Отговори на тема  [ 103 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Водно подово отопление - термопомпа или газов котел 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Stoi написа:
Лично мнение за климатиците. Първата година ОК . След втората започват да вонят и разнасят миризми. Полепва прах и мръсотия толкова навътре в питите и по лопатките и по какво ли още не, че може да се изчисти само ако го разглобиш тотално. А понякога тотално разглобяване първо че е невъзможно, второ че на средата на процеса ти идва да го изхвърлиш в коша. Пръскане с разни почистващи препарати не дава нужния дълготраен ефект. Иначе като технологичен процес е ОК , но понякога от спорите и бактериите които се въдят вътре няма отърване.


Общо взето на 3 години някъде турбината е плесинясала. Ама няма лошо, щото на 5-тата се скапват лагерите на моторчето. И така или иначе трябва да се разглоби. Аз така смених на два климатика лагерите, съответно турбините лъснаха след почистването. Единствената полза от филтър може би има от озоновия такъв. За другите - мижи да те лажим.


Пон Юни 24, 2019 5:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Тука слагаме ултравиолетови лампи да морят спорите и бактериите. Ползват се обикновено две - една се слага над изпарителя на климатика и една в обратния въздуховод преди филтъра. Тая над изпарителя работи 3 часа и 3 часа почива, а тая преди филтъра само като работи вентилатора, т.е. само като духа въздух. Та тия лампи вършат чудесна работа и решават проблема с гадините и миризмите. Само не знам като нямаш въздуховоди, а обикновени климатици, дето се монтират на стената как и дали въобще е възможно да се монтират такива лампи.


Пон Юни 24, 2019 6:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 08, 2007 9:51 am
Мнения: 1869
Местоположение: ♪♫♣♠|☼◙▲♦▼☻╬☺∞
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
ходих на гости и имаха атлантик термопомпа с 2 вентилатора отвън и юсб връзка-много са доволни и го изплащат 15години :!: от първите е :) ще взимам и аз

_________________
Изображение DT-838 (((STEREO ПОЗДРАВ))) за форума - https://youtu.be/xy921Pn3lhA
Цецо написа:
Абе я вижте какъв ден е навън, да ви таковам и в инженерите задръстени!
itso.t написа:
Решил си да препишеш целия интернет? Доста амбициозно начинание... :D


Пон Юни 24, 2019 7:03 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 08, 2007 9:51 am
Мнения: 1869
Местоположение: ♪♫♣♠|☼◙▲♦▼☻╬☺∞
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Dimitar написа:
Тука слагаме ултравиолетови лампи да морят спорите и бактериите. Ползват се обикновено две - една се слага над изпарителя на климатика и една в обратния въздуховод преди филтъра. Тая над изпарителя работи 3 часа и 3 часа почива, а тая преди филтъра само като работи вентилатора, т.е. само като духа въздух. Та тия лампи вършат чудесна работа и решават проблема с гадините и миризмите. Само не знам като нямаш въздуховоди, а обикновени климатици, дето се монтират на стената как и дали въобще е възможно да се монтират такива лампи.

има микро ув лампи за тях

_________________
Изображение DT-838 (((STEREO ПОЗДРАВ))) за форума - https://youtu.be/xy921Pn3lhA
Цецо написа:
Абе я вижте какъв ден е навън, да ви таковам и в инженерите задръстени!
itso.t написа:
Решил си да препишеш целия интернет? Доста амбициозно начинание... :D


Пон Юни 24, 2019 7:07 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
itso.t офертата е за следните у-ва на Mitsubishi Heavy и тъй като фирмата, която ще монтира ми допадна, а и тук няма много избор мисля да ги поръчам. Можеш ли да обобщиш какви проблеми по серията си срещал за да го обсъдя с монтажника и да видим дали някой от тях могат да бъдат избегнати. Благодаря предварително

Етаж 1
SCM 71 ZM-S
SRF 25 ZMX-S
SRF 50 ZMX-S

Етаж 2
SCM 60 ZM-S
2хSRF 35 ZMX-S


Пон Юни 24, 2019 7:36 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Сериозни машини.
Аз имам 4 Mitsubishi - 2 Heavy 20 и 25, един електрик 35 и един оригинален японски 25. Най-стария ми е 11 годишен. Никакви проблеми с миризми, турбините им светят, филтрите ги мия на месец-два. Пускам септември и спирам май месец. Сигурно има значение че ги ползвам предимно за отопление, на охлаждане ги пускам сигурно 5-6 пъти на година (миналата хич).


Пон Юни 24, 2019 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
HCL написа:
...Можеш ли да обобщиш какви проблеми по серията си срещал за да го обсъдя с монтажника и да видим дали някой от тях могат да бъдат избегнати. Благодаря предварително...

На втория - третия месец умря нещо по платката която управлява вътрешното тяло. Техниците настояваха че било имало токов удар, и затова била дефектирала. Аз настоявах, че дори и да е имало такъв, това е единствения пострадал електроуред, това е лоша реклама за тях, и бих си замълчал. Също така им намекнах, че ако според тях това няма да е гаранционен ремонт, то могат да си съберат инструментите и да си тръгват.
На второто обяснение ме разбраха, и оправиха проблема. Не знам какъв е бил. Ремонтът беше гаранционен.
Умишлено пропускам голяма част от комуникацията ми с техниците, за да не разводнявам темата, но нещата не бяха както трябва, и ако бях "техническа блондинка", бях "изгорял".

След време, да кажем около втората година, го разглобих да го поизчистя. Бях много разочарован когато видях ръжда по детайлите придържащи медните тръби на топлообменника на вътрешното тяло. Имал съм и китайски и какви ли не други климатици, но това е единствения който си е позволил да ме дразни с ръжда по тоя детайл. :D
Някъде трябва да имам снимки.

През годините няколко пъти е изпадал "в кома". Уж прави нещо, но на практика не прави нищо. Върти някакви перки, вдига шум, но не климатизира. Гасене на тока, пускане на тока, и потегля все едно нищо не е било.

Въпреки че допреди няколко месеца бачкаше на отопление, наскоро ме зарадва че няма фреон.
Още не съм се занимавал, и докато не се открие друго, приемам че става въпрос за лош монтаж, и производителят на това изчадие не е виновен за случката.

Вероятно пропускам някоя негова изява.

Другият за който бях споменал, който ползва приятел, пак се беше споминал скоропостижно няколко месеца след закупуването. И там е имало някакви драматизации с ремонта и опити за плицикане с хладка водичка.


Да резюмирам - подобни неща бих приел относително спокойно ако климатикът е произведен в някой китайски гараж, и струва като за произведен в гараж.
Същите неща намирам за неприемливи, когато техниката е произведена от производител с претенции, и имидж на такъв произвеждащ качествени продукти.

Редакция:
Климатикът чиито изяви съм описал по-нагоре е закупен нов, преди около 4 - 4.5 лета.


Вто Юни 25, 2019 11:13 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
itso.t написа:
През годините няколко пъти е изпадал "в кома". Уж прави нещо, но на практика не прави нищо. Върти някакви перки, вдига шум, но не климатизира. Гасене на тока, пускане на тока, и потегля все едно нищо не е било.

Въпреки че допреди няколко месеца бачкаше на отопление, наскоро ме зарадва че няма фреон.


Проблемите ти звучат много близко до причинени от 'Еко-Меко' изпълнения които производителя е правил с конкретната серия климатик и сглобка в някоя пост-соц. страна на тая серия.
Ползва се еко-рефригерант и серия 'еко-компресор' - дори реномирани производители на компресори като Данфус и Електролукс имат такива серии които по неизвестни за мен причини не могат да тръгват с/у вече високо налягане в системата. Даже в упътванията си го пише. За целта се слага подходящата защита, така че като прецъка тока за секунда- компресора да не остава 'замислен' и греещ. След време се стига и до магическото изчезване на еко рефригеранта.
За сравнение - при у-ва с компресори на 'ACC' не са ми се случвали такива мизерии след прецъкване на тока, но може и да не съм попадал на 'подходящата серия'.
В тоя смисъл, ако нещо е енергиен клас А+++++++++++, да се има едно на ум.


Вто Юни 25, 2019 12:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Jack написа:
...За целта се слага подходящата защита, така че като прецъка тока за секунда- компресора да не остава 'замислен' и греещ. След време се стига и до магическото изчезване на еко рефригеранта...

Това ме подсети че не съм упоменал изрично - климатикът е инверторен. Ако всичко му е направено както трябва, това в цитата няма как да се случи. Ако все пак се случва, то току що записа още една черна точка, и допълни недоделките си с още една... :lol:

А за фреоните... Ами от доста време няма други освен еко. За сравнение, ползвам и други климатици при които засега не се наблюдава изчезване на фреона. Но както споменах и в предишното ми мнение - докато не се открие теч в климатика, приемам че има такъв по свръзките, тоест - лош монтаж, а не проблем на климатика като такъв.


Вто Юни 25, 2019 12:57 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
В смисъл? - ако двигателя се управлява от инвертор, няма подходящата защита в контролера управляващ инвертора, и е не-дооразмерен заради 'екомеко' поради което не може да тръгва с/у високо налягане, няма как да прегрее и да избълва товара в/у мосфетите на инвертора - т.е. въпросната избила платка след прецъкване на тока (и отказ за старт с/у налягане)? Или има как -и за това е скапан ( с което всички сме съгласни мисля - ако някой софт-инджинер е спестил от логика). Те цели самолети падат от липса на 'common sense' , ти сега за един климатик. То е ясно че инверторните мотори трябва да имат добър запас от мощност и при ниски обороти, и с/у налягане, но меринджеите са Мечо Пух -(по време на гейския си период).


Вто Юни 25, 2019 1:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Ами след старт на компресора се следят и други параметри, по които косвено може да се види дали системата е наред - температура на изпарител, кондензатор, консумация на инвертор (двигател) и разни други нещица. Има и съответната логика - ако за време Х не настъпи събиеие Y, значи има някакъв проблем, и се действа според каквото е заложено в алгоритъма за обработване на подобни състояния.
Следи се и отпадане на захранване. Там са заложени съответните таймаути преди компресора да сработи отново.
Да не навлизаме в ненужна конкретика. Такава джаджа, добре направена, не би трябвало да изпада в състояние "кома". Има достатъчно механизми да се предпази от него.


Вто Юни 25, 2019 1:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Във всички агрегати които съм виждал, дърти де, проблемът беше решен простичко: дойде ли токът - никакво включване поне близките 2 минути. Но наистина мноо бъгави софтуери - този на майка ми да видите как забива, пък уж японски, макар и дърт.


Вто Юни 25, 2019 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
HCL, имаш ли вече коментар за избора си на термопомпа?

_________________
Хайде де!


Пет Апр 15, 2022 5:14 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 103 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни