Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Диоптри 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Диоптри
bongo_x2 написа:
От младини съм късоглед, но с омаляване на ЕГН-то взе да се намесва и далекогледството и почнах да имам нужда от очила и за далече, и за близо (все минус де).
Скоро ходих за определяне на диоптър и нови очила - направо прогледнах, но се оказа че ми се губи разстоянието от "една ръка" до "под носа" т.е. без очила. Отидох втори път за очила за наблизо (после научих, че им викат "офис"), ама докторката е много кадърна и ме нави най-после на "прогресивен" диоптър, пък колко преди нея се мъчеха...
Ба маа му! Трети ден се мъча и имам усещането, че току-що съм си оплакнал очилата и а мръдна - фокус йок, да видя наблизо нещо може, но само ако си виря носа към облаците и предпочитам без тях. За сериозно приложение са ъпсурт! Само се ядосвам как за тези пари можеше поне още два чифта очила да си направя.

Въпросът е: имам ли шансове да свикна с "прогреса", мога ли да го ползвам за нещо, в мен ли е вината или очилата са сгрешени?

Бате Бонго,
майка ми е на същото дередже, с много силни лупи и за на близко и за надалеч.
и да ти кажа от една година, ми говори как прави неква гимнастика(упражнение за очите) на някакъв руски учен/доктор. и твърди че и помага - в смисъл не си намалява диоптрите, ама страничните ефекти(главобол, трудно превключване близо далеч) намаляват...
Аз по принцип съм мега скептик към такива работи, даже хомеопатоците и хомеопатките съм на мнение че заслужават бой с пръчка, но пък от друга страна нямам причина да не вярвам на майка ми - ако искаш ще я питам

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Ное 05, 2018 11:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
Благодаря за предложението! Всяка гимнастика помага повече от простия плацебо ефект.
При мен обаче странични ефекти почти няма, главобол нямам дори след сериозен запой, а като дърт очилар сравнително бързо се приспособявам, дори свят не ми се вие.
Снощи се дзверих в разни светлинки и вече съм сигурен, че проблемът е в несъвместимостта ми с технологията: голяма разлика в диоптрите + астигматизъм. Постигам ясно виждане, но само при абсолютно точно позициониране на главата. Мерси, предпочитам да не ставам Робокоп.
Всъщност продължавам да нося очилата, но само ако нямам нещо отговорно за вършене. Малко по-добре е отколкото ако съм само с очила за наблизо и искам да видя нещо надалеч. Но най-добре е да си сменям два чифта специализирани, не се налага толкова често.


Пон Ное 05, 2018 1:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Диоптри
за гимнастика - не знам дали помага, ама гиманстичка?

аз поне от 5 години съм с прогресивен цайс и още не съм свикнал - все нещо ми е 'у лево'.
все пак май е по-добре да си въртиш главата, отколкото да превключваш цайси - все някога уцелваш тънката ивичка на фокус.

гадното е комбинация прогресивен цайс с няколко големи монитора - въртиш си не само главата, ами и задника


Пон Ное 05, 2018 1:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
Въртящ се стол, бе Дедо! И на колелца - да не го тътрузиш или да се пресягаш. На мен всъщност табуретка по ми приляга, но не мога да видя по магазините.
ПС: И гимнастичка не мога да намеря :(


Пон Ное 05, 2018 1:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
MYXATA написа:
....


Точно за превключването къси-дълги, гимнастиките на очите помагат, това се знае... Все пак това са мускули и закърняват като не се ползват.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Ное 05, 2018 2:25 pm
Профил ICQ
Мнение Re: Диоптри
Ако ви боли глава от нови очила, значи не са ви определили правилно диоптъра и окото
напряга лещата да допълни цайса, т.е - не са ви накапвали.
Бонгич, адаптацията към нови интраокуларни лещи или такива модерни очила трае към месец-месец и половина и е от мозъка. Ако и след това нямаш привикване, няма и да има.


Пон Ное 05, 2018 6:48 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Диоптри
И на мен вчера ми откриха астигматизъм. Сега ще правя очила. Интересно че имам само астигматична корекция -0.5 и -0.75.
Когато съм изпил 3-4 кафета, като че ли малко по лесно фокусирам, а сутрин е размазано :roll:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Ное 06, 2018 3:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Диоптри
А вечер на 3-4 ракии виждаш ли нещо?


Вто Ное 06, 2018 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Диоптри
slav4o.com написа:
... а сутрин е размазано :roll:

Оправя се с измиване на гурлите :D

Майтапа на страна, има моменти в които всичко ми е размазано и бая търкане на очите пада докато ми се избисрти погледа - май някакви по гъсти сълзи са причината преди да са станали на гурли ;)

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Ное 06, 2018 5:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Диоптри
slav4o.com написа:
И на мен вчера ми откриха астигматизъм. Сега ще правя очила. Интересно че имам само астигматична корекция -0.5 и -0.75. ...


за астигматизма - ще ти трябват поне 2 седмици докато свикнеш!
проблема е, че всичко ще ти е криво (правоъгълник -> трапец) докато свикнеш с тях :)
след като свикнеш с очилата - с тях ще се изправят кривините (поне на фокусното разстояние), но махнеш ли ги - ще е криво :)


Вто Ное 06, 2018 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Диоптри
И с тия несгоди се свиква. И с други - щем-нещем. Последният път при смяна на очилата докторицата ме попита за годините и ми позна диоптрите по възрастта. Все пак минах прегледа.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Вто Ное 06, 2018 6:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Диоптри
Бонго, толкова са, но по принцип при мен са бири :lol: . Като ги измия става бистро изображението. Въпросът е, че трудно фокусирам. Реално една точка я виждам като две една над други. Това с течение на деня се пооправя леко. Ако гледам мниго близо - например компютъра, точките пък са една до друга странично. При едно разстояние 2-3педи (40-60см) примерно се събират. Ако искам да видя нещо надалеч, трябва да сложа преграда или под горната или над долната половина на погледа си. При доктора обаче с лещите се получи много добро изображение. Като направя очилата ще кажа какво виждам.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Ное 06, 2018 9:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
Хмм с астигматизма нищо не ми е криво нито с очила нито без, поне не с правилните очила. И без очила си виждам що годе добре, особенно сутрин, обаче сложа ли ги след това без тях не виждам, не че нещо мие криво, всичко просто ми е размазано. Обаче имам едни, за които писах по горе, с тях нищо не е както трябва, нещо са объркали ъгъла, няма прав ъгъл който да е прав с тях, не ги и нося, ей така стоят в чантата за краен случай ако нещо стане с другите. Преди 2-3 години бяхме ходили някъде с малкото, и се пусках по едни водни пързалки, естествено затрих очилата, два дена карах без очила, първите 1-2 часа беше доста кофти, след това явно зрението привикна, карах си два дена без очила и всичко беше наред не успях да сгазя никого и никой не ме сгази /то аз и с очила толкова си виждам / , единствено четенето ми малко беше зор.


Вто Ное 06, 2018 11:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Диоптри
ToHu написа:
...а и всичко беше наред не успях да сгазя никого и никой не ме сгази /то аз и с очила толкова си виждам /...

хубав критерий 8)
може да добавиш и 'не си вкарах вилицата с набучено кебапче в окото'. квадрата, превърнат в трапец, може и да е инженерно неудобство, но да се контузиш при хранене е далеч по-кофти.

не знам как е с 'нормалните' хора, но май всички, които са си прекарали живота пред монитор, са се сдобили с астегматизъм. и той май е от друг тип, има няколко напъна офтамолозите да го класифицират отделно и да се опитат да му изследват природата. все пак това явление постигна известна масовост едва последните 30 години. следващите десетилетия или докторята ще направят пробив, или ще ни монтират дисплеен порт направо в мозъка. до оня за флашките...

истината обаче е, че много рядко можеш да попаднеш на доктор с желание и възможност да те премери като хората. отделно много зависи и от момента, в който се прави изследването/меренето. както всички сте забелязали, в различно време на деня, умора, напушване и/или друго, виждате по различен начин. и ако мериш в конкретно състояние на системата око-организъм, цайсите ще дават добър резултат само при аналогични условия. и то при презумпцията, че меренето е вярно, че рецептата е разчетена правилно и че цайса е изготвен точно по нея.

за съжаление последните са по-скоро изключения и се налага да правиш няколко проби-грешки, докато постигнеш критерия на Тони (да не газиш твърде много хора).
пробите излизат скъпичко, че и на няколко години отново си в куеста с новите пенджури...


Сря Ное 07, 2018 9:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Диоптри
Нямаше ли някаква подробност че при измерени X диоптъра реално трябва да се направят стъкла за по-малко, примерно 0.75 * X ?
Не съм се задълбавал, но нещо такова ми се върти и пак имаше физиологично обяснение и адаптацията се намесваше.


Сря Ное 07, 2018 10:51 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 19 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни