Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Цялата работа е в ОС не в процесора. С един и същи процесор Win7 х32 разрешава не повече от 4GB RAM а Win64 нагоре. Като пък тогава ограничението се явява дъното, поддържа примерно до 8GB независимо чe Win7 x64 дава възможност за 192GB.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Сря Апр 11, 2018 9:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
radolin написа:
Pif написа:
Ике,
Я ми обясни как ще адресираш 64 гигабайта с 32 бита?


С 32 е ясно, че няма да стане, но с 36 бита може:
https://en.wikipedia.org/wiki/Physical_ ... _Extension


Имам тука една кофа процесори с СДРАМ интерфейс. Къде да ги донеса да им изкараш от кристала още 4 адресни жици :D
Или направо да ги нося на Ике. Той ще ми вземе по-евтино.


Сря Апр 11, 2018 9:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Няма нужда от жици... процесорите си могат да адресират повече от 32 бита физическа памет. Проблемът е, че бозата не го поддържа. Под линукс се слага PAE и няма проблем!


Сря Апр 11, 2018 9:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Всъщност бозата подържа 36 бита адресно пространство на 32 битовите процесори, просто го ограничават лицензно за да си купиш сървърния вариант ако ти трябва толкова много памет.
Memory Limits for Windows and Windows Server: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778.aspx

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Последна промяна ike на Сря Апр 11, 2018 11:38 am, променена общо 1 път



Сря Апр 11, 2018 9:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Pif написа:
Имам тука една кофа процесори с СДРАМ интерфейс. Къде да ги донеса да им изкараш от кристала още 4 адресни жици :D


Още от Pentium Pro, Pentium II и т.н. процесорите имат 36 бита адресна шина.

Ставаше въпрос, че 32 битови процесори могат да адресират повече памет. Има ограничения разбира се, като че виртуалната памет си е пак 32 bit и не можеш да адресираш повече от 4GB в един процес, но като цяло системата може да работи с доста повече.


Сря Апр 11, 2018 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
slav4o.com написа:
Да то това най-много ме интересува. Иначе аз игри няма да играя. Просто искам да си работя примерно със Visual Studio 2012. Преду време реших да пробвам да напиша приложение за телефон с windows. Оказа се че не може по-старо студио, това пък не върви на win7... Накрая след 2-3дни опити инталирах 8.1 32bit и студиото успях да напиша едно елементарно приложенийце за телефона. И там имаше мъки, телефона трябваше да се регистрира на разработчик... Абе теглих му майните... Сега пробвах тука едно Инвалид ( Андроид) студио, ама и то се чумери на XPто, дари е заради плявата (Java) нз.

Ако ще пишеш приложения за телефони windows не само, че не е най добрата платформа и си е направо най проблемната и най трудна за работа.
Общо взето днес светът е разделен на:
  • iOS - около 20% от пазара на слушалки но пък 80% от печалбата от мобилни приложения. За разработка общо взето става само Mac - можеш да минеш и с Linux или Windows но си е ходене по мъките.
  • Android - над 80% от пазара на телефони, но може би 20% от печалбата от продажба на мобилни приложения. За разработка най добре е Linux или Mac. В краен случай виндовс но като по горе - ходене по мъките.
  • Windows Phone, Blackberry, Symbian, Tizen, Sailfish ... и още няколко дето дори не си струват споменаването - всички са умрели и си е набутка дори да губим време да ги коментираме
  • Fuchsia - може би гугле по нататък ще заместят андроид с това, но е доста мъгляво за момента какви точно са им плановете. Във всеки случай наливат пари в разработка - тръгна като RTOS в началото но съвсем за кратко, сега вече е почти готов ОС за телефони с ГУИ и т.н.
Ако тепърва навлизаш в програмирането да учиш правене на десктоп приложения за Windows с Visual Studio си е кофти начало - това беше актуално до преди 10-на години. Сега, не че пак няма пазар но бъдещето не е в тази платформа т.е. ако искаш да постигнеш максимум резултат във времето с минимум усилия сега по добре да наблегнеш на мобилни приложения и клиент сървър с веб интерфейст т.е. web apps. Махай го тоя windows, слагай си linux - добави колкото можеш в момента памет и SSD. Като понапреднеш и заделиш пари - взимай си един Mac - дано дотогава да са изкарали читав модел, че аз още си карам с 13" не ретина макбукпро и нищо от новите макбуци не ми хваща окото.
Ако си вече врял и кипял в програмирането нямаш нужда от съвети, но съдейки по въпроса ти най вероятно не си, така че имай в предвид каквото ти писах.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Апр 11, 2018 11:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
palavrov написа:
Ако ще пишеш приложения за телефони windows не само, че не е най добрата платформа и си е направо най проблемната и най трудна за работа.
...

Аз пък съм на обратното мнение за това - за мен беше по-лесния вариант спрямо Андроид и айОС. Но пък няма никакъв смисъл, тъй като самите М$ си отсвириха телефоните с тая ОС.
За айОС-а, единствения начин за писане на нативни приложения под не мак ПЦ който знам е - виртуална машина в която се търкаля хакинтош. Отделно има една уловка - за да си публикуваш приложението което си написал, леко трябва да си плашащ годишната такса за айОС дев. Отделно, това което си написал не можеш да го вземеш и да го пратиш на бай Иван да го изтества на телефона/таблета си, а трябва да го довлачиш до твоя комп, да ръчнеш дивайсите му и така да му налееш тестовата версия на твоя софт. Ако има някакви начини, то те не са официални.


Сря Апр 11, 2018 11:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Скоро ще станат 15 години от както имаме масови потребителски 64 битови процесори(The Athlon 64 is an eighth-generation, AMD64-architecture microprocessor produced by AMD, released on September 23, 2003.), които правят адресирането на много памет лесна и тривиална задача.
Обаче и преди това сме можежели да ползваме повече от 4ГБ памет. Както radolin спомена Pentium Pro(The Pentium Pro is a sixth-generation x86 microprocessor developed and manufactured by Intel introduced in November 1, 1995.) от преди повече от 22 години подържа 36 бита адресна шина и може с PAE да адресира 64ГБ директно. Освен това 32 битовите OS с подръжка на PAE могат да имат по 16TB суап за виртуална памет.
32 битов windows процес може да адресира до 2ГБ памет директно. Или 3 ГБ ако 32 битовия уиндоус е стартиран с /3GB опцията и процеса е --large-address-aware. Същия този 32 битов процес с --large-address-aware flag може да адресира 4ГБ директно под 64 битов windows.
Освен това windows подържа Address Windowing Extensions: https://en.wikipedia.org/wiki/Address_W ... Extensions, което позволява на 32 битови приложения директно да адресират 16GB ако е цъкнат /3GB флага, ако не е цъкнат тогава ограничението е физическата памет.

От всичко това следва, че ако някой много му се занимава може да подкара 32 битов windows server на Pentium Pro процесор с 64ГБ рам и на него да подкара 32 битово приложение, което да адресира 60ГБ рам.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Апр 11, 2018 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
А това със разпространяването на Йок IoS приложенията явно е като при М$. Доколкото съм останал с впечатление и аз, е че Андроид е най вървежен. А по принцип дали има смисъл от повече от 4GB в моя случай ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Апр 11, 2018 3:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
4 слагат на телефоните и на "лаптопите" за първолаци, да ги излъжат че имат компютър.
Виж този компютър: https://www.kvantservice.com/Kompyutri_ ... 00+G1.html
Цитат:
Intel Core i7-4790 Quad-Core 3.60GHz / 4 Cores / 8192MB

От фирмата където е бил са преценили, че е по-добре да се изхвърли да не бави работата, за това са платили на фирма да го "рециклира" и са се отървали от него.
Кажи твоя компютър като производителност къде се нарежда до този изхвърления.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Апр 11, 2018 7:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Абе тей ама като няма пари... Що да не му бия за последно една инжекция за 20-40лв. да си доизкара предпенсионната възраст. В алиекспрес има и 2х2GB плочки. Предвид усиленото стържене от хард диска, ми навява мисли за малко RAM, так че мисля, че за това Андроид Студио ще е достатъчно :roll:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Апр 11, 2018 11:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
ike, не бъди сигурен, че това е причината, просто техниата си има живот, тя се амортизира, и след амортизирането няма защо да се държи, купува се нова, така работи схемата на запад.Може да ти върши перфектна работа, дори може да е по-добър от новия, това няма значение. Отделно не е рядкост техника да се смен само заради нечия комисионна, в САЩ конкретно много фирми нямат свои специалисти а изпозлват консултанти и събконтрактори, а на тях целта им не е само да вземат твоите пари, а и тези от някой и друг досатвчик. Правят ти анализ, една хубава шарена презентация, един бизнес анализ, и виждаш ли ако сега изхарчиш 5 млн за подмяна на тази техника, нищо че тя още не е амортизирана, ти ще реализираш такива и онакива икономии, и накрая ще си на далавера .... те така някои казина си смениха системите за видеонаблюдение с нови които харчели по-малко ток и били по-ефективни, и видиш ли щели да генерират страшна икономия от това .... бяха пропуснали да нарисуват и мармотите, но консултантите си направиха добра печалба, тия си набутаха високоефективните NVR-и само дето в разчета незнайно защо сториджа липсва като консуматор ... та извадиха едни NVR-ри които да са харчили пряко сили по 100 W заедно с дисковете си, и ги смениха с едни малки у-ва които да харчат 20-30 W, и добавиха сториджи които сигурно са 20-30 кW с още толкова климатизация :) ама яко , вече са зелени :D


Чет Апр 12, 2018 12:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
slav4o.com написа:
Абе тей ама като няма пари... Що да не му бия за последно една инжекция за 20-40лв. да си доизкара предпенсионната възраст. В алиекспрес има и 2х2GB плочки. Предвид усиленото стържене от хард диска, ми навява мисли за малко RAM, так че мисля, че за това Андроид Студио ще е достатъчно :roll:

Няма да е достатъчно. Преди време на стария си лаптоп ползвах Андроид Студиото - с 8гб ддр3, и5-480м процесор - ами много изнервящо беше. Добавянето на ССД помогна малко, но продължи да си е лагаво.
Като гледам твоя процесор е по-бавен, та сам прави сметка каква мъка ще е. Имай в предвид, че някога съм имал проблем с емулатора под 32бит ОС. Не знам дали това е актуално като проблем към този момент.


Чет Апр 12, 2018 9:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
40-60лв не са много да спаси стар компютър. Вместо да го захвърли в кофата за боклук ще го използва за простички неща. При мен едно 90% от времето таск мениджъра стои на 10-20% хем е старичък компютъра. А за паметта го съветвам направо 8GB. Четири е малко, ето в момента с един браузър и няколко други програмки съм на 2.65GB, какво остава да се пусне нещо малко по-сериозно. Няма да обеднее с 20-30лв. Ако толкова е проблем слага едната планка 4GB да провери дали работи пък после поръчва другата. Но остава влаченето по пощите пък и тенденцията е ясна, с течение на времето старите резервни части стават по-скъпи.

Иначе истината е, че за сериозни неща си трябва сериозен компютър и като минат 5-6-7 години никакви ъпгрейди вече не помагат. Така че на практика 2 компютъра, един за ежедневието и един за сериозната работа.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Апр 12, 2018 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Дънна платка ASRock AliveNF6P-VSTA и RAM
Крайната ти цел е Луната(Андроид Студио) ти имаш самолет. Въпроса ти е: Ако сложа по-големи резервоари ще стигна ли до Луната?
Отговоа е: Не.
Ето тук: viewtopic.php?p=242025#p242025 ти дадох линкове как да си сглобиш нулев компютър. Нулев е защото това е максимално евтиното, което ще ти свърши някаква работа. С 1 лев да икономисаш резултата е че няма да ти върши работа. Тези 20 лева ги запази за да си вземеш нов компютър по-бързо.
Ако все пак си наумил да купуваш памети и никой не може да те разубеди, не знам изобщо защо я пусна тази тема.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Апр 12, 2018 11:10 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни