Отговори на тема  [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 94  Следваща
Лаптопско проблемно видео 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Аз казах как си задвижвам колелото с винтоверт, ти ми говориш за Тесла :)
Отделно, че все намирам евтини и готово нацепени дърва ;)
Съвсем отделно са въглища, стърготини, пелети - всичко това, с малко чалъм, може да се поеме от турското "чудо" за 75лв, а става дума за кухничка, в другата къща се прибирам само да спя нощем.
Преди малко изгорих боклук който отдавна ме мързеше да изхвърля - бахти горенето, разтворих навсякъде но не заради миризмата, от комина почти не излизаше пушек.

Сетих се к'во исках да питам още по-горе: лесен (и евтин) начин за ЗАмерване на пушек от комина? Просто да знам как да връткам клапите без да излизам да се дзверя навън, особенно в дъжда и тъмното. Аз знам нещо си, но не ми се открива топлата вода...


Сря Ное 11, 2020 5:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
По умните пелетарки и печки на въглища ползват ламбда сонда - дали е като тези в колите - идея си нямам но знам че така си регулират въздуха. Е естествено реглажа не е само на база датчика а и колко е натоварена печката, колко се иска да е натоварена и т.н. Като цяло тия контролери са масови вече.


Чет Ное 12, 2020 9:21 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Пушек
Уау! Тъкмо си представих сонда за 200лв стърчаща от кюнеца :roll:
Но е идея да посетя някоя автоморга, стига да знам какво да търся - все пак не горя бензин.

Аз си мислех за оптрон с голяааама въздушна междина горе на комина, после се усетих, че лазерите вече са без пари и може да приемам отразената, не преминаващата светлина. Обаче като има мъгла...
Накрая си спомних за фините прахови частици и попаднах на това китайско чудо:
http://aqicn.org/sensor/sds011/
и гледам, че с един лазер и един фотодиод различава праховите частици по размер...

Хрумна ми да продупча кюнеца и да туря оптрона на него, или съвсем по бонговски да туря едно стъкълце с подсветка...

Мааѝ топла вода!


Чет Ное 12, 2020 11:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Да де ама праха може и нищо да не значи за качеството на изгаряне. Който е пипал газови горелки ще ти го каже. Хората с много опит познават по цвета кога въздуха е точно колкото трябва.

Колкото повече въздух вкарваш, толкова повече газове изкарваш. Ако вкарваш повече въздух отколкото е необходимо, само го загряваш и го хвърляш загрят през комина - демек си е чиста загуба. Затова се следи остатъчното кислородно съдържание в изгорелите газове. Но както казах - не е само това. При газова горелка реакцията на корекция е сравнително бърза, ама при дърва, кюмюр, пелети - не е чак толкова.


Чет Ное 12, 2020 2:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
При изгарянето на дърва/въглища в котел пак може да се направи регулиране на подаването на въздух ( в накои европейски страни е задължително за мощност над 6 кВт). Проблемът при тези котли е, че работят ефективно в много тесен диапазон на мощността.
При регулиране на количеството на подаденото гориво (пелети/въглища) инертността е минимална и регулирането на изгарянето става без проблем - трябва ти ламбда донда и евентуално термометър в пламъка.

Аз направих много добра горелка за пелети (работи в диапазона 500 Вт - 25 кВт). Единственото, което не съм й завършил е автоматичното палене.
Имам идея да го реализирам на принципа на волтова дъга - първоначално палене на искрата с високо напрежение и после пускане на голям ток. та събирам идеи за някаква керамика, която да издържа високи напрежения (15 кВ) и високи температури - 1000°C

_________________
Хайде де!


Чет Ное 12, 2020 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Всъщност как се закрепва волфрамовия електрод в това чудо:
https://zavarki.bg/c/keramichni-difuzor ... nie-36-901

_________________
Хайде де!


Чет Ное 12, 2020 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
огледай някакви стандарни компоненти по ръкохватките за аргонова заварка. Иначе вчера отварях хийтинг юнита в тая къща и ми направи впечатление как палят, в другата има искра, пилотен пламък и така, това за газ де. В тоя има искра и пламък но те нагряват една ламарина до емен, емен бяло и тогава пускат газта на основната горелка.
При теб е малко по-станно, не съм палил никога пелети, ама ако се палят като дърво ..ще си е баш дъряо :) Не коже ли да имаш малко резервоарае за нафта, или пък газова бутилчица, за самото палене ?


Чет Ное 12, 2020 2:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
това чудо се нахлузва в-у дръжката, а електрода се държи на цанга : https://cdn.thefabricator.com/a/what-s- ... size=1000x


Чет Ное 12, 2020 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Това с газовото палене съм го обмислял и технически е може би най-доброто (че и евтино решение).
Обаче конструкцията я мисля като за крайно изделие, а повечето хора едно, че биха се плашили от газовото балонче до горелката, второ, че ще се възприема като допълнителен консуматив.
А паленето с дъга изисква само ток...

_________________
Хайде де!


Чет Ное 12, 2020 2:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Да, ама пак бъркаме щатите: аз говоря за кюмбе в кухничка, а вие за цяло базово училище :) Въпросът е, че това кюмбенце ще трябва да гори почти денонощно без аз да съм постоянно вътре и затова се пада основният ми разход за отопление, не че е огромна сума, но криво-ляво да си улесня животеца.
Между другото съм работил гАзар повече от 7 години, но горивото ми няма много общо дори с пелетите, камо ли с газта.

Дан, виждал съм (в старите киномашини) и съм правил: два графитни електрода (може от стари батерии) се допират и после раздалечават. Включват се към 220В през шунт, май 1000Вт реотан беше добре. Няма нужда от редки изгъзици.
Но аз бих го направил на газ - в печките има всички необходими чаркове, намират се и са евтини.

Edit: докато го напиша се пръкнали 3 нови поста...


Чет Ное 12, 2020 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Ами консуматив е газта но функционално и технологично е много по-удобно. Иначе знам ли, направи го ма електролиза, може направо с браун газ което,опростява конструкцията, само водичка трябва да му сипват. Ама ако е на нафта какво, сипва веднъж 20 л и забравя, с 20 л нафта ще пали цял сезон, вярно консуматив ама поне не изглежда опасно, но пък мирише, и,оставя петна като се разлее.
п.с. ако някой се чуди що слагам навсякъде запетайки, не съм аз ...тъпия таблет в,есто спейс хваща запетайка, или съм станал по кривоглед или тъча ме гъбарка ...


Чет Ное 12, 2020 3:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Само не ползвай оптрон, че чистенето му ще ти се превърне в основно занимание :D


Чет Ное 12, 2020 5:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
bongo_x2 написа:
Да, ама пак бъркаме щатите: аз говоря за кюмбе в кухничка, а вие за цяло базово училище :)...


Пълниш до горе, палиш горно горене и си пиеш ичкията... На другия ден, докато жената направи мезето, чистиш и пак първото изречение. Затворен цикъл :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Ное 12, 2020 6:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
syscop, чети по-горе, единствения кюмюр когото намерих тази година не гори, по-зле е от БГ брикетите, освен глина в "изпражненията" намерих и парчета бетон, нищо че беше с етикет "донбаски". Чакат нещо си...
Освен това като направих бърза сметка, дори да беше качествен кюмюра няма да ми излезе далеч по-евтино от тока. А мизерията?!
Купих си малко дърва "с връзки" и ги подпуках, ама и те не са без пари.
Въпросът си е принципен, но аз казах "просто и евтино", а досега нищо в тази насока.
lcr написа:
Само не ползвай оптрон, че чистенето му ще ти се превърне в основно занимание :D
Еее, все ще измисля нещо!

Между другото май разбрах как китаецът отделя по-големите от по-малките частици в детектора за фини прахови: разчита се на постоянния въздухопоток (с времето - грънци заради запрашването) и после два компаратора с различни прагове на задействане - по-голямата частица дава по-голям сигнал :lol:


Чет Ное 12, 2020 6:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Ламбда сондата ми се види най-доброто решение. Ако ползваш широколентова, още по-добре, ама са малко по-скъпи.


Чет Ное 12, 2020 6:40 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 94  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни