Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1092 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 73  Следваща
Любопитно 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Малинките дават лесен достъп до програмиране от високо ниво, без императивните изцепки, които "няколко поколения" са ни увредили доживот - имам предвид всички нас, които не им се повдига като видим "а=а+c" ... Имаше една комедия, в която диктаторът все се хвалеше "император доживот", и завърши с фразата "Damaged ... for life"
Имам предвид, че всеки опит да се преподава програмиране, по начин, който бяга от математическите канони, е неправилен. Ние имахме шанса да живеем в епоха, в която минаваха оправданията за малкото ресурси и слабите инструменти. Скоро тоя номер ще спре да минава, и ще се окажем "динозавЪри" (ще трябва да сложим по едно "Дедо-" пред никовете, това с респект към единствения Дедо засега тук).

Едит: това Пи 400 днеска го гледах и замалко да го заръчам - към 170лв с доставката. Но май скоро ще се излъжа, и аз с оправданието "за малката" :-)


Пон Ное 02, 2020 9:06 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
gicho написа:
Но май скоро ще се излъжа, и аз с оправданието "за малката" :-)


Пусни след месец-два честен ъпдейт как малката се справя с него и дали още го пипа. Евентуално някоя и друга програма дето е написала под линукса. Едно време на правците от момента на първото виждане до момента в който има програма дето е изпълнила екрана с името ти или неща от сорта на "еди кой си е глупак", минаваха средно между 15 и 90 минути в зависимост от нивото на интелигентност на субекта. Интересно ми е колко ще отнеме на нея (без твоя намеса!!!) да постигне същото на тая система...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Ное 02, 2020 9:17 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Съвсем скоро ще го има и в БГ на склад.


Вто Ное 03, 2020 9:13 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Това не постига нищо за обучение. Тия не разбраха че за еду цели няма значение че имаш не знам колко гигахерца многоядрен чип и не знам още какво пък и тоя линукс отгоре. Просто не става по тоя начин. Все едно първолаците да ги избичат да учат интеграли вместо 1+1

Грешиш. Има хора/деца които да имат всичките релета, радиолампи, транзистори, интеграли, Правец 82/8E/8М/8A/8C/8S/8VC или Правец 8D - нищо няма да научат защото това не им е интересно. На правилните хора/деца независимо какво им дадеш - суперкомпютър/десктоп/лаптоп/таблет/телефон/калкулатор ще попитат - ама как така смята и запомня и сами ще почнат да търсят отговорите.
Тази играчка за $70 + стария LCD телевизор в кухнята ще позволи на родителите да дадът компютър на децата си още преди да са се научили да четат и пишат и АКО имат децата интерес ще почнат да търсят отговори на въпросите.
Например ти интересуваш ли се от Жмоди? Не нали, защото не си ги виждал и чувал. Ако ги беше чул, може би щеше да се интересваш и да търсиш още информация. Ако притежаваш лично твоя Жмода и са ти интересни - тогава много по-лесно ще почнеш да задаваш правилните въпроси и по-лесно ще получиш правилната информация.
Преди 500 години голяма част от хората са измирали по пътя за америка. Това означава ли че не трябва да се поучим от грешките си и да ходим с дървени кораби, вместо с метални самолети?
Същото е с компютрите. Това че едно време компютрите са били с 1KB RAM не означава че трябва да продължим да се мъчим с толкова малко памет.

ilkor написа:
Съвсем скоро ще го има и в БГ на склад.

Коя версия ще вкарате? US клавиатура и Euro захранване според мен ще е най-търсената комбинация.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Ное 03, 2020 10:41 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно

Много добра идея - всичко в едно, на цената на резервоар гориво преди корона истерията.


Вто Ное 03, 2020 11:06 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
ike написа:
Коя версия ще вкарате? US клавиатура и Euro захранване според мен ще е най-търсената комбинация.

Не знам все още но доколкото разбрах няма да е комплекта с мишка, карта памет, захранване и кабел


Сря Ное 04, 2020 9:32 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
ike написа:
............


Винаги съм готов да приема корекция ако греша. Най-лесното е по простия и сигурен начин на сравнението (виж предния ми пост).
И преди съм го казвал но пак ще го повторя - хардуера си е хардуер. Той си се развива и това е добре. Според мен този специално е по-сложен отколкото трябва точно за това, но в общи линии може да се понесе. Моите възражения винаги са срещу линукса набутван за тия цели. Това е най-неприятния и объркан ОС създаван някога (като имаш предвид че съм минал през MUMPS и VMS), да не говорим че изобщо не е толкова непоклатим колкото се опитва да го представи маркетинга.
Да пробутваш това за старт на хора които пипат компютър за първи път, си е чисто престъпление което аз не мога и никога няма да толерирам

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Ное 04, 2020 11:05 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Наскоро инсталирах линукс Минт. Ами не намирам съществена разлика между инсталация на съвременна дограма и някоя юзър френдли дистрибуция на пингвин.
Не намирам такава и при употреба като компютър за интернет, ютубене и т.н.
Всичко е ръги тръг. Дори има повече приложен софтуер отколкото да кажем "десятката".
Откъм администрация това модерно лайно "дестятка" също не е особено юзър френдли. Пак изисква не малко четене и тежки клетви на сръбски.

И аз финал - може би е хубаво да осмислиш, че не всеки седнал пред компютъра ще се обучава за програмист или има подобни амбиции. В 80% от случаите е достатъчно да можеш да напишеш какво те вълнува в адрес бара на браузера. Да правилно съм го написал - не в полето за търсене, а в адрес бара. :D


Сря Ное 04, 2020 11:33 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Н'бабане Гт'муан'га написа:
..... Моите възражения винаги са срещу линукса набутван за тия цели.....

Братчет, кога за последно си инсталирал линукс? Щом аз, простият юзър, си кютам на него и слагам джам само ако има място на компа - ей така, може и да потрябва, ама нъцки. И то Джам7, Десятката я пуснах от любопитство на виртуалка и толкоз, даже не съм я изтрил още.


Сря Ное 04, 2020 12:01 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
itso.t написа:
......


Това е така в общия случай но не и в нишата където се рекламират тия малини

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Ное 04, 2020 12:42 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Може би това е начин да се разшири нишата.
Н'бабане, интересно ми е, какво би предложил като алтернатива на Линукс в случая?


Сря Ное 04, 2020 12:55 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
al_at написа:
Може би това е начин да се разшири нишата.
Н'бабане, интересно ми е, какво би предложил като алтернатива на Линукс в случая?


Някаква форма на опростен дос. Това дава първоначания старт и познания. Оттам нататък който има желание и време за губене винаги може да продължи с линукса

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Ное 04, 2020 1:04 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Н'бабане Гт'муан'га написа:
.....Някаква форма на опростен дос.....

Мдам, мотика вместо мотофреза. Между другото с мотиката се постигат по-добри резултати, ама вече на никой не му се копа.
А най-образователно ще е ако дупчиш лента за единица или нула...
То скоро целият интерфейс ще стане виртуален, а ти искаш да ги вържеш към клавиатурата, която дори на мен е досадна.


Сря Ное 04, 2020 1:31 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
линукса ми е мъка, голяма мъка, обаче имам наблюдения по хора около мен, хора започнали да учат с линукс - после се оправят с всичко, докато хора започнали с уиндоус, после не се оправят с нищо друго освен с уиндоус :D да се чудиш...

иначе за учене за начинаещи - може и без малини и ягоди, важен е мерака, всеки един стар компютър става за линукс и учене, който си има мерак си учи, който тръгне с игрите и прекарва 20 часа в денонощието по една игра - забрави

като бяхме ученици имах един приятел, когато излязоха първите 200мхз процесори и уиндоус 95, той нямаше никакъв компютър, после излезе 98 и 500мхз процесори той се сдоби с едно 386, след няколко седмици вече се оправяще с линукса, сега е факир, даже бая време това му беше работата, скоро не съм го чувал ама може и още това да работи, тъй че мерака е голямата работа :D


Сря Ное 04, 2020 1:42 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Някаква форма на опростен дос. Това дава първоначания старт и познания. Оттам нататък който има желание и време за губене винаги може да продължи с линукса

Трудно би предизвикал интереса на хлапе с прозореца на конзолата. Едва ли биха се впечатлили и от командата format c:
Спред мен едно съвременно обучение трябва да започне малко отзад-напред.
Има работещ компютър с графичен интерфейс, мишка и клавиатура. Показват се основните неща. Като се свикне с какво е това файл, директория и т.н. се минава и към подходящото средство за обучение. Дали ще е развойна среда, кад и т.н.
Ако се зпочне с това как се пече имидж на дограми върху флашка, как се настройва биоса за да буутне от нея, как се монтира дограмата в строителния отвор, работата утече. :D
Трябва по някакъв начин да се запали и поддържа интереса на тоя който ще се обучава. И според мен, това трудно би се получило с конзолата...


Сря Ное 04, 2020 3:13 pm
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 1092 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 73  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни