Отговори на тема  [ 189 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
Работодател <--> работник. Размисли и страсти... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Dimitar написа:
Второ - долара като световна резервна валута има само един позитив за щатите ,- лесно финансиране на дълга, т.е. реално няма никакъв позитив. Това мисля вече сме гокоментирали няколко пъти и е много умилително как хората го вадят постоянно като конспиративна теория едва ли не :).


Да, знам твоята теза и хич не ми се спори. Печатането на пари винаги си е било доходоносен бизнес. Ако не си съгласен дай аз ще пускам тук на принтера хартийки и ще ти ги пращам, пък ти ще ми връщаш стоки обратно. Но не е само тоя аспект, достатъчно е и само един плюс в повече на кредитния рейтинг. Или минус, щото като състоянието ти е в световно неизвестна валута това няма как да не е минус. И други неща има и хич не е конспирация. Конспирация ли е, че ти не можеш да работиш свободно с чужди валути, така както аз мога?


Цитат:
Трето - в каква валута се търгува петрола няма ама абсолютно никакво значение

Да, няма... петролът изобщо не е оборотна стока. И изобщо не се отразява на търсенето на една определена валута. И търсенето на валутата не се отразява на нейния курс ;-)
Но шегата настрана, това с петровалутите е опасен бизнес. Който се е пробвал не е видял хаир, що ли ;-)


Пет Юли 06, 2018 1:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Дето викат тук - luckily ориджина не се определя от залепените по кутиите етикети :D


Пет Юли 06, 2018 2:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
miro_atc написа:
... Изобщо би било голяма простотия да се заяжда някой с китайците днес. Преди 10-20 години можеше и да стане, ама днес подобно заяждане би струвало много. Да не говорим че китайците са още комунизъм, демек ако решат нещо да го направят те ще го направят без значение неговата цена или логика. С две думи китайците отдавна не са безобиден съперник. Но да нападнеш китайците е едно, в същото време да тръгнеш да нападаш и европейци и мексиканци и кандаци ми напомня само на един такъв случай в история и знаем как свършва той...

Той Тръмп нали се напъна на Хуйвей ... и като осъзна, че така ще првокира китайците да станат по рано независими от американски технологии даде назад.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Юли 06, 2018 2:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
miro_atc написа:
Да, знам твоята теза и хич не ми се спори. Печатането

Миро, за добро или за зло това хич не е моя теза, а на хора много по навътре в нещата от мен и теб. Абсолютно твое право е да си вярваш в каквито си искаш конспиративни теории за петро долари, световни валути и че само американците печатат пари, а другите всички са се вързали за златото. Интересно тогава защо курсовете между отделните валути са сравнително стабилни ако само някои от тях са пуснали мощно печатницата. Та пак ще ти нашиша - в каква валута се търгува някаква стока няма абсолютно никакво значение и статуса на долара като световна валута носи големи негативи, защото за да е такава валута САЩ трябва да правят постоянно търговски дефицит, за да могат да снабдяват света с долари. Проста математическа сметка на изваждане и събиране - ако не ти още ясно кажи, ще ти напиша подробно пак защо долара е такава валута и какво се иска, за да е така. Със сигурност не се иска да имаш много пушки и световни конспирации. Така че на теб като не ти се спори - не спори, ама и недей да ми пишеш тук хумурески от 1001 нощ и да се имаш за велик експерт по петродолари и световни валути, щото не си.


Пет Юли 06, 2018 2:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
palavrov написа:
miro_atc написа:
... Изобщо би било голяма простотия да се заяжда някой с китайците днес. Преди 10-20 години можеше и да стане, ама днес подобно заяждане би струвало много. Да не говорим че китайците са още комунизъм, демек ако решат нещо да го направят те ще го направят без значение неговата цена или логика. С две думи китайците отдавна не са безобиден съперник. Но да нападнеш китайците е едно, в същото време да тръгнеш да нападаш и европейци и мексиканци и кандаци ми напомня само на един такъв случай в история и знаем как свършва той...

Той Тръмп нали се напъна на Хуйвей ... и като осъзна, че така ще првокира китайците да станат по рано независими от американски технологии даде назад.

Тръмп се напъна на ZTE като забрани на американските компании да им продават чипове, от което ZTE почти фалира и щеше да остави десетки хиляди в Китай без работа. Спасяването на ZTE си беше лично решение на Тръмп, заради китайския президент и съответно това му навлече гнева тук както на републиканците, така и на демократите. Сега заради тарифите китайците се заиграха с Micron, като ги обвиниха че са откраднали ноухауто си за някои памети от една световно неизвестна китайска фирма, която е партньор на тайванската чипарница. Съответно китайски съд забрани на Микрон да продава чиповете си в Китай. Абсолютно партийно решение, което идва да покаже, че на китайците им пука и то доста за тарифите и че заради това манипулиране на съдебната система са още много ама много далече от това да бъдат световна сила, която да респектира. Следват пътя на японците и съвсем скоро ще го ядат дебелия.
https://www.nytimes.com/2018/06/07/busi ... -deal.html


Последна промяна Dimitar на Пет Юли 06, 2018 3:00 pm, променена общо 1 път



Пет Юли 06, 2018 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Димитре, казах ти простички неща дето много лесно може да ме обориш. Предложих ти аз да ти печатам хартийки, навит ли си?
Обещавам да НЕ се оплаквам от дефицити ;-)

Иначе то ебаси и проблема дето го цитираш. Все едно слушам някой с Майбах да ми се оплаква че много харчел... Ми харчи! Като не искаш да харчи вземи си Трабант ;-)


Пет Юли 06, 2018 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Предложил си ми нищо - някакви абсолютни глупости, с които искаш да подкрепиш тезата си. Подкрепи я с факти, не с "аз ще ти давам това, пък ти ми давай онова - искаш ли".

Цитат:
Иначе то ебаси и проблема дето го цитираш. Все едно слушам някой с Майбах да ми се оплаква че много харчел... Ми харчи! Като не искаш да харчи вземи си Трабант

В пазарна икономика това не се решава от държавата, решава се от корпорациите къде и какво ще произвеждат и къде ще го продават базирано на това да макснат печлбата за акционерите си. Съответно ако има политици, които искат да го решат тоя проблем те започват да променят полисито, така че да накарат парите да намерят нов път на по-малко съпротивление и дисбалансите да се оправят или поне намалят. В момента точно това и прави Тръмп. Иначе за твое сведение - целия внос от Китай е само около 3% от цялата американска икономика. Проблема обаче е, че с почти всички е така и се научиха че могат да си продават нещата тук абсолютно свободно, докато в същото време слагат мита на американските стоки. Това въобще не е свободна търговия - това е използване на ситуацията че някои политици бяха слуги на корпорациите. Не може договор за свободна търговия (като НАФТА и този за пан-пасифик споразумението) да са по няколко хиляди страници. Такъв договор трябва да е една страница и един параграф - "От днес търговията между еди си кои страни е свободна и всички мита и такси се анулират напълно". Ей заради такива неща на много хора тук явно им писна и си ибраха политик, дето им обещаваше да ги оправи. Сега въпросния политик си изпълнява обещанията и със сигурност това не се харесва на много страни и корпорации.


Пет Юли 06, 2018 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Dimitar написа:
Предложил си ми нищо - някакви абсолютни глупости, с които искаш да подкрепиш тезата си. Подкрепи я с факти, не с "аз ще ти давам това, пък ти ми давай онова - искаш ли".


Dimitar, че си чешим езиците - чешим ги, но аз съм напълно сериозен. Когато една държава е достатъчно силна, нейната валута става световна. Това е съвсем естествено, без значение колко и дали го искат САЩ. Просто бедните държави имат повече доверие във валутите на по-силните, уви факт. Това от своя страна повишава търсенето, а повишеното търсене се отразява на курса, а курса се отразява на износа. Това е толкова естествено колкото и високия разход на един Майбах. Ти го наричаш "негатив", само че пропускаш малката подробност че всеки който спестява в долари (или която да е друга валута) си плаща за удоволствието. Измерено цифром и словом е някъде 50-100 млрд. годишно, може да видиш отчетите на ФЕД. Допълнително има и косвени приходи за американската икономика, както от спестени разходи по валутни операции при търговия, така и от кредитни рейтинги и т.н. Това са си фактите.
С две думи доларът като резервна валута е право и задължение на щатите. Но пък затова им право и задължение им се плаща като те определят цената. Ако вдигнат много естествено ще убият търсенето. То между другото вече са дигнали достатъчно, понеже като дял доларът има само 60% като резервна валута, докато в търговията е над 80%. При всички случаи пазарните принципи са валидни и колкото и да се дрънкат оръжия и да се извиват ръце доларът си има цена, която не може да се вдига без да се отрази на търсенето.
А пък оплакванията за някакви негативи са просто смешни. Ако САЩ мислят че доларът им носи загуби, ми да вдигнат цената. С оплаквания нищо не се постига и съм убеден че щатите това го знаят много добре ;-)

Dimitar написа:
Сега въпросния политик си изпълнява обещанията и със сигурност това не се харесва на много страни и корпорации.


Доколкото знам Тръмп е американски президент? Не сме го избирали за световен нали? Тъй че ние нямаме нищо общо с неговите обещания. И никой не го интересува какво е обещавал. Останалия свят си има някакви договори със САЩ. Още повече че тези договори са писани в голямата си част от предишни американски президенти и корпорации. Не сме им ги наложили ние, затова е малко странно твърдението че не били изгодни... Както и да е, щом не са изгодни нека Тръгне по света, да преговаря и да предпише нови договори.
Но едностранно така дай да потъпчем тоя или оня договор, тука да вкараме такова мито, там да направим оново.... е сори, ама това означава само едно - САЩ са несериозен партньор на който не може да се разчита. Подписва едно, след време прави друго. Щеше да им се размине някак си ако беше преди време и не срещу целия свят. В момента малко се надценяват. Силни са, но не чак толкова...


Пет Юли 06, 2018 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Цитат:
Когато една държава е достатъчно силна, нейната валута става световна. Това е съвсем естествено, без значение колко и дали го искат САЩ.

Това (както и другите неща, дето си написал) са абсолютни глупости и няма нищо общо с реалността. необходимите условия една валута да стане световна резервна валута още един път са следните:
1. Трябва да прави достатъчно голям търговски дефицит за да може да снабдява света с долари. Ако прави сърплъс (както Китай и Германия примерно) никога няма да може да стане световна резервна валута защото простите сметки показват, че другите държави при тоя сърплъс няма да има от къде да я вземат тая валута.
2. Понеже тая държава ще прави дефицит и другите ще натрупват нейната валута въпросната държава трябва да има ликвиде и отворен пазар на нейните гавърмънт бондс, за да има къде страните натрупали нейната валута да я инвестират. Също другите трябва да имат доверие в правителството и. Условие което примерно Китай пак не изпълнява.
3. Неприкосновена частна собственост, за да могат пак тия валутни натрупвания да бъдат инвестирани

Това са достатъчно прости неща, за да може всеки да ги разбере и винаги съм се чудел как уж умни хора отказват да ги разберат. От тях следва също че китайците купуват американски гавърнмент бондс (т.е. печатат се долари реално) не защото много го искат или защото САЩ ги задължават, а защото те нямат друг избор правейки тоя търговски излишък със САЩ. Ако примерно да кажем те вземат че се ядосат на САЩ и искат да продадат тия бонове или пък да сменят натрупаните долари за евро накрая пак някой трябва да купи с доларите американски гавърмент бондс. Т.е. за американците, докато рънват търговски дефицит им е все тая кой точно ще купува боновете, защото все някой ще акумулира долари и ще трябва да го прави. Това е и причината петрола да се търгува в долари, след като щатите са най-големия потребител и правят дефицит. Ако някой иска да го търгува в друга валута е свободен да го прави и това пак ти казвам няма абсолютно никакво значение за САЩ. В каква валута се търгува петрола абсолютно няма значение. Един ден като (ако) спрем да правим търговски дефицит и никой не акумулира долари петрола ще се търгува в някаква друга валута и никой няма да купува американски бонове, но тогава няма и да ни трябва, защото ако не рънваме дефицит то ще имаме излишък т.е. ние ще трябва да купуваме на някой друг боновете. Плюс и минус - супер елементарни операции, дето се учат още в първи клас :D .

Относно това какво ти си избирал и какво не си - не вярвам да си мислиш, че на някой в САЩ му пука какво били избирали тези извън САЩ :D . Договри се правят и развалят постоянно и факта, че другите страни след като Тръмпи почна да говори за тарифи са навити да предоговарят договорите ясно показва, че няма проблем със самия процес на предоговаряне. Т.е. никой не очаква договорите да важат вечно, защото конюктурите се променят и е нормално и интересите и договорите да се променят. Сега че Тръмпи използва малко странни за обикновения човек тактики - верно е, ама и това няма значение, защото е важен крайния резултат :D .


Пет Юли 06, 2018 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Dimitar написа:
1. Трябва да прави достатъчно голям търговски дефицит за да може да снабдява света с долари.


Това го повтаряш много често, явно искаш да ти повярваме... Смисълът на резервната валута е, че тя сама по себе си е продукт. При това с МНОГО голяма добавена стойност. Във ФЕД някой клика с мишката и хоп 1 млрд. долара идват от нищото. Срещу тях САЩ могат да внесат реални стоки.
Формално това създава дефицит някакъв, но това си е виртуален дефицит понеже не броиш изнесените хартийки като продукт. Нито спестяванията, нито задълженията на щатите се променят.
Истинският дефицит е когато някой като нас българите направи тоя номер. Защото ако ние имаме 1млрд$ дефицит то или спестяванията ни се стопяват с толкова или задълженията ни нарастват с толкова...

Цитат:
Ако прави сърплъс (както Китай и Германия примерно) никога няма да може да стане световна резервна валута защото простите сметки показват, че другите държави при тоя сърплъс няма да има от къде да я вземат тая валута.


Това не е вярно. Валутата не се "взема" тя се печата (клика с мишката). Така че проблем с наличности няма. Всяка държава ще се съгласи с радост да ти даде коооооооолкото искаш хартийки, стига да си готов да платиш за тях с реални стоки. Проблемът е че другите нямат такова доверие на китайците или немците (европа) че да им събират хартийките.



Цитат:
2. ....въпросната държава трябва да има ликвиде и отворен пазар
....
3. Неприкосновена частна собственост, за да могат пак тия валутни натрупвания да бъдат инвестирани

Естествено... както и други неща трябва да ги има. Изобщо много неща трябват, за да спечелиш доверието. И малко неща са достъчни, за да го загубиш. Затова е голяма глупост това което прави Тръмп.
Реалната търговия няма значение. Примерно руснаците и дефицити и кълбета да правят едва ли някой ще им вземе рублите. И доларът може да е резерва без САЩ да са в търговски дефицит, но това не е много разумно защото ще трябва да почнат да спестяват. Примерно в чужда валута, което ще е голям смях. Надявам се че Тръмп не е чак толкова тъп ;-)


Пет Юли 06, 2018 5:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Абе това с резервната валута си е нож с две остриета, но както се казва като си се хванал на хорото ще го играеш ... или който го е страх от мечки не ходи в гората ... тази тема по-малко ме вълнува, виж тя с митата е доста по-интересна.
Дали ще създаде инфлация, да сигурно, но какъв ще е ефекта от тази инфлация. Според мен най-малко ще го усетят в САЩ, най-много ще се усети в Европа, дали и това не е една от целите на Тръмп не знам, може и да е, в крайна сметка войната си е война, дали икономическа или физическа все тая, а той определено влиза във война.
Не че в САЩ няма д аима поскъпване каквото има навсякъде, но дет се вика дреме им на кура, може да има малък спад за 2-3 макс до 6 месеца и след това потреблението ще се възстанови, дори може да нарастне, те това е предимството да харчиш чужди пари, в един момент мислиш как да ги връщаш, но не и когато ги харчиш. Банковата система там ще разсрочи така да го кажем ефекта, ще го смекчи, дори може би до момента в който тези промени започнат да носят ползи, тогава самите ползи ще офсетнат негатива от това че харчиш на кредит реално повече от колкото е разумно.
Просто не може да си представите какво означава консуматорско общество, не знам дали и Димитър вече дотолкова не е привикнал че да не му прави никакво впечатление. Имам в предвид че ние имайки семейство там имаме същото консуматорско поведение, че понякога и по-страшно щото всички лимити които си поставяш са по-скоро изкуствени и още по-лесно харчиш пари за глупости. Но все пак поне аз, го осъзнавам и още ми прави впечатление, не че това променя нещо но осъзнавам факта, трябва ми нещо, мога да го рентна, мога и без него ...обаче отивам и го купувам, защот го купувам, ами защото не е толкова скъпо, защото ако го рентна трябва да го връщам, ама дали ще ми трябва за 2 часа, дали за 10 ... самата обстановка някак те предразполага :) Та това коеот искам да кажа, това общество няма да си промени навиците, няма да спре да консумира, поне не и ако не настане някакъв катаклизъм, и за капак на всичко си възпитават още 120 млн мексиканеца точно в този тип консуматорско поведение, не случайно са им най-големия търговски партньор.
Аз предполагам че в един момент Тръмп ще започне да монетизира начукването на канчета,т.е. ще започне да договаря изгодни за САЩ условия, иначе ще се окаже безпредметно.
Единственият проблем е че ефекта в САЩ няма да се усети веднага, ако изключим събирането на някакви мита но едва ли това му е фикс идеята, 3-500 млрд не ги оправят от никъде, а в дългосрочен план трябва воля за следване на такива политики, аз не съм убеден че ще спечели втори мандат, първия го спечели на магия, а в момента всички демократи, и не малко републиканци са против него,за да постигне наистина нещо трябва да изкара двата мандата. Да видим, време има още доста. Да видим как ще минат междинните избори, очаква се сената да е за демократите, въпреки че напоследък проучванията не са много в тяхна полза, без сената ще му е още по-трудно да прокарва непопулярни политики.


Пет Юли 06, 2018 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
ToHu написа:

Аз предполагам че в един момент Тръмп ще започне да монетизира начукването на канчета,т.е. ще започне да договаря изгодни за САЩ условия, иначе ще се окаже безпредметно.

Не виждам с кой ще договаря. Засега всички категорично приемат реципрочни мерки. То това според мен му беше голямата грешка на Тръмп. Да беше изнудвал една по една държавите, пък той с рогата напред към всички.
По-добре да измисли нова простотия щото тая с митата се размириса прекалено.


Пет Юли 06, 2018 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Според мен всички които наложиха реципрочни мерки са готови да преговарят. както знаеш в Европа нищо не зависи от политиците, като им кажат да скачат ще скачат, особено ако идва от Бавария .. а там в момента са едни от най-големите интереси.
Китайците също ще преговарят, мислиш ли че ако не бяха готови щяха да се мазнят сваляйки реклами с негри ...


Пет Юли 06, 2018 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Миро за теб може всичко да е просто кликане с мишката, но забравяш че тоя FED, както и всяка централна банка по света има баланс шиит и тоя баланс шиит най-отдолу трябва да е нулиран. По същата причина Китай не може просто да похарчи доларите от сърплъс акаунта си. Пари от хелекоптер може да раздава само конгреса/парламента - другите институции трябва да си нулират балансите. Поради тая причина за финансиране на вътрешните проекти за надуване на БВП Китай печата мощно юани (много по-мощно от колкото ти си мислиш, че FED клика с мишката), а не ползва сърплъсните долари. Поради тая същата причина и държат юана завързан и не го пускат курса му да се определя пазарно, защото противно на това какво привържениците на конспирациите смятат, в моемнта в който го отвържат и той ще се срине. Поради това също и Китай ограничава движението на капитали и китайците се принуждават да ползват какви ли не хватки, за да си изнесат парите от там.

Относно митата - оня ден всички германски авто производители са се срещнали с американския посланник в Германия и са предложили двустранно споразумение митата да отпаднат изцяло. Това според мен си е точно работене на Тръмпската тактика :D .


Пет Юли 06, 2018 10:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Аз мисля че е съвсем очаквана реакция и няма да са само те, САЩ в това отношение са в изгодна позиция. Не малко от популярните европейски коли се произвеждат на място, вдигайки митат те стават не конкурентни на местните и на японските. Отделно не малко модели се произвеждат само в САЩ, т.е. като ги вкарват в европа ще се оскъпят още повече, от това губят най-вече европейците. Волво тъкмо отвори нов завод и в момента са малко в ситуация ни напред ни назад.
Аз не мисля че Тръмп го прави без логика и смисъл, но не знам дали ще спре навреме, и това с мексико е .. да видим.


Пет Юли 06, 2018 10:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 189 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни