Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Сода + мазнини образува водоразтворими "сапуни", като за целта се използва гореща вода. И става въпрос за отпушване на сифон.


Пон Фев 04, 2019 4:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Да пък ако е проблем толкова този сапун, може да се използва калиева основа KaOH - получава се течен сапун :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Фев 04, 2019 4:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1969
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Desert Leo написа:
Сода + мазнини образува водоразтворими "сапуни", като за целта се използва гореща вода. И става въпрос за отпушване на сифон.

основа + мазнини = сапуни

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Фев 04, 2019 5:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
мазен тиган +дървесна пепел + малко вода ...загряване... = течен сапун (луга) :D
ПС: дървесната пепел е добре да е много светла - тогава съдържа много калий.


Пон Фев 04, 2019 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Разни мазни тигани и тенджери ги мия с монтьорска каша за ръце, не е истина как ги мие, или Меглио.
Лошото на запушените канали е че се уплътнява много и доста трудно протича, без вряла вода и тел трудна работа.


Пон Фев 04, 2019 8:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Desert Leo написа:
Сода + мазнини образува водоразтворими "сапуни", като за целта се използва гореща вода. И става въпрос за отпушване на сифон.

Да, но за да стане водоразтворимият сапун течен доста вода трябва... и интензивно бъркане. Все едно да потопим калъпа сапун във вода, ако го оставим макар и дълго ще се се получи една пихтиеста маса, чак след яко разбъркване с много вода ще стане течен в смисъла под който го разбираме.

Вероятно това имаха предвид майсторите в мазето, показваха ми едни лепкави буци в мръсотията. Омесено с косми и няколко изпуснати чорапа при ръчното пране и става една добра тапа която ще запуши канала. Затова докараха онзи камион с голямата цистерна и помпа под налягане струята да разбие това лепкавото. Доста време си играха, оказа се запушено на няколко места.

Иначе че става дума за сифон то си е ясно. Но мазнините от десетки такива сифони от блока се стичат долу в мазето. И като прибавим содата която изсипваме, космите от банята или бръсненето... Не че ще престана да го правя, няма да стоя с запушена мивка. Но да се знае какво става.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Вто Фев 05, 2019 4:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
pipilica написа:
Разни мазни тигани и тенджери ги мия с монтьорска каша за ръце, не е истина как ги мие, или Меглио.

Онова със стърготините в него? Не съм сигурен дървени ли бяха или някакви люспи, примерно житни. Но прекрасно миеха ръцете след като съм се омацал с масло и грес при сглобяването/разглобяването на опитният образец когато бях млад инженер. Поради съчетанието сапун +механично остъргване.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Вто Фев 05, 2019 4:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Точно за това става дума, идея си нямам какъв му е състава.


Вто Фев 05, 2019 5:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Дървени опилки, сапун и пясък.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Фев 05, 2019 12:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Е па уляхте се! Аз не бих шкурил ръцете си с пясък, особено ако е няколко пъти на ден. За тефлоноФ тиган да не говорим.
Това с тигана по-горе го пуснах за бъзик - една от най-древните рецепти за сапун която днес е много популярна сред любителите на екстремното оцеляване. А в приказките всяка кадърна булка излъсква посудата с пепел.

Днешните препарати са предимно с пластмасови гранули, не че няма със мнооого "специални" дървесни стърготини.
Но най-важен е детергента. Някой да си спомня първото "Веро" което нямаше изхарчване, по-скоро остаряваше? Днес има далеч по-добри препарати ама трудно се намират, особено за непрофи цели. В гръчко си купувах от супера "Swaz" - оригиналният "17": почти безвреден, почти не се пени, освен че чисти и лъска става за всичко, 2.5 евра литъра но трябва да го разредиш с поне още толкова вода или далеч повече и т.н. Или едно профи (забравих му името) за примерно 50 евра за 5 литра, но разреждането започва от 1:10 и стига до 1:300 и е за хранително-вкусовата, освен че чисти (дори блажна боя след накисване) и лъска, и дезинфекцира и не се пени и...
Един колега има запаси от едно време на гел произведен в БГ: тубички като за малка паста за зъби на които има карикатура на човек до кола с омазани ръце. Абразив не съдържа. Мажеш се, ако има вода се миеш, ако не- чакаш да изсъхне и се търкаш.

Едно време в немотията монтьорите правеха друго: фини дървесни пилки, прах за пране и малко вода. Но тогава и прахът за пране (напр. "Алка") беше друг...
И т.н.


Вто Фев 05, 2019 3:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
fred написа:
Да, но за да стане водоразтворимият сапун течен доста вода трябва... и интензивно бъркане. Все едно да потопим калъпа сапун във вода, ако го оставим макар и дълго ще се се получи една пихтиеста маса, чак след яко разбъркване с много вода ще стане течен в смисъла под който го разбираме.

Вероятно това имаха предвид майсторите в мазето, показваха ми едни лепкави буци в мръсотията. Омесено с косми и няколко изпуснати чорапа при ръчното пране и става една добра тапа която ще запуши канала. Затова докараха онзи камион с голямата цистерна и помпа под налягане струята да разбие това лепкавото. Доста време си играха, оказа се запушено на няколко места.

Иначе че става дума за сифон то си е ясно. Но мазнините от десетки такива сифони от блока се стичат долу в мазето. И като прибавим содата която изсипваме, космите от банята или бръсненето... Не че ще престана да го правя, няма да стоя с запушена мивка. Но да се знае какво става.


Е, аз не отпушвам сифона всеки ден и едва ли и съседите го правят често, та междувременно в канала изтича доста вода. Не съм спец по ВиК, но канала трябва да има определен наклон, който зависи и от материала и диаметъра на тръбите и количеството вода с цел определена скорост на изтичане, иначе плуващото а*о :wink: се утаява. "Тежки" мръсотии нямат работа там. Та, ако строителите не са изпълнили канала във вашия блок в съответствие с плана (предполагаме, че плана е ОК), причината не е в содата. Виждал съм подобни случаи...


Вто Фев 05, 2019 5:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
slav4o.com написа:
Дървени опилки, сапун и пясък.

Определено няма пясък в тая каша дето ползвам, пък и сапуна не е точно сапун ми нещо по-силно.


Вто Фев 05, 2019 7:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
fred написа:
pipilica написа:
Разни мазни тигани и тенджери ги мия с монтьорска каша за ръце, не е истина как ги мие, или Меглио.

Онова със стърготините в него? Не съм сигурен дървени ли бяха или някакви люспи, примерно житни. Но прекрасно миеха ръцете след като съм се омацал с масло и грес при сглобяването/разглобяването на опитният образец когато бях млад инженер. Поради съчетанието сапун +механично остъргване.

Има и такива, професионални без абразив, като гел.


Вто Фев 05, 2019 7:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
Каша за измиване на силно замърсени ръце... В общия случай, ширпотребата са гадни ментета с пясък. Имам чувството че слагат и разни основи в тях за да се засили измиващия ефект. Стават, но не за свои ръце.
Кашата на Вюрт и Бернер е доста прилична. Имаше някакви юнаци във Варна, бъркаха такава, по някакъв вносен лиценз (може би немски). Също е доста прилична.
От всичко което съм използвал, продължавам да съм най-доволен от кашата за измиване на BMW. Да, същите тия дето правят и автомобили. Явно са поръчали да им забъркат такова нещо за фабриките и сервизите им. Определено са успели да забъркат качествен бъркоч. Мие добре, не прецаква ръцете. След употреба не е необходимо измиване и със сапун както е при повечето ментета.


Вто Фев 05, 2019 7:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Белина +отпушващо за канали+ оцет - спешно отделение
itso.t написа:
Каша за измиване на силно замърсени ръце... В общия случай, ширпотребата са гадни ментета с пясък. Имам чувството че слагат и разни основи в тях за да се засили измиващия ефект. Стават, но не за свои ръце.
Кашата на Вюрт и Бернер е доста прилична. Имаше някакви юнаци във Варна, бъркаха такава, по някакъв вносен лиценз (може би немски). Също е доста прилична.
От всичко което съм използвал, продължавам да съм най-доволен от кашата за измиване на BMW. Да, същите тия дето правят и автомобили. Явно са поръчали да им забъркат такова нещо за фабриките и сервизите им. Определено са успели да забъркат качествен бъркоч. Мие добре, не прецаква ръцете. След употреба не е необходимо измиване и със сапун както е при повечето ментета.

Вярно е, прецаква. Мен ми се наложи преди време да ползвам - тази на Валволин, предупредиха ме да не я ползвам често ама аз чистофайник - след всяко цапане с масло си мия ръцете и в един момент телефона започна да не ми разпознава пръстовия отпечатък. Предполагам за веднъж на ден - в края на работния ден е ОК.


Вто Фев 05, 2019 9:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: R2D2 и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни