Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Е на мен не ми се получава пък не знам. Няма логична причина. То между другото, от газова до газова има огромна разлика. Тия в САЩ са със закрита горелка, аз съм виждал с открита в БГ. Ако е открита и не се вентилира добре има пара от самото горене, което не е ок за някои ястия.


Нед Юни 02, 2019 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Да ви кажа от друг ъгъл: средният електрически термостат при 200 градуса поддържа плюс/минус 5 градуса, а най-добрият механичен за газ - плюс/минус 10 градуса.
Отделно е к'во искаш да получиш и к'во смяташ за добро - въпрос на вкус. Например някои смятат микровълновите яденета за отвратителни, но точно те са с най-много запазени витамини и натурален вкус, затова са и някакси неестествени.

ПС: Всеприето е, че яденето от кирпична пещ е най-вкусно, най-близкото до нея е подходящ съд в печка с вентилатор. И много време, разбира се, но това противоречи с витамините.


Нед Юни 02, 2019 4:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Аз рядко ползвам фурна и ми се струва, че нищо няма да спестя.
Обаче ел. фурната има нагревател - излъчва ИЧ , и храната придобива хрупкава коричка. То как е направено в газовата фурна, ако пламъка не нагрява някаква плоча дали ще е същото ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Юни 02, 2019 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Не електрическия нагревател не му пука много за гравитацията, но на газовия - да.
Освен това стои въпросът с евакуацията на изгорелите газове.


Нед Юни 02, 2019 7:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Това са затворени нагреватели, говорим за печките по щатско, какво толкова има да евакуираш, основно пара, на газовия котлон как му евакуираш изгорелите газове. Лъчи си и ИЧ то нали това е топлината, как иначе ще пече :)
Всички имат плочи, но може би при различните печки е направено различно и от там има разлика. Не съм се задълбочавал, знам че 2-3 пъти опитвах да пека кексове във вегас и нещо не ми се получава като в инди, сигурно ако изпека 20 ще и хвана цаката. Също не ми се получава добре коричката, тя става но някак не е хрупкава, аз го отдавам на парата от горенето, друго си е да пусна фурната в инди на broil.


Нед Юни 02, 2019 7:50 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
В Германия газът е на двойно по-ниска цена от тази в България, в Беларус 4 пъти по-ниска, в Русия 8 пъти по-ниска. Интересно колко ще е в Турция като пъснат след някой друг месец Турския поток, дето ако минаваше през България щеше да се казва южен поток. Е, как ще имаме развита икономика при това положение и как Германия и Турция няма да имат? Да не говорим за Беларус или за Русия. Украинците съвсем самоцелно се изпокараха с Русия и решиха, че да купуват по-скъп газ и от нашия от трета-четвърта ръка е супер идейно. Още си затвориха завинаги хиляди предприятия, включително самолените заводи на легендарните АН-ове край Киев, както заводите са бронетранспортьори - стоманата им трябвало да бъде сертифицирана според ЕУ нормите, пък тяхната била друга.


Нед Юни 02, 2019 7:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Ще се научиш. Аз докато се науча да правя палачинки, врабците, що палачинки изядоха, ако знаеш....:)


Нед Юни 02, 2019 7:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
А с палачинките нямам грижи, фъзи-то ми с NI бая статистика е натрупал, след втората котлона вече е на правилната температура за съответният тиган :) Тигана много помага за палачинката, то аз във всякакви тигани ги правя, ама най-мразя такива дето са се изтумбили отдолу, те за такива газовия котлон е екстра, на електрическия не мое откине. най-хубаво на тиган с дебело дъно, пък вътре квото ще да е, с достатъчно масълце и на алуминиев не лепне, но чугунче е екстра, а и като направиш 50 палачинки си направил и фитнеса за предмишница .. ама само на едата ръка, трябва да взема да тренирам и с лявата ама тогава и аз ще храня врабците ми се струва, в моя случай кучето :)


Нед Юни 02, 2019 8:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Това с коричките, дето били хрупкави се получава на "broil", демек никакви грижи. Модерните газови печки имат една камара вентилатори за конвекция, за евакуация и за охлаждане на фурната. Моятами излезе около $500 по-скъпа щото исках да има и сонда за автоматично печене, такава дето се забива в храната и печката автоматично спира като достигне предварително зададената температура. Незнам що тая опция е толкова скъоа при положение че си има цял компютър в нея с една камара настройки и програми, демек е въпрос само на сензора и софтуер.
Бонго, одавна никой не ползва механични регулатори в газовите печки - всичко е електроника и сензори и поне последния път като мерих с термодвийката на Флуки-то и температурите и регулацията си бяха пушка, никакви +-10 градуса. Мисля че хистерезиса на регулиране беше около 3-4 градуса (тва по Фаренхайт).


Нед Юни 02, 2019 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
ToHu написа:
Лъчи си и ИЧ то нали това е топлината, как иначе ще пече :)

Ами понеже се писа за вентилатори, предположих, че само въздуха нагряват. Всъщност за някои ястия вероятно е по-добрият вариант.
Просто се сетих за газовите отоплителни печки които нагряват керамични плочи, а не се топли стаята директно от пламъка. :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Юни 02, 2019 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Ами пак от печка до печка има разлика, тая за която говоря не сме я купували, тя си идва с къщата от строителя, както можеш да се сетиш не са се охарчили много, ама като за къща посещаване 1.5 пъти в годината за 2 седмици върши работа :)
Честно казано не бих дал много пари за супер друпер фурна, виж за хубаво барбекю да. Мен ако питаш и за 1 млн да купиш печка, като не може да готвиш нищо не помага. Иначе ако говорим вече за гурме, това друга работа, ходих на гости при един бразилец тоя имаше сигурно 20 различни грила, а месцата които ги пече ги печи поне на 5 различни, и да ти кажа има разлика, но за 4-5 часа които му бях на гости, сигурно 2/3 прекара около барбекютата да им бае на месата, аз не изпадам в такива крайнсти, трябва да е вкусно но основната цел е да си напълня търбуха, а както показва практиката това става и на уличната такорийница в която кой знае какво месо ям, може и да е от онова камионите морги, ама нали ям нещо :)
Славчо, те и вентилатори имат да, иначе вентилатора си трява, ако искаш нещо подобно на пещ без вентилатор трудно.
Сега се сещам, последно като си ходих .. в инди де, готвих едно агнешко бутче, чудничко стана, ама го пекох 5 часа, накрая на бройл и коричката стана като по учебник ... и майка ми го пъхна в някаква кутия и му разказа играта .... и едни стекчета си пекох и то на газовото барбекю и те станах доста добри, чак неочаквано, явно съм случил и на месо. А ако не ме беше домързяло да запаля яйцето сигурно щяха да са още по-хубави, но бях зает с дисекцията на проектора и ТВ-то :)


Нед Юни 02, 2019 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Най-хубавата манджа става когато си гладен, че чак свят ти се вие :D


Нед Юни 02, 2019 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Мдам, май и търговците четат тук :) Климатиците са поскъпнали значително!
Старите на село (на жената) не са добре и е крайно време да се климатизират, щото къщата уж селска, ама голяма жега лятото и студ през зимата, пък бабата има астма.
Ходих до близкия сериозен магазин, от там си взех моите, и... най-евтиното което става за нещо е 1200лв, пък ако искам филтри - 1800лв. Аз преди няма 2г. платих долу-горе толкова за два с уж "плазмен" филтър - така не разбрах къде е и дали го има, иначе се включва.
Казах си: "Тези или ме мотат, или нямат промоции в момента". Ровичнах в нетя - под 1100лв са само марка "Велик Майтап".


Вто Юни 04, 2019 11:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Климатици
Оказа се обаче, че по техно-магазините имало все пак евтиния.
Направи ми впечатление ей-тази Тесла, по документи е много готина. Що за марка е?


Сря Юни 05, 2019 10:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: газ, ток, дърва, отопление, готвене, бойлер
Бонго,погледни в този форум...
https://forum.setcombg.com
Битова техника


Сря Юни 05, 2019 2:26 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: milenjs и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни