Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 3157 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 211  Следваща
Русия 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
Тутиве, и през ум не ни е минавало, че руските опозиционери са нещо различно от платени субекти :D
То там всичко е цветя и рози и като така, не може да има недоволни.

Сега да вземеш и да обясниш, защо при све-описаните от теб благини, нашите деца отиват да живеят на запад, вместо на изток. Че и руснаците - тоже.


Нед Авг 04, 2019 3:56 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
АйСиЕре, свят широк. Кой където иска може да си ходи на приработка, със съотетните ограничения, разбира се. По-голяма заработка гато гастербайтери има в едни страни, по-голяма култура в други. Въпрос на личен избор и култура.


Пон Авг 05, 2019 3:17 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
Тука сме все четящи хора....
Та да препоръчам една книжка
"Москва 2042", има я' в читанката.


Пон Авг 05, 2019 5:44 am
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
Лондон, "1984" от англичанина социалист Ерик Блеър по известен на българската публика със своя писателски псевдоним Джордж Оруел. Също и "Глътка въздух от същия автор" Приятно четене.


Пон Авг 05, 2019 6:08 am
Докладвай
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
На печелившите- Честито!
https://news.bg/comments/shah-na-ruskiy ... 2rb8SBJIWw


Пон Авг 05, 2019 3:09 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
Е ... егати статията ... този тръбопровод се прави с благословията на Москва, жалко само за стотиците часове които съм изгубил по тоя проект, поне да бяха спечелили конкурентите а то хем нашите спечелиха хем ни отсвириха ...


Пон Авг 05, 2019 6:00 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
lcr написа:
Съветската армия (и флот) е бомбардирала български градове през 1941-1942 г.
- На 22.06.1941 е бомбардиран Добрич. Разрушени са 4 сгради, двама души са ранени. Справка: ЦВА, ф. 1000, оп. 2, а.е. 20, л. 135 и 137
- На 12-13.09.1942 се провеждатъ нощни бомбардировки над Русе, Стара Загора, Казанлък и Горна Оряховица. Един самолет хвърля 3 бомби над Стара Загора - убита е една жена, а 17 човека са ранени. Бомба е хвърлена и над Горна Оряховица – ранени са двама души. Над Русе са хвърлени 4 бомби. При с. Червена вода са хвърлени 9 бомби, а при с. Бузовград 8 бомби, които разрушават една сушилня. Нападенията принуждават правителството да въведе затъмнение над цялата страна (затъмняватъ се прозорцитѣ за да не се вижда свѣтлина, бележка моя) от 2 октомври 1942 година, което е прекратено на 16 май 1943 година. През 1942 г. са бомбардирани 7 населени места, убит е 1 човек и 19 са ранени. Пуснатите бомби са над 27. Справка: ЦВА, ф.22, оп. 3, а.е. 385, л. 210
- На 01.12.1942 съветски кораби изстрелват към сто снаряда по българския бряг край селата Горун, Св. Никола, Нанево, Камен бряг, Поручик Чунчево, Тюленово, Шабла и Езерец. Справка: Вестник "Българска армия" бр. 16138


Болднатото са посочени документи от:


http://www.archives.government.bg/295-% ... %B8%D0%B2#

Реални или измислени са въпросните източници?


такаааа...
след почти месец, дойдоха трите листа, още 2 фактури, приходен ордер, писмо с изходящ номер от директора на архива, с което почти ми се извинява, че са ми взели 5.75лв по не-знам-си-каква тарифа, 2 известия за наложен платеж, една бележка с баркод от БП. в пощата реално платих 11.60лв, дадоха ми да подпиша някаква белеШка от касов апарат, но така и не ми дадоха копие.

ето документите, преписал съм ги без да запазвам стария синтаксис, но съм запазил пунктуация и грешките.



ДВИА, ф. 1000, оп. 2, а.е. 20
двата документа представляват таблички с обща форма, в която се попълват съответните графи. шапката е:
Цитат:
ДОНЕСЕНИЕ
от групите и населените места до Началника на защитата и Началника на 4-а дивизионна област
за поражения от въздушно нападение и дейността на защитната служба


лист 135:
Цитат:
Въздушно нападение на 12 август 1941 2.20 часа, число на самолетите - броя
населено място: с. Побит Камък, Разградска околия
убити - 2
паднали бомби - 6
забележка:
Днес 12 т.м. към 2.20 часа, самолет от неизвестна националност, движущ се от Южна в С.И. посока и хвърлил 3 малокалибрени и 1 голямокалибрена бомба по шосето 3 километра С.И. от с.Побит Камък, Разградска околия, които падат на около 50 крачки, по две от двете страни на шосето от с.Побит камък - ОСТРОВО.
Убити са 1 жена и 1 мъж в колата, като нощували на нивата си. След това самолета е продължил в С.И. посока и е хвърлил 2 бомби в гората на землището на с.ВОДЕН, без да нанесе никакви повреди,
Не експлоадирали бомби не са намерени. От експлоадиралите такива, намерените парчета са пребрани от административната власт и изпратени на областния полицейски началник в гр. Шумен.
Горните сведения са добити по телефона от Кмета на с.Побит Камък и от Разградския околойски управител.


лист 137
Цитат:
Въздушно нападение на 12 август 1941 2.30 часа, число на самолетите два /2/ броя
населено място: с. Гърчиново - Поповска околия
убити - 0
паднали бомби - 6
не възпламенени бомби - 2
забележка:
На 12 т.м. към 2 часа и 30 минути, 2 самолета от неизвестна националност са прелетели 2 километра С.И. от с. Гърчиново - Поповски, идващи от Южна посока, като пуснали 8 бомби, от които 2 голям калибър и 6 малокалибрени, 2 от които не са експлоадирали, на отстояние 50 метра една от друга.
В общината на с.Гърчиново са прибрани намерените парчета от експлоадиралите бомби, а двете не експлоадирали са означение и охраняват. Жертви няма.
Повредени 1 декар царевица и 1.5 дек. боб.
Горните сведения са добити по телефона от Поповския Околийски Началник

донесенията са подписани от полковник Люцканов - Началник щаба 4.та дивизионна област.

ДВИА, ф.22, оп. 3, а.е. 385, л. 210
Цитат:
Телефонограма
на 13.IX в Горна Оряховица в 23 часа е била дадена тревога. Около 2 самолета летели над града. Хвърлена била само една бомба в югозападната окрайнина на града. Има съборени две къщи. Едно момче леко ранено от парче, двама души ранени от стъкла. Електрическата мрежа на града скъсана. Тежката батарея изстреляла 11 снаряда, след което самолетите отлетели.

По сведения от командира на 5.дивизия в 1 часа на 14.IX е бил бомбардиран Букурещ. Изглежда че е сериозно бомбардиран, понеже пожарите се виждали от Русе.

Над Казанлък са летели 2 самолета. В 23 ч.25м. на 13.IX е била дадена тревога. Самолетите хвърлили три бомби, които паднали между южната окрайнина на Военната фабрика и с Бузов град. Била запалена една тютюнева сушилня. Жертви няма. П.В.артилерия открила огън: 7.5с/м.изстреляла 16 снаряда, 8.8 Д/45 батарея - 9 снаряда. Леките взводове са открили също огън и са изстреляли 60 снаряда.

Предава Сладкаров - Капитан деж.Щабаба Възд.Войски
Приел Капитан - Дежурен на войската
14.IX.1942г., 2 часа 30м.


очевидно твърдението за Добрич не се намира в тези листове. ако въобще го има е в други листове, но някой трябва да се вдигне до В. Търново, да си извади читателска карта и да се зарови в съответната АЕ, да прочете всички донесения и евентуално да намери такова за Добрич.

третия лист (210) е верен, но доста художествено допълнен. може би в съседните листове има информация и за Червена Вода, и за Русе, за да се достигне до въпросните 7 население места, но трябва да се подходи по горния начин.

аз нямам интерес/желание да го правя. просто се заинатих и доставих цитираните листове. не мога да ги сложа в публичен вид, но ако някой не ми вярва, ще му пратя копие на личен мейл.

баща ми беше доктор на историческите науки. успя да ми набие в главата, че тълкуванието на история винаги е субективно, а историческите документи са обективни, все пак с доза 'оценка на достоверност'. но да се извади сензационното твърдение "Съветската армия (и флот) е бомбардирала български градове през 1941-1942 г." от горните документи си чиста спекулация.


Сря Авг 07, 2019 11:37 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
евала!
да ама някой много старателно поддържа тая спекулация през годините, и много други...


Сря Авг 07, 2019 11:54 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
Адмирации за това, което си успял да свършиш, Боре !

Изводът, който си правя е, че е спекулация да се твърди, че СССР е бомбардирал български градове в посочения период.

Да се твърди, че СССР не е бомбардирал въпросните градове, също е спекулация.


Сря Авг 07, 2019 11:59 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
Двама убити, щото спели на нивата, повредена царевица, боб, гора... На мен ми прилича на изхвърляне на излишен товар.


Сря Авг 07, 2019 1:39 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
липсата на доказателства не е като доказването на липса (на доказателства).

аз не твърдя нито едното, нито другото (че съветската армия е бомбардирала България Е и че НЕ Е).
казвам, че във въпросните (широко цитирани по форуми, сайтове, вестници и уикипедия) документи такива факти няма. отделно пробутването на други факти, липсващи в документите. може по принцип да ги има в други документи, но в тези ги няма.

също твърдя, че по това време е нямало 'съветска' армия. имало е 'червена' армия. в този смисъл, първото твърдение е фактологически невярно.

двете неточности, поотделно, и особено заедно, лично мен ме навежда на голям скепсис при бъдещо позоваване на подобни източници. моя личен принос се изчерпва само до изравянето на цитираните документи и нямам никакво намерение да ровя в други, освен ако някой не се навие да ми плати (по моята тарифа :D ). за да се свърши съвестно работата, трябва да се разрови целия архив, и не само на въпросната дивизия, а на национално ниво, данните да се съберат и обобщят съвестно и безпристрастно. и да не зависи от 'който плаща музиката'. но пак доказването на липса на доказателства си остава трудна работа.

във викито се води упорита борба за наличието на въпросния текст. към днешна дата:
Цитат:
Освен София са бомбардирани българските градове: Карлово, Петрич на 6 април 1941 г., Кюстендил на 6 април 1941 г., Мездра, на 22.06.1941 г. от съветски сили е ударен Добрич, където са разрушени четири сгради и двама души са ранени[74] и също: Горна Оряховица – в нощта на 12 срещу 13 септември 1942 г. и на 11.06.1944, Казанлък – в нощта на 12 срещу 13 септември 1942 г., Стара Загора – в нощта на 12 срещу 13 септември 1942 г., Русе – в нощта на 12 срещу 13 септември 1942 г. и на 29 юни и 3 юли 1944 г.;

74: ЦВА, ф. 1000, оп. 2, а.е. 20, л. 135 и 137

някой упорито го слага, после модераторите го махат, после пак го слагат и така от доста години. повечето акаунти, от които го слагат вече са баннати заради 'хулиганско поведение', но и в момента текста го има. така написано, излиза, че Добрич е бомбардиран, дори не е цитиран документа за Горна Оряховица. малко е кофти за страница, която претендира за историческата истина. все едно в нашия форум някой да твърди, че руския ток е 2 волта, а англо-американския е 40 ампера.


Сря Авг 07, 2019 3:44 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
А бе като дръпнеш чертата: бомбите са по-скъпи от нанесените щети. Жестоки бомбардировки!
Човешкият живот не го слагам в сметката, но повечето пъти е случайна жертва.


Сря Авг 07, 2019 3:51 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
каквото и да изровиш - пропагандата е оставила дълбоки и трайни следи в не толкова логично мислещите, и не толкова мислещите, няма смисъл от повече, просто доказа това което вече се предполагаше - някой упорито цитира несъществуващи "факти" и много други повтарящи като папагали
повече от това няма нужда, който е трайно увреден от пропагандата няма да си промени мнението, показателна беше и реакцията му....
ако няма никакви диказателства че сме имали финансови отношения, ще е спекулация ако твърди че не ми дължи няколко милиона, минимум :D тотално сбъркана раута...


Сря Авг 07, 2019 4:12 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
До момента е ясно само това, че въпросните наши населени места, са били бомбардирани от неидентифицирани самолети.

Все си мисля, че за историците е по-лесно да докажат, чии са били въпросните самолети, отколкото да докажат, че намереното в Созопол, е част от мощите на Йоан Кръстител.


Сря Авг 07, 2019 4:22 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Русия
А дали са били бомбандирани? И ако е било преднамерена бомбардировка дали целта е била точно тая? 2 самолета, един, 6.... Хич не прилича на бомбардировка, а къде са били изтребителите, или са ги пратили хей така на посия?


Сря Авг 07, 2019 7:41 pm
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 3157 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 211  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни