Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 1092 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 73  Следваща
Любопитно 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
miro_atc написа:
Под "безтегловност" най-вероятно разбираш факта, че може да стоиш в тая точка без нещо да те кара да се преместиш в някаква посока...

Всъщност в интерпретацията със силите е парадоксът, защото ако гравитацията е сила, то би трябвало да чувстваш сила във всички възможни посоки и единствено налягането те спасява да не пръснеш на парченца и разхвърчиш.
При интерпретацията с кривина, центъра на масата е просто "дъното на ямата" в пространството. Съвсем естествено си падаш и оставаш там. Нямаш нужда от налягане да те задържа да не се пръснеш.


Да, точно това разбирам. Състояние при което нямаме отстъствие на сили, но имаме равновесие на такива (нулева резултантна).

Дори при щастливата мисъл на Айнщайн, безтегловността на свободно падащото тяло може да се обясни с равновесие на сили. Едната сила е по посока на гравитационния център (да я наречем сила на тежестта), другата се поражда заради ускорението на тялото и втория закон на Нютон и има обратната посока.

Мислиш ли, че налягането е това, което пречи на тялото да се пръсне във всички посоки? Същата постановка ще е валидна и за вакуумна среда. Причината за да не се пръсне не е налягането а това, че отделните точки от тялото са относително близо една до друга и като така силите които се стремят да ги отдалечат са относително слаби, освен ако не говорим за свръхмасивно тяло.


Нед Окт 25, 2020 8:04 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Всъщност това с "безтегловността" е много подвеждащо. Реално и при двете интерпретации имаш еднакви резултати. Почти де. Теорията на Айнщайн е малко по-пълна и дава прогнози как се изкривява и времето, прогнозира черните дупки и т. н.
Но обратно на безтегловността. Подвежда те. Истината е, че в центъра на тежестта гравитацията е най-силна. Независимо дали я разглеждаш като сила или не. Ако тръгнеш от безкрайността тя клони към нула. И колкото повече се доближаваш към центъра расте обратно квадратично. Формулата не се променя от това дали става дума за плътен обект или не. Така че ако си мислиш, че движейки се посока земното ядро ще видиш намаление или нулева гравитация - сори. През цялото време формулата на Нютон е актуална и се смята спрямо центъра на Земята. Единствено при нулево разстояние имаш лек математически проблем... Безкрайна сила, която няма посока ;-)


Нед Окт 25, 2020 9:19 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Не съм казал нулева гравитация. Такава няма никъде. Говоря за безтегловността, като следствие от равновесие на сили. Айнщайн със сигурност е прав, но това с огъването на пространството ми е доста по-наразбираемо от теорията на Нютон, която пък е в по-малка степен приложима от тази на Айнщайн.


Нед Окт 25, 2020 9:23 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
miro_atc написа:
Така че ако си мислиш, че движейки се посока земното ядро ще видиш намаление или нулева гравитация - сори. През цялото време формулата на Нютон е актуална и се смята спрямо центъра на Земята. Единствено при нулево разстояние имаш лек математически проблем... Безкрайна сила, която няма посока ;-)

Момент. Не съм сигурен какво точно имаш в предвид, обаче в класическата интерпретация, вътре в Земята гравитацията намалява.
Докато разстоянието между теб и Земята е примерно толкова колкото между Луната и Земята - 384 400 км, няма значение дали мастата на Земята е концентрирана в една точка (черна дупка) или в някаква сфера с диаметър 12 742 км.
Обаче когато почнеш да се спускаш под повърхността на Земята, масата на скалите над теб те привлича на горе и постипенно силата на привличане която изпитваш към центъра на Земята намалява. Когато си в идеалния център(малко трудно практически, защото там има желязно-никелова топка + всички тежки метали за които се сещаш с температура 6 000*С) ядрото/магмата около тебе те превличат във всички посоки равномерно и не се усеща никаква гравитация.
How does gravity work underground? https://physics.stackexchange.com/quest ... nderground

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Окт 28, 2020 9:53 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
ike написа:
Момент.


Така е... груба грешка от моя страна ;-)


Сря Окт 28, 2020 10:23 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
колеги,
къде ви е шкафа за нобелеви премии :?:
и кога ще издадете многотомният анализ на силите които ви развързват обувките ако сте в центъра на Земята ;)

чета ви с интерес да знаете :!:

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Окт 28, 2020 11:22 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Ей ся по БНТ имаше предаване с Великия и единствен български вентролог Димитър Иванов и куклата му бай Къньо и др.
Убу де, ама аз още в училище подсказвах по този начин на съучениците си и никой не успя да ме хване.
Ся се оказа, че ако си преправя гласа на "гъргорещ" е далеч по-лесно, остава да стана кукловод :) Немам проблеми да си стисна зъбите и почти без мърдане на устните да докарам к'в ли не тембър.

В общи линии: колко е лесно да заблудиш някого. Спомних си друг изпробван трик: ако искаш да хванеш някой бързак за шията просто "припадаш", но в последния момент залиташ към него и изведнъж "Хоп!". И т.н. ...

ПС: Случвало ли ви се, докато говорите, отсрещният да си мърда устните в такт с вашия говор? :idea:


Съб Окт 31, 2020 10:14 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Raspberry Pi 400
https://www.youtube.com/watch?v=ZSvHJ97 ... e=emb_logo
http://www.farnell.com/datasheets/3164621.pdf

_________________
main[-1u]={1};


Пон Ное 02, 2020 5:34 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Жалко копие на 8Д.. двоумя се има ли пазар за подобни неща, има такова разнообразие, какъв точно му е таргета малко не схващам. Расберито като такова е разбираемо, заедно с всички подобни нему, падове всякакви, нюкове и др.подобни да, ама това какво цели... може би много евтино пособие за учебни заведения, ама пък какво ще рънваш отгоре, ако е за браузер и гугил докс...


Пон Ное 02, 2020 6:36 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Това не постига нищо за обучение. Тия не разбраха че за еду цели няма значение че имаш не знам колко гигахерца многоядрен чип и не знам още какво пък и тоя линукс отгоре. Просто не става по тоя начин. Все едно първолаците да ги избичат да учат интеграли вместо 1+1

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Ное 02, 2020 6:52 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
Не аз имах в предвид вместо нормален компютър, не да ги учат да пишат софт. В момента щерката съм и сложил един монитор с нюк на гърба. С таблет трудно, малко неудобно, хем съм и взел най-големия, макбуците само ги чупи... та за такива цели.


Пон Ное 02, 2020 6:59 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
а защо да няма? кво не му е наред

аз не съм фен на малино-подобните и мразим лайнукс за ембед...
и все пак е най-евтиния posix за обучение, има подръжка, има Open Source проекти, примери, обяснения.демонстрации
лесно и бързо може да пробваш и тестваш идея...

нявга имаше Правец 82... и даде хляб на много народ....

_________________
main[-1u]={1};


Пон Ное 02, 2020 7:09 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
TheWizard написа:
нявга имаше Правец 82... и даде хляб на много народ....


Точно така. Даде хляб защото всичкия тоя народ успя да разбере как работи чудото, какво цъка вътре, и може да види и обхване умствено програмите за него. Нито едно от тия неща не е валидно за това тук

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Ное 02, 2020 7:15 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
да, но такива бяха времената, сега са ARM, Linux... припка AI, камери...
можем да го мразим, но научих и аз много неща

_________________
main[-1u]={1};


Пон Ное 02, 2020 7:22 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Любопитно
За начинаещ да схване как работят нещата на 386 си иска време, на АРМ просто ги приемаш за даденост, особенно на такъв арм, та или тръгваш с нещо разбираеми или никога не го разбираш.... според мен. Няма лошо, има нужда и от хора които пишат абстрахирано от всичко отдолу, но.... та за хора които наистина искат да разберат как работят нещата ми се струва трябва някоя доста по-проста и лесно обозрима архитектура. Модерните днес ядра дори и за хора които са врели и кипели отнемат осезаемо време да бъдат осмислени и преброени ако не разчиташ на нечие bsp... па и да разчиташ пак не е ясно.


Пон Ное 02, 2020 7:27 pm
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 1092 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 73  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни