Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Въпрос за военните радари 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Заставаш на челна стойка :) Щото по принцип идеята на "атом от някъде" е да си обърнеш краката към това някъде. Пък като е отгоре - челна стойка :)


Чет Ное 14, 2013 2:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Cekins написа:
Щото по принцип идеята на "атом от някъде" е да си обърнеш краката към това някъде.

а топките къде са ти?


Чет Ное 14, 2013 4:00 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Въпрос за военните радари
ДедоБоре написа:
.........
сега може да попиташ какво е кашик :D

Хванах предпоследния набор и се водя ходил в казарма :D .Остана ми гърменето с 120мм самоходна гаубица,вредихме се преди да ги нарежат! :)

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Чет Ное 14, 2013 4:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Аз за малко изтървах да стрелям с РПГ. И ме досрамя да са поискам да стрелям със снайпер. Иначе това имахме само в Гранични. Автомата и ПК-то не ги броя. С АК съм изстрелял сигурно един сандък патрони, с ПК няколко пъти - там 200-300 патрона сигурно само. :Пък питай ТоНи колко патрони е изстрелял :)


Чет Ное 14, 2013 7:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
nobodyshadow написа:
ДедоБоре написа:
.........
сега може да попиташ какво е кашик :D

Хванах предпоследния набор и се водя ходил в казарма :D .Остана ми гърменето с 120мм самоходна гаубица,вредихме се преди да ги нарежат! :)


Вярвам, че си стрелял, но ако е било гаубица, не е била 120мм ("Карамфилите" са 122мм), а ако пушкалото е било 120мм, не е било гаубица (миномет ?). :wink:

А, бе, някой знае ли откъде идват термини като "кашик", "кимаф" ...

Аз служих във ВВС (сега ПНБ - Псевдовоенно Наземно Безсилие) и понеже там бяхме подбрани (тогава) само със синя кръв, не стреляхме много. Вероятно за да има джепане за кашимерията и останалите низши пълзящи и плуващи твари. 8) 8) 8)

РЛС наоколо нямаше как да няма, но не се е чуло за проблеми. Може би поради редовната употреба на военни анти-депресанти...


Чет Ное 14, 2013 8:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за военните радари
С други думи водка - то всъщност пак има проблеми ама с черния дроб :)

Не знам колко не сте стреляли за да има за кашиците, ама от войници в Полка в Елхово са казвали че са стреляли с калашниците ама друг път. Ние в поделението имахме 2 стрелби седмично. На заставите пък стреляха безконтролно и патрони се изписваха за щяло и нещяло - никой не правеше проблем че някой изпразнил един пълнител щото се е стреснал по време на нощно излизане - а те всъщност основно стреляха по храна. Един ефрейтор от моя набор беше се ядосал на някви помияри покрай заставата, извадил ПК-то и изпразнил една лента. Та така де. И това '95 - '97 година.


Чет Ное 14, 2013 9:09 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Абе ти къде беше служил ... че и в нашия отряд имаше такъв ефрейтор че сме и дружки. Иначе при нас се стреляше по често, имаше период в който се стреляше всеки ден. Иначе на заставата то е ясно, ама къде по храна, къде за спорта, токато те свие шапката ... и по риби сме стреляли, естествено безуспешно, но пък хлорната вар беше безотказна :D.


Чет Ное 14, 2013 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Еех, казармени спомени, и аз бях 90-91 на Граф Игнатиево метеоролог, сигурно заради "синя кръв" въпреки че имах документ за оператор на РЛС. Преди казармата ходих в с.Мировяне на курсове, не помня вече кво имаше там, ама имаше яко антени и лъчи бол. Помня също че с пускахме антената на висотомера най-ниско срещу някое дърво с гарги по клоните и волумето на мах, гаргите падаха от клоните като зрели круши.


Чет Ное 14, 2013 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
'79-'81 - 44-ти и Единствен Вертолетен Авио Полк. Синьо та дрънка... Водка не се пиеше. Имаше къде по натурални антидоти.


Чет Ное 14, 2013 10:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за военните радари
ТоНи - аз бях в Елхово '95 - '97 - ма - тоя ефрейтор за който говоря е от Разград. По нашите застави си беше точно така - стреляха си на поразия. Ама в отряда беше голям гипс - командира беше много строг и принципен. За една гилза война ставаше. Аз лично заради 10 патрона (не в мен де) изкарах 9 месеца на стрелбището. Заместих тоя в който ги намериха. А на нащо стрелбище си беше най-доброто което човек може да желае.


Чет Ное 14, 2013 10:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Въпрос за военните радари
докато стана фазан, обитавах плевенската школа.
"учеха" ни за ремонтчици на свързочна апаратура, та по необходимост се качвахме на всякакви железа.
капитана гледаше с благородна завист как нещо тръгваше, след като сме го разглобили на винтчета преди това.
в час окачаше някаква схема на радиостанция и ни разрешаваше да правим каквото ни е интересно, без да вдигаме шум. не смееше много да ни обяснява за осцилатори, смесители и детектори :D а пък ни се водеше нещо като ръководител по учебната част.

нямахме взводен. бяха ни зашили едно уплашено фазанче да ни научи как се козирува и кой крак е ляв, кой десен. вкарахме го в час за 3 дена, пък и момчето беше 6 години по-малко от мен. (о)станахме си добри приятели.

бяхме станали пословично известни със скатаването. зам.началника на школата (май урко му викахме) даже веднъж ни посвети цели 5мин. хокане на понеделнишкия общошколски развод. дудне си по микрофона норманите "в еди-коя-си рота, леглата неоправени; еди-коя-си гледаха телевизия в неделя следобед; в еди-коя-си обувките в шкафчетата не бяха лъснати..." кой ти го слуша преди кльопачката. и изведнъж:
взвода вишисти на поделение еди-кое-си! един не мога да намеря цял следобед да ги питам къде са! взводния командир, къде бяха? ... мълчание...
взводния!?
...пак мълчание...
някой му шепне нещо в страни от микрофона че нямаме взводен
ааах, да... зам. взводния!
аз другарю полковник!
къде беше взвода?
на полигон 47, разучавахме граната за РПГ7
разучавали били... имате ли план!?
тъй вярно
да го видя!
търчи фазана запотен, поднася тетрадката. оня чете.
ротния, м-р (забравих му името)!
аз, другарю полковник
вие ли утвърдихте плана на занятието?
тъй вярно, другарю полковник
(заканително размахва пръст) ще ви хвана аз някой ден!

последния месец-два горкото фазанче си ходеше сам с дневника на занятия. влиза преподавателя, стаята празна, само фазана.
къде е взвода?!
ами... първи номер е при ЗКТЧ, втори номер е при полк. еди-кой-си... и така до края.
подучихме го да го напише на хартия и да я дава да си я четат, вместо всеки час да се поти да изрежда трийсетина имена.
вярвам, че за него е било доста образователно как да се справя в живота с бюрокрацията.

иначе сделката беше добра. школата получаваше безплатно за половин година добре подготвени всякакви специалисти. в моя взвод имаше инженери (включително язовирен и геодезист), лингвисти, математик, дори астроном (говедото после стана банкер). не помня да сме имали хуманитари. та сигурно са ни доставили по заявка, защото много бързо школата взе да ни ползва по предназначение.

после, като станахме фазани, стана още по-голям ташак.
дори имам писмена заповед от началника на поделението в понеделник да ходя от 13:30 "на работа"
връчва ми я секретарката :подпиши!
аз оцъклено: и защо да идвам на обед?
ми питай полковника...
аз, нахално влизам при него и питам: другарю полковник, да ми разясните заповедта?
както знаете, другарю старшина-школник, в понеделник сутринта офицерския състав води строева подготовка. не приляга на един фазан да се смее на старшите офицери как маршируват с криви гащи в коридора... (дословен цитат)

та за мен двете години в казармата не бяха загубено време. видях доста изумителни неща, и в двата края на спектъра. полковниците възприемах като старши колеги-инженери, а не по старшинство. генералите, с които съм общувал бяха с изключително богат управленски опит. изпъвах им се по коридорите, но по-скоро от уважение, отколкото по устав. някак си ненатрапчиво ми показаха как да се оправям с каките с влажен поглед, които по цял ден си мислеха как да обърнат по корем някое от стройните фазанчета. подозирам даже, че си правеха график. не, сигурен съм. няма от къде да дойде фразата "това ти харесва, нали?"

негласно ме бяха определили за връзка с академичната общност. преди казармата вече бях банджия, а имах и доста контакти в ВМЕИ-то. като им трябваше нещо, дето не можеха да си го намерят ме пращаха "да се разходя". обратно също вървеше алъш-вериша. железа имаха много, че и модерни. кинтекс също разнасяше всякакви играчки в двете посоки. липсваха им модерни знания. занесох една платка 386DX, а върнах xenix и РС платка с 8 ком-порта. два месеца водих на полковниците курс по турбо паскал, толкова впечатлени бяха. с някои от тях продължаваме да пием бира


Чет Ное 14, 2013 11:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
eee така е, моята мина доста по различно, ако изключим че рмеонтирах телефонните линии по прикриващите и кльона друга научна дейност не съм развивал. Всъщност развивах но малко по абстрактна, ако не бяхме на лов играехме карти, ако не играехме карти ритахме, и това коа не правехме лично аз ползвах първобитната ни спортна площадка, щангите бяха с колела от трактор :). През останалото време издевателствах над разни твари, опитвах се д аизтребя овцето по всякакви възможни начини, ама преди да ме обвините в садизъм карйате първо 4 месеца на овче и после ще си говорим, глупавите прасета след един разстрел избягаха и не се върнаха почти година, лятото дивеча се качваше към турско, а той и без това беше малко, шапкарите всяка седмица бяха на лов. Зайците не кълвяха на примка, за разлика от лисици и котараци, ама лисицата не се яде, котарака ... аз лично обичам котки ама живи, а заек разстрелян с калашников не е много годен за ядене, особенно ако не си се сетил да извадиш патрона за прасето. Прасето пък е кораво добиче, със стандартен патрон трябва да го мернеш в сърцето, в главата е почти невъзможно, само бяга повече, в тялото умира, ама докато го намериш се подува, та за тях модифицирахме патроните, режехме им върховете, за съжаление нямахме с кух връх. Малко по добре се справяха от стандартните, най-вече нанасяха доста по сериозни поражения и кръвта му изтича по бързо, но пък с такъв над 50-60 м и прасе няма уцелване.

п.с. а като стана въпрос за синя кръв .. нашето беше далеч далеч, събираха отрепките явно, нашия набор се паднахме 40 от Шумен, и голяма част добре известни метъли алкохолици, чести гости на 1-во РПУ, не ни затваряха, само ни караха да чистим ареста, пък после Жокея /съдържателя на кръчмето в което запивахме/ ни освобождаваше :) Останалите 40 пък бяха видни отрепки от Бургаския край, с две думи събраха ни само идиоти и полуидиоти с някои малки изключения, аз не съм от тях де. Сега като се замисля, май от целия набор никой не стана човек :)


Чет Ное 14, 2013 11:31 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 9:02 am
Мнения: 324
Мнение Re: Въпрос за военните радари
И аз фазанствах докато ме учеха за ремонтчик. Четвърти взвод, май четвърта рота - Урко си беше там а ротния беше майор Даков - за малко и после го разкараха нещо. Прекия началник беше фазан - офицер, взводен нямаше. Обучението си беше точно както го описва Дядо Боре. 6 месеца и след това 62 свързочна бригада - ремонтна рота. На проверка на практика не съм стъпвал - където почва техническата част, свършваха уставите. Спях в работилницата - далече от дивотиите. Имаше даже и баня.Разбира се пък когато се наложеше да се оправи някоя станция ставаше бързо и точно. Лейтенантите бяха печени - на моите години че някои и по-малки. Като цяло беше съвсем поносимо, даже понякога и интересно. Ведъж ни пратиха с лейтенанта на някаква проверка на техниката в друго поделение - чак беше смешно как стари офицери се стягаха от две почти хлапета, защото идваха от поделението на генералния щаб. Само че много занятия, много тревоги. Тогава бяха времената на задръжките - уволниха ни почти на нова година.


Пет Ное 15, 2013 12:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Аз пък тази вечер питах жената кой набор беше и тя ме попита къде е виното.
Вий сте виновни!!!


Пет Ное 15, 2013 2:44 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Въпрос за военните радари
@ Desert Leo прав си 122мм е. :oops:

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Пет Ное 15, 2013 10:16 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни