Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Периметрова охрана на двор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Периметрова охрана на двор
Някой сеща ли се за не много скъп начин за периметрова охрана на двор?
Периметъра е квадрат 25х25 метра в средата на който е разположена къща.
Има пряка видимост между ъглите на квадрата (няма дървета и храсти по периметъра определен от ъглите на квадрата).

Мислех за вариант за дуал-зонов PIR+MicroWave, но не работят много добре, покриват малка площ (дистанция и ъгъл), а и са доста скъпи.

Може би трябва да се използва някакъв вид оптична бариера (няколко лъча (примерно през 25-30 см) един над друг до 1.7 метра височина) или пък някакъв вид ултразвукови сензори...

На времето ТоНи ми беше пратил линк за една оптична система с оптично влакно заровено по периметъра на дълбочина 20см в земята. Много яка система, но и доста скъпа и неприложима в моя случай...

Предполагам, че има подобни системи с някакъв вид тензо-кабел (шнур), но не съм попадал на такава ... Някой да има инфо по въпроса?


Пон Юли 14, 2014 9:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Интересна тема. Ще споделя няколко мисли, че и пред мен стои подобен въпрос. По-класическите ще ги прескоча ...
Едното е радарен сензор (има ги в ебей за по няколко долара), на 10Гхз са, но са доплерови, т.е. бавни движения няма да ги развълнуват.
Другото, към което съм се насочил, и което по-приложимо (реално се ползва при отговорни обекти), но и по-скъпо, е лазерен далекомер - laser range finder. Почват от 40-тина долара по алиекспреса, но това е пробвано из нета и има сериен порт:
http://www.dx.com/p/uni-t-ut390b-45m-laser-distance-meter-178482
Хитрото (поне при сериозните) е че работят в запрашени и мъгливи среди, могат да елиминират обекти извън интересния обхват (по-близо от минимум и по-далеч от максимум). Евтините са 40-50-100м обхват, което е достатъчно за целта.
При много тежки условия ще се обадят че не могат да хванат нормалните обекти отсреща, което би трябвало да е достатъчно. Като скорост е интересно - дали може да притича някой пред него без да хване. Някой са на 10Хз, други и на повече.


Пон Юли 14, 2014 10:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Сещам се за системите дето имахме в казармата :) Тони трябва да ги знае много добре :)

Едната представлява едно колче с цев калибър за пистолетна сигнална ракета. Една елементарна игла с пружина и механизъм който освобождава иглата. Задействането става посредством стоманена тел - мамка и тел как ме е яд че не си откраднах едно топче - как я бяха направили руснаците - не знам - ама наще бяха опънали 500 метра от една сграда до друга и на нея висяха разни кабели - няма скъсване - говореха че с едно влакно джипките теглили - не съм пробвал ама съм склонен да повярвам...

Другата беше някаква тъпа електроника - забиват се два шомпола от автомат в земята, на единия се закача устройството и помежду им се опъва много нежна и най-вече трудно забележима телчица - тя пък от вятъра се късаше милата... нощем абсурд да я видиш а ако я закачиш с крак дори не се усеща. Та като се прекъсне и устройството почва да пищи.

Това в кръга на шегата естествено - просто темата ми навява стари спомени :)


Пон Юли 14, 2014 2:20 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Ами варианта с жицата е може би най-евтиният работещ, но се задейства от животни. Като казваш евтино не знам какво визираш. Има сравнително евтини инфрачервени бариери, имат обае пробелм с мъгла, силен дъжд и сняг. Работещите такива вече не са в графата евтини.
Има и средна цена микровълнови бариери, но и там не бих казал че говорим за евтино.
Микровълнови детектори са крайно неподходящи за външна употреба, ще имаш много грижи, или поне и тия които са евтини, добър такъв отива над 1000 ЕУР клиентска цена.
Има що годе работещи инфра червени пасивни детектори, но те имат проблем със слънце с отблясък и др подобни.
С две думи, в рамките на до 200 Евро за детектор няма нищо подходящо. Имам не лоши IR има ги и в комбинация с MW на Protech http://www.protechusa.com/, проблема е че това го нямам в наличност и има доставка, цената може да с едокара добра, а детектора доказано работи без грешка. Хубавото е че от тази година се обединиха с някакви франсета, тия са големи измамници и надувки, но пък имат всичко на склад във френско. Лошото е че цената най-вероянто от долари е преминала в евра :)
За IR бариерите ето това е едно от най-евтините май което може и да работи някак, не забраяй дъжд, мъгла и т.н. http://sectron.com/en/product/246/pb-30-pb-60


Пон Юли 14, 2014 3:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Ето за това говорех в първият си пост.

Интересно на какъв принцип работи това чудо ... Някакъв вид модулация става в оптичния кабел при вибрация ...


Пон Юли 14, 2014 4:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Отчитат се промяна в геометрията на кабела. Разликата обаче е следната, това нещо на сектрон, което не знам до колко работи струва 1900 EUR за комплект за 70 м, нямам такива малки контролери от fibersense но цените там са горе долу по 3 и то говорейки за големи разстояния, примерно 17 км струва около 350.000 ЕУР. Все си мисля че има някава съществена разлика в технологията, най-малкия конторлер на fiber sense струва 10-на пъти на този контролер.
Но като цяло, за БГ пазара, за домашно ползване, може би това което секторн продава е ОК, но не знам дали 1900 ЕУР влизат в разбирането за евтино решение, за мен е такова, но за повечето хора, особенно говорейки за двор, е доста.
Има много решения за истинска периметрова охрана, но всички са сравнително скъпи за България.
Иначе като технология се изпозлват 4 основни за подземна детекция :
1. Пиезо кабели, там полагането е много специфично и цената идва висока на км
2. Оптични кабели, като този на сектрон който е ниско качество, и доста с по високо
3. Коаксиални кабели, southwest microwave и други имат подобни решения
4. Сеизмични сензори, Dea примерно предлагат такова решение, има и други.

Най-добрият вариант е оптичният кабел, не този на сектрон а от типът на fibersense. Това се полага директно в тръба без ниаква обработка, без насипи и т.н. Може да си го полагаш машинно, стига почвата да не е много камениста и да го позволява.
Решениятана southwest също не са лоши, останалите неща са капризни и искат повече труд.

Същоте тези оптични и пиезо кабели, както и решенията на dea могат да бъдат монтирани и на ограда.

Другото което с епозлва са инфрачервени или микровълнови бариери, а напоследък много популярни са наземни радари, но един такъв раздар струва около 100 хил, и се оправдав апри сранвително голям обект където цената е съизмерима с тази на стандартна периметрова.


Пон Юли 14, 2014 7:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
emilvtc, като алтернатива на опциите на ToHu ти предлагам комбинация от противопехотни и противотанкови мини. :lol:


Пон Юли 14, 2014 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
4 камери със софтуер няма ли да свършат работа.


Пон Юли 14, 2014 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Хмммм 4 камери със софтуер ще свършат работа ако :
1. камерите са термални или имаш добро осветление, добри IR са по неподходящи.
2. имаш DVR или NVR със аналитични функции, но това не е motion нито crossing, това е разпознаване на хора и тяхното движение. За най-евтините системи тия опции не знам колко струват, за малко по читавите излизат по 250-300 на камера, като добавиш и камерата и ей ти ги едни 5-600 на камера, и това ако си с нормални камери. Да ама те не работят добре при дъжд, мъгла, сняг. Там си иска или термична, или едни никак не евтини най-вече еврейски видео процесори, цена около 10 к на канал, за проекти може да падне до около 4500. Не знам какво ползват но от практически безполезен визуално сигнал вадят доста високо качество, ама си струват парите.
Та толкова за оптичното. Много примамливо решение, в някои случаи дори работещо, но не и евтино. Ако ще се минава с евтини камери и евтин софтуер по добре сложи парадокски датчици за външен монтаж, ще имаш значително по-малко проблеми и ще платиш 5 пъти по-малко.


Вто Юли 15, 2014 12:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
И аз мисля, че само с камери ще е трудно да се направи читава система. А и няма да е евтина ...

Малко линкове от инфото от ТоНи:
http://www.southwestmicrowave.com/products/buried-cable-detection-systems/microtrack2/ - Има интересни видео клипчета като това. и това

от Fiber-Optic - оптична система и от DEA - сеизмичната

Интересно първата система с коаксиалните кабели как работи?
До колкото схванах единият от двата успоредно положени кабели се използва за предавателна антена, а другият за приемна.

Предполагам, че периодично (примерно през 10mS) се предават кратки високо честотни пакети импулси (вероятно с няколко стотин наносекундна продължителност), които се разпространяват с определена скорост по кабела (кабела може да се разглежда и като вид закъснителна линия). предполагам, че сигнала от приемния кабел се усилва (вероятно демодулира амплитудно) и семплира с много висок семпъл рейт и се записват синхронизирано с излъчването всички семплирания. Семпъл рейта трябва да е висок, за да се постигне добра резолюция по дължината на кабела. Всеки отчет съответства на определен участък от кабелите. След това семплите се сравняват с предварително зададени референсни нива и се взима решение има ли промяна на нивата в дадената зона (участък от дължината на кабелите) или не.

Какъв според вас е принципа на работа на такава система?


Вто Юли 15, 2014 9:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
не е задължително да е с два кабела. Кабела не е прост коаксиален кабел, през определени интервали външният екран липсва, съотвенто от там има излъчване. При поява на обект то поглъщането в тази зона се променя. Как точно го следят чисто техниески не съм се замислял много, в смисъл самият принцип на обработката. Предполагам е като при оптичния, следят отражения, стоящи вълни и т.н. Някъде имаше описание но не помня линка.
Fibersense и Southwest са едни от лидерите, dea е по-скоро за домашни цели, но цената не е много като за нашият пазар.


Вто Юли 15, 2014 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Направих няколко сметки за да видя с каква скорост се разпространява сигнала в коаксиален кабел RJ6.
За 1uS сигнала изминава 250м по кабела. Т.е. ако сканираме през 10nS (100 MSPS) ще имаме резолюция около 2.51метра от дължината на кабела на семпъл. Т.е. задачата като че ли не е чак толкова невъзможна...

(Има и кабели в които скоростта на разпространение на сигнала е доста по-ниска )

От сметките излиза, че ако дължината на трасето (кабела) е 250метра, то продължителността на пакета излъчен от предавателя трябва да е по-малка от 1uS. Примерно ако носещата честота е 500мХз, то ще трябва да излъчим примерно пакет с 500 периода от нея.

И все още принципа на работа на такава система не ми е ясен ...


Сря Юли 16, 2014 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Ето какво направихме ние за пчеларите: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=351&page=19
Чрез тези елементи и телове се затваря шлейфова система. После тя се следи жично или с датчика за кошери MD-1RF и чрез HG07A те известява на GSM-a.
Прегледай темата - има линкове.

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Нед Юли 20, 2014 6:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
Да възродя темата - попаднах на това:
http://www.cias.it/en/products/fence-protections/sioux-light/
Макар да е малко странно изглежда много подходящо за нашите условия, разбирай огради. А, ковано желязо и подобни "твърди" огради отпадат като възможност за следене с такова нещо обаче ... Може да се мисли за разширение на модула да следи и други сензори (външни), като микровълнови, IR или лазерни за по-универсално приложение.
Тази фирма има много решения с различни технологии като лазерни, микровълнови и тем подобни. Но това горе е по-различно (и хитро). Ако съм хванал добре от документа им това е модул с акселерометри, които следи за движение на оградата. В контекста на домейна, в който се намираме (мцу-бг), това звучи най-близко до нашите разбирания и подходящо за реализация.

Какво трябва да прави това чудо:
- да мери движението със сензори
- да обработва сигнала за да дискриминира фалшиви и истински сигнали
- да уведомява някак базова станция
- да се храни някак, по възможност автономно - батерии, соларен панел

Какво има да се прави (и мисли):
1. Сензори (акселерометри очевидно:
- търсим прецизни в ниския диапазон на g (според бърза справка най-чувствителното във фарнел е това: http://bg.farnell.com/freescale-semiconductor/mma8451qt/accelerometer-14-8bit-3axis-16qfn/dp/1842359 - дава 4096 единици на g
- 3 оси - ще ни трябват за добро разпознаване на характера на движението
- откъм sample rate мисля че нямаме кой знае какви изисквания? mma8451qt е 800Hz максимум, има FIFО за 32 семпъла, дават го до 2.25MHz на I2C-то, като шум е по-добре от някакъв на MEMSIC който e 1g обхват
- откъм low power и вградени обработки в сензорите мисля че нямаме полза - имам предвид че се очаква сериозен алгоритъм за търсене на движение (т.е. не можем да разчитаме на прекъсването от акселерометъра) - mma8451qt има няколко обработки, може пък нещо (transient detector, tap detector) да свърши работа
2. Обработка
- за хардуера (контролера) избора е голям, може би избора ще дойде от желаните интерфейси за връзка нагоре (BT/BT Smart/WiFi/Ethernet/RF...); ако е BT Smart може да се ползва кортекс-а с nordic, или в broadcom? Ако е wifi, CC3200 на TI ще го лапне здраво. Въпреки че STM32 може би е най-познат тук. Екстрите като camera interface (на STM-a и тексасеца) може да станат за някаква CMOS камера за snapshot?
3. Комуникация - зависи от захранването, но ако е автономно изглежда логично да мислим за безжичен интерфейс;
- към момента BT и WiFi ми звучат логично за безжични, но трябва да се помисли за детекция на jamming
= БТ идва малко късо, може би Class1.
= WiFi идва малко гладно, ама тексасците дават под 1ma в свързан режим (а отделно не виждам защо сензора да е асоцииран през цялото време, може да се закача само при събитие).
- за wired направо Ethernet (както 'талянките)

Най-тежкото изглежда софтуера и по-точно частта за откриване на събитие. Какво могат 'талианците:
- да дискриминират несъществени събития като животни
- да определят разстоянието до точката на събитието с точност 1м - може би го правят чрез времеви измервания, може да ползват синхронно измерване между съседни детектори?
- диагностика и тем подобни (firmware update) няма какво да ги мислим, те са си ясни
- предполагам че имат, или че трябва да има, някаква адаптивност и калибриране към конкретния "обект" (ограда) и монтаж (разстояние и разположение на сензорите)

Та така де, освен обичайните коментари, има ли навити да прехвърлим темата в "проекти"? Като хардуер не виждам нищо тежко, като софтуер е повече работа. Може да се започне с измерва не pattern-и (примерно с ардуино и акселерометър, или някой FRDM или discovery че ги имат на платката?) Едно началено проектче за такова детекторче с който да се съберат малко опитни данни ще е добър старт?

Едит: друго решение би могло да бъде по-глупави сензори и по-умна централа, която да получава измерванията от всички сензори и да прави търсенето. Но примерно 4 сензора на 800Hz, с по 3 оси, е сериозен трафик, който пак трябва да се синхронизира (или да върви на различни канали и да има 4 приемника в базата). Не мисля че е удачно от гледна точка на консумация в сензорите.
Има ли безжичен аналог на PTP протокола за синхронизиране по WiFi примерно (то може PTP да си работи на WiFi де)? Или по разните zigbee? Мисля си за начин сензорите да вървят синхронно, примерно с точност от 1-2мс?

Едит2: ха, MMA8451Q го има на FRDM-KL25Z, значи мога да го тествам веднага...


Вто Авг 12, 2014 10:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: Периметрова охрана на двор
@gicho,
Прочети линка в поста над твоя и ще видиш, че нашата система прави всичко това и още много други неща. А датчиците за кошерите са точно с акселерометри. Един датчик, захранван от 2 алкални батерии ААА може да работи една година без смяна на комплекта.

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Вто Авг 12, 2014 12:22 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 76 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни