Отговори на тема  [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Следваща
Лаптопско проблемно видео 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Засяхте ли си разсада за домати/пипер, бре? Още не е късно. И патладжаните не забравяйте.
Значи, за ускорено никнене хвърляте семето в чашки с топла вода и го оставяте на стайна температура. След ден-два започвате да го плакнете ежедневно (за да не ферментира), семената които не искат да потънат не ги жалете.
Засяват се след като почнат уверено да покълват, аз предпочитам във готови формички и не ги пикирам после. Слагам торопочвена смес за саксийни растения, поливам обилно и след оцеждане покривам с найлон (възможно по-високо) и поставям на слънчево и топло място (ама не вряло). Като вземе да никне правя дупки за проветрение и поливам според зависи.

За краставици и др. ала-бала още е раничко, но ако имате място - сейте. Миналата година засадих градината в началото на май с разкошен разсад, но докато не стана наистина топло нищо не дръпна напред.


Чет Мар 11, 2021 11:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
аз засях авокадо и няколко фурми и чесън.
засега авокадото дръпна около 25 санта корени и ще толкова стъбло с три листенца отгоре, едната фурма издвади няколко стръка другите се бавят... :)
но чесъна друпна всички останали :!:

това е щото със щерката садим всичко на поразия че и е интересно как се получават корените и т.н.

виж чушка не съм се сетил да посадя... а пък пластмасов домат от холандия незнам дали семката ще израстне въобще...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Мар 12, 2021 7:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Просто трябваше да сложиш глава лук във вода :)
Ся: намери няколко зърна "гигантски" боб, засей ги в саксийка и като се стопли навън ги пресади край оградата или друга "катерушка".


Пет Мар 12, 2021 9:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
bongo_x2 написа:
...Значи, за ускорено никнене хвърляте семето в чашки с топла вода и го оставяте на стайна температура. След ден-два започвате да го плакнете ежедневно (за да не ферментира), семената които не искат да потънат не ги жалете.
Засяват се след като почнат уверено да покълват, аз предпочитам във готови формички и не ги пикирам после. Слагам торопочвена смес за саксийни растения, поливам обилно и след оцеждане покривам с найлон (възможно по-високо) и поставям на слънчево и топло място (ама не вряло). Като вземе да никне правя дупки за проветрение и поливам според зависи...

За репички и други треви става ли тоз чалъм? Тури някоя снимка да краднем мурафета :)

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Съб Мар 13, 2021 1:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
К'в ти гюрлюк?! Домати, пипер, краставици и т.н. Тези дни тъщата беше на гости (бъзикам се редовно, но такава тъща пожелавам всекиму) и ми разказа в примери как върху марля/салфетка/памук става по-бързо, обаче иска повече грижи, пък и калпавите семена не се отделят.
А снимки за чий: в момента имам пластмасови чашки и кофички със семена във вода. И консервени кутии стават. Но засега едва почват да покълват. Миналата година ги изтървах и "мустачките" бяха станали по няколко санта, но пак се хванаха където не ги откърших при сеенето.

PS Имам и друг разсад (от тъщата), но са я прекарали с много гадна и едра "пръст" която не държи влага отгоре. Аз от спортна злоба успях да запазя половината, но тя зася втори път.

PS2 Ранният разсад е предимство, но не и гаранция за ранен добив, без парник де. Не се ли стопли в градината - стои и чака. Сега се сетих, че баба ми сееше домато-пиперя още в края на януари, някъде март го пикираше в "подземен" парник със специални условия и грижи, кога го засаждеше в градината не помня. Но от тогава климатът (и екологията) се промениха доста.

PS...PS: Понеже това не ми е първата тъща, да светна новобранците: по някое време изборът се свежда до: "Тъщата или жената?!". Споко, каквото и да изберете - все шъ си прецакан!


Съб Мар 13, 2021 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Видях това чудо - разсад за домати върху подложка. Звучи интересно, в описанието бая го хвалят. Чудя се дали да не взема една доза, то толкова ми и трябват де 40-на корена. Дали има файда от цялата история в сравнение с традиционния разсад?
https://www.agrofen.bg/produkti/razsadi ... profyline/разсади-на-домати-върху-подложка-армстронг-f1-в-тарелка-с-45-гн-detail.html


Пон Мар 15, 2021 10:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Върху подложка се слага нещо което има по-слаби корени от подложката, тогава има файда. Ся домат връз домат не знам, пробвай няма да се набуташ много сравнено с нормален разсад ако си купиш.
Е как да не го хвалят нъл трябва да се продаде туй дето са си играли да ашладисват.


Вто Мар 16, 2021 12:14 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Не само, има файда и ако подложката е устойчива на определени болести, високи температури, тип почва...

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Вто Мар 16, 2021 9:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Да бе, лев и половина коренчето! Миналата година от едно бабе за толкова взех връзка патладжани, стигнаха и останаха. На външен вид бяха живи да ги оплачеш, но каквото бучнах се хвана, оказаха се набор от най-различни сортове, а реколтата се чудихме какво да я правим (от два реда по 6 метра).

Е, ако искаш да засадиш само 5 корена - от всяка екстра има файда.


Вто Мар 16, 2021 11:48 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Мар 24, 2021 4:53 pm
Мнения: 1
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Темата ми беше изключително полезна.


Сря Мар 24, 2021 4:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Тръгна ли ти видеото?


Сря Мар 24, 2021 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
А какво означава
Цитат:
едноредово, едностъблено на опорна конструкция, на 6 съцветия при схема 80/40 см
?
Първите неща ги схващам ама сантиметрите за кое са? Разстояние между доматите 40см. а между редовете 80см. или обратно?
Другото - мястото ми е около 15 квадрата чиста площ за засяване, половината оранжерия, другата открита. Земята - слаба, всяка година все домати се сеят без особенни успехи.
С какви торове да я третирам предварително и с какви в последсвие да прилагам за да имам успехи в отглеждането на доматите? Сега като се стопи снега ще сложа капково напояване, нещо друго като идеи?


Сря Мар 24, 2021 10:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Стандартно за домати на конструкция: 40см между доматите, 80см между редовете.
Ще трябва да ториш и с "изкуствени", там съм невежа, гуглосай "домати отглеждане".
Всъщност, има едни пакетчета "Тор за домати" - за 10л вода. Аз разтварям пакетче и го изливам често-често във 100 литровия бидон за капковото - малки дози, но редовно.
Преди фрезоването наръси обилно с дървесна пепел (на казана за ракия има), ако намериш угнил оборски тор - също. Окосена трева, шума и др. зелении и плодове ги събирай на купчина и на сянка, поливай от време на време и завивай с найлон - следващата пролет ще имаш тор като купешкият "Калифорнийски червей". Последното и сега можеш да го купиш, няма ограничение за количеството.
Пробвай в междуредията да засееш бяла детелина, но имай предвид, че като цъфне събира много пчели и няма да ходиш по чехлички. Но опрашването ти е гарантирано.
PS Доматите без покрив вече не виреят, дъждът не е като едно време, дори полското ми се смарангяса миналата година. При възможност, налято, вдигни и полите на парника, прозорците са недостатъчни в горещините.


Чет Мар 25, 2021 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Мое да попрочетеш и за троен суперфосфат, оборска тор може но е рисково ако се олееш може да предозираш азота.
Торенето е голяма философия и наука, не е просто да купиш нещо и да наръсиш и готово. Некой път се налага и добавяне на желязо има и бедни почви и растението страда и се чудиш що така. Не сей домати и краставици едно до друго, гледай да нямаш белокрилка и един друг молец, почти същия дето унищожава чимшира, лошо снася яйца в цвета и после червея излиза от домата, лошото е че фърка нощно време гадняра. Винаги гледай и обръщай внимание на най-долните листа на растението, също на крайчетата и на жилките на самото листо.


Пет Апр 23, 2021 4:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
bongo_x2 написа:
Стандартно за домати на конструкция: 40см между доматите, 80см между редовете.

По-хитрото е между редовете да редуваш 40см и 80 см - така събираш повече редове в единица площ, и все пак можеш да ходиш по 80-ките и да имаш достъп до всички редове.
"Рътене" се казва тоя процес на "активиране" на семената - слага се в нещо дето може да задържа влагата (примерно кухненска хартия) и тя се намокря. После го мушкам в зип-лок пликчета и го мятам на топло - примерно срещу климатика или някъде на високо в стаите. Светлина на му трябва на тоя етап.
След няколко дни отварям и си взимам покълналите семена - другите ги оставям и по-късно пак взимам.


Пет Апр 23, 2021 8:05 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни