Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Питанка за бойлер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за бойлер
Ако имаш място вземи си 300 литра, аз съм с такъв и все едно си на ТЕЦ, моя съм го надул на 75 градуса. Неръждавейка много ги хвалят не некой си Шишков, ма му забравих първото име, е ти ще го намериш.


Сря Май 08, 2019 12:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за бойлер
@Тони - за експеримента - вземи един ъглошлайф, едно парче обикновено желязо и го отрежи така че пръските да попадат върху неръждавейката. Изчакай няколко дена - може и да я навлажниш малко ако искаш. След това само електрополиране може да и помогне. Колкото и да я чистиш продължават да си излизат червени петна.


Сря Май 08, 2019 2:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Питанка за бойлер
Pipilica, а твоя каква марка/модел е?

_________________
Хайде де!


Сря Май 08, 2019 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за бойлер
Елдоминвест ООД
но е много стар сигурно към 2005-6 година е монтиран. До ся един реотан смених и магнезиевия електрод и при ремонта извадих над 8 кила варовик.


Чет Май 09, 2019 3:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за бойлер
Цекинс, то затова за неръждавейка хората си отделят цехове само за целта, иначе и това се чисти, зависи и от неръждавейката де, но зависи и какво разбираш под чистене, т.е само химическо или и механично включваш.


Чет Май 09, 2019 7:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за бойлер
Ами с "мазилата" се измива и после пак избива - мазилата мият само черното на заварките. Механично ако само се зачисти, после пак си излиза. Ако се изкопае 4-5 десети сигурно няма да излезе повече, ама то такова търкане на ламарина си е егати чудото. Електрополирането вече е друга работа - освен че лъсва като огледало ами и вади разни такива екстри.


Пет Май 10, 2019 1:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Питанка за бойлер
Мойту 20-се, нали много чистих навремето:
- Ако е много "едра" ръждата първо я поизтърквах с нещо миещо и пластмасова тривка.
- Напръсквах със смес от органични киселини и нещо миещо. Оцетът много мирише и не е силен, лимоновият сок "на литър" беше далеч по-добър, но дори в гръчко го нямаше целогодишно, добавях 5-10% "лимонтозу" (или друга органична) и миещо което не става на туткал от киселото.
- Престояваше поне ден, желателно седмица или колкото стои машината в сервиза. Ако напръсканото много изсъхне спира да действа и трябва да се пръска пак. Най-добри резултати ставаха с повечко "лимонтозу" и определени типове "Веро" държащи на кисело - получаваше се нещо като желатинов слой. Не се плашете от избилата ръжда!
- Преди излизане машината се пръскаше за да омекне киселинно-миещото покритие и се изтъркваше със зелена пластмасова домакинска тривка (като на гъбичките за чинии), но малко сползвана, щото чисто новата драска.
- После плакнене и почистване до блясък, включително с "кухненска хартия".
- Като изсъхне (то става почти на момента) се пръска с мазен спрей за Инокс и се търка с "кухненска хартия" - джам прай! Някои за по-евтино използваха олио за бебешки дупета, но мен не ме грабна.

Следващата година като дойдеше машината си личеше отдалеко, че е минала през процедурата. Те бяха ресторантъорски машини и къде някоя некадърна чистачка минала с белина, къде е покрито с пръски от олио, с наслагвания от варовик - за всичко това горният метод беше ефикасен.
Разбира се където беше възможно ръгахме нещо мнооого силно и веднага после измивахме идеално.


Пет Май 10, 2019 2:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за бойлер
Бонго - кой ще ти чака нещо цяла седмица че да "омекне" - тука някой път има десетки метри заварка дето трябва да се изчисти и методики от типа "домашен майстор" не вършат работа. Има камара специализирани препарати за почистване на неръждаема стомана и много малко вършещи работа. Теста при нас е : заварява се, измива се и се оставя на вънка (най-добре когато е дъждовно) - след 1 месец ако няма червени петна - се пише "одобрено" и евентуално ако цената не е зверска се купува. Повярвай ми - много малко минават теста, въпреки че всички продавачи се кълнат в майките си че техния продукт е най-добрия. А електрополирането вече е друга бира - то нищо не прощава - 1 - 1.2kА на 1кв.м и става огледало в буквалния смисъл на думата. Имам източник 2kА/36V :)


Пет Май 10, 2019 3:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Питанка за бойлер
Ааа, аз и за бързото писах: нещо яко ядящо, но после още по-яко трябва да се измие... Ама не съм видял твоето - не давам акъл.


Пет Май 10, 2019 6:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Питанка за бойлер
Ами има си специализирани препарати. Обикновено се състоят от две или три гадости. Първата е основната - някаква киселина с още бог знае какво вътре - във вид на гел е и се маже с четка. Стои 20 - 30 минути, мие се с вода и се маже с втората. Ако няма трета, втората е пасиватор. Двукомпонентните обикновено обаче не са толкова добри колкото трикомпонентните. При тях второто не го знам какво е, а третото е пасиватора. Всичките са като гел и се оставят някакво време след което се мият обилно с вода. Електрополирането работи по друг начин. Маха всичко но ако заварката е на язви, това което е в дупките излиза много по-трудно.


Пет Май 10, 2019 8:22 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Питанка за бойлер
Днес монтирах бойлера - Елдом, неръждаем, с две серпентини и електронно управление.
Като започнах да го пълня с вода, от три изводите на серпентините започна да тече. В комплекта има точно 3 тапи, които ми казаха, че са за да запуша изводите, но това изобщо не ме успокоява. Така излиза, че етилен-гликола от котела ще се смесва с водата за миене. Аз ли пропускам нещо?

_________________
Хайде де!


Вто Юни 25, 2019 1:54 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Питанка за бойлер
Нещо ти бъркаш, виж пак схемата на конкретния бойлер - има отвори които са вход-изход от серпентината (да прекарваш мръсна котелна вода през серпентината), и отвори,
които влизат и излизат директно от казана с чистата вода- да циркулираш чиста вода от там- примерно идваща от слънчев колектор(така ползваш бойлера като буфер). Или да забучваш в някой от тея отвори пробката на термостат директно в казана(примерно правиш система с два термостата - единия на колектора -единия в казана на бойлера, за да стане диференциален термостат за вкл/изкл. на циркулационна помпа, така че да работи само когато водата в бойлера е по-студена от тая в слънчевия колектор).
Но винаги има и вариант някоя серпентина да е пробита, така че зависи от кой конретно отвор излиза вода.

PS - в котелната вода недей да слагаш гликол, освен ако не живееш на Северния полюс, само рискуваш да натровиш себе си и комшиите при дефект с пробив на серпентина към чистата вода- случва се по много причини-примерно котелна система от затворен тип, с недобре работеш балонен съд = високо налягане , и ниско налягане от другата страна на чистата вода (калпаво ВиК и др. водоснабдителни калпавини = ниско налягане, даже вакуум).


Вто Юни 25, 2019 7:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Питанка за бойлер
dan написа:
...Така излиза, че етилен-гликола от котела ще се смесва с водата за миене...

Затова са измислени антифризите с пропиленгликол. С тях, само ще ти е гадно на вкус (примерно), ама няма да си умрял...


Вто Юни 25, 2019 9:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Питанка за бойлер
Абе толкова гледах схемата на бойлера, но все нещо не ми се връзва. В книжката обаче е опаказ варианта с леви серепентини, а моя в с дясна. Може да се окаже, че вместо да "завъртят" изводите, те са ги "флипнали". Тогава всичко ще си дойде на мястото. Довечера ще разберем.
Другия проблем е, че от "обратния клапан" тече струйка вода. Значи или клапанът е скапан, или налягането е високо. Днес ще купя един редуцир-вентил и един манометър.

_________________
Хайде де!


Вто Юни 25, 2019 9:48 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Питанка за бойлер
На него тръбата за входящата студена вода ли ти е вързана? Виж дали казана на бойлера да е добре напълнен и обезвъздушен(ако има отгоре въздушна възглавница, се получава нагнетателен съд). Абсурд е да имаш над 7 атмосфери във водопровода, за да ти отваря комбинирания клапан заради високо налягане.Подложи една чашка отдолу и натисни ръкохватката за промиване, да се промие от някакви стружки и пясък ако има. Ако продължи да капе, викай сервиза или направо да ти сменят целия бойлер.
Тоя клапан трябва да е фабрично монтиран, ако е дефектен и ти тръгнеш да го сменяш, ти отпада гаранцията. Производителя трябва да се грижи да ти слага качествен комбиниран клапан , защото навсякъде е пълно с лесно повреждащи се капещи китайски ментета от 2 лева парчето. Такива сигурно съм сложил и изхвърлил 5-6, преди да ми уври главата. Ако от Елдом са почнали да слагат такива китайски боклуци, ако обичат-да си поправят грешката.


Вто Юни 25, 2019 10:12 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни