Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Въпрос за военните радари 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Именно 22890 в Нова Загора :)
Станцията имаше и друго по-популярно име - Кристал. Но обозначението си е Р-440-У (У значи Узловая)
И както всичко при военните се резервира, наистина станциите бяха две, но бяха единствени в БГ. На други няколко места имаше О (оконечная) вариантите. При тях антената беше на покрива.
Когато аз бях там 89-91г. и бях шеф на една от двете, редовно я изкарвах за тренировки. После нали поехме курс към НАТО и вероятно е станала излишна.
Правехме връзки най-често в България но и с чужбина. Всъщност геостанционарният спътник който ползвахме най често беше с номер С29 и се намираше над Куба.

Според мен не е секретна информацията но знае ли човек :)
Станцията беше на 5 автомобила - един автомобил с приемо-предавателният комплекс, един с уплътнителна уредба, един с 2 бр. агрегати, един с кабели и един с резервни части и уреди комбиниран с места за спане. И ремарке с антена.
Всичко по станцията си беше направено с цифрови интегрални схеми, единствено двете крайни стъпала бяха с лампа бягаща вълна с водно охлаждане. Двата радиатора се виждат в задната част на покрива. В положение за транспорт висяха отзад - на снимките се вижда.
Обикновено синхронизацията със спътника се случваше малко преди 200W изходна мощност. Но станцията можеше да работи и в режим на отражение - тогава спътникът е само пасивен отражател. Тогава наистина се ползва мощност от 1КW. Вълноводът беше направен от посребрен дебел меден проводник навит на спирала. Така той можеше да се намотава на макара, верно с диаметър около 2 м.
Скоростите бяха зашеметяващи :) - 640кб/с, но един гласов канал беше 2,1кб/с
Тогава тъкмо бях завършил и имах шансът да управлявам това чудо - беше ми много интересно и го бях изучил в детайли. А самият компютър беше монтиран в един пулт и имаше клавиатура и двуредов дисплей. Въвеждаха се ефемерис данните, местоположението и той позиционираше антената.

Друго нещо много екзотично което съм виждал там беше една тропосферна станция Р410 която е нещо супер внушително. Мачтата се разтоварваше от няколко камиона и се повдигаше подобно на кран. Намерих една снимка но антената не е вдигната на пълната височина. Ако поставиш две станции с гръб една към друга те могат да се свържат през обиколката на земята ...


Прикачени файлове:
r410.jpg
r410.jpg [ 94.73 KiB | Прегледано 1204 пъти ]
Чет Ное 14, 2013 12:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Ако искаш целия транспондер да покриеш - демек 25 мегахерца ти трябва минимум 250 вата с хубава и добре насочена 4.5 метрова чиния. Ако е облачно отиваш на 350 вата. При хубаво време може на 50-ина вата да паднеш на новите модерни сателити. Техните приемници са чувствителни и имат хубав аутогейн на всеки канал.
За сравнение сателита отгоре излъчва с 80-100 вата/канал. Та 1 киловат за онова време си е било напълно нормално.
Мерил съм на предавателната чиния на булсатком полетата около чинията. Отзад няма никой. Отпред също. Има съвсем леко повишаване напрегнатостта отстрани но дори на 3 метра не превишава допустимите норми. Нещо което не може да се каже за антените на ГСМ операторите.
Извода е - който иска момче - само във фарадеев кафез. И жената да не излиза поне 3 месеца.


Чет Ное 14, 2013 12:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Въпрос за военните радари
1 KW се ползваше само в режим на пасивен ретранслатор. Пък и запасът по мощност за военните приложения е задължителен защото и противника си има служба която има за цел да пречи :)


Чет Ное 14, 2013 12:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Въпрос за военните радари
С 1 киловат колкото и да ти е хубава антената не можеш да направиш пасивна връзка независимо от площа на отражателя. Дори МКС която е ниско и е огромна като площ няма да ти стигне да направиш връзка с 1 киловат. Може би ако свалиш честотната лента на няколко килохерца може и да успееш през луната.


Чет Ное 14, 2013 12:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1402
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
ДедоБоре написа:
...каква толкова важна информация (най-вече лента) течеше по канала?
В мирно време да тече, да тече, какво да тече... "Здравствуй, ты меня слышишь?" :)
Но виж, ако бяха запукали пушките, тогава щеше да има по-така мат'риал.

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Чет Ное 14, 2013 5:54 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 11:00 am
Мнения: 450
Местоположение: Plovdiv
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Знаете ли на някой нещо да му е станало, докато е бил на служба, да е имало някакви последствия - здравословни, промяна в поведението или нещо подобно? Много ми е важно да знам.

_________________
for(;;)
DoFire();


Чет Ное 14, 2013 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Така зададен въпроса - да - на всички - принципно в казармата всички влизат различно умни и излизат еднакво глупави. После някой започват да си говорят сами. Всякакъв вид психични отклонения са си нещо нормално. А конкретно за радарите - баща ми е служил 2 години на един от радарите в Ямболско - двама братя сме. Дори и да има връзка - не е доказано май. В общи линии аз и брат ми сме доказателство за твърдението че няма значение.


Чет Ное 14, 2013 9:52 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 11:00 am
Мнения: 450
Местоположение: Plovdiv
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Въпросът ми е за самия човек, не за поколението му. Това, че на някои не им понася казармата е ясно. Важното е дали може да се каже, че радиовълните са причината за заболяването някой? Все пак ако е вярно би трябвало да има такива случаи, защото ми дадоха такава информация за един човек, но ако няма други вероятно причината е съвсем другаде.

_________________
for(;;)
DoFire();


Чет Ное 14, 2013 10:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Може би не се изразих правилно. По-специално думата пасивен.
Предаването от земята е на скорост 64кб/с от всички наземни станции. На борда има обработка и даунлинка е на скорост 640кб/с.
Това е стандартният режим на работа. На друг транспондер можеше да се тества пасивният режим при който на борда не се прави никаква обработка просто сигналът се приема, усилва и връща обратно на земята. Понеже при него няма никаква синхронизация няма как да работят няколко предавателя без да си пречат без да се вземат специални мерки. А те бяха да се увеличи драстично честотната лента и да се ползва DSSS. Та затова и тази мощност ... Това се правеше от съвсем друга апаратура която се казваше "Кулон"
Просто не исках да изпадам в такива подробности ...

Руснаците твърдяха че е възможно да се направи връзка и чрез отражение от Луната или метализиран балон но никога не ми се е налагало да го правя.
Луната лесно ще я следи, но балон - нямам си идея как?

Някой знае ли как се побира човешка реч в 2кб/с :)

Аз поне не знам някой да е пострадал от облъчване получено в казармата. А доколкото знам най-опасни в това отношение са релейните станции Р412. А те бяха масови
Радарите излъчват много висока енергия но за много кратко време а всъщност ефектът от радиовълните е затопляне както го правят микровълновите фурни


Чет Ное 14, 2013 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Ами пак ще да друг пример с мой приятел - само дето той беше в ракетното във Варна. Опада му косата и част от зъбите. Тъй че вероятно тия дето са били на радари по-малко са понесли отколкото тия дето са били покрай ракетите с всичките им химии, че дори и някъде е имало нюкове. Даже моя приятел изказва сериозни съмнения че и при тях е имало, естествено без да им кажат.


Чет Ное 14, 2013 11:37 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Какво е "нюкове"? :)

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Чет Ное 14, 2013 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Въпрос за военните радари
nobodyshadow написа:
Какво е "нюкове"? :)

nuclear...


Чет Ное 14, 2013 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
MidNighT_SpiRiT написа:
Въпросът ми е за самия човек, не за поколението му. Това, че на някои не им понася казармата е ясно. Важното е дали може да се каже, че радиовълните са причината за заболяването някой? Все пак ако е вярно би трябвало да има такива случаи, защото ми дадоха такава информация за един човек, но ако няма други вероятно причината е съвсем другаде.


Би трябвало да разбираш, че няколко и повече набори служили на една и съща или различни РЛС няма как да се познават (войнишкия състав имам предвид). Затова и да е имало последствия, няма как да се свържат с военната служба. По-скоро сержантския и офицерския състав може да са усетили нещо (ако има какво). На ниво командване, ако е имало нещо такова, то най-вероятно е било съответно засекретено, за да не се създава паника у личния състав. Щом толкова се интересуваш - потърси руски източници. РЛС много и всякакви, страна голяма, Интернет и възможно изтичане на информация.


Чет Ное 14, 2013 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Въпрос за военните радари
nobodyshadow написа:
Какво е "нюкове"? :)

в кашимерията при команда "атом от ляво!" трябва да се пльоснеш по лице в калта, да си наденеш противогаза и да се закопаеш поне 50см в земята. дълго време се считаше, че тактическите ядрени удари са приложими. докато някой не обясни на шапкарите, че за да садиш репички в завзетите/освободени територии ще ти трябва нещо повече от свредел. но това не пречеше да е популярна тема на военните репетиции.

сега може да попиташ какво е кашик :D


Чет Ное 14, 2013 2:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за военните радари
Мда. Това ме подсети за готината команда "атом отгоре"... :D


Чет Ное 14, 2013 2:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни