Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Видеонаблюдение 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Видеонаблюдение
Търся да купя нещо бюджетно за домашна употрвба, около 2000лв. Целта

1. Да се обажда по телефона в случай, че някой се опита да влезе в двора. Задължително през WiFi мрежата за да се избегнат разходи по сим карти и опъване на кабели.

2. Да покрива две постройки разположени по диагонала на правоъгълна площ от 2 дка. Разположението е такова, че 4 широкоъгълни камери ако мятат до 10м без зум ще са достатъчни

3. Възможно най-малко грешни аларми. За целта си мисля, че е хубаво към визулания, звуковия и ултразвуковия сензор да има и IR, който да елиминра светлинни рефлекции и други източници на false positives. Както и опция зониране на картината. Удобното е, че къщата е изолирана и няма почти никакъв трафик наоколо.

4. Да работи през нощта, т.е. сериозни, вградени инфрачервени светодиоди

5. Да работи с ток, щото незнайно защо, но има и такива дето трябва да им сменяш батериите на 2 месеца...

6. Ниско ниво на сигурност, няма нужда от защита против signal jamming и там подобни. Няма да се пазят ценности и хора.

7. Ако има интерфейс да задейства звуково-визуална сигнализация (1-2 сирени над 100 dB и някой буркан) ще е добре, но не е задължително.

Засега се спрях по това, но като пълен лайк в темата реших да се допитам.

https://www.instar.co.uk/in-9008fullhd-black.html

Гледам и Netgear имат някакво евтино решение, но ми изглежда по-несериозно. Основно поради липсата на PIR сензора.

https://www.arlo.com/en-us/landing/arlo-pro-2/


Сря Авг 22, 2018 6:28 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Видеонаблюдение
Според мен това с известяването е безсмислено. Ще палиш колата по нощите и ще караш като луд да ги хващаш ли? Звукова и светлинна сигнализация - може ама какво мислят комшиите?
Според мен си сложи 4 евтини камери и скрий някъде един NVR и до там. Или сот, застраховка някаква ( не знам предлага ли се нещо адекватно което може да свърши работа)

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Сря Авг 22, 2018 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Видеонаблюдение
Да ти го кажа направо, забрави тази история, поне според мен.
1. Няма надежден видео анализ който да се изпозлва за аларми, без значение колко и на кого платиш, няма. Имаш ли видео анализ резултат обикновенно е за оператор, да му привлече вниманието. Да пускаш аларми, да звъниш по телефони и т.н. по сигнал от видео анализа е несериозно, ще си създадеш купища пролеми.

3. Възможно най-малко грешни аларми, при системи с такава детекция грешните аларми са много. Верно проследяване на посока на обект е що годе читаво, засичане преминаване на граница също, но възможно най-млако, означава примерно не 50 а 5 на ден, всичко останало работи при подходящи условия, на първо място осветление. Ако си с термални камери е по-друга бира, ама не говорим за това.

4. През нощта ефективно в режим видео анализа работя тили термални камери, или трбява да имаш много добро осветление, по възможност видимо. Инфрачервеното води до куп проблеми, всякакви хвърчащи твари изглеждат много по-големи от колкото са, няма да говорим за дъжд и сняг.
7. Вече споменах, ако наоколо не живее никой друг ОК, ако обаче живее някой повярвай на 2-та седмица ще ти потрошат всичко само и само за да не вие.

Без да искам да те отказвам от идеята но по-добре помисли за нещо друго.

По отношение на видеото, евтини марки са Dahua и HikVision, при нито една от тях няма наистина работещ видео анализ. Добър видео анализ има във високите ценови класове. Сравнено между тези двете, май Dahua напоследък получаваш повече за парите, с някои уговорки, системите им за запис не стават за нищо, надеждността е по-ниска. Повечето което получаваш е по-дпбра картина и функционалност, докато работят.

Моята препоръка е ако слагаш видео, то да е с цел наблюдение, нищо повече. Детекцията я направи с нещо станратно, варианти много. има IR пасивни детектори за външен монтаж с голям обхват. Има бариери за периметрова охрана, Инфрачервени или Радио. Има решения за вкопаване в земята, пиезо, оптики, коаксиал, всяко си влачи недостатъците. Има и решения със сензори по оградата.

Та ако искаш пили на лични, разкажи точно какво ти трябва, дай някаква скица и ще ти пиша какво можеш да използваш и от къде да го вземеш. 2 дк не са малко за охрана, но без видеото може и да влезеш в твоят бюджет с нещо в ниският клас.


Сря Авг 22, 2018 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Видеонаблюдение
По принцип право казваш, но няма да съм аз този който ще ходи да ги гони, така че това не ме тревожи. Има си човек за тази работа. А и камерите имат за цел да държат добронамереното, но любопитно местно население настрана. Сот за съжаление не е опция.

Предполагам в този ценови диапазон нещата са по-скоро играчки и ще има от време на време false positives. В непосредствена близост няма никой, но все пак не ми се ще да пищят сирените за щяло и нещяло. Та си мислех да се активират remote след потвърждение, че е човек, а не някое по-едро животно. Което допълнително упростява нещата.


Сря Авг 22, 2018 8:42 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Видеонаблюдение
Тони, благодаря за включването. Някак си имах усещането, че нещо такова ще пишеш. В такъв случай ще ти пусна едно ЛС с по-подробно описание и скица на мястото другата седмица, че сега съм на път и с телефона е трудно, колкото и да е умен :)

А като са готови нещата по-напред ще актуализирам темата да се знае какво е станало, може и на някой друг да му е полезно.


Сря Авг 22, 2018 8:49 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Видеонаблюдение
Пиши и ще ти кажа, за тия пари май е по-реалистично да сложиш сравнително работеща периметрова от колкто някакво видео което и без това няма да работи. То в ниския клас е ясно, но аз говоря и по принцип, дори и системи в които само лиценза на камера за аналитика отива по няколко хил евро, пак е същата работа. Много зависи каква е обстановката и задачата. Примерно пример за удачно прилагане е летищата зоните в които можеш само да излизаш или да влизаш, но там имаш много дадености, винаги добре осветени, камерата е под идеалния ъгъл, няма сняг, дъжд, мухи, птици, зайци,котки и др.твари, има ясно определени граници ... и в 90% от случаите има и човек :D. Не е проблем да се направи периметрова с камери, но само като допълнение. Ако имаш примерно ограда която наблюдаваш, и можеш да разположиш камерите по оградата така че да я гледат по дължина и отгоре, и сложиш читави камери, резолюцията не е важна, по скоро динамика и автоматика, и имаш добро осветление, разбирай видимо, може да направиш добра периметрова със сравнително малко фалшиви сигнали. Обаче завали ли силен дъжд или сняг или има пясъчна буря, прах и др., просто я отписваш, също се получават и фалшиви сигнали ако има пориви на вятъра.
Сега има много неща направени, няколко израелски фирми продават кутийчета за импрувмант на сигнала, вършат добра работа особенно за дъжд, сняг, мъгла, пясък ... на скромната цена от по 5-6 хил едното, всяка камера иска по едно, и след това най-добре да влезе в тяхния анализ защото са едни от най-добрите .. и там като платиш по 5-600 на камера лицен, и отделно самите им системи не са евтини ... а да не говорим че добра външна камера е от порядъка на 1000 зелени ...
Вече има твърдотелни градари, обикновенно комбинация радар, термална камера и добра визуална камера е най-доброто решение за периметрова охрана от към цена, стига терена да го позволява, но определено не се прави за 2 дк виж за 20 може би да, но силата му е когато имаш над 2 км периметър, въпреки че наиситна се изплаща едва над 10-на.


Сря Авг 22, 2018 9:38 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Видеонаблюдение
Отделно от това, което е писал Тони - 2 декара с 4 камери няма как да покриеш задоволително, за през нощта тотално забрави - няма толкова мощна подсветка на евтините, която да ги покрие.

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Сря Авг 22, 2018 10:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Видеонаблюдение
Ами то зависи и какво иска да покрие, ако е периметър може, ако еправоъгълник 40х50, с по едн акамера на всяка страна е възможно, не е най-доброто решение но може, ще у трябва минимум 2 Mpx, да не кажа 4, но може да стане. Също и подходящи обективи. За подсветка, също не е проблем, но да не е евтино, добрите подсветки са скъпи, инач еима и за 200 и за 300 м като имат и доста приличен ъгъл. Но IR подсветки си имат проблемите, аз винаги когато мога да убедя клиента слагам истинско осветление. В зависимост от камерите ако говорим за ограда имаме камера на всеки 20-30 м а осветление на всеки 10 или 15 м.
И една чиста статистика, превенцията като ефект от осветление по оградата е много по-голяма от всякакви камери и периметрови охрани, дори от жива охрана, това е чиста статистика.


Сря Авг 22, 2018 11:25 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: Видеонаблюдение
Помолиха ме да разширя едно видеонаблюдение с още няколко камери, но изпаднах в едни чуденки.
Начинанието не е с комерсиална цел, а този които е изграждал инсталацията бих го обесил на някой от кабелите които е пуснал.

Цялата инсталация е по-скоро за оперативна работа - да се наглеждат едни животни.
В момента системата е с 4 аналогови камери 2Mpx през F/UTP кабел. Захранването е пуснато до всяка камера отделно от където е най-близо и с каквито адаптери е имало. Най-дългото трасе е около 100 метра.
Камерите и рекордера са Hikvision.

  1. Рекордер - мисля за един 8 или направо 16 канален Hikvision от ниския им клас DS-7116HQHI-K1 https://www.hikvision.com/europe/products/Turbo-HD-Products/DVR/Value-Series/ds-7116hqhi-k1/ и да прехвърля диска от стария. Има ли някаква уловка да не е 16 канала?
  2. Камери - Hikvision - DS-2CE72DFT-F https://www.hikvision.com/en/products/Turbo-HD-Products/Turbo-HD-Cameras/ColorVu-Series/DS-2CE72DFT-F/ Това ColorView дали върши работа и има ли смисъл на практика? Според клипчетата в youtube работи по-добре от IR. Или по-съветите на Тони по-горе - да слагат лампи.
    Идеята е през нощта като дойде лисицата - евентуално да се забележи по-лесно :)
  3. Кабели - новите камери също ще са на около 100 метра - да се притеснявам ли от F/UTP кабела и гръмотевиците? Или да слагам коаксиален кабел, който според писанията из интернет се справя по-добре с гръмотевиците?
    (макар че ако сложа коаксиален - ще са 4 камери с FTP и 4 с коаксиален)
    Да мисля ли за гръмозащити? Инсталацията е двупроводна... Тези гръмозащити - нямам идея къде ще ги заземявам. Освен да набия кол при чешмата, ама то заземяване без мерене...
  4. Захранване - Catchview (понеже мисля да пазарувам от Сектрон) или Meanwell - май са горе долу на една цена, предполагам че и качеството е сходно....
    Мисля да пусна всички камери през едно захранване, като ще ги отделя със самовъзстановяващи предпазители.


Сря Май 13, 2020 9:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Видеонаблюдение
1,2 според мен са ОК.
3. UTP като цяло не е проблем, естествено с подходящите балуни за HD аналог, или ти говориш за IP камери, ако са IP нищо специфично, по добре да е FTP и е желателно да имаш защита. Обаче знаейки цената на камерите и записвачката и цената на читава работеща защите е малко на кантар.
4. Въобще няма смисъл да го мислиш, Meanwell е избора.

Сега загледах камерите и записвачката, това са аналогови HD камери, те нормално вървят по коаксиал, става по UTP но иска хубави балуни, то може да отидеш и на активно симетриране. Какво правиш със старите, тази записвачка има само 4 входа, как ще добавиш и старите 4 ?


Сря Май 13, 2020 9:48 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: Видеонаблюдение
Всичките камери ще са аналогови. F/UTP кабел има наличен и ако няма да се отрази много лошо на цялата работа ми се иска да го използвам.
Цитат:
Какво правиш със старите, тази записвачка има само 4 входа, как ще добавиш и старите 4 ?

За записвачката пише:
Код:
Analog Video Input 16-ch BNC interface (1.0 Vp-p, 75 Ω), supporting coaxitron connection

Или нещо бъркам...?


Сря Май 13, 2020 10:13 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Видеонаблюдение
хм на това което си дал видях 4 само ....те май са объркали даташийта, аз него гледам а той е за 4 канален но цифрите в номера са други. Гледай обаче все пак да не стане грешка.


Сря Май 13, 2020 10:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Видеонаблюдение
Някой от аналоговите DVR-и на Hikvision поддържат и някой-друга IP камера. На баща ми на къщата е такъв - 8 аналогови и 2 IP. Във базата сме с 32 канален IP. Ама това за гръмотевиците - голям проблем - старото видеонаблюдение беше та....к - 8 канален Dahua с 4 камери закачени на него - една гръмотевична буря и четирите канала на DVR-а + 2 камери дадоха фира - всички бяха на UTP с балуни, 220 волта по допълнителни захранващи жила в кабела и локално адаптери. Сега имаме инсталирана гръмозащита и от как е сложена не съм имал нищо повредено. Ама и аз махнах всички кабели дето вървят външно - всичко вече ми е под покрив :). За да не товаря много мрежата навсякъде е пуснат 1GBit и трасетата съм ги правил с CAT6. Някой от камерите са H265+.


Чет Май 14, 2020 7:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Видеонаблюдение
като си говорим за камери и кабели....
аз правя едно демо за нашите етхернет чипове -дето са 10мбита по една усукана двойка, на 1километър, така че можв и веб камера да закача и да я захраня по кабела...
та.. може и да си направите някое тнтм с веб камери и евтин кабел да си покриете големи разстояния с камерите, и да избегнете рисковете на безжичните камери.
p.s. IPкамера не веб..

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Май 15, 2020 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Видеонаблюдение
Това с гръмозащитата е интересен въпрос. Камерите са инсталирани на кюшетата на къщата, по два броя, т.е. общо 8 и стърчат на 20-30см навън. Окабеляването е под външната изолация. Гръмоотвода е на покрива и слиза в земята. Това достатъчно ли е или трябва да се изолира сървъра дето записва някак си галванично?


Пет Май 15, 2020 6:02 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни