Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Изгоря катедралата 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Изгоря катедралата
petko_sz написа:
...

"Катедралите се строят ... за да не бъдат достроени НИКОГА!"
...

Глупости. Вероятно това може да се върти в нечия глава с болен мозък, но първо че повечето катедрали СА завършени, второ че те СА църковни сгради - място за молитва и поклоние (на Бога).

Има нещо много символно в това, че кръстът е останал на мястото си. Вчера слушах разни коментари "каква трагедия", "вековно изкуство", "ала-бала". А истината е, че всичко това е една безкрайна суета. тая катедрала какво е - музей, паметник или църковна сграда. Ако е това, което трябва да бъде - сиреч църковна сграда - трагедията не е голяма, ще я стегнат за нула време. Но от моя гледна точка тя е висчко друго, но не и църковна сграда. Някакъв концентрат на човешката (и католическата) помпозност. Както и да е, явно може и без нея :D

Да направя една аналогия, че да ме разберете - църква без Христос е като партиен пленум без портрета на Ленин. Външно е почти същото, но най-важното го няма :)

_________________
Хайде де!


Сря Апр 17, 2019 9:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Изгоря катедралата
Дан, Христос какво е казал по този повод?


Сря Апр 17, 2019 10:08 am
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 367
Мнение Re: Изгоря катедралата
dan написа:
petko_sz написа:
...

"Катедралите се строят ... за да не бъдат достроени НИКОГА!"
...

Глупости. Вероятно това може да се върти в нечия глава с болен мозък, но първо че повечето катедрали СА завършени, второ че те СА църковни сгради - място за молитва и поклоние (на Бога).

Има нещо много символно в това, че кръстът е останал на мястото си. Вчера слушах разни коментари "каква трагедия", "вековно изкуство", "ала-бала". А истината е, че всичко това е една безкрайна суета. тая катедрала какво е - музей, паметник или църковна сграда. Ако е това, което трябва да бъде - сиреч църковна сграда - трагедията не е голяма, ще я стегнат за нула време. Но от моя гледна точка тя е висчко друго, но не и църковна сграда. Някакъв концентрат на човешката (и католическата) помпозност. Както и да е, явно може и без нея :D

Да направя една аналогия, че да ме разберете - църква без Христос е като партиен пленум без портрета на Ленин. Външно е почти същото, но най-важното го няма :)



... Дан - това е твоята ЛИЧНА теза , и аз няма да я оборвам , само ще бламирам логиката ти с два факта :

1 Още на следващият ден бабоеба обеща да "отдели" 500 000 000 ойро и "постави" срок - до пет години ! (не ми се гуглосва , ама тая катедрала май я строят от 5 ВЕКА)

2 Вчера пък Рапона щял да праща "НАШИ" (каквото и това да значи) реставратори на помощ ([непотвърдени , че той сутринта едно говори , а по пладне е забравил] + 50 000 - ей така , бърка в НЕГОВИЯТ ЛИЧЕН ПОРТФЕИЛ , в НЕГОВИЯТ заден десен джоб са демек !) ...

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Сря Апр 17, 2019 10:16 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Изгоря катедралата
bobihot написа:
Дан, Христос какво е казал по този повод?

По кой повод?
Между другото нали наскоро някакъв пакистанец се беше опитал да подпали една катедрала някъде из франция...

Петко, тази, както и много катедрали са завършени мнооого отдавна. Това, че периодично се налага да се реновират... на коя сграда не се налага?

И какво доказва това, че някой е дарил пари за ремонта/възстановяването? Нищо, освен че им харесва сградата. Не ми се мисли каква част от тези пари са укрити от данъци или произходът им е от не особено чист. Само спекулирам. Не е това темата. Сграда като сграда. Изгоряла и толкова. Не виждам причина да се драматизира и за тоя неистов рев.

_________________
Хайде де!


Сря Апр 17, 2019 1:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Изгоря катедралата
Квазимодо е виновен!!!
Кой дари пари за нюйркските небостъргачи?! Пък и те бяха храмове...

Бъзикам се, но само за да не се изпада в крайности. Като паднаха небостъргачите даваха как простите хараби се веселят по улиците, а сега как умните хараби изказват съболезнования.
Но толкоз милиарди за възстановяването на една черква ми изглеждат като "Да, бе!". Ако ги имах щях да си купя остров и да създам Ню Люксембург :)


Сря Апр 17, 2019 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Изгоря катедралата
Абе при положение, че деца мрат от глад с по няколко долара на седмица, да се дарят 1 млрд. за някаква си сграда за мен е лицемерие... Да нахранят крайно нуждаещи се е далеч по богоугодно дело, аз поне тъй си мисля...

За 1 млрд могат да построят няколко нови катедрали...

Пресолена манджа...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Апр 17, 2019 7:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Изгоря катедралата
Хората държат на символите си.
В случая едва ли религията е водещото.
Е разбира се има и дарители, които си мислят, че им се е отворила възможност да си купят място в рая.


Сря Апр 17, 2019 7:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7885
Местоположение: София
Мнение Re: Изгоря катедралата
Цецо написа:
Абе при положение, че деца мрат от глад с по няколко долара на седмица, да се дарят 1 млрд. за някаква си сграда за мен е лицемерие... Да нахранят крайно нуждаещи се е далеч по богоугодно дело, аз поне тъй си мисля...

За 1 млрд могат да построят няколко нови катедрали...

Пресолена манджа...


Нарича се "тщеславие".


Сря Апр 17, 2019 8:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Изгоря катедралата
Абе мен лично не ми дреме за умиращите от глад, ама още пък по малко ми дреме за черквицата на френските педали ... ама да се хванем ли на бас че ако изгори Александър Невски и 5 млн няма да ни отпуснат :) .. те това са мръсни, недоебани, европейски педали ...


Сря Апр 17, 2019 10:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Изгоря катедралата
Аман от стари сгради. Само пречат на новите небостъргачи.
:)


Чет Апр 18, 2019 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Изгоря катедралата
Тя си е избила парите ;) сега има и добавена стойност


Чет Апр 18, 2019 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Изгоря катедралата
Нямате ли си достатъчно други поводи за да демонстрирате простотията си?


Чет Апр 18, 2019 7:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Изгоря катедралата
https://www.vesti.bg/sviat/hvanaha-myzh-s-tubi-s-benzin-v-katedralata-sveti-patrik-6094497

"От полицията на Ню Йорк съобщиха, че мъжът има досие при тях. Все още се уточнява каква е била целта му."
То е ясно, един милиард за „Свети Патрик”. Това вече е църковен бизнес ;)


Чет Апр 18, 2019 7:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Изгоря катедралата
Ама не казват, че носел и камъчета за запалки: щял да отвори сергийка за пълнене на входа - да изкара някой долар!


Чет Апр 18, 2019 7:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Изгоря катедралата
Щетите не са много големи защото като гледам е нямало реално срутване на покриви, вътре е пълно със скелета, поне не може да им се отрече, скелета та са сложени добре, щом са оцелели пожара, иначе със сигурност щеше да има и доста структурни повреди по стените и колоните.


Чет Апр 18, 2019 7:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни