Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Предлагам тук да пишем за отоплението да не спамим темата за Русия.
При цена на дървата 80лв. за кубик нарязани и нацепени вече не е много евтино, един климатик се справя не много по-скъпо. :roll:


Интересно ми е дали има някъде фурна за печене или цяла готварска печка, на пропан-бутан.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Юни 02, 2019 12:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Значи, за отоплението го бяхме млели в няколко теми преди. Моето мнение го казах: климатици, слънчево и т.н., ама има едно голямо "НО" - к'во прайми ако при тези климатични промени зимата се олее? Трябва си няк'ва горелка за резерв. То всяко чудо ще е за три дни, де.

Фурна на газ по принцип е за професионалисти, не е за разсеяни домакини. По принцип има домашни, но не и с вентилатор (там горелката е доста по-сложна и скъпа) и затова предпочетохме на ток, но с вентилатор (той се оказа слабичък, ама върши работа). А печки с газови котлони - бол. Ако ще купуваш гледай да е Inox - малко по-скъпа, но ще ти спести доста главоболия при чистенето.

ПС: Ако имаш въпроси - питай. Както казах жената работеше в ресторант, а аз в сервиз за такива техники.
ПС2: Газта прави впечатление само при котлоните в сравнение с тока, а пропан-бутанът не е много по-евтин - пишат го около 13,3ст на киловат и аз го бях смятал там някъде.


Нед Юни 02, 2019 12:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Бонго, кой знае кво си чул от тук от там за газови печки за готвене, така че не се изказвай неподготвен. Тук 95% от къщите са с готварски печки на газ. Последните 11 години сме с такава, дето ти и викаш "с вентилатор" и със сигурност не сме първите, дето са си я купили, демек ги има от доста от преди това. Всяка печка/грил на природен газ може да се обърне на пропан бутан, като и се сменят дюзите за газта. Всички, дето аз съм купувал до сега си идват направо и с двата вида дюзи, като са инсталирани по подразбиране тия за природен газ. Сега естествено това е тук, дето всичко е газифицирано - в БГ предполагам нещата са по-различни, заради това че газта не е разпространена толкова, но съм сигурен че има конвекторни газови печки, дето не са само за професионални готвачи. Едно обаче мога да ти кажа - опасност от уреди с газ аз лично не виждам и до сега да съм чул максимум за 2-3 инцидента от както съм тук. След толкова години поне ние вече предпочитаме да готвим на газ.


Нед Юни 02, 2019 1:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Димитре, ти се изцепи неподготвен!
Колко струва печката ти с вентилатор и от БГ ли си я носиш?
А за обръщане на типа газ не е ставало дума.


Нед Юни 02, 2019 1:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Човека горе пита дали има печка на пропан бутан.
Иначе естествено, че печката не си я нося от Бг и затова казах че на пазара там предполага предлагането е лимитирано. Иначе моята печка е среден клас за около $2500 но има и такива с вентилатор, дето са доста по-евтини - в ценовия диапазон около $7-800.


Нед Юни 02, 2019 2:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Да ти кажа честно, не знам защо но съм си по-доволен от електрическата, във Вегас е на газ и все нещо не уцелвам .. но всичко друго ни е на газ, и отопление и бойлери, сушилни и камини. И аз не съм чувал за инциденти но съм спокоен че в Инди нито печката нито котлоните са на газ защото като знам колко са разсеяни ще намерят начин да се самовзривят. Барбекюто го карам на пропан, въпреки че точно под него има оставена връзка за газ.


Нед Юни 02, 2019 6:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Ние в момента мислим каква фурна да сложим в къщата. Идеалният вариант би бил да е комбинирана за ток и газ, но нещо не можем да намерим такива за вграждане. Иначе газови конвекторни фурни почти няма - попаднал съм само на два-три модела (пак за такива за вграждане говоря).

_________________
Хайде де!


Нед Юни 02, 2019 7:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9640
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
да, домашните са екзотика. иначе конвектомати на газ има, аз лично нямам опит с тях.

иначе политиката за газификация у нас е тотално сбъркана и е изцяло лобистки подвластна. ама то и с цялата политика е така.
ние готвим на пропан-бутан, само котлони. 2 бутилки по 20+ лева на година. топла вода и парно са на ТЕЦ.
газификация в райони с ТЕЦ няма да има и след 1000 години.

не че е някакъв проблем да се пусне метан по блоковете - една вертикална тръба отвън, газомер на балкона и си в джаза. само дето у нас регулациите ги напълниха с тъпотии (примерно газомера задължително в ръждясала кутия), разни таксички за проектиране, изграждане, присъединяване по 1000лв и цялото упражнение става безсмислено, ако ще консумираш малко и ще избиваш инвестицията за 50 години.

'дървения' климатик вече не е толкова евтин, особено ако говорим за нацепени дърва или пелети.
последните са замислени като оползотворяване на отпадък при дърво-обработка, а не да мелиш дървесина и да правиш пелети.
но като нямаш кой знае какво производство, съответно и отпадък няма. затова и излиза солено.


Нед Юни 02, 2019 8:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Досега не съм виждал домашна фурна на газ, при която "крайният продукт" да е със същото качество, като при електрическата. Не говоря за грил.

Относително високата цена на пелетите е в резултат не толкова от цената на суровината, колкото от произвоствените разходи.


Нед Юни 02, 2019 10:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1404
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Цитат:
> Енергиен експерт: При 60% газификация – София ще бъде чиста, колкото Виена

Според Иванов, България трябва да се газифицира до средното европейско ниво, което е над 60%. У нас едва 5% от домакинствата използват природен газ. Експертът заяви, че ако това се случи София ще стане чиста, колкото Виена. Какви мерки предлага Иванов за по-лесно газифициране на страната – вижте във видеото.

Прикачени файлове:
ФПЧ.jpg
ФПЧ.jpg [ 88.77 KiB | Прегледано 4233 пъти ]
Прикачени файлове:
Средна сметка.jpg
Средна сметка.jpg [ 70.89 KiB | Прегледано 4233 пъти ]

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Нед Юни 02, 2019 10:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Средна сметка за ноември 230лв!!! Моята беше още на лятно ниво - 50-60лв.
Хубава дограма (и стъкла) и евентуално топлоизолация излизат по-евтино от преминаването на газ.
А точно заради горенето не ти трябва идеална дограма, че като пуснеш някоя вентилация печката с комин връща - патил съм го.

ПС: И от външната топлоизолация има голяма полза. През големите зими на терасата съм припалвал туристическа горелка да не измръзнат цветятя, тази зима под 10 градуса не е падало и през виелиците.

Edit Пример как може да гръмне калпава газова фурна: по някаква причина горелката изгасва, за щастие има термозащита, но тя се задейства след известно време. Разсеяната домакиня поглежда "А бе аз тази фурна запалих ли я?" и...
Нали бях в сервиз - нагледал съм се на калпавости. Разсеяност не съм си позволявал, ако стане нещо отварям и правя вятър с вестник, но вратата на фурната така перна колегата под кръста, че цяла седмица говори на фалцет.


Последна промяна bongo_x2 на Нед Юни 02, 2019 12:46 pm, променена общо 1 път



Нед Юни 02, 2019 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
На тец съм и поради това не обмислям преход към природен газ, но бих инвестирал една сума за преправянето на инсталацията от вертикална към хоризонтална + индивидуален топломер.
Настоящата система на топлинно счетоводство е някаква скъпа смешка.


Нед Юни 02, 2019 12:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
lcr, нямам си хабер от централно парно, ама като знам, че се плаща дори за изключено ми идва да те приземя. Все едно аз да плащам процент на комшията отдолу, щото го играе подово отопление.

Друго се сетих като алтернатива: акумулиращите печки на ток (и не само). Заемат място, но създават такъв уют... Сега с по-съвременните технологии може да се спретне нещо доста по-красиво и ефикасно (вж и "ракетна печка").
С умиление си спомням как зимата сядахме на къстъм-акумулиращата и зяпахме през прозореца, кучките и те до нас, а цветята си растат и цъфтят - истинска джунгла :roll:
В най-яката зима се налагаше включване и на допълнителни нагреватели, но печката си оставаше уютна.
Обаче на външната стена имаше стиропор отвътре, дограмата всяка зима я облепвахме с левкопласт, а лятото по прозорците лепяхме полупрозрачен алуминизиран целофан :idea:
Цената на нощното електричество доскоро беше под това на LPG, освен това си пасва с най-студената част от денонощието. Ай да не горим нищо през 21-ви век, освен за красота!

Като казах "красота": как и откъде да се намери стъклена огнеупорна тръба, на разумна цена, дълга метър-два и Фи около 10см или повече. Това е за подобие на горивната камера на "ракетната печка", но прозрачна. Отдолу се пуска LPG или се пали друго гориво, не се омешва принудително с въздух и затова пламъкът е дълъг, ярък и красив. Но докато стигне до горе изгарянето е пълно. Изходните газове - според зависито.


Нед Юни 02, 2019 3:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
lcr зависи какво готвиш, за месо става, както и за повечето ястия, виж с баници и питки е по трудно, пък блатове за кексове си е вудо, е сигурно ако печеш всеки ден ще и хванеш цаката ама аз нямам тая възможност за сега, иначе бих сменил солидна с готварска та печка.


Нед Юни 02, 2019 4:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Тони, абсолютно всяка манджа може да се направи на газова печка и както вече казах ние вече предпочитаме да готвим само на газ. Това че на газова печка някои храни не ставали или че ставали по-кофти са някакви митове и легенди.


Нед Юни 02, 2019 4:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни