Отговори на тема  [ 997 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 67  Следваща
Boeing 737 Max 8 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Баси, ние сме имали големи бизнесмени тука - било начин на живот, било не знам си какво. Толкова велики бизнесмени са, че трябва сами да натискат копчетата на струга и останалата част от човечеството все за нищо не става затова дават акъл на фирми като Боинг как да си въртят бизнеса :D .


Пет Юли 19, 2019 5:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Лошото е, че у нас институциите гледат на тия дето сами работят на струговете, като на бизнесмени :D


Пет Юли 19, 2019 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
няма значение на какво работиш, ако ще и краставици на пазара да продаваш
ако успяваш да се издържаш от печалбата и да го запазиш и евентуално развиваш във времето - значи е бизнес
всичко може да е бизнес, и всеки който го умее го прави
а тия дето не умеят и само гледат в паничката на другите докато цъкат с език - обикновено и за краставичари не стават, за това само философстват кое било бизнес и кое не


Пет Юли 19, 2019 5:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Недей философства толкова ами гледай струга да не удариш ножа в менгемето. Довечера като сложиш салатката и ракийката на масата, тогава ще обсъждаме бизнеса и политиките.


Пет Юли 19, 2019 6:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Абе вие се майтапите ама работата на струг/фреза особенно ако наистина разбираш какво правиш, под работ аимам в предвид не само да стоиш от преде им, със сигурност изисква доста повече умствен ресурс и умения от тези налични в 99% от всички драскачи, софтуерни и не знам си как още наричани девелопъри, мишо програмисти и темп подобни.
Ник то всичко в тоя свят е противоречиво, прави разликата между цена на труд, разход и цена на услуга. Не е рядко когато за аутсорсинг се плаща по-висока часова ставка от колкото ако ти си наемеш служителите, не всичкият аутсорсинг е евтин, той по правило не е. Почти винаги да си правиш нещата инхаус излиза по-евтино, но само за периода на правенето им. За да не излезе че пак си противореча ето един реален пример. Имам един пластмасов капак, вакумно формован, след това обрязан. Този капак ми струва 150 лв без ДДС, в него има материал за около 30 лв. Имаш една вакуумно формовъчна машина, ако си купиш чисто нова от английски доставчик ти струва 60к $, за фрезоването има много варианти, евтиният робот, не нов ткаъв но с добър ресурс заедно със шпиндел и ротационна маса от фирма която се занимава с такива излиза около 20-25 к евро, или общо да речем 90 к $. На мен ми трябват около 1500 към момента на годишна база. Сега тук има два начина на калкулация, в машинис съм инвестирал 90 к, и тези машини мога да ги натоваря спокойно с 8 часа на ден и за следващите 3 години разхода ми около тях да е още около 20%, т.е. съвсем грубо тия машини ще ми излязат по 200$ на ден за следващите 3 години, ако сложим и самият капитал за тях да станат 240 пряко сили. За този процес ми е нужен един оператор, но да предположим двама, средно по 20$ на час, това в Бг или Мексико, още 320$ на ден, или един ден ми струва грубо 600$, при 8 часов работен ден това са малко над 70$ на час. За да се изработи тази кутия отива средно 20 мин машинно време на двете машини, или разхода ми ще е 23$ на кутия, заедно с материала влизам в около 35-40$ отново пряко сили, и то с повече от нужните оператори, сравнено с 150 лв които плащам това е двойно по-малко, нали така.
Да обаче това ще е истина ако натоваря тия машини да работят поне по 8 часа на ден плътно, при 20 мин на кутия, това са 3 на час, или 24 на ден. Моите 1500 се произвеждат за 63 работни дни, или 13 седмици, да но годината има 52 седмици. Ако си купя машините само за тия два детайла сметката ми не се връзва, нещата не могат вече да се смятат на час. трябва да ги сметна на бройки. Като сложиш разхода за труд и добавиш 1/3 от стойността на инвестицията с оскъпяване и т.н. ти се получава една сума от около 120 к на година което делено на 1500 детайла прави има няма 80$, и като добавиш и материала и става по-скъпо от 150 лв. Във всичко това не съм включил брак, разправия по складиране и организация, управление и т.н. В първият случай тъй като има голяма разлика между двете цени можеш да го пренебрегнеш, но във вторият и 2$ о-висока цена е пи-висока цена, защото ти идва в минус.
Те същото е и с аутсорсинга на почти всичко. На теория може да ти излезе по-евтино с твой персонал, но на практика не е така защото не можеш да го уплътниш. Тия сметки трябва да се правят постоянно, тази формовъчна машина и робот/5осна фреза ги мисля от над година, това което мисля е как да ги уплътня за да ми се върже сметката. Не бих имал никакъв зор да го правя при мен, стига да не се случваха проблеми с качеството и закъснения, това е единственото нещо което ме кара да мисля в тая посока. Това че ще оптимизирам цената е бонус, но не и достатъчно условие за да започнем да го правим ние, на 1500 бройки това че ще сваля 60-70 лв, не е малко но на фона на всичко е нищо, 0.4% от стойността на изделието. За мен това са пари които бих могъл да инвестирам в друго оборудване, подобрения и т.н. но за организацията са капка в морето.


Пет Юли 19, 2019 6:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Boeing 737 Max 8


Съб Юли 20, 2019 8:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
https://edition.cnn.com/2019/07/24/busi ... index.html - дали ще се разминат само с това?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Юли 25, 2019 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Винаги могат да помолят за държавна помощ.


Чет Юли 25, 2019 7:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Леман-Брадърс съсипаха половината свят.. и с държавна помощ май още са уважавана институция.


Чет Юли 25, 2019 7:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Не виждам да са казали нещо такова, казват че ако не получат сертификат ще трябва да забавят още или да спрат временно производството. Нещо съвсем нормално, ако не можеш да издаваш продукция няма смисъл да я произвеждаш, това не са бонбони, тези самолети заемат място, не е кола или камион да го сложиш в задният двор. Отделно струват пари, да се влагат пари в нещо което не можеш да продадеш е безсмислено. Не са казали че ще фалират, или нещо подобно, просто предупреждават инвеститорите че е възможно да преустановят производството временно. както винаги заглавието е много повече от самата новина.


Чет Юли 25, 2019 8:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
stefan63 написа:
Леман-Брадърс съсипаха половината свят.. и с държавна помощ май още са уважавана институция.


Толкова са уважавани, че от 11 години не съществуват. От къде си черпите инфото ве хора 8O ?


Чет Юли 25, 2019 11:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
То ако трябва да сме точни, заглавието е некоректно с оглед новината, но едва ли е случайно, не че там са по грамотни от нашите, но shut down е търсена дума. Ако е трябвало да бъде коректно е трябвало да има "временно" или да се използва съспенд, но очевидно е търсена новина, сигурно не им е стискало да използват по силна дума, но и това съчетание Обикновенно се използва в смисъл за постоянно... журналисти, трябва да изкарат за хляб.


Пет Юли 26, 2019 12:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Не са розови нещата.

https://btvnovinite.bg/svetut/boing-moz ... -maks.html

и сега това

https://it.dir.bg/tehnologii/otlozhiha- ... dvigatelya


Пет Юли 26, 2019 12:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Да де ама тая бг новина е нескопосан превод на тази по горе, или пък на първоизточника. Бойнг говорят за временно, а новините са едва ли не край с модела. Че няма да се спре е ясно, това са милярди в разработки, могат да го сертифицираш като друг модел с чисто маркетингови цели но не ми се вярва, това е доста по-дълга процедура, но пък ако очакват и фикса да отнеме много време знае ли човек.


Пет Юли 26, 2019 4:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Boeing 737 Max 8
Ако е изгубено доверието в този модел като нищо ще свият производството.
Но аз исках да кажа че те имат проблеми и с друг модел който трябваше да започне да се произвежда догодина - 777х


Пет Юли 26, 2019 8:26 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 997 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 67  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни