Отговори на тема  [ 307 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща
какво става с електрониката 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение какво става с електрониката
На къде духа вятърът? Вие как мислите...... нещата които ми се джуркат в главата са следните:
- във форума пишем не повече от 20 човека основно? И това сме хора регистрирани преди 10 години и повече..... Защо тази цифра не расте... например да е 2000 + ?
- в джобса едни и същи фирми поне от 15 години насам публикуват обяви за работа в нашата сфера, други са инцидентни?
- все по-трудно намирам компоненти - например в Комет няма от доста време 1к 5% 1206 или 7805, цената на резисторчето скочи на над 6 стинки за 100 броя ( а беше къде 2)
А да не говорим че наскоро взех 100тина броя 1N4007 SMA не се сещам сега на кой от китайските производители предлагани в кометата но не могат да се запояват. Изумително тази мизерия не ми се беше случвала от зората на бизнеса някъде преди около 17-18 години :)
- от Murata вземам едни елементи заложени в много изделия и съвсем неочаквано са спрени от производство. Алтернатива никаква....
- работа във фирмата има и то много обаче всички клиенти са едни дооооста разнородни и със странни задачи. Повтаряемост и нормални серии клонят към нула - все са доработки, все мостри, все за вчера и т.н.

Та се чудя как в бъдеще ще се развиват нещата? Все повече сертифициране и бумащина започна да ни гони, бизнеса става сякаш все по тегав.... Дали не е време за смяна на сферата на занимание? Ама в каква посока?


Сря Юли 18, 2018 11:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: какво става с електрониката
Аз лека полека я сменям сферата - основно в сферата на голфа :D .


Чет Юли 19, 2018 5:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
Е така то, дърт републикански капиталист, цецо пък с неговите секретарки ще отвори агенция за моделки, да му мислим другите... ще засадя няколко акра кактуси и влизам в бизнеса с текилата:D
За компонентите е всеобщ пробем, развитието на големите онлайн търговци неминуемо води до проблеми с реалните търговци. Навремето Комет ни беше основен доставчик, в момента пазаруваме много малко от тях а причини различни. Първо тме има по-добри цени за повечето ел. Механични компоненти. От друга страна преди при нас запоявахме, но от години всичко е основно smd насища се само от подизпълнители и те си доставят повечето компоненти, а и тези които ние доставяме ги вземаме от други доставчици, едва ли сме само ние, нормално е да лимитират номенклатурата.
Това че имаш различни и нестандартни проекти е добре, какво лошо в това?


Чет Юли 19, 2018 7:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
Dimitar написа:
Аз лека полека я сменям сферата - основно в сферата на голфа :D .

Ами не е лошо. "Читворката" още е вървежна в Перник... :lol:


Чет Юли 19, 2018 8:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: какво става с електрониката
Хич не е лошо даже :D . Никога не съм предполагал, че ще стана маниак на тема някой спорт, че даже и ще взема да го практикувам 8). И дето има един лаф - при голфа първите 6 месеца те боли гърба, после джоба :D .


Чет Юли 19, 2018 1:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
Относно Комет и на мен ми прави впечатление, че силно ограничават складовите наличности. Ами нормално като цяло, нe е рентабилно, аз и досега им се чудех как им се връзва сметката.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Юли 19, 2018 1:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: какво става с електрониката
И аз миналата година покрай децата се захванах да направя няколко мех. дървени играчки. В пинтереста идеи много. Машини имам :) Станаха супер. Всички които ме гледаха какво правя проявиха удивителен интерес. Та по някога ми идва да се захвана с нещо такова, което ще ме откъсне от напрежението. А удовлетворението от свършената работа и кефа на децата е незаменим....
Само че не говоря за хоби в темата - то едва ли ще може да изхранва работници ....


Чет Юли 19, 2018 1:26 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: какво става с електрониката
[quote="Edesign"]На къде духа вятърът? Вие как мислите...... нещата които ми се джуркат в главата са следните:
Та се чудя как в бъдеще ще се развиват нещата? Все повече сертифициране и бумащина започна да ни гони, бизнеса става сякаш все по тегав.... Дали не е време за смяна на сферата на занимание? Ама в каква посока?[/quote
Ами за някои посоката е ясна - с краката напред..какво да очаквам след 64 години?
е няма как да легна и да чакам - ще се боря както и досега - е не е същото - децата са вече по-добри и от даскалите...
ама - има АЕЦ, ВЕЦ, ТЕЦ - и за кюмура има бъдеще :D :D


Чет Юли 19, 2018 2:02 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: какво става с електрониката
Edesign написа:
На къде духа вятърът? Вие как мислите...... нещата които ми се джуркат в главата са следните:
- във форума пишем не повече от 20 човека основно? И това сме хора регистрирани преди 10 години и повече..... Защо тази цифра не расте... например да е 2000 + ?
- в джобса едни и същи фирми поне от 15 години насам публикуват обяви за работа в нашата сфера, други са инцидентни?
- все по-трудно намирам компоненти - например в Комет няма от доста време 1к 5% 1206 или 7805, цената на резисторчето скочи на над 6 стинки за 100 броя ( а беше къде 2)

Edesign написа:
Та се чудя как в бъдеще ще се развиват нещата? Все повече сертифициране и бумащина започна да ни гони, бизнеса става сякаш все по тегав.... Дали не е време за смяна на сферата на занимание? Ама в каква посока?


аз пък си мисля, че е нормално - народа повсеместно изпростява(в смисъл намалява умствение багаж).
то не е само в електрониката - вземи например новото поколение доктори -гледат апп в айфоня въвеждат твойте оплаквания и ти казват какво е написано и какво хапче да вземеш. и диагнозата и лечението зависи най-вече на коя фармацефтична фирма се прави проучване(това съвем сериозно).

в електрониката масово завършващите студенти незнаят закони на Ом, кирхофф и прочие гад дето ги мъчат на теоретичната електротехника. да не говорим за други по-практически знания и умения. Ама как да ги обвиниш в нещо като доцентите ги пускат, защото ако няма студенти закриват катедри?
А младежите знаят че масово после в най-добрият случай по специалността ще работят я в сервиз я като продавач кнсултанти на бяла техника.

в софтуер девелопването същата работа - повсеместна чалгия, ако не си веб дизайнер или някакъв тип соап/йаваскрипт/амазонвеб сървисис кодер(щото не мисля че спадат към девелоперите) просто нямаш шанс за добра заплата. и младежите естествено се ориентират натам.

И малко от теорията на конспирацията - дълги години с цел намаляване на оперативните разходи и увеличаване на краткосрочните печалби, компаниите оутсорсваха софт в индийте, а силикон девелопването в тайван/сингапур/китай...
и беше евтино, докато вече няма производители от тази страна на света(то има ама не е като масовото производство на китай). и сега вече онези дигат цените и няма кой да ги подбие. няма заводи няма обучени хора няма приемственост между полокения работници/инженери... не става и както тръмпи искаше да мести фокскон заводите на ябълките в сащ. то няма обучени хора за работа на такъв тип поточни линии.

и те така. тука отгодини се правят гей паради, лгбт и трансгендерни прояви фондации и дейности, което от една страна е добре щото си политически коректено общество, но пък китай от години инвестира в университети, наука, технологии.

и в този ред на мисли няма как да не ти е по скъп 1н4007 и няма как да го запоиш, щото и поялника сиругно е с кофти човка от комет и припоя ти е кофти с неустановен произход и самите ел копоненти са от партида праена преди 15 години и седяща в някой влажен склад:!:

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Юли 19, 2018 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
Аз пък не мисля, че народа изпростява. Просто усвояват информация, която на тях им е нужна. А много често ние не разбираме или ни се струва излишна...
С уточнението, че не говоря за БГ учебната система, а за децата по света като цяло.

Замислете се вие като сте били деца. Какво е било количеството информация, което е трябвало да отработи мозъка ви - имаше 2 програми по телевизията и по тях даваха неща, които едно дете рядко гледаше. Освен да прочетеш някоя книга, всичката друга информация идваше от ежедневието, а и тя като цяло беше доста бедна.

А какво му се случва на едно съвременно дете? Дали сте се замисляли на какво е подлежен мозъка при тая информационна лавина която ни облива всекидневно? Още повече, че тя днес е целенасочено аудио-визуална, демек влиза много лесно в мозъка и той ще, не ще трябва да се справя с нея...

Та мозъците на днешното поколение, си работи яко, просто преоритетите са му други... Но то такъв е живота, едва ли динозаврите могат да дават акъл на следващите и да ги оценяват...

И на мен дядо ми викаше, че от мойто поколение нищо не става, щото не сме воювали... ама така като се замисля е бил прав... май.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Юли 19, 2018 3:40 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: какво става с електрониката
Цъкането на мишка/таблет/телефон е причината: да се научиш са достатъчни ден-два и после цял живот живееш във виртуална реалност.
Таблета и умнофоня на малкия вече събраха прахоляк, а днес след голям фал му забраних и компютър без родителски надзор.

Колкото до електрониката - като навсякъде: кой си ти бе, генийче, че се моташ из краката на големите?!


Чет Юли 19, 2018 4:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
Заболяха ме пръстите да обяснявам, че електрониката, както и програмирането вече в 99% от случаите се свежда до редене на лего. :)
Вчера двама приятели (дъртата генерация, естествено) на маса взеха да спорят какъв е правилния начин да се направи умножител на напрежение с ОУ. :) Още веднъж ви казвам - излишно е да го знаеш това. Трябва да си наясно къде какви лего блокчета се продават, какъв е правилния начин да ги наредиш и да гледаш на продукта като потребител (много е важно!) така, че крайния резултат от твоя труд да е един добър и конкурентен продукт.


Чет Юли 19, 2018 5:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
А в упътването на легото пише ли като вържеш две антени паралелно, какво ще стане :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Юли 19, 2018 5:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: какво става с електрониката
bongo_x2 написа:
..Колкото до електрониката - като навсякъде: кой си ти бе, генийче, че се моташ из краката на големите?!

абе то е така и не е така.
големите много често си търсят малки генийчета() за конкретни задачи като контрактори, защото в голяма фирма за електроника е много скъпо да поддържаш например солид воркс професионал само за проект веднъж на няколко месеца. А и одобрението за вътрешнофирмен проект да мине на всички нивада се разпише отнема месеци.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Юли 19, 2018 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: какво става с електрониката
Преди да ги е имало онези (от старото поколение), дето са спорили, как се прави умножител с ОУ, е имало други, дето са спорили, как се прави ОУ с транзистори и т.н.
Накратко - винаги е имало и винаги ще има едни "блокчета" с които настоящото поколение ще борави. С времето само се променят имената и възможностите на блокчетата.

Това не трябва да звучи отчайващо, защото това е единствено възможният подход за да се развива тази технология.


Пет Юли 20, 2018 5:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 307 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни