Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Диоптри 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Диоптри
От младини съм късоглед, но с омаляване на ЕГН-то взе да се намесва и далекогледството и почнах да имам нужда от очила и за далече, и за близо (все минус де).
Скоро ходих за определяне на диоптър и нови очила - направо прогледнах, но се оказа че ми се губи разстоянието от "една ръка" до "под носа" т.е. без очила. Отидох втори път за очила за наблизо (после научих, че им викат "офис"), ама докторката е много кадърна и ме нави най-после на "прогресивен" диоптър, пък колко преди нея се мъчеха...
Ба маа му! Трети ден се мъча и имам усещането, че току-що съм си оплакнал очилата и а мръдна - фокус йок, да видя наблизо нещо може, но само ако си виря носа към облаците и предпочитам без тях. За сериозно приложение са ъпсурт! Само се ядосвам как за тези пари можеше поне още два чифта очила да си направя.

Въпросът е: имам ли шансове да свикна с "прогреса", мога ли да го ползвам за нещо, в мен ли е вината или очилата са сгрешени?


Съб Ное 03, 2018 10:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
Бонго, нямах нерви да ти изчета писанките. Ако случайно въпросът ти (по същество) е бил за адаптацията - иска се време да свикнеш на нови снайпери, т.е. да се адаптираш. В началото не е изключено и малко главобол и т.н.


Съб Ное 03, 2018 10:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
Другият път да четеш! :) То дърво главобол няма, аз просто не виждам, или по-точно си кривя невероятно главата за да видя.


Съб Ное 03, 2018 11:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
Пак си трябва адаптация. Тия неврони искат време.

P.S. Другия път ще чета, обещавам!


Съб Ное 03, 2018 11:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Диоптри
Че как да е прогресивен диоптъра ? Ако разбира се лещата се направи автоматична да и се променя фокуса е друго.
Иначе даскалиците си спомням, като ги излъжеш нещо и вдигаха очилата и поглеждаха директно и питаха "сигурен ли си ?". Да не би тези очила да са така направени че ако гледаш по-нагоре , фокуса е друг ? Честно казано звучи малко "нещо като нищо"

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Ное 03, 2018 11:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1404
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
slav4o.com написа:
Че как да е прогресивен диоптъра ?
Цитат:
> Прогресивни очила – Каква е истината!

Какво представляват прогресивните очила?

Основната идея на прогресивните очила е възможността да виждаме на всички разстояния без нужда да сменяме два или повече чифта очила за далечно, междинно и близко разстояние. Къде се крие тайната? Тайната се крие в плавния преход на диоптрите на стъклата така, че с едно движение на погледа на очите да влизаме във всички зрителни зони .

Има ли разлика между различните прогресивни стъкла?

Разбира се, че има. Има много видове прогресивни стъкла - обикновени, офис, индивидуални и др. Има също така и разлика между класовете на прогресивните очила - нисък, среден и висок клас. Тук играе роля качеството на материала и начина на изработка на зоните на прогресивните стъкла. Не можем да очакваме максимален комфорт при ниските класове.

Всеки очен лекар може ли да изписва прогресивни очила и да очакваме добро зрение?

Изписването на прогресивни очила изисква специално обучение, което го няма по време на специализация на очните лекари, понеже самите преподаватели (доценти и професори) няма от къде да бъдат научени за тънкостите при изписването на прогресивни очила. Малко очни лекари в България разбират от изписване на прогресивни стъкла. Много често диоптрите при прогресивните очила се разминават с диоптрите ако трябва поотделно да носите 2 чифта очила. Д-р Димитър Голев има сертификат за следдипломно обучение за прогресивни стъкла от Англия. Очния център Д-р Голев е оборудван с най–модерната апаратура за изписване и изработка на прогресивни очила.

Защо много хора не могат да свикнат с прогресивните стъкла?

Повечето хора не могат да свикнат с прогресивните стъкла по простата причина, че някоя от следните точки не е спазена:

- точни оптимални диоптри за далеч и близо
- точна височина на оптичния център за далеч
- точно междузенично разстояние
- модел и клас на прогресива
- специална апаратура за вземане на мярка, ъгъл на стъклата и кривина на рамката

Трябва да отбележа, че в зависимост от класа на прогресива варира и продължителността на носене на прогресивните стъкла. Не можем да очакваме комфорт през целия ден при положение, че носим нисък клас на прогресивни стъкла. Масова практика е хората да си купуват китайски прогресиви и да очакват добро зрение и лесно свикване. В такъв случай по-правилно е да носите два чифта очила.

Най–голямата грешка на пациентите е, че позволяват да бъдат преглеждани от продавачите в магазина, а не от лекари. И когато неквалифицирано лице ги прегледа и не спазва някоя от горепосочените точки, няма как да виждате с прогресивни стъкла. С НЕВИЖДАНЕТО НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА СВИКНЕ.

Д-р Димитър Голев
Тел: 0887 807667

Ако имате конкретен въпрос, чувствайте се свободни да го зададете.
При цитирането коригирах форматирането и правописните грешки.

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Последна промяна Private на Нед Ное 04, 2018 1:38 am, променена общо 1 път



Нед Ное 04, 2018 12:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Диоптри
Д-р Голев се рекламира пътем оплювайки колегите си... нищо ново. Ако представим опростено нещата това е комбинация между очила за близко и далечно гледане. Едно време ги правеха бифокални, /в смисъл два фокуса/диоптри/. Като искаш да погледнеш наблизо скосяваш погледа надолу. Има известна логика защото поглед надолу е обикновено поглед към нещо на бюрото за четене. Очевидно при тези прогресивни очила диоптъра е променлив, т.е. за всяко разстояние трябва да нагодиш различна посока на погледа... жив ужас.

За мен лично дори бифокалното ми изглежда извратено да си мърдам очите насам-натам, какво остава за тези прогресивни. Така че когато е за гледане наблизо /главно в къщи компютъра/ я карам без очила, просто съм сложил монитора на удобно разстояние. Използвам случая да препоръчам едни специални стойки за монитор на принципа на пантографа които позволяват да се регулира височина, далечина и наклон на монитора. Много удобни направо задължителни за тези страдащи от болки във врата /остеохондроза/ Купил съм такава но не съм я монтирал още, засега минавам с една тенджера под монитора и го карам без очила :)

А навън си слагам очилата за гледане надалеч. В редките случаи когато трябва да подпиша нещо просто ги махам. Принципа на Окама беше "Не усложнявай излишно нещата". Същото и с тези прогресивни очила.

PS Което не пречи и диоптъра за близко гледане да е сгрешен. На мен така лекарката освен очилата за далече ми предписа и едни за близко, четене и за компютъра. Уж много грижливо ги избирахме, в кабинета всичко наред но като ми ги изработиха в магазина жив ужас! Явно нещо се е объркало по пътя от рецептата до магазина. Така че за близко си карам без тях. Може и пак да опитам но с друга рецепта и на друг магазин. Аз лично не бих рискувал с такива супермодерни технологии. Едни очила за близо и едни за далеч са достатъчни според мен, не се менят чак толкова често тези дейности.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Ное 04, 2018 1:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1404
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
fred написа:
Д-р Голев се рекламира пътем оплювайки колегите си... нищо ново.
Мда, новобранска му работа. :D Може като порасне да улегне и да кара по-изискано.

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Нед Ное 04, 2018 1:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
За стъклата е така, и за прегледите по оптики също, масово се правят от несоециалисти, или специалисти безопит. Имам едни такива 1500 лв в чантата, нося ги ако случайно стане нещо съа старите, купих ги и нилога не хи носих. По интересното е че на меренето горе долу нацелиха, машината едва ли е сбъркала, явно някой е блеял като е въвеждал рецептата.
Но с прогресив трудно се свиква, според мен не е за всеки, аз дори и не искм да опитвам само като си помисля и ми се завива свят.


Нед Ное 04, 2018 5:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
Мдам, явно технологията не е за мен, да речем имам голяма разлика в диоптрите за близо и далеч или с астигматизма нещо.
Иначе кабинетът на докторката е фрашкан с техника и тя изобщо не бърза да те изпъди, върти те по машините докато не открие всичко и не стане абсолютно сигурна. Оптиката е нейна и там мацката допълнително мери нейни си неща и е внимателна. Купих си от скъпите джамове естествено.
Както казах: за виждането виждам, но особено за най-близо ъгълът става много некомфортен, пък и за другите разстояния е мъчно уцелването.
Определено гласувам за два чифта очила: един за вътре и един за навън, съответно близо и далеч. Аз си държа и едни в колата ако случайно изляза с тези за наблизо.


Нед Ное 04, 2018 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Диоптри
bongo_x2 написа:
Мдам, явно технологията не е за мен, да речем имам голяма разлика в диоптрите за близо и далеч или с астигматизма нещо.
Иначе кабинетът на докторката е фрашкан с техника и тя изобщо не бърза да те изпъди, върти те по машините докато не открие всичко и не стане абсолютно сигурна. Оптиката е нейна и там мацката допълнително мери нейни си неща и е внимателна. Купих си от скъпите джамове естествено.
Както казах: за виждането виждам, но особено за най-близо ъгълът става много некомфортен, пък и за другите разстояния е мъчно уцелването.
Определено гласувам за два чифта очила: един за вътре и един за навън, съответно близо и далеч. Аз си държа и едни в колата ако случайно изляза с тези за наблизо.


Аз си имам едни за близо - чета книги още,едни за далеч - с тях пиша сега пред компа и никакви когато ходя по улицата и когато шофирам.... :D


Нед Ное 04, 2018 10:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
Твоето е само старческо недовиждане :P


Нед Ное 04, 2018 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Диоптри
bongo_x2 написа:
..., ама докторката е много кадърна и ме нави най-после на "прогресивен" диоптър, ...

Прощавай х'Бонго, ама с тая, кадърната докторка, за микроконтролери си говорихте? Щото сега като гледам във форум за микроконтролери си говорим за "прогресивни" диоптри...

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Нед Ное 04, 2018 3:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4195
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Диоптри
Преди година сложих прогресивни очила, комшията внася и поддържа машини за оптики (т.е. в бранша е, че и верига оптики има) та ми прави всякакви специални замервания и направи накрая многозонови (три ли, четири ли) стъкла и ги поръча някъде из чужбината (дойдоха с куриер в рамките на седмица) - струваха колкото кола на старо но верно няма забележка - леки, удобни - особенно като мозъка привикне и вместо да въртиш очите въртиш цялата глава т.е. не става за бройкане на мадами докато вървиш с жената - веднага ще те усети, че си погледнал настрани ;)

Лошото е, че като минеш 40-те и започва далекогледството, трябва да се коригира диоптъра от време на време ... т.е. за момента не мога да преценя дали си струва да се хвърлят сумати пари за скъпи стъкла или е по-добре човек да изчака да (ако?) се стабилизират диоптрите ...

_________________
Мразя да мразя ...


Нед Ное 04, 2018 6:43 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Диоптри
40+ съм на години и вече запоявам без очила :), но в Бургас не намирам читава оптика, дето да иска на ми направи очила със стъклени лещи. Писна ми всяка година да сменям надраскани очила от хипер-дупер полимери на цайс, лайка, маска,... и т.н. повърни. :(

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Нед Ное 04, 2018 7:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни