Отговори на тема  [ 1161 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 78  Следваща
Платкаджийници и фирми за насищане 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
al_at написа:
Чудно ми е, как в Македония /Hi-Tech/ успяха.....


Македонската платкаджийница е толкова далеко от "SUPER", че няма нищо общо :-) . Пет пари не струва. Еднократен, но личен опит споделям. Е от мАкрон са по-добри, а от Селектра много по- . В България няма по-добра, определено....
Русенската беше най-добрата в БГ, и сега щеше да е най-добра, но вече голото платкаджийство в Русе съществува само в спомените. Работи само насищането и разни други неща около него. Гола платка можеш да поръчаш, но се прави реално в Китай.

А едно време Микрон20 правеха много сериозни платки за по света, че и с военни приложения и са справяха добре (всичко препоръчваха в СЕТ-Русе) :-)


Чет Май 14, 2020 12:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
И моят опит е еднократен и личен, но доста стар - от 2006 година.
Бях доволен - в България тогава нямаше кой да направи шест-слойна платка с добро качество.
В сегашната ми фирма бяхме решили да ги пробваме след разочарования с Микрон,
опитахме да се свържем с тях, но не успяхме и се ориентирахме към Китай и Естония.
Изглежда, че македонците са се ориентирали към големи клиенти.
П.С. И ние бяхме разкрили Микрон, че правят платки в Русе.


Последна промяна al_at на Чет Май 14, 2020 1:30 pm, променена общо 1 път



Чет Май 14, 2020 12:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Македонците тръгнаха много силно поради липсата на конкуренция в региона. Аз лично съм ги ползвал също много отдавна, справиха се, но цената беше съизмерима с европейската и бързо ги отебах. Напоследък чух няколко лоши отзива от там. Не били мръднали грам за 10 години технологично.

От Русе съм също с добри отзиви технологично. И те като македонците бяха силни, защото в БГ напрактика никой не можеше да ги конкурира като качество и технологични възможности. Но цените им също станаха съизмерими с европейските. Което реално веднага ги праща в трета глуха.

Реално в БГ добра почва за развитие има някой, който да прави прави качество тип eurocircuit (т.е. нищо особенно) и цени като PCBWay. Всичко под това качество и над тези цени - няма как да има добра пазарна реализация.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 14, 2020 12:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Какви типове проблеми сте имали с Еurocircuits, къси, прекъснати, лоша маска, нецентрирани отвори, метализации? Говорим за неиндийското им производство. Питам всички, които са работили с фирмата и биха споделили.


Чет Май 14, 2020 1:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Един или два пъти късо. Пак толкова лоша метализация. Това от около 1000 платки от 3-4 различни типа.

Един път всички платки с някакво нещо върху златото, като окиси, ама не бяха окиси. Но после си хвана добре пастата.

Острови в маската 100 микрона изядени. Не всичките, само на определени места. Явно някой е пипал преди процесинга. На 125 микрона не съм имал подобни ядове.

Мръднала маска... вижда се с микроскоп, не съм го мерил, на око около 100 микрона. При мен не беше фатално, но не е гот.

Значи тия гадове имат поне два сорса тука в Европа. Едните са с лъскава маска, другите с матова. Разликата между двете е видима и с просто око, обаче как мога да поръчам от читавия сорс... по - скоро не може да си избираш.... всички горе изброени проблеми са били с по-лошия сорс (лъскавата маска).

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 14, 2020 1:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Аз съм поръчвал 10-на, всъщност повече от 10 пъти, общо 7-8 типа платки на 100микрона, 4, 6 и 8-слойни, двустранен монтаж. До сега не съм имал проблем, за който да е доказано виновна платката. Най-често лошо запоени разни QFN-и и BGA-та и т.н. Само веднъж или 2 пъти са ми идвали с лъскава маска и ме беше яд, че ми пращат най-често матови.

Последната серия, която получих в края на миналата година има съмнения за един проблем, извън споменатите, но за сега няма да го споделя, за да не подведа коментиращите (ако и други коментират де).


Чет Май 14, 2020 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Лъскавата маска е по - калпавата платкаджийница, поне моя опит е такъв.

С уговорката, че "калпава" значи 0.2-0.4% доказани проблеми от към платката.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 14, 2020 2:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
В Русе докато работеха съм пускал запитване 1 път за малка серия и ми дадоха невероятна цена - горе долу като за да ми направят 1000 дънни платки за двупроцесорен ксеон….


Пет Май 15, 2020 8:31 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
В моята последна партида, фирмата, която насища платките се о@ка тотално. Непокрити с тинол, недобре омокрени и направо липсващи споики по площадките на елементарни компоненти 0402, 0603, че и при по-големи площадки. BGA-тата са станали по-добре. Платките се коригират с поялника, иначе се за изхвърляне. И човекът каза: златото било проблема, не хващало, нямало споимост. Платката е 8-слойна, като на места поне 4 слоя са плътна мед и е невъзможно да се запоява с поялник, ако не се подгрее. Иначе, с поялника и високотемпературен флюс се запоява.

От всичките други партиди от никоя друга фирма за насищане не са се оплаквали за лошо спояване заради златото. Аз лично отдавам проблема на лоша настройка на термопрофила или просто спойващата им пещ толкова може, или на некачествена изсъхнала паста. Никоя друга фирма не е предлагала толкова добра цена :-) , много добри резултати се получиха за тая цена :-).


Пет Май 15, 2020 8:39 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Cekins написа:
В Русе докато работеха съм пускал запитване 1 път за малка серия и ми дадоха невероятна цена - горе долу като за да ми направят 1000 дънни платки за двупроцесорен ксеон….

Цените за голи платки в Русе, поне аз лично смятам, бяха изгодни, но само за големи серии. Оскъпяването идваше от директно плащане на подготовка и други пера. В малките фирмички тези цени се размиват и реално се рапределят на всички клиенти, облагодетелствани са малките поръчки. В Русе, при големи поръчки цената можеше да излезе на цената на Микроня, но с различно качество. Дребните поръчки бяха чао! И е доста логино според мен. Така е примерно и в Eurocircuits. Можеш да поръчаш една платка, но тя ти излиза на цената на 15-20. Т.е. за една и съща крайна цена вземаш 1 или 15, по собствен избор :) . Защото за една или 15 платки има едно и също време и труд за изработка на файлове, технология, ангажиране на хора и технологични линии.


Пет Май 15, 2020 8:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Серията беше за 100-тина 100х150 двуслойка без никакви екстри и цената беше някъде четирицифрена - извинете ...


Пет Май 15, 2020 8:54 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Cekins написа:
...

Ами определено скъпо си беше, иначе там щяхме да поръчваме и ние русенци, но уви, вече няма голо производство.
А партидата, не е толкова малка, както ми се стори преди да уточниш бройката.


Пет Май 15, 2020 9:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Е биваше ли да ми искат 2к лв.? При положение, че после в Селектра ги направихме за 200? Нямаш работа, вървиш към фалит и даваш отказваща цена и на малкото които искат да ти дадат работа. Много ясно че ще ликвидират производството, като няма клиенти. Искат да бичат поръчки от милиони бройки само - щото така е по-лесно. Е няма лесно.


Пет Май 15, 2020 10:00 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
milmar написа:
Cekins написа:
В Русе докато работеха съм пускал запитване 1 път за малка серия и ми дадоха невероятна цена - горе долу като за да ми направят 1000 дънни платки за двупроцесорен ксеон….

Цените за голи платки в Русе, поне аз лично смятам, бяха изгодни, но само за големи серии. Оскъпяването идваше от директно плащане на подготовка и други пера. В малките фирмички тези цени се размиват и реално се рапределят на всички клиенти, облагодетелствани са малките поръчки. В Русе, при големи поръчки цената можеше да излезе на цената на Микроня, но с различно качество. Дребните поръчки бяха чао! И е доста логино според мен. Така е примерно и в Eurocircuits. Можеш да поръчаш една платка, но тя ти излиза на цената на 15-20. Т.е. за една и съща крайна цена вземаш 1 или 15, по собствен избор :) . Защото за една или 15 платки има едно и също време и труд за изработка на файлове, технология, ангажиране на хора и технологични линии.


Ами с еврото не е точно така - реално скъпо плащаш малки бройки, само ако си извън стандартния сетъп. Иначе те пулват и цените са съвсем прилични като за 3-5 дни и го имаш на бюрото... И реално стандартния им сетъп не е толкова зле - 6 слоя минават относително на тънка цена при стандартния стек, вече 8 слоя незнам, не съм пробвал.

Аз в последно време, там правя прототипите и вече за производство си търся изгодната цена. Лошото е когато прототипа не влиза в стандартния сетъп, тогава идва голямата брадва, но то това важи за всички платкаджии де.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Май 15, 2020 10:02 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Ами определено е отказващо, но може и да е чисто технологично, ако трябва да правят сита по 1 м и бълбукат вани с по 3 тона химия вътре ... варианта е да имат достатъчно поръчки за да уплътняват максимално обема, и ако нямат започват да го начисляват на единствения клиент и .... то става затворен цикъл.


Пет Май 15, 2020 10:04 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1161 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 78  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни