Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Пластмаса за екструдер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Пластмаса за екструдер
Здравейте! От къде мога да си купя малко(1кг примерно) пластмаса за екструдер на пелети примерно? Не съм наясно какъв точно материал ми трябва! Ще изпробвам един метод за правене на пластмасови кутии(за моите радиоуправления). Така че може да ми препоръчате. Също така ако излезе успешно ще ми трябва ярък цвят - или жълто, или оранжево. Може ли да се купи направо оцветена или трябва да се забърква с колорант?
Направих опит с пластмаса(гума) за обвивка на кабел, но тя е доста еластична. Искам да опитам с истински материал.
Благодаря!

ПП: Реално нямам екструдер така че и някакъв аналог, който не се ползва при екструдерите би ми свършил работа, стига да се топи..
ППП: В най-лошия случай ABS за 3Д принтер...

_________________
www.elkran.com


Съб Фев 15, 2020 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
кажи какво си намислил. Иначе защо не питаш гугъл, той знае всичко, ето няколко :
https://www.pmbindustries.com/pp/?lang=bg
https://www.resinex.bg/


Съб Фев 15, 2020 6:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
По скоро трябва да пробваш с PLA, че се топи на малко по-ниска температура. Жица за 3Д принтер в ТМЕ има всякаква - ABS, PLA, PETG и т.н. в най-различни цветове. С полипропилен съм работил - продава се на гранули с форма и размер горе-долу като леща, прозрачен (е не е съвсем ама така се води). Оцветители са подобни гранули и за да се оцвети се слага съответното количество гранули в материала и се размесва. Оцветяването става в екструдера, след като се разтопи масата и се разбърка от шнека. Полиетилена съм чувал че е подобен. С по засуканите пластмаси нещата са още по трудни. За твоите дистанционни се ползват разни подсилени пластмаси - разни стъклонапълнени и подобни чудесии. Ако ти е голямо дистанционното, по скоро виж дали не можеш да направиш нещо композитно от стъклен плат и епоксидна смола - няма да е лесно да се направят калъпи ама поне процедурата е "студена".


Съб Фев 15, 2020 6:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
То знае гуглата ако знаеш какво да я питаш. Аз дори не знаех, че се води полипропилен.
Не използват подсилени - най-обикновена пластмаса си е. Просто е по-дебела. Ще питам тези в понеделник дали могат да ми пратят малко за мостра. :)

_________________
www.elkran.com


Съб Фев 15, 2020 7:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Те са много, полипропилена е мек, има много различни пластмаси, най-използваната за корпуси е ABS, има и поликарбонат PC, както и такива с пълнители, води се glas reinforced, Ама кажи каква ти е идеята, тия гранули са за -придаване, не знам как мислиш да ги използваш.


Съб Фев 15, 2020 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Мисля да си изработя калъп на фреза от две части. После да загрея материала и да го изсипя в калъпа. След това да го притисна с маслен крик! Ще оставя отвори, за да излезе допълнителното количество. При теста с материала, който имам, има достатъчно време да се получи.
Първоначално мислех, да си правя нещо като екструдер подобен на голяма спринцовка, но ще е трудоемко.

_________________
www.elkran.com


Съб Фев 15, 2020 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Да не те разочаровам но няма да стане :) Може да се получи нещо но качеството ще е зле. Термо активни -каста си не могат да се формован по този начин. По-може да стане ако загрееш и цялата форма, и след това я оставиш да се охлади но и това не е много ясно. Пластмасата е и чувствителна към температура, ако е по-гореща се прегрява и става трошлива, ако не е достатъчно топла няма да се разлива и няма да получиш хомогенност. Ще имаш проблеми с въздух, ще,имаш проблеми с гладкост ....за геометрията да не говорим, ще се получат и деформации най-вероятно.
Ако ти е омръзнало да се занимаваш с РИМ или почрни да го правиш малко по-индустриално, разбирай смесител, метални матрици и автоклав, или отивай на шприцоване. Има фирми в Турция ще ти направят матрица за 15-20 Хил, детайла ще ти излиза по левче, ще си направиш 500 и ще забравиш.


Съб Фев 15, 2020 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Това дето Cekins описва със стъклен плат и мазане е с полиестер. Наистина става тънко и здраво, и устойчиво на к'во ли не, ама иска финиш поне отвън с автокит да речем. В този ред: що не пробваш с автокит...? Пак ще шкуриш, де.


Съб Фев 15, 2020 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Ами това са много различни технологии. Той в момента използва РИМ /reactive injection molding/ само дето той не го инжектира а го налива. Технологията е добра за малки до средни обеми. При малки се използват силиконови матрици най-често, но за по-дълга употреба си иска алуминиеви. В такива се прави и серийно. Вече дали минава автоклав или не е въпрос на цикъл, ако искаш да правиш повече си трябва.
Другото за което cekins спомена е композит, дали стъкло мат, дали кевлар или карбон все тая. Там пък има 4-5 различни технологии. Най-простото е както с е правеха модели на лодки навремето, редиш по калъп, импрегнираш, валираш и пак. Много по-добре става ако се използва вакуум, а за високопроизводителни процеси се прави и в матрици. Отделно самите материали са много различни.
Шприцването пък е съвсем друга бира, там имаш пластмаса някаква, термоактивна, която се шприцва под високо налягане в метална форма. Може да е чиста, може да е с пълнители.
Отделно на това имаш процес за производство на детайли от термо реактивни пластмаси като бакелит, и отделно пък имаш и вакуумно формоване, формоване под налягане или комбинирано.


Съб Фев 15, 2020 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Тони, вариантът с матрицата не е хич приемлив. Първо не е една матрица ами са 4. Даже 6! И цифрата става бая сериозна.
Ще опитам това, което съм решил. Мисля, че ако напълня добре калъпа и оставя канали, при натиска ще се разстели добре. По подобен начин си правя мембраните и се получава доста задоволително(без натиска с крика разбира се). В случая мога и да затопля калъпа.

_________________
www.elkran.com


Съб Фев 15, 2020 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
А защо са 6, нещо не е ОК с дизайна.
Иначе пробвай но аз лично съм доста скептичен, ако не ви устройват матрици търси друга технология, това което го мислиш не е технология :) А със уретаните какъв е проблема, защо не продължаваш с тях?


Съб Фев 15, 2020 10:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Много бавно става. През много обработки минавам, за да стане като хората.
Това, което видях в тубата, е импровизиран шприц от тръба и бутало. Обаче при мен трябвя да се шлайфа, за да пасват плътно. Иначе при голям детайл ще връща отгоре.
Има начин да си направя относително прости калъпи от стомана или алуминии. Има ли варианти някой с шприц да ми произведе детайлите?
ПП:Всъщност вярно, че броят може да се намали до 3 - един на изпращача, един за майката и 1 за мембраната.

_________________
www.elkran.com


Съб Фев 15, 2020 11:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Не знам за кой шприц говориш. Ако е,шприц за уретана, има такива миксери, започват от 3-4хил и стигат до към 50 Хил, последните очевидно не са като за твоето натоварване.
Ако говориш за инжекшън на пластмаса, има си фирми които шприцват, никой не си прави шприц, ако имаш матрица я даваш и те ти шприцват.
Матрици за пластмаса са трудни, само стомана, и то не каква да е, линейни лагери и водачи, абе ако с е прави както трябва си е сложничко. Зависи от детайла то. Навремето имахме правени шприцове, правили сме си и матрици примерно за струйни и пожарникарски , за аварийни осветители и др.подобни, подобни матрици си правехме сами на едно фу-250 и един с-11. Но по-големи неща си искат тяхното. В момента вече е неизгодно сам да си правиш матрици.
Ако са матрици за уретана там си с алуминий, излизат много по-евтини, а и са много по-прости. Няма налягане, затварянето е ръчно, излизат без пари. Но всичко зависи от гледната точка :).
П.с. Има фирми които правят и уретани, ако им дадеш матрица ти произвеждат детайли.


Нед Фев 16, 2020 12:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
Не за инджекшън шприц diy Click. За малки детайли това върши работа 100%. Но за големи...

_________________
www.elkran.com


Нед Фев 16, 2020 9:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Пластмаса за екструдер
stoyanoff написа:
... Има ли варианти някой с шприц да ми произведе детайлите?
.

Шприцове да искаш... За няколко цеха се сещам (Варна,Шумен, Добрич), че ще стане работата. Но матрица си требе... По 'тънък' вариант , да се ползват плочите на някоя дърта матрица (с размер дет да пасва) , и в нея да се 'помести твоя 'калъп' ...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Фев 16, 2020 9:48 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 41 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни