Отговори на тема  [ 2503 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 167  Следваща
Коли 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Коли
Блоковете не ги мислете. Там, особено с последните строителни шедьоври дори няма място да паркират коли, пък камо ли да зареждат. Строителството в последните 20 години не е предвиждало паркоместа, а едва ли някой ще си изкара колонка на улицата пред блока (много блокове нямат изобщо гаражи).
Така че това изобщо не е проблем, просто няма как да се случи.
Единствения вариант за зареждане вкъщи имат хората с гаражи и къщи.

Отделно че технологиите напредват, особено сега, когато има и такъв глад за батерии и се наливат пари, има голям шанс да направят пробив и да измислят нещо.
Тези с къщите могат да си сложат соларен покрив (нормален, не онези керемиди измислените) и да си зареждат колата от него. 10-на kW мисля че са постижими за един покрив. Ако колата се ползва денем (най-вероятно), просто ще се скрладира енергията в бъдещите супер батерии :D.

До тогава има време, нещата ще се променят 10 пъти поне (в началото и с ДВГ е било така, примерно парни локомотиви е имало до 60-те години)


Сря Ное 27, 2019 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение Re: Коли
Да подкрепя разсъжденията на miro_atc - Германия покрива 20% от потреблението си с вятър и слънце. Говорим за четвъртата по сила икономика в света. Инсталираните мощности са към 115 GW. Да кажем при 10-15% производителност цифрата все още е сериозна, и може да се вземе в предвид особено за малка държава като нашата.


Сря Ное 27, 2019 4:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Коли
Покрива защото има още 80% други, според мен тия данни са силно манипулирани. В определени моменти може 20-те % мощности дори осигуряват около 20% от енергията, ама дали ...електромобилите най-вероятно,ще изместят пиковите часове на потребление и то точно към часовия пояс в който слънчевите ще са неработещи. Отиваме до акумулиране на енергията, колко място е нужно за това, на каква цена, колко отпадък ще генерира докато се произведе, и след това като му изтече ресурса? Да речем в момента постигат 500 wh/l. Ако за една проста България са ни нужни 10-15 GW и да сме оптимисти че ще скочи до към 50, и още по-оптимисти че пикът ще е денем, и да речем ще е около 30 GW нощем, това са 240 GWh като,минимум които трябва да се съхранят. При 500 Wh/l това са 480.000 куб.м Така като погледне човек, не е много нали ..от една малка България, които при сегашната технология ще трябва да се подменят в най-добрият случай на 3-4 години. Това са има няма 1.3 млн тона опасни отпадъци ... няма да говорим каква ще е цената на тия батерии.
А за безплатното зареждане, то е невъзможно. Безплатно е сега, когато са малки и все още няма проблем с инфраструктурата. Зареждането на автомобили ако станат масови ще е по-скъпо от зареждането им с бензин днес, мога да се обзаложа....освен ако не се разработят качествено нови енергийни източници.
За готивните клетки, да това е вариант, това е и вариант за съхранение на вятърничева и др.енергии, може би един от малкото разумни, но трябва доста да им се вдигне КПД за да компенсират и разходите по добив и съхранение на водорода.


Сря Ное 27, 2019 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Коли
в момента:
Прикачени файлове:
ЕСО-271119.PNG
ЕСО-271119.PNG [ 30.97 KiB | Прегледано 2888 пъти ]

относително нормално пиково натоварване.

после що нямало вода...


Сря Ное 27, 2019 5:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Коли
Мен ми е интересно нещо такова за Германия, да видим какво генерират тия мощности които са изградили реално.


Сря Ное 27, 2019 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Коли
lcr написа:
Акумулаторната концепция в автомобилостроенето е загубена кауза.
Бъдещато в този бизнес ще бъде горивни клетки + водород.

Производството на водород - от метан или от вода + ел. енергия. Първото на този етап е по-ефективно но пък второто, практически представлява неограничен ресурс.

Големият проблем е в ел. енергията. При над 70% добив от фосилни горива, към настоящия момент, нещата хич не са розови.
Бъдещето в този бизнес се нарича ITER.


И аз бях на това мнение за водородните коли докато не прегедах тези видеа:
https://youtu.be/f7MzFfuNOtY
https://youtu.be/iPheEg-K2qc

Според калкулациите цената за км при автомобил с горивна клетка е 3,5 пъти повече от тази при елекрическите. А поне при батериите има доста място за подобрения.
Разбира се винаги може да се намери и обратното мнение но на мен заключенията в тази теза ми изглеждат валидни за сега.

По отношение на производството на енергия в Германия ето една полезна графика за производството на енергия през 10 седмица тази година:
Не знам източника но ми е странно как пикът на соларната енергия е в 21:00 часа ...

Изображение

И въпреки това според мен трябва да има някакъв надежден източник който не зависи от времето и да прави баланса по надежден.
Между другото цената на електроенергията в Европа за домакинствата все повече зависи от инсталираната мощност и като заявиш по-голяма мощнощт за да си зареждаш колата бързо плащаш повече за цялата енергия.


Сря Ное 27, 2019 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Коли
ilkor написа:
Между другото цената на електроенергията в Европа за домакинствата все повече зависи от инсталираната мощност и като заявиш по-голяма мощнощт за да си зареждаш колата бързо плащаш повече за цялата енергия.

ми то и тука е така (ЧЕЗ).
на мен бушона на електромера е 20А (трифазен). ако искам повече - други кинти. проблема ми е че пада при всяко късо...
ако си погледнеш фактурата, енергията и преноса са почти еднакви като пари. и при преноса няма дневна/нощна.

преди години, като се спукаха някакви тръби на топлото и 1/3 от софето остана без топла вода и парно баш в най-големия студ, се почна и дискотеката. наложи се ЧЕЗ спешно да си сменят трафа, че изключваше на няколко часа термично. 2-3 дена седяха дежурни да вардят отворените врати на трафопоста, да не влезе някой да се утрепе. че и 3 вентилатора бяха сложили, за духат навътре уличния студ. цирк някакъв... накрая го смениха трафа, ама почти цял ден нямаше ни ток, ни парно.


Сря Ное 27, 2019 6:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Коли
Не знаех че и тук цената за домакинството расте ако поискаш по-голяма мощност.

А ето и обяснението защо има толкова зелена енергия в Германия и по малко у нас :)

https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... statistics


Сря Ное 27, 2019 6:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Коли
ilkor написа:
Не знаех че и тук цената за домакинството расте ако поискаш по-голяма мощност.

свързаност му викат.
нищо, че кабелите са (били) наши, ние сме ги изкопали, на някои места дори и трафопоста си построяваш, после го подаряваш всичко това и те почват да те доят с такса за пренос/свъзаност/достъп. и пак са на загуба, горките, искат да продадат бизнеса, ама не им дават. живи да ги ожалиш.

добре, че още няма акциз за домашно потребление.


Сря Ное 27, 2019 6:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Коли
Абе... 40% от вятър .... колко мелници са налсгали швабите ?? И ... защо като съберат всичкит се получава 77%, къде са другите 23, да не би да са набарали транскубатроните на колегата.


Сря Ное 27, 2019 8:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Коли
ilkor написа:
И аз бях на това мнение за водородните коли докато не прегедах тези видеа:
https://youtu.be/f7MzFfuNOtY
https://youtu.be/iPheEg-K2qc

Според калкулациите цената за км при автомобил с горивна клетка е 3,5 пъти повече от тази при елекрическите. А поне при батериите има доста място за подобрения.
Разбира се винаги може да се намери и обратното мнение но на мен заключенията в тази теза ми изглеждат валидни за сега.


В посочените материали има доста пропуски. Никъде не видях да се калкулират разходите по производството и рециклирането на батериите. Не видях и, как периодичната им подмяна се отразява на цената на пробега.
Говори се за липсващата инфраструктура за добив, транспорт и съхранение на водород, но се премълчава обстоятелството, че тази за зареждане на батериите вече я има или в голяма степен "покрай другото"
И при двата варианта се изтъква, като недостатък необходимостта от изправяне на напрежението от мрежата. Но за разлика от автомобилната батерия, която няма как да се зарежда директно от фотоволтаиците, то няма проблем производството на водород да се изгради в близост и така това преобразуване, отпада.

Както и да е - освен ако не настъпи някаква революция при акумулаторите, не виждам, как тази технология ще просъществува с увеличаването дяла на електричките.


Сря Ное 27, 2019 8:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Коли
ммм не тук не съм много съгласен. Първо съществуваща инфраструктура за ел.мобили няма, и може би никога няма да има. Да си видял паркинг с зареждачки на всяко парко място, колко изобщо са зареждачки спрямо наличните автомобили ? Това е смешно, дори и да ги изградят физически, отиваме на въпросите от по-горе, от къде идва тока, и как се трнапсортира, такава инфраструктура няма. Най-прост пример. Пред нашата офис сграда има 20 парко места, а имаме траф 100 kVA. Ако трбява да осигурим заряд на тези 20 автомобила, ще ни трбява траф 500 kVA, щото няма как да контролираме кой кога зарежда. 500 kVA не могат да ни подадът турско да стане, защото няма свободна мощност, нито от подстанцията, нито на преносната мрежа, ние едвам издрапахме за 100, и това е в Лозен където е равно поле. А другият ни офис в захарна фабрика, имаме и аз не знам колко 3-400 служителя в тази сграда, не малка част са с коли. Паркират на паркинзите около нас, до нас в сградата има поне още 500 човека, а в раьона са Мтел, Сименс, Антим таур и какви ли не, сигурно има между 5-10000 човека които идват сутрин и си тръгват вечер. Сложи 20% от тях да са с коли, ти представяш ли си как ще се захранят тези 2000 зареждачки ?
Това е скъпо, време емко начинание. Ако някъде кабелите са за 20 kV а работят на 6 айде, може да двигнеш 2-3 пъти капацитета, но пак трбява да преработваш подстанциите. Абе това си е много сериозно предизвикателство за което никой не мисли. Рязък преход е практически невъзможен, ще отнеме десетилетия. В тези десетилетия ще започнат да се търпят негативите на електромобилите, рециклиране, утилизиране на батериите, ще е в пъти по-зле от сгешаните проблмеи с отработеното гориво на АЕЦ. Според мен ще дойде момент в който със закон ще забранят електромобилите, освен ако не се е появил някакъв качествено нов тип акумулатор :)

А за водорода, той е гадничък, но пак е доста по-добре от хелия, а хелий се изпозлва индустриално, дори се продава по магазините, всичко е сравнително ясно, цистерни, продукто проводи ... най-големият проблем е сигурността при катастрофа. Е какво, дали ще ти гръмне бутилката с метан или тая с водорода каква е ралзиката, по-жив ли ще си от едното ? 70-те е имало разработки на порести резервоари, тогава са зарязани, току виж пак се тръгне в тази насока, щото пък 700 бара започва да става малко множко за домашни нужди.


Сря Ное 27, 2019 9:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Коли
Нали това казвам. В момента с плахите темпове с които навлизат електричките у нас, инфрастуктурата практически я има, че и зареждането е безплатно на много места. Поради тази причина, нея сякаш не я мислим а мислим само за тази за водорода.

Накратко - още е прекалено рано за да теглим чертата и да сравняваме акумулаторни и водородни.


Сря Ное 27, 2019 9:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Коли
HCL написа:
Германия покрива 20% от потреблението си с вятър и слънце.

ToHu написа:
Покрива защото има още 80% други


Има две статистики, едната е общо за всички видове енергии и потребления, другата статистика е само за тока.
В общата статистика под ВЕИ се разбират дори и колекторите за топла вода, но като цяло възобновяемите са мисля 17-18% за Германия. Може всъщност да наближават и 20, нямам пресни данни.
В енергетиката обаче немските ВЕИ са около 40%, което не е толкова много. За сравнение датчаните вече са изцяло на ВЕИ, те и изнасят ток, затова делът на произведения ток от ВЕИ е 107% спрямо вътрешната им консумация.
А в долната графика за вятъра - там 40 значи гигавати (не проценти). Не знам доколко е вярна обаче, със сигурност е моментно състояние тъй като 40GW вятър плюс 11 слънце и без да броим водата делът от 77 общо изглежда много висок.

Иначе за мрежата казах ви нЕма да са плашите. Е в Норвегия вече имат доста електрички и ръстът е експоненциален. В момента над 60% от продажбата на нови коли са на ток или хибриди с жица. Засега не съм чул да имат проблеми с мрежата, а с тия темпове скоро ще се разбере ;-)


Сря Ное 27, 2019 11:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Коли
В Норвегия, а и в Европа като цяло проблеми може и да няма - решават политиците и вдигат данъците и овцете слушкат докато ги срижат. Тук ще стане война :)


Чет Ное 28, 2019 2:29 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 2503 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 167  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни