Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Нови "СОЦ" електронни елементи. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
Параметрите на кондензатора не се изчерпват само с капацитет и ESR, ама както и да е. Тия са популярни, тия да гледаме. :lol:

Тия български джаджи не са виждали ток откакто са напуснали фабриката. Дай им за няколко часа някакъв точец, да си дооправят окисния слой, разреди ги, и пак ги измери, за да видим къде е отлетял ESR...

За уреда... По-добре е от нищо, може би и от всичкомер, ама поразгледай на някоя картинка какво има под капака. По спомен, беше същия като "брат му" - някакъв Мастеч. И трите (не помня кой беше третия близнак) по нищо не приличат на измервателен уред. Повече приличат на мп3 плеър или регулатор за лампа.
Не казвам горното за да те засегна или обидя. Имам и подобен клас "уред", но съм го дал на приятел да го ползва, че мен ме дразни и само събира прах в шкафа.


Чет Ное 14, 2019 12:50 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
itso.t написа:
Параметрите на кондензатора не се изчерпват само с капацитет и ESR, ама както и да е. Тия са популярни, тия да гледаме. :lol:

Тия български джаджи не са виждали ток откакто са напуснали фабриката. Дай им за няколко часа някакъв точец, да си дооправят окисния слой, разреди ги, и пак ги измери, за да видим къде е отлетял ESR...

За уреда... По-добре е от нищо, може би и от всичкомер, ама поразгледай на някоя картинка какво има под капака. По спомен, беше същия като "брат му" - някакъв Мастеч. И трите (не помня кой беше третия близнак) по нищо не приличат на измервателен уред. Повече приличат на мп3 плеър или регулатор за лампа.
Не казвам горното за да те засегна или обидя. Имам и подобен клас "уред", но съм го дал на приятел да го ползва, че мен ме дразни и само събира прах в шкафа.


Няма проблем и уреда да сравним. 250 лв колкото съм го взел с някой за 2500 лв , щом мислиш че грешка от 0.1% дори да я има ще окаже влияние в резултата :)
Уреда си е много добър за тези цели, и в случая със сравнението няма абсолютно никакво значение, че не струва една шапка пари.
Много по-лесно и достойно е ще е да си признаеш просто, че не беше прав.
Иначе за експеремента да ги оставя няколко дни да работят а видим какво ще им стане. Щом има значение ще им видим и D,Q и Ф фактора.

_________________
www.ev-bg.com


Чет Ное 14, 2019 12:30 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
принципно изброените параметри имат значение при по-високи честоти. при 1kHz са почти безпредметни.
стандартно по таблицте дават тези показатели за 100kHz, но в днешно време е по-важно да ги знаеш за MHz, примерно.

отделно, големината на тока (импулсния) оказва голямо влиение на този род измервания. малък уред не може да осигури повече от няколко десетки милиампера, а адекватния ток е в амперите. формата на сигнала също влияе, но не чак толкова. сравнено 5 битов стъпален с по-прецизна синусуида, за правоъгълник разликата ще е на ниво вичкоМЕТЪР

KEA-II се споменава като модел, но 'конкурентите' не са описани от кои серии са. ако не са някакви с претенции за импулсна работа (с нормиран ESR). за импулсни режими е безпредметно да се сравняват кондензатори с повече от 100 милиома ESR. просто KEA-II си е кондензатор за ниски честоти и е редно да се сравнява само с такива. все пак е спечатляващо, че си е запазил капацитета.

ще е интересно да се измери деградирането след 1-2-3К часа в номинален режим, но това си изисква друго усилие.


Чет Ное 14, 2019 1:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
С-фактора на тия старите е в пъти по голям :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Ное 14, 2019 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
Stoi написа:
Няма проблем и уреда да сравним. 250 лв колкото съм го взел с някой за 2500 лв , щом мислиш че грешка от 0.1% дори да я има ще окаже влияние в резултата :)
Уреда си е много добър за тези цели, и в случая със сравнението няма абсолютно никакво значение, че не струва една шапка пари.
Много по-лесно и достойно е ще е да си признаеш просто, че не беше прав.
Иначе за експеремента да ги оставя няколко дни да работят а видим какво ще им стане. Щом има значение ще им видим и D,Q и Ф фактора.

В типичен форуман стил и тая обява заприлича на "нищо подобно", при това, не и без моя помощ.
Затова предлагам да не сравняваме нищо, а да оставим ретро джаджите да се продават.


Чет Ное 14, 2019 2:31 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
itso.t написа:
Stoi написа:
Няма проблем и уреда да сравним. 250 лв колкото съм го взел с някой за 2500 лв , щом мислиш че грешка от 0.1% дори да я има ще окаже влияние в резултата :)
Уреда си е много добър за тези цели, и в случая със сравнението няма абсолютно никакво значение, че не струва една шапка пари.
Много по-лесно и достойно е ще е да си признаеш просто, че не беше прав.
Иначе за експеремента да ги оставя няколко дни да работят а видим какво ще им стане. Щом има значение ще им видим и D,Q и Ф фактора.

В типичен форуман стил и тая обява заприлича на "нищо подобно", при това, не и без моя помощ.
Затова предлагам да не сравняваме нищо, а да оставим ретро джаджите да се продават.


Ретро са да и затова им искам пари в пъти по-малко от най-смотания китаец. За някой като мен са ценни.

_________________
www.ev-bg.com


Чет Ное 14, 2019 4:07 pm
Профил WWW
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
ДедоБоре написа:
принципно изброените параметри имат значение при по-високи честоти. при 1kHz са почти безпредметни.
стандартно по таблицте дават тези показатели за 100kHz, но в днешно време е по-важно да ги знаеш за MHz, примерно.

отделно, големината на тока (импулсния) оказва голямо влиение на този род измервания. малък уред не може да осигури повече от няколко десетки милиампера, а адекватния ток е в амперите. формата на сигнала също влияе, но не чак толкова. сравнено 5 битов стъпален с по-прецизна синусуида, за правоъгълник разликата ще е на ниво вичкоМЕТЪР

KEA-II се споменава като модел, но 'конкурентите' не са описани от кои серии са. ако не са някакви с претенции за импулсна работа (с нормиран ESR). за импулсни режими е безпредметно да се сравняват кондензатори с повече от 100 милиома ESR. просто KEA-II си е кондензатор за ниски честоти и е редно да се сравнява само с такива. все пак е спечатляващо, че си е запазил капацитета.

ще е интересно да се измери деградирането след 1-2-3К часа в номинален режим, но това си изисква друго усилие.


Прав си, че KEA-II не са за Mhz и изобщо за високи честити, но в качеството си на изглаждащи за ниски честоти са перфектни и съм сигурен че ще издържат много повече от в пъти по-скъпи китайци с които е залято навсякъде.

_________________
www.ev-bg.com


Чет Ное 14, 2019 4:09 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
Аз нали това викам - С-фактора им гледайте!!! (за незнаещите - 'С' идва от 'Coolness') :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Ное 14, 2019 4:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
- Тате тате... какво е кул?
- Това мойто момче е една английска дума (cool). Означава нещо яко, нещо супер...
- Аааа... добЛе тате...


ЕДИТ: Извинявам се - не се стърпях.... :oops:

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Чет Ное 14, 2019 5:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
Ее, ама ти сравняваш радиален с аксиален кондензатор. Аксиалните по принцип са по-зле.
Пък и сега ако се прави нещо едва ли ще искаш да сложиш 100u/10V с размерите на съвременен 1000u/16V. Отделно че нямат предвиден клапан и основния им режим на дефектиране е някъде между саморазглабяне и взрив.
Общо взето са за най-обща употреба, и размерите им (по-големи) оказват положително влияние върху хякои параметри. Но откъм дълговечност и повторяемост, имам сериозни опасения.
Така или иначе аз не бих направил нещо с електронни лампи (не че мога), но пък има много хора които само такива неща правят. Така и за тия кондензатори...


Чет Ное 21, 2019 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
Значи в някой аудиофилски форум само им хвърли мухата че продаваш естествено състарени кондензатори, с ала бала.... и да не забравиш че всичките блуждаещи електрони вече са излетели, и са ниско шумящи и току виж си ги продал по 50-на лв на парче, а защо не и по 500...


Чет Ное 21, 2019 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
ДедоБоре написа:
стандартно по таблицте дават тези показатели за 100kHz, но в днешно време е по-важно да ги знаеш за MHz, примерно.

Това е ерес - да включиш MHz и електролитен кондензатор в едно изречение :)


Чет Ное 21, 2019 5:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
ilkor написа:
...
Това е ерес - да включиш MHz и електролитен кондензатор в едно изречение :)


Ако под "електролитен" разбираш "алуминиев", да , ерес е. Но има и електролитни с работна честота до 2 - 3 Mhz. Там ограничавашият фактор е подвижността на йоните.


Пет Ное 22, 2019 4:39 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
Ами разбира се че се подразбира алуминиев кондензатор под електролитен. Ти, какво разбираш под електролитен кондензатор?
А ако говорим за тру-хол компонент то само изводите му са достатъчни да съсипят всичко.
За честоти 2-3 MHz той е повече индуктивност отколкото кондензатор.


Пет Ное 22, 2019 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Нови "СОЦ" електронни елементи.
ilkor написа:
Ами разбира се че се подразбира алуминиев кондензатор под електролитен. Ти, какво разбираш под електролитен кондензатор?
А ако говорим за тру-хол компонент то само изводите му са достатъчни да съсипят всичко.
За честоти 2-3 MHz той е повече индуктивност отколкото кондензатор.

Е стига с тези али-бали де. И какво като е индуктивност ? Има индуктивен характер, но въпросът е колко му е импеданса като абсолютна стойност. Който не може да се съобрази с това и да си проектира филтъра, нека да ми се обади. Имам декар двор за косене и купища дърва за цепене.

_________________
Хайде де!


Съб Ное 23, 2019 4:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни