Отговори на тема  [ 82 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Тази тема е специално за @nik, бисерите на неграмотността му да не потънат а да останат за поколенията.

Напомням му, че не ми е отговорил на няколко въпроса:
1. Как печатането на долари е предизвикало хиперинфлацията от 1000% в Русия през 1993г?
2. Как печатането на долари е предизвикало хиперинфлацията 1997г в България когато буквално за седмици долара от 30лв стана 3000лв? Има ли доказателства за специална емисия долари която да е хвърлена с парашути в България за да предизвика хиперинфлация?

3. Допълнителен въпрос, как печатането на долари предизвика промяната на обменният курс в България, от 87ст на 30лв за периода 1989-1997г. Защо такава промяна не се наблюдава в останалият свят, специална емисия долари за България ли е отпечатана?

Ако са печатани долари при неизменна маса левове би трябвало лева да поскъпва защото срещу всеки лев стои нарастваща маса долари, т.е. долара да поевтинее спрямо лева според "теориите" на @nik. Вместо това точно обратното. Да не би все пак причината за инфлацията и хиперинфлацията да е безотговорното печатане на рубли и левове от съответните национални правителства? Препоръчвам му да се порови в статистиките за емисиите на българските и руски банки за този период. Със същият ентусиазъм с който гледа емисиите на долари.

Понеже се вкопчил в златото като спасение от всички злини и гарантирана спирачка на инфлацията ето му един интересен материал. И въпрос, печатането на долари ли е предизвикало обезценяването на парите в римската империя? Би трябвало американците да са открили машината на времето според неговите "теории".

https://tavex.bg/blog/na-kakvo-ne-ni-na ... reven-rim/
На какво (не) успя да ни научи Древен Рим

Изображение

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Мар 17, 2019 2:48 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Фред, как мислиш, какво общо има между индуцираната нестабилност в Русия по времето на Елцин, разпада на българската икономика през деведесетте с двуцифрените годишни проценти на инфлациите, пиковите инфлации при пикова нестабилност, и разбира се хиперинфлацията в боливарската република Венецуела?


Нед Мар 17, 2019 3:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Общото е, че некадърните НАЦИОНАЛНИ правителства печатат пари. Левчета, рубли, боливари...

Понеже говориш за "индуцирана нестабилност" можеш ли да обясниш как точно американците са осъществили това печатане на пари? Взвод морски пехотинци ли са пратили да завземат печатницата на националната банка? Печатницата на рубли, печатницата на левчета, да ти напомням ли КОЕ правителство беше на власт тогава в България?

И чакам да отвориш специална тема за Венецуела, защо бягаш от нея? Имам подготвени интересни материали.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Мар 17, 2019 3:41 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Кой какво печати си зависи от националната валута, а отговорът на въпросчето защо ги печати е това общо нещо, което пряко свързва индуцираната криза в боливарската република Венецуела с Русия по времето на Елцин и България през деведесетте.


Нед Мар 17, 2019 6:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Това в Русия и БГ си е резултат от експеримент, и война, може и студена ама си е война, и ние сме участвали в нея, и сме я изгубили. В интерес на истината това което се случи в БГ дори не е в резултат на предишния строй, а е резултат на нашата собствена алчност и очакването демокрацията да направи всички богати.
И на Венецуела не са и виновни САЩ, изобщо не е лошо да се вниква в нещата, ама то трябва да си на място, или да черпиш поне от извора, но като гледам тук има хора които са били на място, и пак не осъзнават защо и какво се случи с БГ.


Нед Мар 17, 2019 6:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Точно така, инфлация след и по време на война. В теорията на инфлацията за която очевидно @nik се нуждае от ограмотяване войните са едни от основните източници на инфлация. Има още доста други фактори така че обявяването за виновни за инфлацията единствено печатането на долари просто е тъпо. Нещо повече, инфлацията и съзнателното обезценяване на собствената валута се смятат за едно от основните оръжия за повишаване на собствената конкурентно способност а това са решения вземани от националните правителства. @nik естествено никога няма да признае това, противоречи на пропагандата му.

Но нашата хиперинфлация 1997г не е резултат на студената война а от хищническото разграбване на собствеността, останала безпризорна след краха на социализма. А това вече си е въпрос на държава и управлението и. Трябва да се поровя но не съм чувал в останалите соц.държави да е имало хиперинфлация в такива мащаби. Изключение Югославия но там имаше война, пък и социализмът и беше един особен.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Последна промяна fred на Нед Мар 17, 2019 7:23 am, променена общо 1 път



Нед Мар 17, 2019 7:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
tutiv написа:
Кой какво печати си зависи от националната валута, а отговорът на въпросчето защо ги печати е това общо нещо, което пряко свързва индуцираната криза в боливарската република Венецуела с Русия по времето на Елцин и България през деведесетте.

Хайде по-конкретно. Печатането на пари е в ръцете на националните правителства. КАК Америка пуска печатницата на пари в дадена държава след като тя е под контрола на съответното правителство? Или искаш да кажеш, че БСП са американски агенти защото точно при тяхното правителство се пусна печатницата за пари? Така ще изкараш и Путин американски агент, и при Путин в Русия има инфлация. Стига само кухи лозунги, опиши механизмите.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Мар 17, 2019 7:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Фред, взел си си пургатива и си решил че точно тоя форум е подходящо място за облекчаване?


Нед Мар 17, 2019 9:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Като ви е толкова интересна темата вземете прочете за най богатият човек живял някога - султана на Мали - Муса I - 1324-5 тръгва на поклонение към Мека с толкова много злато, че обезценява златото и съответно повишава цените на всичко в близкият изток а от там и в европа и т.н. с пъти. Интересно, че съвпада по време с раждането на османската империя - има ли връзка, няма ли ...

_________________
Мразя да мразя ...


Нед Мар 17, 2019 10:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Нещо много теми се навъдиха на средна тематика :) Не знам дали САЩ са най-голямото зло, със сигурност ще последват участва на всички империи, но кога ще стане май е рано да се гадае, Римската е била в упадък векове преди съвсем да изчезне, а е имала доста по-малко влияние в световен мащаб. Това което се сличи у нас 90-те не е само вина на политици, мутри и кредитни милионери, не по-малка е вината на народа, с неговото действие и бездействие, с овчите надежди и мераци. В други държави прехода беше различен не благодарение на политиците а въпреки тях. Някак винаги правим аналогия какво е там какво е тук, но никога не говорим за това защо там е така и тук е така, и какво направиха те като нации и какво ние. Сега са ни виновни САЩ, Русия и кой ли още не, а истината е че сами сме си виновни, всички, и вие и аз. Разликата е, че някои само се надяваха и вярваха сляпо в невъзможни неща, а други се постарахме да вземем каквото може, някои взехме по-малко, други взеха повече ...но никой не направи нещо за държавата, аз поне не съм, и някак си ми се струва лицемерно да обвинявам тоя и оня като аз самият вместо да направя нещо за държавата и общото благо съм правил против тях. На мен това си ми е природата, не ме е срам и си спя с чиста съвест, но да се замислят тия които само сочат и обвиняват а са също толкова виновни.


Нед Мар 17, 2019 10:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Инженерното обяснение на инфлационния механизъм:

В една затворена система (държава) по дефиниция:

Количеството пари = количеството блага (стоки и услуги).

Емисионният орган (това обикновено е централната банка) се стреми да подържа горното равенство, като печата пари, когато се увеличи количеството на благата.

Инфлацията възниква винаги, когато някой, по някакъв начин присвоява пари, без да е вкарал в системата равностойното им количество блага.
От друга страна тези присвоени пари са се взели от джоба на потребителите и като така горното равенство се оказва нарушено. В резултат на това покупателната способност на потребителите е намаляла, възниква недоволство, мизерия и пр.

Погрешното и с краткосрочен ефект ответно действие на емисионния орган е това да напечата допълнително количество пари, които да вкара в ръцете на потребителите за да върне старата им покупателна способност.


Нед Мар 17, 2019 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
fred написа:
Тази тема е специално за @nik, бисерите на неграмотността му да не потънат а да останат за поколенията.
Напомням му, че не ми е отговорил на няколко въпроса:

явно много си се ИНфектирал че те игнорирам щом и тема си ми направил :D благодаря :D
напомням ти че вече ти обясних защо не ти отговарям - с радио не се спори :D
когато спреш да игнорираш важни факти за да не пречат на идеологията ти - тогава
когато спреш да си измисляш несъществуващи твърдения за да отклониш вниманието когато идеологията ти пропада - тогава
до тогава продължавай да пускаш теми които не разбираш, пък дано някой ден започне да ти просветлява :D
я да видим сега как ще ти се отрази твоя собствен подход :D
да помислим кой пуска нова тема - човек който не разбира нещо и иска да го научи? ти сега пусна нова тема да се учиш или да обясняваш? :D
не, на мен не ми отговаряй... моля, на себе си отговори :D


Нед Мар 17, 2019 11:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
Не съм и очаквал да ми отговориш защото знам че нямаш аргументи. Просто глупавата теза е невъзможно да се защити. Само напомням как бягаш от отговор и отговаряш с лозунги.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Мар 17, 2019 12:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
lcr написа:
Инженерното обяснение на инфлационния механизъм:
В една затворена система (държава) по дефиниция:
Количеството пари = количеството блага (стоки и услуги).
....

И моето обяснение е същото. Инфлация е когато поради някакви причини парите почват да надвишават стоките. И понеже количеството пари се определя от националните правителства то ГЛАВНИЯТ виновник за инфлацията са тези които са пуснали печатницата за пари, т.е. националните правителства. Много често срещано явление понеже значително по-лесно е да се печатат пари отколкото да се развива икономиката. Виждаме че го има още от Древният Рим.

Затова и едно от ефективните средства за борба с крайните форми на инфлацията е да се лишат националните правителства от правото безконтролно да печатат пари. Да се привърже националната валута към валутата на държава където има по-разумно правителство, т.е. добре познатият ни валутен борд.

Но някои за целите на идеологическата пропаганда която водят се опитват да изкарат виновен само и единствено идеологическият противник. Дори когато са се спасили от хиперинфлацията чрез привързването на националната валута към валутата на този идеологически противник. Естествено тезата им е глупост което лесно се вижда от многобройните примери. И естествено за глупостта не могат да се намерят разумни аргументи затова на примерите те отговарят с лозунги.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Мар 17, 2019 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Парите, инфлацията и от какво се предизвиква тя
У нас емисионната политика, очевадно е била погрешната и се наложи в нея да се намеси МВФ за да може инфлацията да се стабилизира на нормалните нива.

Подобно на емисионната политика на БНБ, очевидно сериозно е куцал и банковият надзор. Резултат от това беше историята с КТБ.
Поради това отново се наложи външна намеса.
В съдебната ни система също има нужда от външна намеса.

Очевидно още не сме дорасли за да се управляваме самостоятелно.

Почти не съществува социална сфера в която да не сме измислили схеми за далавери.


Нед Мар 17, 2019 1:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 82 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни