Отговори на тема  [ 103 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Водно подово отопление - термопомпа или газов котел 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
HCL , твърде много я мислиш. Ако къщата не е измазана и тепърва плащаш за мазане вместо изолация ,определено ще те е яд после - никой никъде вече на нови обекти не прави варо-циментова мазилка, а направо в/у тухлата или газо-бетона санира със стиропор 6 - 10 см , отгоре циментова шпакловка и най-отгоре -дърпана силиконова мазилка. Не е съвсем вярно че няма достъпни силиконови фасагени и мазилки - има гръцки такива , има разбира се и 'повечето' на спекулативно надути цени за които продавачката с наглата физиономия ще ти обясни че са супер-дупер уникално неповторими и всичко друго не става .
Но дори да не е тузарска силиконова мазилка, винаги можеш да 'запечаташ' обикновената с някакъв гръцки акрилен грунт - много фирми го практикуват, за да придаде водонепромокаемост и перлен блясък на шпакловката/мазилката.
С две думи- много я мислиш, аз не я мисля чак толкова и си санирах сам в/у тухла до степен шпакловка, после извиках майстори за дърпаната мазилка. Топля басейна на вилата( за разлика от клиентите на Тони) до 15 градуса, въздуха наоколо- до 18 гр. , иначе вътре зимъска въздуха стига точката на оросяване и става парна сауна. Плочките от страни - с водно подово, въздуха -с калорифери. Лятоска- отваряеми плоскости. Въздуха в стаите - с водни радиатори, ама не от ламаринкените и алуминтиеви турски ментета, а с чугунени български радиатори с голям воден обем. Разликата в посока на полза е в пъти. Радиаторите се захранват от 'камина' на дърва тип печка с водна риза. Циркулационната помпа вкарва водата в печката. Разбира се е свързана със стенд-бай инвертор в случай на спиране на тока , но- след печката подавам водата директно нагоре към втори етаж и в паралел - към бойлер Елдом със серпентина. Като има ток -водата термостата я върти на 40 градуса , като няма и акумулатора на инвертора е изтощен- водата почва да върти гравитачно на 70-80 градуса. Циркулационните помпи са такива по у-во , че не спират водата , а си минава директно през тях. Не било полезно за помпата да върти гравитачно през нея -дреме ми на к§ра ( вече 10-та година не е възразила). Всички правели инсталацията с пластмасови тръби-дреме ми на к$ра за всички - аз я направих от поцинковани водопроводни за да не се разлЕпят от високата температура. Е- не се разлепиха.
Разширителния съд - на втория етаж след последния радиатор- от отворен тип - още един проблем по-малко - някой изтървал температурата над 100 градуса когато върти само гравитачно - дреме ми на к... - да избълбука водата навън и да не поврежда инсталацията . Избълбуква ли- избълбуква - нарочно я заврях и я пробвах като чернобилски реактор. Дефектира ли - не . Всички отворковци слагали разширител от мембранен затворен тип - било по интелигентско, имало повече изчисления- дреме ми на к$ра за интелигентското.
Нощно време няма кой да фърля дърва , а и може и дневно време да не му е кеф да фърля- на другия край на системата вързан в паралел на печката газов бойлер( в гаража) (като тея дето си ги слагат в UK и АмеУика за централно ) и като падне температурата на водата под 40 градуса (печката изгасва), газовия бойлер се включва автоматично. Вързан е за една голяма газова бутилка- 2 бр. ( като тея за каравани) , изкарва 2 месеца, няма подземни резервоари, няма 'дипломи за газ' , няма чудеса .
На покрива - слънчев колектор за гореща вода, вързан директно за топлата вода дето е вързан и Елдом бойлера, с трипътен вентил и само с един кран се обръща от къде да идва топлата вода . Когато колектора лете е в настроение- от него, когато не е в настроение- от Елдом-а. Зимата ставал безполезен колектора, не било убаво така - дреме ми на ....
От ВиК не били на кеф и водата един път е на 3 атм., друг път - 0.5 атм. ( няма да качва на покрива до колектора) - дреме ми на к.... - хидрофор и 1 тон резервоар .
В обобщение - в бЪлгерия много майстори ще се опитат да ти наговорят тон купешки приказки и да ти вземат парите, без да ти свършат нищо. Фирмите- ще ти направят тон изчисления и нищо. (или изпълнено до някъде от зор-ако си мутра с фабрика или хотел). Не ги вземай на сериозно, щото в БГ се пада по един инженер топлинна техника на град и той вече си има работа като началник в някоя фабрика. :
1- зидаро-стругари да ти въртят мазилка със седмици на квадрати и на надница , вместо санировка -голяма грешка.
2- някой от нещата по отоплението които си замислил да правиш , без значение от конкретния вид имат общи и незаобиколими възли - слънчев колектор, бойлер със серпентина, разширителни съдове, циркулационни помпи, радиатори. Проучи цените и не им позволявай да ги купуват и да ти ги препродават с надценка, само щото са те чули че си бачкал в чужбина.
3- бъди готов по всяко време да им теглиш една майна и да си сложиш климатиците. Просто някой проекти не си струват ако няма да ги правиш лично ти и да ги дършиш под контрол.
4- ако ще участваш в правенето лично, твърде много му мислиш- аз от гореописаната инсталация нищо не съм мислил и чертал предварително- всичко както дойде и на момента. Не било хипер-дупер перфектно- ами то няма такова нещо в топлотехниката- всичко е надувки за вземане на повече пари (от хора преценени като платежоспособни). Слушам за някакви абсурди суми дадени за инсталации които не са и на 1/10 от нещо сериозно. Ама то и в заводите дето всичко трябва да е на 6, си подменят котли ПКМ, с такива на кюмюр,щото някой разбирач изчислил и някой нещо казал, скръбясала анадолщина.


Сря Юни 19, 2019 8:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
bongo_x2 написа:
.... у нас сме топлили. Температурата е равномерна навсякъде, вентилаторът се пуска често, а като пуснеш душа става по-топло.

#-o :oops: Да се чете: "У нас НЕ сме топлили банята, ама никога!"


Сря Юни 19, 2019 9:38 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Ааа, и за тревата в двора - английска ливада с пръскане с препарат си е точно българския вариянт на 'с пръдня боя'. С хербицида - подтискаш 'гюрлюк', на неговото място расте бодил ( като с хората ).
Английската ливада си иска косачка и 100 години постоянство.


Сря Юни 19, 2019 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Е препарата ще я унищожи, аз пръскам само срещу плевели, и то ако има по-нагли, иначе косене поне веднъж седмично, това в Инди, там климата е сходен като в БГ. Във Вегас е много лесно, само да врътна кранчето на спринклера и всичко приключва, но само с тревата, гадният плевел вирее, съхне и ме глобяват :)
Не
о което ми харесва във САЩ, начина по който се строят къщи. някой ще каже че са дървени колибки от ден до пладне, което понякога е точно така, но дори и в тях всичко ти е предвидено. Да пуснеш кабел ако ти се налага, да направиш преустройство, просто е мислено и подготвено. Е ако не можеш сам да си го направиш все тая, оня ще ти вземе все едни и същи пари въпреки, че някои се цанят на час, а не на работа. Нито са твърде сложни и безумно оскъпени, говорим цена строителство а не продажна, нито пък за най-простото нещо трябва да изкъртиш 10 кубика бетон или тухли. И същото не
о се прилага и при масивното строителство, вярно рядко явление, но в някои щати си е стандарт, къщите наистина са от камък и тухла. напоследък гледам дори в инди строят много бетон и зидария, но основно кондоминиуми на по 2-3 етажа, все още не е станало популярно при къщите. Също и микс започвам да виждам все повече, бетонни носещи колони или пък стоманени бетонни плочи, и другото гипсокартон или шперплат, нали съм изкривен та където видя строеж заглеждам и само ме освиркат съседните коли, най-вероятно съвсем основателно, аз и без това съм сляп и карма малко на принципа интерполация на права :)


Сря Юни 19, 2019 9:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение За тревата:
Аз казах да се пръска само докато се унищожи досегашния гюрлюк. Вятърът винаги ще довее нови семена, но има такива, размножаващи се предимно чрез корен и точно те чрез копане само се разсаждат - искат си пръскането поне веднъж на няколко години.

На село пътеките и една полянка се косиха редовно десетина години. Около 1/3 стана бяла детелина, има зачатъци на диви райграсоподобни, но поветицата и троскота си остават напаст, също така и някои нискостеблени които не ги лови косачката (пАча трева напр.).
Райграсът иска много грижи, имаме и такава полянка. Сега обаче са пуснали тревни смески за всеки вкус. След като се напръска досегашния буренак поне 2-3 пъти е добре наесен да се изоре и най-добре в ранна пролет да се фрезова и да се засеят полянките и пътеките. За плодозеленчуците се оставят парцелчета за по 3-4 лехи - така можеш да ги работиш и береш дори след дъжд.

ПС: А доматите, че и краставиците, поне в нашия край искат покрив и капково напояване, щото скапания дъжд ги изгаря - вече не е като едно време, баба ми да казва "Дай, Боже, дъжд!".
И в този смисъл: да поливаш с чешмяна вода ти излиза като да си купуваш от био-щанда. Иска си кладенец. Пък и чешмяната съдържа гадории.


Чет Юни 20, 2019 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Пръскането е идиотщина...
Едно, че няма никакъв смисъл. Вече има толкова техника, че спокойно може да си оформиш тревичката и да ти е зелено. Друго е, че у нас се предлагат всякакви препарати, включително и такива, които не се разграждат напълно и затова са забранени в Европа и не би трябвало да се ползват, ама у нас се ползват. Има и такива, които се разграждат но при определени условия, примерно във вода не се разграждат всички компоненти. А често се случва след като идиота напръска да завали и онова директно си отива в подпочвените води и стои там докато не излезе през най-близкото сондажче или кладенец.
Просто българинът е идиот като Бонго и нито знае какво ползва нито знае как да го ползва...


Чет Юни 20, 2019 11:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Някъде бях чел, че в топлите щати тревата не я поливали ами я боядисвали да е винаги свежо зелена :D

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Юни 20, 2019 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
боядисването ясно, ама дали нямат и омекотители? Щото като изсъхне не е кеф да се разхождаш бос ;-)


Чет Юни 20, 2019 12:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: За тревата:
Заради неидиотите потретвам или почетвъртвам:
bongo_x2 написа:
Аз казах да се пръска само докато се унищожи досегашния гюрлюк. Вятърът винаги ще довее нови семена, но има такива, размножаващи се предимно чрез корен и точно те чрез копане само се разсаждат.......

Под "копане" само идиот разбира "мотика", а пръскането става с "Раундъп" - до колкото знам е разрешен по цял свят.
Всъщност, лехите ги пръсках за първи и последен път миналата есен, щото нямах време за копане, а тази година са незасяти. А по-миналата година - междуредието на ягодите, щото са превзети от поветица, а и без това искат пресаждане.


Чет Юни 20, 2019 12:16 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Вие се бъзикате с Бонго, ама цените на чиповете намаляват, а тея на доматите и картофите фърчат на горе.


Чет Юни 20, 2019 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За тревата:
bongo_x2 написа:
пръскането става с "Раундъп" - до колкото знам е разрешен по цял свят.


за света не знам, ама в ЕС е забранен за домашни нужди. В промишленото земеделие разрешението изтича 2022г, но вече има резолюция от ЕК за забрана и за фермерите, която най-вероятно ще мине и през парламента...

Между другото тази пролет имаше тук един инцидент в Тошево... някакъв фермер сипал раундъпа в цистерна и вкарал маркуча да се пълни с вода. Водата обаче спира и засмуква съдържанието по тръбите. После няколко човека в болница и два месеца не могат да промият тръбите и стояха без вода ;-)


Чет Юни 20, 2019 1:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 631
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
За Раундъп-а

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Чет Юни 20, 2019 2:07 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Лично мнение за климатиците. Първата година ОК . След втората започват да вонят и разнасят миризми. Полепва прах и мръсотия толкова навътре в питите и по лопатките и по какво ли още не, че може да се изчисти само ако го разглобиш тотално. А понякога тотално разглобяване първо че е невъзможно, второ че на средата на процеса ти идва да го изхвърлиш в коша. Пръскане с разни почистващи препарати не дава нужния дълготраен ефект. Иначе като технологичен процес е ОК , но понякога от спорите и бактериите които се въдят вътре няма отърване.

_________________
www.ev-bg.com


Чет Юни 20, 2019 2:46 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Ами в София сме с климатици, не миришат, ОК са си, но пък ние ги ползваме малко, в преходния сезон докато няма парно, и лятото когато сме там. Като цяло аз не съм им фен, но ако няма друга възможност са вариант.


Чет Юни 20, 2019 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Туй за Раундъпа съм се досещал още по резултатите от Виетнамската война. Но като се ползва рядко и с акъл в главата е незаменим и с минимум отрицателни последици.
Ми вече и дъждът стана вреден. За доматите и краставиците казах, а вчера ме наваля в очите - щипе като сапунка.

За климатиците: не е толкова трагично с по-добрите модели, пък и хабер си нямаш к'ви почистващи има, само за профи цели де. Казвам го със знанието, че в някои офиси мирише по-гадно от мен с работни дрехи, в които съм бил на слънце. Но моите, хем среден клас, трета година не са се зацапали особено, нито намирисват, пък не съм ги чистил сериозно.

Пак да кажа: най-важното е накъде духа климатика: лятото напред, дори леко към тавана, зимата почти отвесно надолу и почти никога накъдето има вероятност да се задържи човек. Съвременните над ефтинджос марка са достатъчно умни да се погрижат за всичко останало.


Чет Юни 20, 2019 4:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 103 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни