Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Диоптри 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Диоптри
https://store.comet.bg/Search/?keywords ... JwaGEwNCJ9


Сря Ное 07, 2018 3:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Диоптри
bah maamu
не исках това да копна а duraк.doc ама не ще дивото
бонго да рови из нетя
Мирзакарим Норбеков


Сря Ное 07, 2018 3:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
Аз лично съм доволен ако горе долу виждам, може да е леко размито но предпочитам квадрата да си е квадрат а не трапец, иначе навсякъде трябва да ходя с правият ъгъл, а хубавите такива са тежки и неудобни за носене :D


Сря Ное 07, 2018 5:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
Най-важното условие е кадърната докторка да е с дълбоко деколте - така се спестява време (и мат'ряли) за разширяване на зениците :)
От там нататък тя трябва да има хапаратура и желание - точните диоптри идват от самосебеси.
А "млада" и навита докторка няма да допусне собствената ѝ оптика да осере резултата!

Такива формули с 0.75 нЕма, всичко зависи откъде идваш и накъде си тръгнал. Иначе щях да си поръчвам очилата по интернет.


Сря Ное 07, 2018 7:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Диоптри
Ами ако правилно си мисля, стандартните и без това са през 0,25 или ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Ное 07, 2018 9:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Диоптри
така и не успях да почуствам комфортно комбинацията прогресивни астегметични цайси с ClearType 'технологията'.
бърша цайси, бърша монитори, въртя главата, стола, пускам водата в кенефа... и все някакъв трън в задника ме дере.


Чет Ное 08, 2018 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
За сега нямам нужда от прогресив, дано да не ми се наложи.


Чет Ное 08, 2018 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
То това "прогресив" май се оказа нещо като да караш БМВ, нищо че е над 15 години :) За пернишки гоуф да не говорим!
Т.е. не е за всеки, но е гъзария и продавачите яко печелят.
Не знам дали защото съм се изучил да свиквам бързо, но квадратът или кръгът винаги са ми изглеждали като такива когато са ясни. Размазването е друга бира, но тогава вината е в джамовете.
Дедо, с ClearType проблемът е микромек, поне за мен под линукс разликата е огромна, т.е ползва друга технология, май.


Чет Ное 08, 2018 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
bongo_x2 написа:
Дедо, с ClearType проблемът е микромек, поне за мен под линукс разликата е огромна, т.е ползва друга технология, май.

Колко да е друга, всичките са sub-pixel rendering, както и ще да ги кръщават. Важното обаче е софтуерът като ги реди да си отговарят на истинската матрица. :D


Чет Ное 08, 2018 6:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Диоптри
Новите ретина маци май махнаха всякакви такива магии от шрифтовете ;)

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Ное 08, 2018 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Диоптри
Я да попитам какво мислите. Днес в оптиката ми измериха същите лещи. Обаче разстоянието, между зениците го измериха 64 вместо 66мм. Лекарката каза, че такава малка разлика нямала значение. Замислих се все пак, но после се сетих, лещите са цилиндрични в хоризонтална равнина и това няма никакво значение. Пише 0 и 180гр. Прав ли съм ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Ное 08, 2018 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
palavrov написа:
Новите ретина маци май махнаха всякакви такива магии от шрифтовете ;)

Колко му е, при тези PPI-та те са си направо суб-пиксели на практика.
Имаше едни гадни панели, вкл. и по лаптопи, с не-RGB матрица, ами нещо като Bayer. Но пък бяха с толкова PPI-та че нямаше особено значение, извън че цветово бяха силно у лево.


Чет Ное 08, 2018 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Диоптри
Точно - рендването на шрифт със суб-пиксели иска доста сметки и се прави за да се докара приличен резултат при ниска резолюция ... а като така и така ти е висока резолюцията ползата от файдата става много спорна ...

Едит: Горе долу същото е и с дисплейните мениджъри - преди 30-на години паметта беше кът и беше по евтино всяка програма да си пречертава прозорците като се наложи, днес обаче паметта е евтина и е много по просто всеки процес/прозорец/компонент да си има по един фреймбуфер и да си маже в него като нещо се промени, пък дисплейния мениджър да ги пляска на екрана по всяко време със разните му мурафети и ефекти - сенки, прозрачност и т.н.

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Ное 08, 2018 9:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
Суб-пиксел рендирането не иска сметки, по-скоро е гимнастика. Просто разглеждаш RGB триплета като 3 монохромни пиксела. Блитването на готови рендирани глифове от VRAM кеша обаче става леко особено.

За DM - те и съвременните 2D фреймбуфери ги правят със scatter/gather, да събира парчетиите и да бродира.


Чет Ное 08, 2018 10:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Диоптри
на същия хардуер (карта+монитори) ХР-то си рисуваше перфектно.
ебем ти и Ентелигентния рендер, щом рисува глиф на вертикална чертичка назъбен с +1 пиксел (може и повече да е).
матричен принтер М80, производство на завода за водомери в Петрич, цапаше по-читаемо хартията, в сравнение на вин без cleartype.

Type1 шрифтовете имат хинтове при рендване на по-едра резолюция. описват се горе-долу като условия в дивайс координатната система - примерно, това се рендва точно с един пиксел, независимо от закръглението на координатите, тука гравитираме към еди-къде-си, тука трябва да има бяло еди-колко-си. освен това има кърнинг (двойки). и още куп неща. нейтив красиво рисуване се прави с display post script, май само в NeXT съм го виждал (1985, да кажем)

днешните дисплейни системи са могъщи като локомотив в сравнение с ръчна количка, ама един глиф като хората не могат да покажат.
и не е като да липсва брадато, но брилянтно решение - метафонт на чичко Кнут (завършен компилатор през 1979). при това на сорс, както компилатора, така и шрифтовете.
то Кнут и други фундаментални неща има, дето никой съвременен концептолог не е чувАл за тях (примерно мемори алокатор).

оня ден свалях пресен драйвер за аудио на риалтек. 580МБ :rolleyes:
нищо чудно че им трябва ретина матрица с 10К пиксела да нарисуват що-годе четими букви по екрана.


Пет Ное 09, 2018 12:03 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни