Отговори на тема  [ 189 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща
Работодател <--> работник. Размисли и страсти... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Колеги, ако може тук да коментираме взаимоотношенията между едните и другите, да не цапаме навсякъде.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Юни 25, 2018 7:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Да добра идея наистина
Ами според някои да бъдеш работодател или работник е да определиш от коя страна на **я да бъдеш :)
Това е донякъде вярно, но мисля че по-скоро се определя от качествата на човека дали има идеи и ги развива или предпочита сигурността и не многото тревоги и мислене.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Юни 25, 2018 7:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
не искам никого нищо да убеждавам, но ако работника си мисли че е от страната на х$% много се лъже, то ако неговото е уй то ще да е някое детско пишле по скоро, а работодателя редовно все с дебели негърски си има работа и то направо си отива на групов, но не очаквам да бъда разбран.


Пон Юни 25, 2018 8:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
veskot написа:
Мисля че за всички важи принципа - за Търсенето и Предлагането

няма такова понятие - липса на хора и ниско заплащане !

Наскоро си говорихме с мой колегa , разраства фирмата и търсят няколко синиор джава за 3500. Ясно е че изборът му е бил отчайващ - предимно от лакей изкарали поредния Софтх*й. Казва - промених нещата (предоговорил е с човека зад окена, гребящ с кофата пари) и предложихме 5500 и автоматично КАЧЕСТВЕНИ кандидати се появяват за подбор (готови емигранти от другите фирми, готови да продадат вярата си за +30% отгоре:-)

Така че хора има , както и пари. Само трябва да се извадят от кесията

Както и принципа - щом човек си вярва и е готов да рискува - минава в другия отбор - Работодател (първоначално на себе си , после и на други)


Синиор програмисти..... на......джава... качествени.... 5500....

Е няма как да ме убедите, че няма нещо сбъркано с пазара на труда. Не е балон, ама въобще не е балон... Какъв апарат от знания трябва да има един джава "програмист".

90%т тях не могат и бъбъл сорт да напишат ако нямат гугъл под ръка. Цъкат уизърди и даже не знаят какво се случва зад тях. Питай ги какво е област на видимост и гледай сеир, а ако искаш да е хептен забавно ги накарай да кажат разликата между декларация и дефиниция.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Последна промяна Цецо на Пон Юни 25, 2018 10:41 pm, променена общо 1 път



Пон Юни 25, 2018 10:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Цецо написа:
veskot написа:
Мисля че за всички важи принципа - за Търсенето и Предлагането

няма такова понятие - липса на хора и ниско заплащане !

Наскоро си говорихме с мой колегa , разраства фирмата и търсят няколко синиор джава за 3500. Ясно е че изборът му е бил отчайващ - предимно от лакей изкарали поредния Софтх*й. Казва - промених нещата (предоговорил е с човека зад окена, гребящ с кофата пари) и предложихме 5500 и автоматично КАЧЕСТВЕНИ кандидати се появяват за подбор (готови емигранти от другите фирми, готови да продадат вярата си за +30% отгоре:-)

Така че хора има , както и пари. Само трябва да се извадят от кесията

Както и принципа - щом човек си вярва и е готов да рискува - минава в другия отбор - Работодател (първоначално на себе си , после и на други)


Синиор програмисти..... на......джава... качествени.... 5500....

Е няма как да ме убедите, че няма нещо сбъркано с пазара на труда. Не е балон, ама въобще не е балон...


Ми хубав синиър върви 4000-5000 (по-скоро без значение с кви езици се занимава), нормално е ако предложиш 5500, някой с 4500 да се дигне на интервю. :)
Колкото до балона, цялата модерна западна финансова система е абсолютен балон, ИТ-то е неква мижава троха от нея.


Пон Юни 25, 2018 10:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Добре бе, що е то синиър джава програмист?За мен един програмист ако е синиър, джавата ще му е последното нещо в ЦВ-то.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Юни 25, 2018 10:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Като няма кадри, ще си ги крадат една друга фирмите чрез наддаване. Но липсата как ще се компенсира ? Трябва да се търсят алтернативи или фалит. 8O

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Юни 25, 2018 10:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Значи ако говорим за истинска жаба а не жабо скрипт, там може да се правят и сериозни неща, и на жабо скрипт могат. истината е обаче че 90% от жабистите дори цикъл не са писали, най-сложния оператор който изпозлват е if ... няма какво да си кривим душата, така е, през 90% от времето copy / paste и да живей, живей труда. Зона на видимост, сортиране .. абе накрай ги да инкрементнат едно число от 1 до 100 през 3, ако с това се оправят ще е чудо, имам в предвид без да изпишат 33 реда код ...


Пон Юни 25, 2018 11:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Аз бъкел не разбирам нито от плява нито от плява скрипт. Но забелязвам една друга работа, че програмирането за контролери е малко по-различно. Тук е важно в колко микросекунди ще сетнеш някой пин, работа с прекъсвания. Хардуера си ти и трябва да действаш чевръсто, не да правиш математически изчисления. А сортиране така и не прочетох какво значи. :)
Компютърния програмист не го интересува, че има 8,2 ms докато дойде следващия символ по UART-a, и че ако закъснее ще омаже нещата... Може да си сортира цял ден... Не го интересува че остават 6ms докато буталото стигне ГМТ и трябва да се изчисли цикловата порция... Може да си сортира цял ден...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Юни 26, 2018 2:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Е значи това е малко общо, не е точно така много зависи от задачата. И компютърния програмист може да цепи микросекундата на две, че и не микро ами и нано. Но като правило голяма част от компютърните програмисти се занимават с времево не критични приложения, то те не са критични от никаква гледна точка. от там насетне като стигнеш до жаба, С# , html, жаба скрипт и т.н. очевидно вече говорим за мнооого юзер приложения. Някои от тях също си имат много тънкости, но отново с това не се занимават болшинството програмисти. Ако мислиш че да кодираш или да декодираш ефективно видео е проста задача, да ако използваш готов кодек, че и тогава излизат дръвчета, или пък да рендиш в 3d па било то и стъпвайки на някой готов енджин. На мен не мие проблем да ти напиша максимално оптимален код и да изстискам всяка нано секунда и всеки бит от паметта, но ако трябва да направя някои от горните хич не ме и брой, дори нямам желание да навлизам в материала. И въпреки че мога да ти напиша много оптимален алгоритъм, и да го на карма да работи изобщо не се имам за програмист, да подкараш някоя 8,16 или 32 битова въшка от типа пик, мик и др. подобни не е голяма работа. Всъщност те нещата малко са с обратен знак. Кода който мога да ти напиша ще е работещ, без бъгове и много ефективен, но най-вероятно ще е далеч от много от добрите практики, и ще има много от онова как не се прави. И докато работиш на някоя от споменатите въшки, пък ако щеш отиди и по-навътре, някое ДСП да речем, този начин на работа може би е ОК и в определени случаи е оправдан, но ако трябва да работиш с голям екип на сложна задача, да пишеш лесно преносим код нещата стават доста по-различни, е те това отличава истинските програмисти. Това само по себе си в голяма степен изключва езика, тук говорим за подходи, може да го напишеш така и на С и на Джава, и на PHP, няма никакво значение.
Също май подценяваш една много сериозна група задачи изискващи обработки на данни, работа с масиви данни, бази данни, това също си е много сериозна задача и има много мотики, преди години всъщност това бяха едни от най-добре платените IT специалисти, но пазара си казва думата, на една фирма и трябват 1000 фронт енд драскача, 50 бек енд айде да не ги наричаме драскача защото има и сериозен бек енд, и 1-2-3 специалисти бази данни. Естествено при тия пропорции познай кои са по-платените и по-търсените.


Вто Юни 26, 2018 3:03 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Дек 25, 2015 5:18 pm
Мнения: 25
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Относно заплатите и въпросните 5500 го бях попитал и аз същото - реално хората заслужават ли си ги (т.е да ги изкарат и да има печалба) ?

Схемата е проста казва той - фирмата кораб , сключва проекти в UK и продава хората като екипи. Средната цена е 320-350 GBP на човеко ден при дългосрочна работа от поне година. Половината от парите се взимат на входа (за фирмата майка, проджект менаджмент,печалба, ..) а останалото се праща в БГ да се хранят "интелектуалните геннии синиъри, младоци,секретарки,офис,...". Честа практика в такива ишлемеджийски фирми е да назначават младоци и на хартия да ги водят като синиъри пред клиента, за да вземат още повече пари (а бъгливият им код го оправят алчните програмисти...). Съответно директора на фирмата в българия има правомощия да поръчва/избира марка минерална вода и да се води МОЛ пред държвата. Тези заплати се правят по този начин. За момента според мен за такъв тип ишлемеджийски бизнес - това е максимума на заплащане.

Западните компании изкривиха пазара - това си е чистата истина.


Вто Юни 26, 2018 6:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
veskot написа:
За момента според мен за такъв тип ишлемеджийски бизнес - това е максимума на заплащане.

Западните компании изкривиха пазара - това си е чистата истина.


Баш. Лошото е, че не изкривиха само пазара, ами и модела на обучение. В момента келешите няма нужда да залягат и да учат, защото знаят че с писане на аплетчета ще изкарат 5+ бона във фирма дето има тиим билдинги всеки сезон, лъскъв офис, тенис маси, карти за бла-бла и т.н.

Пак се питам - какъв е тоя програмист дето не е минал поне 1-2 курса статистика? Математическия апарат им е тотална скръб, те масово са на ниво 8 клас някъде. Могат да редят уиджети и диалогчета. Алгоритмично мислене въобще и не коментираме.

Истината обаче е, че има глад точно за такива програмисти (машинописки както ги нарече сполучливо Тони). Аз затова и казах в една друга тема, че това масово поевтиняване на техниката не е на добре. Това води след себе си точно такива ефекти...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Юни 26, 2018 7:23 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Юни 19, 2012 2:53 pm
Мнения: 118
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Ей ме на. Но вече не съм програмист. А отношенията само програмист работодател ли са? Други професии има ли?


Вто Юни 26, 2018 7:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
Има всякакви, но това в момента е най-изкривената. В строителството и там е нещо подобно, фирма Х или У е шапка, наема бригади, ти каква бригада имаш, електричари, какъв разряд ааа всички 6, пушка, ейти едни пари толкоз на инсталатор, толкоз на бригадир толкоз на инжинер, действайте ... и от тая бригада ако има един който да има понятие от тоци пак добре....и те така. Пак да кажа, навсякъде е почти така, професиите вече не са за професионалисти, всеки работи каквото си хареса или където се уреди, скоро пилотите ще са пилотирали самолет само на компютъра а капитаните ще са виждали кораб от кея ....


Вто Юни 26, 2018 8:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Работодател <--> работник. Размисли и страсти...
ToHu написа:
Има всякакви, но това в момента е най-изкривената. В строителството и там е нещо подобно, фирма Х или У е шапка, наема бригади, ти каква бригада имаш, електричари, какъв разряд ааа всички 6, пушка, ейти едни пари толкоз на инсталатор, толкоз на бригадир толкоз на инжинер, действайте ... и от тая бригада ако има един който да има понятие от тоци пак добре....и те така. Пак да кажа, навсякъде е почти така, професиите вече не са за професионалисти, всеки работи каквото си хареса или където се уреди, скоро пилотите ще са пилотирали самолет само на компютъра а капитаните ще са виждали кораб от кея ....


От една страна, тия що зимат толко пари, от друга - нема вече професионалисти. :D След като си решил да си даваш кинтите на непрофесионалист за по-ефтинко, леко тъпо е да се оплакваш от това, че е карал самолет само на компютър. :)


Вто Юни 26, 2018 10:13 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 189 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: sss56 и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни