Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Помощ за едно захранване с модулация 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Помощ за едно захранване с модулация
Постановката е следната - нужно е да се генерира кратка поредица от
импулси, съоветно с честота 100Hz или 10kHz (например и засега, има
още да тествам) с амплитуда между 50 и 150V p-p. Казано, иначе високоволтово
модулирано захранване (може да се каже и НЧУ :)), но за кратко време (1 до няколко секунди) и почти
нулеви изисквания към товара и консумирания ток. Товара ще е капацитивен, според мен макс. 10nF, но вероятно ще е даже по-малко.

Интересното идва оттам, че трябва да бъде реализирано възможно най-малко
като размер, примерно с батерия CR2032 или малка USB батерия. Нужни са и двете честоти,
но в различни периоди от време, и ще бъдат фиксирани - няма да се променят плавно или
да скачат в някаква последователност. Стабилизацията и регулиране са важни, но според мен не са критични - дори волтове разлика
под или над исканато напрежение ще са ОК.

Насочих се към пиезо усилватели, някой правят малки със захранване 5V и
вход за модулация, други са само захранвания. Но те обикновенно са за 100mA и повече,
което ги прави ненужно големи и скъпи.

Предпочитам готово и работещо решение, но е възможно и да се отдели известна сума за развой и тест.
Засега вероятно ще пробвам с лабораторно захранване, мисля че е налично такова с възможност за модулация
и високо работно напрежение. За момента ми трябва работещ прототип (1-10 бройки), няма специални планове за масово производство.

Благодаря предварително!


Нед Сеп 29, 2019 7:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Помощ за едно захранване с модулация
Какви трябва да са фронтовете на импулсите върху товара и какви са допустимите размери?

_________________
Хайде де!


Нед Сеп 29, 2019 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Помощ за едно захранване с модулация
Хубав въпрос, но мисля че ще са критични фронтовете.
Тия сигнали просто разбъркват една химия на 100Hz и после я "оринтират" на 10kHz, и последния път когато правих нещо подобно използвах един обикновен таймер 555 за целта - работеше добре, макар и при пъти по-ниски напрежения.

Размерите според мен ще искат да ги докарат под кибритена кутийка (батерията с електрониката), но за прототипа пак няма да са критични - краен размер колкото цигарена кутия или голяма USB батерия ще им е напълно достатъчен.

Има подобни пиезо драйвери, но някой изобщо не пропоръчват да се модулират, други пък ходят до по-ниско напрежение.
Цените са от 65 долара за ОЕМ платка до 1000 и повече за лабораторно захранване с възможност за модулация.

Аз имам усилватели за шейкъри, но те са с размер на лабораторен рак и няколкостотин вата - мога да ги използвам за първите експерименти, но после ще ми трябва нещо малко.

Предполагам, ако взема високоволтово блокче със входно захранване 5V, няма да е проблем да си съчиня транзисторен драйвер - примерно с IGBT транзистор или SSR. Разбира се, колкото и маломощна, часта с високото ще трябва да се изолира. Дойде ми малоумната идея, че мога да използвам дори мрежово напрежение с изправител и нужните делители.


Нед Сеп 29, 2019 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1969
Мнение Re: Помощ за едно захранване с модулация
Ако са критични фронтовете сметни колко ток трябва за да заредиш/разредиш кондензатора. Също прецени как това се вмества в картинка с батерия даваща макс 10-20mA. Може да ти светне някоя лампа :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Сеп 30, 2019 7:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Помощ за едно захранване с модулация
Стръмни фронтове и кондензатор не се връзват. Освен това 10нФ при 10кХц синусоида са като 1,6кОма, което при 150В е почти 100мА - бакалски сметки :)


Пон Сеп 30, 2019 8:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Помощ за едно захранване с модулация
И е така, и не е така. Чакам я тая химична клетка да дойде,
и да пробвам с лабораторното какво точно ще покаже, както и да меря капацитет, импеданс и т.н.

Т.е. всички параметри са под въпрос, докато не дойде. Ще го тествам с едно такова
https://www.radiomuseum.org/r/hewlett_p ... 6827a.html


Пон Сеп 30, 2019 9:54 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 6 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни