Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Otii Arc Solution - Комет Електроникс 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Лабораторен уред за захранване и прецизно измерване на консумацията с диапазон 1uA-5A.
https://www.comet.bg/?cid=14&NewsId=1239

Успях да го тествам и една от много удобите функции е възможността за синхронизиране по време на диаграмата с консумацията и UART интерфейса.
Така може да се логва и измерва консумацията в различните режими на работа като по серийният интерфейс се изпращат дебъг съобщения за влизане или излизане от текущия режим.

Разработен и произведен от компания част от групата на Sony Mobile (бившите Sony/Ericsson) в Швеция.

https://www.youtube.com/watch?v=sxvPKeL1Tqk


Изображение


Вто Апр 09, 2019 11:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Изглежда интересно, ама от описанието не мога да се ориентирам в динамиката на меренето...

Простия въпрос е - при 5A обхват, колко uA му е резолюцията и колко точността? Щото си е съвсем реален кейс устройство дето консумира 3А пиково и под 1uA на стендбай... И меренето трябва да става без да се сменя шунтовия резистор...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Апр 09, 2019 11:55 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Цецо, динамиката не те бърка толкова, щото работи като ШМУ, демек шунтовете са преди фийдбака на регулатора. Другото което предполагам (не съм сигурен) е, че може да си го програмираш как да работи. Демек надявам са че са оставили възможност да се работи само с един шунт. Най-малко имат опции за външен шунт. А при 24-битово АЦП може и да минеш с 1 шунт.

Проблемите са по скоро други - първо е доста бавно. На хартия е до 4ksps но е едно АЦП и ако искаш да се превключва пада на 1ksps. А и при тая скорост точността на АЦП-то не беше пълна. С две думи бавничко си е. А другия проблем е цената... не е лош продукт, но на тая цена не бих го препоръчал. С тия параметри цената трябва е да като на това, а ако ще се дава 4 цифрена сума то трябва да си много заблуден за да не си вземеш кейтли, които почват от 2к$ а за 4-5к$ имат шму-та дето цепят мрака...


Вто Апр 09, 2019 12:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
АЦП-то е 24 битово и според мен шунтовете са 3 броя с автоматична смяна всеки с отделелен АЦП.
Отделно се поддържа външен шунт но само с един обхват.

Изображение
Изображение

Ето два скрийншота от процеса на регистрация на LTE NB модул в мрежата.
Другата картинка показва зумиран един Tx бърст с продължителност 29mS


Прикачени файлове:
pic2.png
pic2.png [ 5.49 MiB | Прегледано 4502 пъти ]
pic1.png
pic1.png [ 5.49 MiB | Прегледано 4502 пъти ]
Вто Апр 09, 2019 1:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
miro_atc написа:
Цецо, динамиката не те бърка толкова, щото работи като ШМУ, демек шунтовете са преди фийдбака на регулатора. Другото което предполагам (не съм сигурен) е, че може да си го програмираш как да работи. Демек надявам са че са оставили възможност да се работи само с един шунт. Най-малко имат опции за външен шунт. А при 24-битово АЦП може и да минеш с 1 шунт.

Проблемите са по скоро други - първо е доста бавно. На хартия е до 4ksps но е едно АЦП и ако искаш да се превключва пада на 1ksps. А и при тая скорост точността на АЦП-то не беше пълна. С две думи бавничко си е. А другия проблем е цената... не е лош продукт, но на тая цена не бих го препоръчал. С тия параметри цената трябва е да като на това, а ако ще се дава 4 цифрена сума то трябва да си много заблуден за да не си вземеш кейтли, които почват от 2к$ а за 4-5к$ имат шму-та дето цепят мрака...


https://www.youtube.com/watch?v=ZDpgMmJa0nU :D


Вто Апр 09, 2019 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
с две думи сигма-делта...


Вто Апр 09, 2019 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Аз знам че ако го прави някой от този форум ще е 10 пъти по качествено, 10 пъти по евтино и минимум 10 пъти по функционално, щото тези които са го направили изобщо не ги чуват петлите ...


Вто Апр 09, 2019 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
ilkor написа:
Аз знам че ако го прави някой от този форум ще е 10 пъти по качествено, 10 пъти по евтино и минимум 10 пъти по функционално, щото тези които са го направили изобщо не ги чуват петлите ...


За по-качествено и по-функционално - то е ясно, че ще е така. За по-евтино: да, ама говорим за > 10 броя. За 1 за собствена употреба, не е така.


Вто Апр 09, 2019 4:02 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Аз се запознах с част от екипа на тази компания преди 2 месеца - този уред е бил разработен за вътрешна употреба и бил ползван в разработката на мобилни телефони.
Със свиването на производството са решили да направят компания която да стои зад него и да го предлага като бюджетно решение за прецизно измерване на консумация.
На мен ми се видя доста интересен и реших да видим дали няма да намери фенове и тук. Разбира се че има недостатъци но наистина професионалните решения са с цена от 5К евро и нагоре.
Параметрите му обаче са напълно достатъчни за оптимизация на консумацията по време на разработка.


Вто Апр 09, 2019 4:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Това го мернах преди няколко седмици - не помня вече откъде изпадна линка към него - май някой тук го постна ... даже като му гледах сайта се позачудих дали няма тайна българска връзка заради CEO-то им кака Ваня :)

https://www.qoitech.com/about

Едит:

А цената ми се струва много разумна - предполагам ще го оценят хора които наистина са прекарвали месеци в оптимизация на консумация от батерии - с такъв уред се пести адски много време.

За да постигна подобна функционалност закачах отделни и несинхронизирани осцилоскоп и логически анализатор - на осцилоскопа гледах консумацията и после на логическия анализатор се опитвах по дебъг лога по серийния канал и няколко разклатени пин-а да видя какво точно се е случило в даден момент - и непрекъснато си пачвах кода да клати пиновете в различни моменти защото моменти много, пинове за клатене малко ... с други думи си беше ходене по мъките. С такъв уред щеше да е направо песен.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Апр 09, 2019 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4722
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
теоретично чистия диапазон на това делта ADC е 17 бита... ( лог(24)/лог(2) май беше ) при 4 отчета в секунда
а при максимален обхват на измерването ( 5 ампера ) шума требе да под 38 микро ампера...

той показа това при скорост 4000 отчета секунда и усилване като за 5 ампера макс диапазон
download/file.php?id=13351&mode=view

_________________
main[-1u]={1};


Последна промяна TheWizard на Вто Апр 09, 2019 5:23 pm, променена общо 1 път



Вто Апр 09, 2019 5:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4722
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Ванчето се оказа шведка от Sweden :)
( справка ликендин )

_________________
main[-1u]={1};


Вто Апр 09, 2019 5:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Аз доколкото разбрах, има 3 АЦП които мерят едновременно, нищо не се превключва по аналоговата верига, просто се взима в отчет стойността на това на което показанията са по-средата. :roll:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Апр 09, 2019 6:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
Убу де, нали къдрихме едно захранване с мерачка. То стигна до кривата круша щото не се разбра дълго или късо да е еспресото и какви екстри да съпровождат свирката. Но с базовите идеи може да се спретне читава и евтина мерачка.

ПС: най ми хареса далаверата с миливолтовите "ценери", след малко размисъл може да стане супер.


Вто Апр 09, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Otii Arc Solution - Комет Електроникс
ilkor написа:
Аз знам че ако го прави някой от този форум ще е 10 пъти по качествено, 10 пъти по евтино и минимум 10 пъти по функционално, щото тези които са го направили изобщо не ги чуват петлите ...


Естествено ;-)
Даже към 100-пъти звучи още по-реалистично ;-)

Като оставим шегата настрана, от мерене до мерене и от шму до шму има голяма разлика. Има бавни, има бързи, има точни, има всякакви. Но каквото и да е то, който и да го е правил, винаги има някакъв компромис. Компромис има дори и при професионалните.
Оти-то аз го дадох като пример още преди време, не защото е по-по-най с параметрите. А защото е с разумно подбрани параметри и функции. Под разумно имам предвид, че може да мери бавни процеси. Сравнението беше с джулископа, който нито бързи, нито бавни нито никакви може да мери като хората. Единствения келепир от джулископа е че е с галванично изолирано USB и с това се изчерпва. Докато оти-то поне бавни неща би трябвало да мери. Виж клипчето с бързите импулси показва само, че не става за бързи неща, но то няма и как да става.

Между другото за бързи неща има много по-интересни продукти. Примерно openadc, chupwhisperer и тем подобни. Основното им приложение е малко "специализирано", но така или иначе с тях може да се мери... и измереното да се логва и да се показва/анализира. Като се има предвид че цените на тия игрички са в порядъка от към 150$ до към 300-400$, демек много по-евтино от оти-то а говорим за скорости от порядъка на 20, 100 и дори над 200Msps. С две думи си мисля, че това има по-голям резон да се търгува, ама знам ли...


Вто Апр 09, 2019 7:51 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни