Отговори на тема  [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 94  Следваща
Лаптопско проблемно видео 
Автор Съобщение
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Печурките не ги познавам добре и за това не смея да ги бера.
Както не познавам добре и двойника им - бялата мухоморка.
На времето ме учиха така на гъбарство - за да береш една гъба,
трябва да знаеш еднакво добре и гъбата и нейните двойници.


Чет Окт 29, 2020 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Доколкото знам, една основна разлика (на вид) между печурката и бялата мухоморка е в това, че мухоморката няма ципа отдолу, респективно - пръстенче на стеблото на по-възрастните екземпляри.


Чет Окт 29, 2020 11:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Полската печурка се смята за една от най-лесните, но и вкусни гъби.
Най-характерното за полската печурка е полето :) горските не са за начинаещи. Бялата мухоморка рядко се среща по пасища.
Всъщност ресничките отдолу трябва да са от розови до тъмно кафяви (най-вече според възрастта) и никакъв друг цвят. Младите са с характерна форма - като тези от магазина.

Между другото вчера цял ден имаше мъгла и с изненада открих две разкошни горски печурки под ореха.

Edit: Пепел ми на устата! Уж за по-лесно отскочих до стария стадион който отдавна е пасище. Оказа се, че някой комшия редовно обира печурките, набрах само 4-5 и намерих един вече остарял самодивски кръг, но за сметка на това видях такова разнообразие на печуркоподобни, че напуснах на бърз ход. Ще ходя край селото! ПС: този комшия поне да беше газил съмнителните, да не заемат място...


Последна промяна bongo_x2 на Чет Окт 29, 2020 1:16 pm, променена общо 1 път



Чет Окт 29, 2020 11:42 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Значи правилно - аз ходя по планини и гори, печурките не са за мен.
Макар, че по високите плата над 2000м, също има печурки, не знам горски, полски или специални планински.
Знам, че отдолу са от розови, до тъмно-кафяви, дори почти черни съм виждал. Но въпреки това не смея.


Чет Окт 29, 2020 12:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Има и друг признак по който горските се разпознават безпогрешно - червеи в пънчетата. Повярвай ми - бялата мухоморка червеите някак си не им допада много :)

Иначе гледам тука (тия дни съм в Нови Хан) обикалят по поляните, ама днеска вече стана хладно и нощеска валя дъжд.


Чет Окт 29, 2020 8:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Това с изяденото от червеи / охлюви го знам като погрешен мит, за мухоморката не знам, но тя си е бяла. Тук на село ме бъзикат за метода с козата - ако ги ядяла, ама къде ти кози...?
Най-точен е методът на будилника: ако не го чуеш на сутринта - отровни са!


Чет Окт 29, 2020 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Гъби
Бях си заделил около кило "бебенца" за гъбена чорбица, така не я реализирах и днес в градо ги запеках във фурната: 180 градуса (с вентилатор), тавичка с омазнена хартия, гъбките подредени с коремчето нагоре, посолени, краве масълце в средата (размекнатото се полага далеч по-лесно) и после запичане докато водата им започне да свършва.
Жената си въртя очите: "Бооже, какъв вкус!!!". Като ѝ припомних как преди години ги ядеше чак на другия ден, но само ако аз още мърдам: нямало такова нещо, аз гъби не съм бил брал :)
Едно ми направи вчипетление: щото жената изплю част от гъба, гадна била, обърнах внимание: сърнелите на фурна, поне младите, са далеч по-дъхави и вкусни от прехвалените полски печурки.
ПС: пънчетата на сърнелите са боклука!

Едно е сигурно: жената няма да умре щото не ще да яде гъби! :)


Последна промяна bongo_x2 на Съб Окт 31, 2020 9:15 pm, променена общо 1 път



Съб Окт 31, 2020 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Моята - гъба брана от мен, не яде, без значение, дали аз съм ял и още шавам. Ако не умре от печатна грешка в някоя рецепта, ще живее 120 г. :D


Съб Окт 31, 2020 9:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
точно така с масълце и аз днес пекох, ама като им се поизпари водичката им сложих и кашкавалче, не е зле, е вярно за основно не става, ама като гарнитурка към теленцето добре беше, но моите са купешки въпреки че тук ако се разходя около къщата сигурно ще намеря ама хич не ги познавам. Вчера гледам в една по запусната част на двора гъбоци ама ги бастисах в едно с плевелите и тревата около тях.


Пон Ное 02, 2020 6:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Днес, отивайки на село спуках гума (предна), но всичко мина живо-здраво: усетих се навреме, не ме занесе много, а след 100 метра имаше отбивка.
Докато слагах резервната видях в гюрлюка гъба. Набрах 5 големички сърнели и после оцапах тигана. Ама много масло попиха, бре, друго си е на фурна!
Със зор ги изядох, пък ги бях планирал само за мезе. Иначе - вкусни, но фурната на младото си е друга мръвка, ъъъ... :)


Вто Ное 03, 2020 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Деба тъпотията, деба!
Втори ден си играя със зимната круша. По-дърта е от мен, дава круши "колкото листата", 2/3-ти опадват преди узряването и чак сега почват да зреят. Тази година и това е на кестерме, но не в това е бирата.
Дървото не е пръскано от години, но това да речем не говори нищо на селяните.
Понеже, въпреки всичко, реколтата е много я предлагам на кого ли не и всеки се дърпа. При домашно съхранение крушите изкарват около два месеца, после омекват отвътре но не гният - живо пюре. Ненаранените, де. А другите, нарязани на четири и с малко захарчица отгоре във фурната са :roll: Излишъкът може във фризера или в буркани.
Не щат, бе, набиват ФаФли с Е-та и палмово масло, пък на мен ми се рИве като правя компоста!


Нед Ное 08, 2020 10:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Я пусни една снимка на крушите, аз обичам и ако са тия за които си мисля мое те отъмна от малко.


Нед Ное 08, 2020 11:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Нямат ли количество за едно казанче? Че коронавирус върлува...
Аз оня ден добавих към запасите 80 литра ваксина, гроздова. Сега отлежава и се оцветява с дъбов чипс, смятам тази партида за разкош да я мина през активен въглен, видях този пиниз по дискавъра като правеха един бърбън ли беше или уиски. Не че знам каква е разликата между двете де. Баба ми е на 88 години, всяка вечер си пийва по чашка ракийка, бях и давал да пробва едно "марково" уиски. Пийна и вика - кой ти даде тази лоша ракия :)


Нед Ное 08, 2020 11:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Чак за ракия нЕма смисъл: стават сладки едва когато са сравнително малко. Друга е бирата, че със захар и от цървул става ракия.
pipilica, мнооо си далеч и не си струва. Не са лоши.Edit да не ти скърша хатъра:
Прикачени файлове:
IMG_20201109-M.jpg
IMG_20201109-M.jpg [ 42.63 KiB | Прегледано 1013 пъти ]

Това са третото качество, паднали върху цимента. Накиснал съм ги в легена със серниста киселина останала от предните. Най-голямата круша е близо педя.


Нед Ное 08, 2020 11:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Ти пък аз не се занимавам с ракия, не пия таквиз неща, само бира. Но не са тия, има едни по-къси и тумбести берат се зелени и след време стават като мушмули вътре, като дръпнеш опашката и излиза семенника, много са вкусни.
Като твоите имам 3 дървета и всяка година отиват на компот и сладко.


Пон Ное 09, 2020 1:43 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 94  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни