите. Домашната е нещо като 400Е за 125к Евро покритие на година, което не е малко.

Но все пак до 100к всичко е гарантирано, оттам нататък рискове винаги има. Поне в банковите спестявания.

Димитър - благодаря за съветите, важно е да се чете малкия текст...а и над 40-45 нещата стават сложни и скъпи :)


Пет Юни 21, 2019 2:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
И тъй де, вече сме дърто и за нас пари няма кой да даде. Който иска да пести, да пести, а другите се приемат мисълта че ще умрат като куче някъде под дъжда и това е. Ако пък имат късмет ще им се размине, аз лично не държа, каквото такова.


Пет Юни 21, 2019 3:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Груби в такъв случай всичко опира до данъчната с-ма в съответната държава и размера на пенсията която очакваш

частна пенсионна - ако натрупаната сума се облага с пълни данъци при изплащане и очкваш да имаш прилична държавна пенсиона, то тогава вторичната е напълно безмислена. По-добре си дай парите на някой фонд да ги инвестира. Има всякакви модели за определяне на риска.

лични спестявания - докато инфлацията е ниска, това е опция. Но само ако си
а) тъп - за такива по принцип не е добре да оперират много, много с пари
б) мързелив - мързите да четеш и да се образоваш относно инвестиционните възможности
в) богат - и да ги изяде инфлацията на половина, не ти пука. Имаш достатъчно

спестовна застраховка живот - ако имаш някой друг лев отгоре и не ти се занимава да ги мислиш и думата инвестиция те вкарва в паника си е опция.

Аз лично бих карал със следната схема

Държавна пенсионна + влог + инвестиции + рискова застраховка живот

като за инвестиции всичко което ти е на сърце ще свърши работа. Дали ще са акции, деривати или други финансови инструменти, произведения на изкуството, недвижимо имущество или скъпоценни камъни и метали, важно е да ти е интересно и да ти се занимава.


Пет Юни 21, 2019 3:27 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Тони, по принцип си прав и съм съгласен донякъде с теб, но има едно голямо НО. Ако живеех сам някъде в горите, точно така щях да направя - не ми трябват ни застраховки, ни спестявания ни дяволи, обаче имаме семейства и не живеем в горите. Застраховката живот и спестванията не са за мен - аз като ритна бакъра не ми пука каква застраховка съм имал, но ми пука за тези дето остават след нас, щото всички статистики показват, че жена ми ще ме надживее и ако нещо стане с мен искам тя да е осигурена, за да не умре и тя като куче под дъжда. Също така може така да се разболея, че да имам нужда от доста скъпи грижи и няма да е до това аз да реша дали искам да живея, щото многа и да не съм способен да реша, а тя и децата да трябва да решават и ти гарантирам, че няма да решат да ме оставят да умра под дъжда, както съм сигурен че и теб никой няма да те остави да умреш под дъжда и тогава вече нещата могат да станат доста грозни от финансова гледна точка. Такива неща се случиха и се случват на моите родители и ако не съм аз да пращам пари нещата щеше да са доста грозни. Та аз не знам дали някой ще има пари да го прави за мен и най-добре аз да се погрижа предварително. Всичко друго е тъп и безпочвен игоизъм и криво разбран закон на джунглата.
Едно от най-важните неща е да се избере правилна сума за застраховка живот, щото такива суми от сорта на $25к, $50к и даже $100к са просто смешни. Само евентуален заем за къща може да ги надхвърли многократно. Така че трябва да сметне добре точно какво е нужно. Верно в социалистическа Европа нещата са малко по-лесни или поне не толкова страшни като тук ама и никой не знае какво може да стане след 20-30 г и от върл социализъм палачинката да се обърне на върл капитализъм както и обратното е възможно. Аз затова и написах, че моята философия е купуваш най-добрите застраховки, които можеш да си позволиш и се надяваш нищо да не се случи. Относно спестяванията ми предпочитам сам да се оправям, вместо да плащам луди комисионни други да ми ги оправят и там пък където не е възможно това (частни пенсионни планове, сток опции от фирмата и т.н.) държа всичко в кеш или супер стабилни държавни бонове, вместо да позволявам да ми ги управляват на разни идиоти, дето нямат елементарни математически познания и не могат да разберат защо им казвам, че няма как в едно портфолио сбора от процентите в различни инвестиции, където са инвестирани парите ми да е повече от 100% както в тяхната рекламна брошура, дето беше 116% :D .


Пет Юни 21, 2019 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Grubi написа:
Та, какво мислите за спестовните застраховки живот - чета че има такива по 10,15,25 години и т.н.


Надявам се не гледаш български...
Тук забрави за пенсионни, спестовни, инвестиционни и всякакви други. Такива неща ги плащаме само защото са задължителни, но с ясното съзнание че не може да се разчита на тях.
Истината е в разумна инвестиция. Неща като имоти и земеделска земя. За съжаление имотите напоследък станаха със солидни данъци, т.е. ако останеш без наемател от доход си стават разход. С наемателите също се случват грешки. В това отношение земеделската земя е по-сигурна - нямаш данъци нито върху нея, нито върху рентите. Няма застраховки, няма пазарни оценки като я ипотекираш. Единствено цената й напоследък скочи. Вече трудно се намира такава, дето ти носи 5% доходност, но е в тоя порядък. А каквото и да си говорим 5% доходност е една добра инвестиция според мен. Просто тук много хора бяха свикнали на 7-10%, но вече ги няма тия времена. Всъщност пак има далавери с висока доходност, ама и висок риск. Примерно питай вашите за лавандулата... такава далавера, че в момента половин Добруджа е насяха и продължават да сеят. То е ясно какво ще се случи, ама не е ясно кога ;-)
Та с две думи ако не ламптиш за висока доходност си има съвсем прилични инвестиции с доходност от порядъка 3-5%. Иронията е че спестяванията тук са с отрицателна доходност и рискът в тях със сигурност е по-голям, отколкото ако инвестираш в земя примерно.


Пет Юни 21, 2019 6:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Митко, в крайна сметка децата не са вечно деца, и от един момент нататък няма какво да ги мислиш, не си се поамериканчил още съвсем :D. Иначе ако говорим ако утре ми се случи нещо .. в моят случай е лесно, аз както и преди съм казвал нямам нищо, аз просто работя, моята работа допринася за изхранването на семейството но не директно, и с мен и без мен няма нищо да се промени, някой друг процент в реализацията в най-лошият случай ще има моментно забавяне на дейността но нищо повече. Виж шефката е много по-важна, тук стигаме до риск мениджмънт, изобщо не е добра идея да пътуваме заедно, особено в самолет, и го избягваме. Застраховки има, аз не знам каква имам, тя си има добри. Не се притеснявам много защото тя може да се погрижи достатъчно добре и за тях и за внуците им и с мен и без мен, аз също бих могъл. За нас най-големият риск е да се случи нещо и с двамата, не че не са обезпечени, но все пак като човек го няма не е ясно кое на къде ще поеме и кой какво ще реши. Говорим го често, ръчка ме за застраховка по читава, ама не съм стигнал до там. нашите имат някакви имоти, достатъчно за да могат да порасне малкото, другите две вече са големи, и сами ще се оправят ако се наложи, и имоти доста ще им останат ... според мен много по-важно е какво ще им оставиш като възпитание и на какво си ги научил, никкви пари не могат да го заместят. както, ако им останат едни 100 млн. ако не са се научили да работят и какво да правят с парите след 10 години ще са на нулата, ако изобщо са живи, то в такъв случай по-добре да не им оставиш никакви пари, шанса да се оправят в живота е по-голям.
Иначе си прав, аз съм чешит, а и моето положение е много специфично, нямам нищо и имам всичко :) Аз нямам притеснения за себе си, нито за тях. Учат се от грешките си, най-ме тревожи малкото, дали защото още е малко не знам, взело е някои лоши но много полезни в определени ситуации качества от мен, но за момента му създават само проблеми, в същото време е взело и някои много хубави по принцип, за мен практически безполезни, качества от жената, и тая комбинация никак не е ОК. Отделно че толкова мързелив човек рядко се среща, и колкото и да се опитваме това трудно се променя, постоянно я карам да помага, да работи, но не му ли е интересно няма начин, а то в живота рядко ти е интересно.
Как да е това няма много общо, отплеснах се, ако е за 100-200-300к да може би застраховка живот е най-добре, и никакви спестовни глупости, за тая цел има банки, имоти, акции, злато ... няма нужда да пълниш нечия друга гуша. Колкото и да е тривиално инвестицията в имот май е една от най-добрите ... казах аз който от 15 години купува имоти,и стори къща ... ама на думи ... а това се прави докато има, щото после е късно.


Пет Юни 21, 2019 8:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Съдят поредния "фараон". Съдията:
- Добре де, откъде взехте идеята с вноските на новопостъпилите да плащате на предишните?
- Ами от пенсионното...


Пет Юни 21, 2019 8:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
Мдаа, диверсификация :)

Най-добре да избереш група талантливи деца / училище / учител и да им помагаш с каквото можеш, това май е най-изгодната инвестиция.

И минути след като пуснах темата тука вчера - получавам мейли на гмейла за застраховки... AI и тракинг... алчни хора навсякъде...


Съб Юни 22, 2019 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Спестовни засраховки живот и подобни
По-вероятно е от това, че си търсил в Гугъла, а не от темата тук.


Съб Юни 22, 2019 2:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни