Отговори на тема  [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 94  Следваща
Лаптопско проблемно видео 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Демек- каноконлита е бил изветрял?
Просто си бил за зашиване.


Чет Яну 16, 2020 9:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Той каноконлитът си беше добре, аз нямах търпение.
За зашиване бях, ама беше петък вечер и не рискувах.

Обаче: с такава рана + зашиване някак си ми говори за голям белег...

ПС2: Ся се сетих как Рамбо, май в "Първа кръв", се шиеше след атаката на хеликоптера, пък ден по-късно попиля цялото градче с картечница... :)
А аз само с няк'ва мотофреза си имах работа. И брадвата. И ...
Всъщност, на да видиш:
Прикачени файлове:
IMG_20200117_020719-M.jpg
IMG_20200117_020719-M.jpg [ 55.94 KiB | Прегледано 2845 пъти ]

Уау! Това жълтото не си личи толкова наяве и е май дето правих подправки с куркума :) Пък и стената отзад трябва да е бяла, не синя...


Пет Яну 17, 2020 1:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Добре е станало :D


Пет Яну 17, 2020 7:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Назрява момента да започна с оранжерийката.
Смятам да я направя 3х4м или 3х6м , но не по-голяма. Конструкцията - железни профили и поликарбонат/дебел найлон. Съответно нещо като саксийки от дъски (като тези на Димитър), които да "очертават" лехите.
За начало ще отглеждаме стандартните неща - чушки, домати, краставици.
Въпросите ми са няколко:
1. В този размер удачно ли е да се направят три лехички?
2. Как се разполагат разстенията - всяко на своя леха или в началото на оранжерията примерно домати, после чушки и т.н.
3. Под саксиите да сложа ли найлон или нещо друго - имам доста дървен материал, който може да отиде за дъно на саксиите - или да не слагам нищо.

Може би трябва да уточня, че става дума за 1300м надморска височина.

_________________
Хайде де!


Пет Фев 07, 2020 11:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Имам оранжер , та ще се побъзикам с разсад. Имам семена от домати , дет на пипер мязат , Рабит май се казват.Та изрових 'рецептата' на бодил мастера :) .

pipilica написа:
Ние разсада го правим в щайги 30 на 40 вътре има 10 сантима торопочвена смес на редове се слагат 100 семки ако са домати или пипер, покрива се с 1-1,5 сантима пясък притъпква се и се полива, отгоре се слага найлон плътно върху пясъка, и така щайгата се държи на 20-25 градуса, за няколко дена като поникне поне половината семе се маха найлона да не ги притиска, другото семе пониква след още 4-5 дена и тогава темп се понижава до 18-20 през деня и 12-15 нощно време.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пет Фев 07, 2020 1:28 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
За разсада ще взема някакви подобни формички
https://mr-bricolage.bg/forma-za-razsad-gnezda/p/876690
Започнахме да събираме и кофички от киселно мляко, ще видим как ще бъде по-добре.
По-големият въпрос е къде да го държим, така че децата да не го бутнат, да е на слънце и да не е върху радиатор :)

Нещо интересно: четох, че е хубаво между разстенията да се засее босилек, понеже той гонел разните му там хвърчащи вредители

_________________
Хайде де!


Пет Фев 07, 2020 2:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
dan написа:
Назрява момента да започна с оранжерийката.
Смятам да я направя 3х4м или 3х6м , но не по-голяма. Конструкцията - железни профили и поликарбонат/дебел найлон. Съответно нещо като саксийки от дъски (като тези на Димитър), които да "очертават" лехите......

Ъмчи ти си луд за връзване! Джилязо, поликарбонат, ще живееш до 156 години... :mrgreen:
Донякъде те оправдава, че става дума за 1300м надморска височина - ама ти сериозно ли?! То там най-важното е въобще да има почва :mrgreen:

Аз с елементарни колчета и чамови "шипки" набърже сглобих моята, изкара ме доста години, само с найлон за покрив отгоре - да може свободно да се опрашва. Естествено рано напролет слагам върху ранните насаждения втори малък парник, но само когато/ако се налага.
Тази (вече предната) година не ми остана време да махна покрива от найлон и се наложи тъкмо преди виелицата да търча - почти навреме спасих конструкцията.

Ама това 1300 метра ме хвърля в тъча! Начи, за тази година е малко късно, но по принцип трябва да ръгаш естествени добавки, да разрохкваш и да изхвърляш камъните. Пепел от дърва, компост от трева, мнооого стара оборска тор и т.н. Компост: аз почти не изхвърям зеленина, меля я доколкото е възможно (напр. с косачката), поливам я с вода и я закривам с найлон. Не трябва да изсъхва и максимум до година става на хумус. Трябва да се внимава да изгният и семената на плевелите. Всички домакински растителни отпадъци може да се изхвърлят там. Обикновено един куп не е достатъчен, поне два: стар и нов.
А на "саксийките" на Димитър и друг път съм се смял... ЗЕМЯТА дава сила!

Колкото до конструкцията:
Найлоните обикновено са широки 5 метра, продават ги на дължина.
Доматените лехи уж искат 80см разстояние (прецени си и размерите на копачката), начи за три лехи ширината на тунела 2.40 метра е уж добре, ама и човек трябва да влиза вътре, и други фактори - гледай найлона!
За отстрани не препоръчвам найлон (ама н'нам при 1300 метра), а един плътен пластмасов "тензух" - продават го като "покритие срещу слана", широчина 2 метра и цена примерно 50 ст. линейния метър. Това ще ти спести дежурството за проветряване, пък аз до средата на декември брах зелен боб, който само от едната страна беше заслонен с такова. Разбира се, като се стопли трябва да се махне, че да влизат "опрашителите".

Ся видях, че искаш с един парник да минеш, ама е мъка. Домати и краставици се разбират, но пиперът иска друг. И гледай да сееш ранни сортове пипер с по-специални грижи, щото наесен ние го хвърляме :) За пипера пише, че е добре да го мешиш, но само ако не искаш да събираш семе. А един лют корен може да ти подлюти всичко.

За разсада: Давай, че няма време! Ама не се шашкай, де, тя природата си знае.
Най-добре е в купешките индивидуални - по 2-3 семена и след време (доста) ако има нужда скубиш. Още по-добре е да си ги купиш с капак, че да не се чудиш как да ги покриваш с найлон - трябва за да пази влагата и да предпазва от резки температурни промени.
Семената първо се накисват във вода, добре е купешка за пиене и да я сменяш всекидневно, накрая сееш само потъналите или които са пуснали коренче.


Пет Фев 07, 2020 4:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Проблемите с надморската височина са три:
1. Много ниски температури
2.Страхотни ветрове.
3.Силна слънчева радиация.

Затова се спрях на метална конструкцийка.
едит: почва има. Но като цяло валят сериозни дъждове и може би да е хубаво да добавя малко пясък към нея. Какво ще кажеш?

_________________
Хайде де!


Пет Фев 07, 2020 6:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Ей ако си спретнал една оранжерийка в Гуадалахара... То и оранжерия не ми е нужна там


Пет Фев 07, 2020 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Метална или не - парите са си твои. Но все пак сме инДЖинери и някак си ни е в кръвта да определим правилната конструкция, пък ако ще само с бамбук да разполагаме.

Колкото до пясъка: категорично цсъ! По-добре е да го предпазиш от дъждовете.
Още за горния ми пост ме доядя, че не споменах за капковото поливане... При нас е задължително заради мръсния дъжд (в добрата стара Добруджа!!!), а при вас заради удобството.

ПС: да препоръчвам сеенето в индивидуални кутийки е просто: напролет го вадиш от саксийката и го ръгаш в лехата - ник'ви междинни и стресиращи процеси. Това с многото семена в една саксия, после пикирането и чак после засаждането идва от едновремешното семейно стопанство: трябва ти много разсад, пък през февруари не можеш да му осигуриш условията...


Пет Фев 07, 2020 6:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Разликата метал/дърво за толкова малка конструкция е незначителна. А и по принцип металът е по-евтин от дървото.
Скъпото ще бъде поликарбоната. Найлона не мога да си представя как точно ще го закрепя стабилно, така че да издържи на ветровете горе. А и колко точно ще пази топло този найлон ???

_________________
Хайде де!


Пет Фев 07, 2020 7:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Бонго ти говори за остатъчни дървении .
Ако е ново - металните тръби са по-евтини, щото с дървени гредички 3х4см ...нито ще стане,нито ще намериш без мегачепове. С тръби 30х30,30х40 - тръбите за 3х6 метра излизат малко над 100 кинта.
Поне аз така го смятах. Ама трябва да имаш електрожен, флекс , и да го умееш.
Руснаците имат едни клипове за оранжерии от профили за гопсокартон, нямазаваряне,,,амамай излиза по-скъпо , по груби сметки наум.


Пет Фев 07, 2020 8:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Е, Стеф, аз съм вече половин железар -и режа, и заварявам :)
Остава да стана и половин земеделец :D

_________________
Хайде де!


Пет Фев 07, 2020 9:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Едно различно мнение:
https://sinor.bg/mb/51432-news-review.html

Тъстът ми също не сади заедно домати и чушки в оранжерията, а той си е селянин с опит ( в добрия смисъл на думата :) )

_________________
Хайде де!


Пет Фев 07, 2020 11:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Вече 5 години отглеждам зеленчуци в "саксийките", на които Бонго се смее и не съм забелязъл да има някакви проблеми.
Първо бях сложил найлон отдолу, но после го махнах не заради друго ами щото като вали дъжд и не може да се изцежда водата, а тук вали яко - особено пролетта и есента.
Компости не правя просто щото ми е по-лесно да си ги купя от магазина и всяка пролет слагам 4 човала в голямата "саксия" и 2 в малката.
От ибей си купих инсталация за капково напояване с таймери и като го пусна пролетта и го спирам чак есента и въобще не мисля за напояването.
Аз също ползвам такива кутийки за разсада. Преди ползвах кофички от кисело мляко, но с кутийките е по-лесно. Само че не слагам обикновена почва, а едно специално такова, дето е пресовано като таблетки и като сложиш таблетка в гнездото и я полееш и тя набъбва и запълва цялото гнездо. После само правиш малка дупчица, слагаш семената и си готов. След това издърпваш разсада с цялата почва и така го засаждаш навън, демек не се стресира от това че го слагаш в нова почва. Аз лично ги държа в гаража до прозореца, така че почти целодневно имат слънце. Само че слагам един прозрачен капак отгоре (тук ги продават с капака), който помага да се задържа влагата вътре и така семената поникват по-бързо. Проблема при нас е, че слагам разсада средата на март някъде и около края на април става достатъчно голям, за да го засадя, но пък до средата на май е доста студено и понякога измръзва. Та вече засаждам семената някъде началото на април, за да мога да ги засадя вън средата на май. Преди да ги засадя навън няколко дена подред ги изкарвам отвън за по няколко часа както са в кутийките, за да се аклиматизират. За 5 години еинаги садя едни и същи зеленчуци на едно и също място и не съм забелязъл да има някакви проблеми с това. Също така не използвам никакви препарати да ги пръскам - само един път след като ги насадя вън им слагам органик храна (някакъв тор) и каквото стане :D . Обикновено има само проблеми с краставиците щото винаги по някое време се маносват.


Съб Фев 08, 2020 3:02 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 94  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: R2D2 и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни