Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Otii Arc Solution - Комет Електроникс 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Цитат:
Аз знам че ако го прави някой от този форум ще е 10 пъти по качествено, 10 пъти по евтино и минимум 10 пъти по функционално
Даже към 100-пъти звучи още по-реалистично ;-)

Обаче има едно АКО което еб@ва майката на целия реализъм ...


Otii Arc е уред за измерване и дебъгване на консумация. Това не устройство за мерене на нещо си ... шум, преходни процеси, ЕМС, RF така че не е уместно да се сравнява платка която просто може да мери бързо с него. За какво са ти 200Msps при положение че мериш консумацията на GSM модул?
Уредът си има идея - измерване на консумация 1uA-5A и калкулиране на енергия. И се справя отлично с нея за цена 520 евро.
И аз искам да е по евтин но за жалост не е. В digikey струва 589 USD.


Вто Апр 09, 2019 9:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Защото другите решения струват между 3-10к долара и това си е направо подарък.
А който иска да направи по-добро - ами да направи и да почне да го продава,
пазара сам ще реши кое е по-добро.


Вто Апр 09, 2019 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Чак пък подарък.... Цената му си е нормална.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Апр 09, 2019 11:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
ilkor написа:
За какво са ти 200Msps при положение че мериш консумацията на GSM модул?


Илко, козата си сака пръч... Има една теорема на другарите Найкуист, Шанон и Котелников, която казва какво може да измериш с 1-4ksps ;-)
Пак ще кажа, не се опитвам да ти плюя стоката. Уредчето не е лошо за някои неща, просто с меренето на GSM меко казано подвеждаш клиентите си. Аз бих наблегнал повече на предимствата като функционалност примерно. Това го различава от другите играчки и донякъде могат да оправдаят цената му.


Сря Апр 10, 2019 8:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Полезността на подобни хитри мерачки е меко казано съмнителна, особено при гсм дивайси.
Консумацията, измерена в офиса не е същата като на полето. С каква мощност излъчва гсм, колко време ще му трябва да се регистрира в мрежата (и дали въобще ще успее), ще активира ли гпрс и за колко време, ще предаде ли натрупаното инфо и колко е то...


Сря Апр 10, 2019 10:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
То по тая логика, всякаква мерачка е излишна при GSM-а. Това е нещо неподлежащо на никакъв контрол, черна магия някаква... Кланяш му се и ако вземе та тръгне... палиш свещи.

Майтапа настрана това дето го описваш е само за 2G. Съвременните модули има доста по-предсказуемо поведение.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Апр 10, 2019 10:07 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
В момента използвам 2.5G модули. Когато има достатъчно добро покритие, ще премина на новите.
И не става въпрос за подкарване, кланяне и палене на свещи, а за това, че факторите, които влияят на консумацията в реални условия правят консумацията различна от това, което е мерено в офиса, независимо колко точно е то. Така, че парите за хитрата мерачка е по-добре да се употребят за друг, по-полезен прибор. Един суперкап с достатъчен капацитет е много по-евтин и дава достатъчно точно консумираната енергия за определен интервал от време. Това ме интересува.
Като знам точната стойност на тока в бърста, какво да правя с нея?


Сря Апр 10, 2019 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
На това идеята му е да го оставиш да записва 24 часа или една седмица и да направиш профил на консумацията. Да го видиш примерно включвало ли се без да е било нужно, имало ли е някакви "нерегламентирани" разходи на енергия и т.н. Понеже има цифров интерфейс, например можеш да следиш какво е теглото на WIFI или SD модула в общата консумация за денонощие. Колко ти енергия ти струва, когато сметалката е натоварена с някаква интензивна задача и т.н. Общо взето идеята му не е да мериш изолирани консумации, а енергийния профил на дивайса като цяло.

Уредчето е полезено, аз лично от години си мисля да си направя нещо баш такова, ама винаги намирам начин да се оправя и без него. Това ако са му направили един добър интерфейс, скриптове или защо не направо Питон... От тая гледна точка, аз бих го направил с процесор/FPGA с Лайнукс, би отворило много врати, най-вече откъм юзер интерфейс.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Апр 10, 2019 10:54 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Не знам наистина ли не разбираш за какво говоря или просто не искаш да дадеш назад?
Целта е с този уред да измериш консумацията, а не да хващаш формата на бърста с резолюция. Ако някой му трябва такова измерване може да го направи с обикновен осцилоскоп и пак няма да му потрябват да "пригажда" въпросните платки ... Реално приложение на подобно измерване е съмнително, освен за да докажеш че го можеш :)

Ако говорим за GSM приложение този уред ти позволява да измериш консумациятя и съответно енергията необходима за различни деййствия - регистрация в мрежата, GPRS attach, приемане и получаване на пакет данни, sleep режими и непредвидени събуждания ... по този начин можеш да си направиш калкулация на бюджета с конкретната батерия.
Ето няколко скрийншота които направих набързо - GPRS attach, отваряне на TCP връзка, изпращане и получаване на данни.
Естествено ако в работата на устройството има цикличност, може да се направи продължителен запис за анализ.
А каква ще е реалната консумация на полето - за още толкова пари може да се купи GSM симулатор (по скоро тестер) за да зададеш каквито желаеш условия, или най простото е вместо антена да натовариш изхода с 50 Ом резистор което ще симулира много лоша антена и съответно лоши условия на връзката.

Понеже видях различни мнения - колко от пишещите тук имат истински анализатор на DC захранване и кога ще се изплати подобен скъп уред?
На мен винаги ми е липсвал и съм мерил с осцилоскоп, шунт и много ръчкане и повторения и съмнителни резултатати заради голямата девиация в консумацията.


Прикачени файлове:
pic5.png
pic5.png [ 68.47 KiB | Прегледано 3132 пъти ]
pic4.png
pic4.png [ 70.03 KiB | Прегледано 3132 пъти ]
pic3.png
pic3.png [ 74.45 KiB | Прегледано 3132 пъти ]
Сря Апр 10, 2019 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Интересува ме енергията изконсумирана за определен интервал от време с цел ориентировъчна сметка на времето на работа с първични батерии или до разреждане на акумулатора. И си го правя без подобен уред. После теста го правя със съответните батерии в ускорен режим - часовете стават на минути.

ilkor написа:
Ако говорим за GSM приложение този уред ти позволява да измериш консумациятя и съответно енергията необходима за различни деййствия - регистрация в мрежата, GPRS attach, приемане и получаване на пакет данни, sleep режими и непредвидени събуждания ...


Това на кой му трябва? Когато дивайса трябва да предаде данни, тези действия (от стартиране на регистрацията до обмен на пакетите) са задължителни. Какво значение има каква е консумацията на всяко едно поотделно? Важна е общата, която лимитирам чрез времето за регистрация, а понякога при ниско ниво на сигнала въобще не започва тази процедура - данните в архива и сън. Що ми трябва такава наточена мерачка за съня? Непредвидени събуждания нямам - те са винаги предвидени (волно или неволно :wink: ). Не ми трябва и GSM симулатор. Откачена антена и метална кутия или наколко пласта алуминиево фолио вършат чудесна работа.

И не се пали толкова... На който му е необходим такъв уред, ще си го купи.


Сря Апр 10, 2019 12:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Лео, гледаш си от собствената камбанария просто. А тя е доста специфична. Ама твоя кейс е един от милионите апликации на ИоТ в днешно време, отделно, че те не се изчерпват с 2G, нито с GSM въобще има още купища други среди за пренос и анализ на данни всяка със свойте енергийни специфики.

Илко е дал пример с GSM, щото е най-смилаем за аудиторията... ама и най-конфликтен както се вижда :mrgreen:

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Апр 10, 2019 12:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Ами естествено. От чужда не би било коректно... :D


Сря Апр 10, 2019 12:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
ilkor написа:
Не знам наистина ли не разбираш за какво говоря или просто не искаш да дадеш назад?
Целта е с този уред да измериш консумацията, а не да хващаш формата на бърста с резолюция.


Илко, нещата с меренето са прости... Уред с точност 0.1% е по-хубав от уред, който мери с 1% и още по-хубав спрямо уред с 10% грешка. Затова едно китайско милтецетче струва 5лв, а има мултицети и за по 5 бона.

В случая ти предлагаш уред, който може да постигне 0.1% точност, а го рекламираш за измервания, които са извън обхвата му и съответно грешката може да надхвърли 10%. Даже 10% е доста оптимистично... Имаш си чаршаф, вътре черно на бяло пише - Analog Bandwidth (3dB) = 400Hz.
Не знам, поне според мен това не е най-подходящия начин за реклама. Прилича ми малко на оня дето го накарали да измери нещо с шублер и резултатът бил "шублер, шублер и половина" ;-)


Сря Апр 10, 2019 12:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Ти кат си тръгнал, я дай това кейтли за 2к да го видя, че аз се разрових и под 5к нищо не виждам.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Апр 10, 2019 12:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Там е работата че има различни сценарии и някои елементи може да не са задължителни ... не е толкова просто ...

Постоянно получавам подобни въпроси - ако предавам еди колко си байта на еди колко си минути кое ще ми е по-икономично като консумация - да гася всеки път модема или да го оставя в DRX? А ако трябва да чакам входящи данни? И кое ще е по икономично LoraWan или NB IoT? Кога влиза в PSM режим модула и колко харчи? А кога излиза и за колко време без да го будя?
А колко време стои в E-DRX и колко консумира? Каква е разликата в консумацията ако предавам данни с потвърждение или без потвърждение? А с кой прокол? И каква е разликата в консумацията при еднакъв размер на данните и различните протоколи?

И всякакви подобни въпроси които целят да се изработи конкретен алгоритъм за комуникиране през GSM мрежа.

Съмнявам се че можеш да отговориш на подобни въпроси ако не знаеш колко енергия ти трябва за регистриране, колко е консумацията в слий режим, в DRX и колко при предаване на пакет с данни. Ако знаеш съотношението е добре пък нека и стойностите да не са в абсолютни.

Да неговорим че логването на консумацията при разработката на устройства с ниска консумация може да ти помогне да откриеш и други утечки предизвикани от грешки за които едва ли би се сетил да търсиш.


Сря Апр 10, 2019 1:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни