Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Препоръка за телевизор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7885
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Аре ся, тринитрона беше революция на времето. Плосък и черен, на светлинни години от тумбестите и сиви произведения на останалите. :)


Чет Юни 20, 2019 7:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
То тринитрона не се свежда само до плоският екран, това е по-късна екстра, доста по-късна. Специфичното на тринитрона е начина по който се формира лъча, и начина по който се сепарират отделните пиксели. При тринитрона имаш метлана решетка, поглъшането на електроните е по-малко, от там имаш по-висока яркост. 90-те се появи тринитрон флат, но той не беше еиднствения, Митсибуши-Нек също имат техни флат тръби, и бих казал по-качествени от тези на Сони. Не знам до колко са били популярни в ТВ-та, но повечето монитори висок клас, бяха с техни тръби, а не с тринитрони. Тринитрона има някои недостатъци, които бяха ясно забележими при големите монитори втора употреба. Решетката с екрепи на две нишки при 21"-те да речем, като минат половината свят в камиони, контейнери, влакове и кой зане още какво, често се случваше решетката да е мръднала, което е практически непоправимо, лъчите започват да попадат частично на грешни луминофори и се получава кофти цветопредаване.
Имаше си и други косури. Продал съм стотици тринитрони втора ръка, и е имало такива които са ми скъсали нервичките, и как се слулчваше един клиент да му се паднат 2-3 един след друг кофти ... проблемите бяха най-вече с Dell, по едно време се внасяха много делове тринитрон, които си бяха чисто Сони вътре, много грижи. От друга страна който съм го убедил да си купи Нек/Митсубиши/IIyama никога не е имал проблем. Имаше и много Eizo внесени от някъде, и те бяха хубави, в смисъл модела който беше внесен. има няма 20 години от тогава, че май малко повече :)


Чет Юни 20, 2019 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7885
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Да, NEC тръбите също бяха много яки, още имам някъде 19" такова да се търкаля. Иначе тринитрон за пръв път видях втората половина на 80-те при един съсед тираджия. Беше плосък само по Y, но вадеше ебаси картината извънземна, направо не можех да повярвам. Таралянкал го е в камиона от някоя мноо заебана близкоизточна страна и нищо му нямаше. :)


Чет Юни 20, 2019 9:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Е аз не казвам че всеки се преебва, просто има шанс и няма оправия, иначе както казах продал съм стотици, може и хиляди да са били. То да ти кажа по онова време какъвто и по-модерен ТВ да видиш, беше ебаси яката картина, сравнено с Електрон-а :) Също има и CRT с жълто, все си мислех че е на шарп, но гледам че те имат само TFT такова, виждал съм но нямам спомен каква марка беше, но до логото имаше и 4 квадратчета, RGBY ... тук някой от по-дъртите може да си спомни, интересно че и гугле нищо не казва.


Чет Юни 20, 2019 9:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 08, 2007 9:51 am
Мнения: 1869
Местоположение: ♪♫♣♠|☼◙▲♦▼☻╬☺∞
Мнение Re: Препоръка за телевизор
куинтрикс на панасоник е 8) с кръгчета :arrow: от преди тринитронаИзображение

_________________
Изображение DT-838 (((STEREO ПОЗДРАВ))) за форума - https://youtu.be/xy921Pn3lhA
Цецо написа:
Абе я вижте какъв ден е навън, да ви таковам и в инженерите задръстени!
itso.t написа:
Решил си да препишеш целия интернет? Доста амбициозно начинание... :D


Пет Юни 21, 2019 8:22 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Хмм прилича ама не знам защо помня квадратчета, е те-то не беше такова де, доста модерно беше за времето си. Иначе тринитрона е по стар, 68-ма....


Пет Юни 21, 2019 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Препоръка за телевизор
https://en.wikipedia.org/wiki/Trinitron
В общи линии: при Тринитрона трите електронни прожектора са в една линия, не на триъгълник. Това позволява маската да е на по-широчки раенца за всеки ред, не на три дупчици в триъгълник, което дава по-голяма яркост. Едновременно с това японците започнаха да потъмняват луминофора до почти черно, откъдето идва още по-голям контраст. Но основното е, че новото разположение позволи преминаване от сферичен към цилиндричен екран, което води до по-малко отблясъци. А плоският екран, по спомени, го докарваха с по-дебело стъкло, т.е. отвътре пак си беше цилиндър.

Аз пък съм виждал Хроматрон, макар съвеЦки, цветовете бяха много красиви.


Пет Юни 21, 2019 10:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Имаше един момент, че модулираха фокусното напрежение при движение на лъча по екрана, това при малка дължина на тръбата. В противен случай лъча е фокусира в средата на екрана, а в края се размазва.

_________________
Хайде де!


Пет Юни 21, 2019 10:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Една от съществените разлики е че има само една пушка, и отклонителната система е доста по-малка/проста.


Пет Юни 21, 2019 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Препоръка за телевизор
моя тринитрон 21" го изхвърлих миналата година. беше на 30г. (88г от кореком) и работеше - просто вече нямаше място за него ... а и не съм го гледал от почти 20г :(
Сонито си е Сони :)

сега имамe и 55"+ самсуняк 4к, крив и сме го гледали не повече от няколко часа за 2г :)


Пет Юни 21, 2019 11:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Тринитрона никога не е бил плосък. Вдлъбнат е.



[ quote="dan"]Имаше един момент, че модулираха фокусното напрежение при движение на лъча по екрана, това при малка дължина на тръбата. В противен случай лъча е фокусира в средата на екрана, а в края се размазва.[/quote]

Тази концепция беше мъртвородена. Това беше за ламбени шишета със 120 градуса отклонение на лъча. Всъшност там проблема беше в сходимостта а не в фокусното разстояние.


Пет Юни 21, 2019 11:54 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Дек 25, 2015 5:18 pm
Мнения: 25
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Като е тръгнало да говорим за кинескопи, бях чувал навремето че в Пловдив са рециклирали (имам предвид - рязане на шийката и смяна с нова такава пушка) - и то с самоделни средства - не е бил завод , а обикновен човечец... Как са му правили после вакуума .. Някак си ми се е струвало хай-тек за преди 30 години...


Съб Юни 22, 2019 9:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Да и аз съм чувал за такива изпълнения. С малко техника може, въпроса е че е много пипкава работа. Но по онова време явно е имало смисъл :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Юни 22, 2019 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1404
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
veskot написа:
Как са му правили после вакуума ..
Тайни на занаята :D :

> Fabrication d'un tube Triode

> Making a type C triode vacuum tube

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Съб Юни 22, 2019 11:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Препоръка за телевизор
Ооо да, беше ... хм 94-95 може би .. не съм сигурен, дори един познат ми предлагаше да се хвана с това, по спомен някакви руснаци бяха довлачили технологията, ама то беше загубена кауза още тогава, кой ще тръгне да ти рециклира кинескоп, новите ТВ-та не бяха чак толкова скъпи.


Нед Юни 23, 2019 5:22 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни