Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Безплатно печатане на 3D принтер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Безплатно печатане на 3D принтер
Понеже ми е останал повечко материал, а и Репликатор-а е на доизживяване (има и едно ново китайско копие) и малкия взе да се интересува, предлагам:

- Принтера е Replicator 2X, старичък - но още работи

- Ще печатам безплатно всякакви модели (ще помоля да не са повече от 4 часа за един пас, иначе колкото искате на брой различни детайли, но може да направя изключение). Предполагам по 1-2 копия - ако ще правим серийно производство, е друга бира. Предпочитам ABS, вяроятно е възможно и PLA. Само един цвят засега, с едната глава имам проблеми. Материалът е безплатен, докато свършат запасите - ако сте доволни и имате/купите материал, няма да откажа. Цветове засега - черно, синьо, зелено, жълто, бяло, прозрачно (принта е полу-прозрачен), червено. 1.75мм ABS, eco-ABS.

- Моделите ще ги изпращам в края на всеки месец към БГ, ако някой иска бърз транспорт или специален материал - ще си е за негова сметка.

- Файлове STL, за конвертирането ще използвам MakerWare 2.4.1.24, все още се намира за сваляне тук и там. Ако искате специални опции, ще ми казвате. Иначе ги пускам на Стандартно или Бързо принтиране, с 10-20 процента запълване и две черупки/shells.

Чистене и полиране - оставям ги на вас :)

Хайде наздраве!


Последна промяна Grubi на Нед Яну 17, 2021 1:28 pm, променена общо 3 пъти



Нед Яну 17, 2021 12:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
+1

Не се интересувам от 3D, но инициативата ме кефи !


Нед Яну 17, 2021 12:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Никой ли не иска да си разпечата нещо? Брей, явно нямате грижи с кутиитеи всякакви други джаджи.


Пет Яну 22, 2021 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Ами качеството на печат на "механизираните пистолети за топъл силикон" е толкова ниско, че не си заслужава разправията...


Пет Яну 22, 2021 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Щом казваш :)
През ръцете са ми минали доста неща, които после са станали на инстински кутии или матрици (включително един Локомотив Шкода правен мноого време от архитект). Никой не се е оплаквал от качеството на прототипа. А някои "прототипи" работят и до днес. Както всяко нещо и това си има особености.

За съжаление нямам финансите за SLA, керамичен или метален принтер - но и до такива има достъп, разбира се не са безплатни.


Пет Яну 22, 2021 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Накратко - ако даден детайл може да се изработи на фреза или на 3Д принтер, то еднозначно принтерът е в почивка, дори и изработката на фреза да е по-времеемка...


Пет Яну 22, 2021 11:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Груби, инициативата е добра, просто логистиката е спънката. Ако беше във БГ със сигурност щеше да има желаещи. Реално като ти трябва 3D принтиране, обикновенно е от днес за утре с опция преправяне за следващия ден.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Яну 22, 2021 11:09 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Ами пак приказвката за влаковете и пътниците... И нямам нищо против фрезите, и всички инструменти в една истинска работилница - но нямам нито мястото, нито времето за тях - истински лукс си е, и се надявам някой ден да си го позволя (като се пенсинирам вероятно, ако...)

Ще ти дам пример - някакви германци чертаят нещо и аз искам да видя как изглежда и как се усеща...пращат ми STL файла, пускам го и го имам след два часа - 1-2-3 цвята, разлиен процент на запълване, и т.н.
Оглеждам, пиша им дали да променят нещо или не. Пращам и двата файла на китайците, които ще правят молд инструмента за тази кутийка.
Те оглеждат и симулират 3D файла, дават някакви препоръки за да им пасне на процеса. Общо и трите страни имат някакви спорове, търкания между дизайнери и т.н. но това отнема още 1-2 дни. Китайците оптимизират и връщат 3D и STL - аз и германците печатаме (аз на моята си играчка, германците на бижу за незнам колко хиляди евро) и пак си говорим. И така за 1-2 седмици изчистваме нещата и имаме даже готова кутийка, от която може даже да направим малка серия - 10,20 кутийки и да пратим на други заинтересувани. Пюрез това време китайците са ми изпратили и фрезования детайл, за да сравня качеството.

Айде сега да повторим всичко това само с фрезата - ако имаш правилна геометрия, и си добър в занаята - със сигурност ще стане идеално, може би и бързо. Да, ама като нямам добър инструмент наблизо... поръчвам на Бързи прототипи ООД и там ми драсват една солидна цена, ако имат време за аматьор като мен.

Слагам фрезования детайл до принтирания... и няма кой знае каква разлика. Особено за малки и не толкова отговорни детайли.

Цецо -зор няма. Щом няма интерес, значи няма. Точка :)


Пет Яну 22, 2021 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Grubi написа:
...Айде сега да повторим всичко това само с фрезата - ако имаш правилна геометрия, и си добър в занаята - със сигурност ще стане идеално, може би и бързо. Да, ама като нямам добър инструмент наблизо...

Хубави пример. Ще дам друг, също толкова удачен - а ако нямаш 3Д принтер наоколо, как ще разпечаташ? :D
За мен плюещите 3Д принтери са нескопосана и недоклатена технология (друго ми е на езика, ама си налагам автоцензура) за дечурлига - да си разпечатват това което са гледали в йотубето...


Пет Яну 22, 2021 12:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Ами за добро или лошо - 3Д принтери се намират доста по-лесно от фрези... в наши дни.
Има недовършени проекти, има и неработещи такива - но аз говоря за работещите. Има си и класове принтери - любителски, лабораторни, прототипни и производствени.
Със всичките видове материали - от хартия с лепило, през пластмаси и фотополимери, метал (титан, стомана) до керамика. Вече печатат и органи... Технологията за формиране и наслояване е подобна, материалите и обработката - различни от земята до небето.

Дечурлигата - първо гледат и печатат наготово, после идва модифицирането и найрая си чертаят собствени неща. А някои почват от собствените неща - дай им възможност и ще видиш.
А ученето на метало-, дърво-, пластамаса- и т.н. обработване - е без него не може, напълно съм съгласен.


Пет Яну 22, 2021 12:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Що спорите за глупости?

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Яну 22, 2021 12:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Не спорим Цецо - мисля, че и двете решения са напълно оправдани и полезни.
Но се опитвам да обясня какво и как виждам аз за принтерите, щото повече са им ял попарата.
Предполагам, че Ицо има повече опит с фрези/стругове/плотери и т.н. "истински машини". Аз нямам (като изключа LPKF-a за стъргане на платки и рязани на разни неща от текстолит, и опита от училище и това което съм виждал в завода при баща ми 25 години назад).

Но принтерите минаха сериозно развитие и няма да спрат там където са сега, мисля че даже може да направят и комбинирани решения.

Но всичко е според задачата, времето и този на който му трябва.


Пет Яну 22, 2021 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
не им севръзвай Груби - винаги има хора търсещи кусур ня всяко предложение...
като на пазара дето една бабичка продавала гъби и един пита:
- Бабо по колко са гъбите?
- Ами те са малко, които са останали от пазарният ден - без пари ти ги давам...
- Въй, ами защо толкова скъпо?

та има хора дето се оплакват даже и на безплатна услуга.
сигурен съм, че същите тези люде ще се оплакват дае и да имаше и 3Д принтер с титанов окис.

аз пък имам някои идеи, само трябва да фи измоделирам и ще те ползвам къде безплатно или платено ;)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Яну 22, 2021 1:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
Grubi написа:
Не спорим Цецо - мисля, че и двете решения са напълно оправдани и полезни.
Но се опитвам да обясня какво и как виждам аз за принтерите, щото повече са им ял попарата.
Предполагам, че Ицо има повече опит с фрези/стругове/плотери и т.н. "истински машини". Аз нямам (като изключа LPKF-a за стъргане на платки и рязани на разни неща от текстолит, и опита от училище и това което съм виждал в завода при баща ми 25 години назад).

Но принтерите минаха сериозно развитие и няма да спрат там където са сега, мисля че даже може да направят и комбинирани решения.

Но всичко е според задачата, времето и този на който му трябва.

Имам подръка "плюещ" 3Д принтер, имам и SLA, а мога да използвам и JET. Имам някакви наблюдения и върху трите технологии, за някои от тях върху повече от една машина.
Много са готини, много са мързеливи - натискаш ctrl + P и пиеш кафе.
И отново - ако нещо може да бъде изработено на фреза и 3Д принтер, ще бъде изработено на фреза, дори и да е по-трудоемко.


Пет Яну 22, 2021 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Безплатно печатане на 3D принтер
за любителски цели може би не винаги е въпрос да стане днес. технологията също има приложение, макар че веднъж като минеш на нещо друго fdm-а вече ти се вижда несериозно. Принтера му е читав, може би и печата нема да е лош. За мен има два проблема, размер защото никога не си съвсем сигорен какво ще е отклонението, и измятане, иначе става за доста цели.
те нещо правено на фдм, общо са 5 детайла за да се сглоби, без тоя принт нямаше как да се тества решението, та нито е перфектен, нито е красив ама свърши идеална работа, иначе сега stl е съвсем друг свят но ...


Прикачени файлове:
B6759824-B444-43AD-AA1A-F8D664BBE149.jpeg
B6759824-B444-43AD-AA1A-F8D664BBE149.jpeg [ 484.78 KiB | Прегледано 3102 пъти ]
Пет Яну 22, 2021 3:54 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: milenjs и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни