Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
PLC какво и от къде? 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение PLC какво и от къде?
Търси се малко PLC за автоматизация на прост процес - трябва да се изпълни последователност от действия след натискане на бутон от оператор. Един вход и четири изхода са напълно достатъчни. Изходите - управляват се 3 соленоида 12V 5W.

Siemens, Mitsubishi, Omron....? Нямам идея кое... По възможност да не се налага да се купува безумно скъп лиценз за (безумен) софтуер за програмиране.
В последствие ще се наложи да автоматизирам и друг процес, където ще се въртят и стъпкови мотори, та евентуално да не сменям производител/софтуери за програмиране...
Най-близкия ми допир с PLC е бил от около 2 метра, но силно се надявам, че с готовo PLC ще стане по-лесно и много по-бързо отколкото да си играя да правя собствена платка.


Сря Окт 28, 2020 11:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 10:13 am
Мнения: 377
Местоположение: Варна
Мнение Re: PLC какво и от къде?
обобщено западните имат лиценз, източните по не, въпрос на възможности и клас, а пък за стъпкови ако трябват готови възможности още повече се стеснява кръга


Чет Окт 29, 2020 9:30 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Re: PLC какво и от къде?
Мисля, че това е най-изгодния вариант:
https://datasheet.eaton.com/datasheet.p ... en_GB&_lt=
Eaton PLC серията им Easy E4 e от това лято и лиценз за софт + PLC са на цена до 250 лв. Програмира се с EASY Soft.
Старата серия беше кофти, че трябваха кабели за програмиране, които са +200 лв. Новите са по Ehternet с RJ45 повечето.

Като търсиш по електроните магазини се оглеждай за starter kit или box. Така се води PLC с лиценз за софт, които са по евтини от само цена за PLC!


Чет Окт 29, 2020 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: PLC какво и от къде?
Kinco са със свободен софтуер. За Siemens (S7-1214) гарантирано може да завърти 3 стъпкови мотора + енкодери - демек може да направи 3 серва. Цените са драстично различни естествено, както и софтуера :)


Пет Окт 30, 2020 8:48 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: PLC какво и от къде?
За момента закрепих положението с едно Schneider SR2B201JD от най-близкия до мен магазин. 360лв без ДДС с кабела за програмиране, софтуера е безплатен
За описването на програмката използвах FBD, струва ми се по-човешко от ladder за човек, който за пръв път хваща такова нещо.
Самия модул... казано честно отвътре очаквах да изглежда по-сериозно. Това си е една ATMega128 с релета.
За задачата със стъпковите, май нещата ще отидат да сам си направя управлението, защото подозирам по-малко време ще ми отнеме да си направя моя платка за управление и да напиша софтуера, отколкото ученето на нечия среда за програмиране. (не че е лоша идея, но не виждам особен смисъл. предвид, че не се занимавам професионално със автоматизация)


Пон Ное 02, 2020 8:52 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: PLC какво и от къде?
Става и така, аз за дреболии съм слагал сименс лого.


Чет Ное 05, 2020 5:49 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10938
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: PLC какво и от къде?
https://www.openplcproject.com/


Пет Ное 06, 2020 1:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: PLC какво и от къде?
Ами не са малко 360лв.

Някой тук продаваше S7-1200 - със 1212 може 4 мотора да се управляват. С 1214 - три като серво с енкодер и още два без енкодер. Е не е чак за 2 минути ама се прави. Има си всичко - рампи, ускорение, крайни изключватели, нулиране и т.н.


Съб Ное 07, 2020 8:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: PLC какво и от къде?
за стъпковите зависи от моторите, за малки мотори най-вероятно си съвсем прав, ако са по-сериозни вече е малко на кантар дали си струва. Драйвери, особенно за по-малки има бол, стъпка, микростъпка нямаш грижи да го направиш с твоя платка.


Нед Ное 08, 2020 2:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: PLC какво и от къде?
Нямах предвид управление ака драйвер а управление като изходи стъпка-посока. Драйвера е неизбежен. В програмата на S7 си вкарваш едно блокче за управление мотор, в което се правят всички възможни настройки, започвайки от стъпки на оборот (ако си пуснеш драйвера на микростеп си ги слагаш колкото ти е) - примерно 4х - 800 стъпки, после се задава колко е хода на оборот, ускорение (в + и -), максимално ускорение при аварийно спиране, начин на спиране, ако сложиш крайни - къде се намират, има и за 0 - къде се намира и с какъв подход да търси датчика. Ако имаш енкодер го описваш и него - стъпки на оборот, къде е монтиран - може да е през някаква редукция - в смисъл да не е на мотора а примерно като линийка. Съшо така се задават и софт лимити - така никога след вземане на нула не достига до хард лимитите. За такива благинки иде реч. После от самата програма вече има възможност за преместване с дадено разстояние или с дадена скорост и разни други комбинации. Точно за целта за която се търси. Аз имам една машина направена с 3 стъпкови мотора без обратна връзка, и 2 асинхронни с инвертори и с енкодери. Единия е за линейно преместване и го докарах до около 0.2мм точност (при положение че 1-2мм са ми достатъчни), другия пък е за завъртане - той е с енкодер на детайла който се върти - и там постигнах доста приличен резултат. На мотора за линейно преместване забих два индуктивни датчика на капачката и си направих една зъбна подложка дето я сложихме на оста до перката. Датчиците в сименса, закачени на бързи входове настроени за енкодер. В моя случай инверторите са вързани по профинет, ама ако има АО може даже и аналогово да управлява инвертора.


Нед Ное 08, 2020 12:31 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни