Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Работилници за механика 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работилници за механика
Май имаше такава дискусия преди, но може ли да препоръчате

- кой и кои фирми в България, в частност София, Пловдив и т.н. се занимават
с качествено 3D принтиране на прототипи - най-вече ме интересуват кутии, конектори, малки механични и оптични детайли
- кой има възможност и редовно се занимава с проектиране и къстъмизиране на пластмасови и метални кутии за портативни устройства


Нед Сеп 29, 2019 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
За първият въпрос, май никой, навремето са ми правили 3д в интехна, но май много им порасна работата и не се занимават. Добри принтери има в спарки и други частни фирми, но са за вътрешни цели. Дитра предлагат Стратисис и май печатат, ама не съм сигурен. Повечето фирми имат посредствени машини които правят много неща но не и наистина качествени детайли.
За вторият въпрос, интехна проектират тунинг, но са скъпи и малко надути, има не малко специално за тулинг, но не знам дали правят самото проектиране. Ако е за модификация тип две дупки, всяка фирма работеща с 3д кад би трябвало да свърши работа, но не мога да ти препоръчам ни една. За металните е още по-голямо дърво, там бол и повечето много посредствени, особено от към дизайн.
Май не ти помагам много ...отчайващо е меко казано за положението. Ако си много на зор мога да помогна за метални кутии, срещу фючърси за бира :), за пластмасови трябва доста повече време и итерации а го нямам.


Нед Сеп 29, 2019 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работилници за механика
е не е за две дупки, по-скоро сглобяване на цяла концепция за пластмасова кутия
както и разпечатване в добър вид, на професионален принтер - което по принцип не е евтино
т.е. приготвяне на прототип преди производство


Нед Сеп 29, 2019 5:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
Лошото е че дори не се сещам към кого да те насоча, ако беше преди 5-6 години, все още се занимавахме с това в една от фирмите, то основно аз, но напоследък от както поех нашето производство нямам време за нищо и малко по малко прекратих тая дейност, дори и офиса изпразнихме сега сме го дали под наем. Някой колега тук, сещам се за един двама, ама щом не са писали сигурно и те нямат време за такива неща, иначе това е едно от любимите ми занимания.
За принтера ще разпитам, знам един познат преди време беше взел някакъв мейкърбот и установи че не става за нищо сериозно, и се канеше да взема на стратасис голям, но на него това изобщо не му е в дейността и не знам взел ли е, не е ли, ще го питам, ако е взел ще ти го принтне. Те имат голям инженерен отдел, извършват услуги но само метал, с пластмаси не се занимават. Ако не друго той е в доста добри отношения с Дитра, ще разпита дали предлагат такива услуги. При мен в последните модели нямаме нищо шприцвано, част е фрезован плексиглас, другото е термоформоване, та скоро не съм търсил да ми печатат нещо.


Нед Сеп 29, 2019 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работилници за механика
Добре, ами дано да излезе някой. Крива история - никой ли не се занимава с подобна дейност комерсиално?
Всеки явно използва готови кутии, каквито им. Рядко се правят по поръчка, защото после инструмента е поне 7-10к зелени,
и още толкова за минимална поръчка.

Аз имам два 3D printera на разположение, но мисля че няма да докарат такова качество каквото искам като за демо пред клиент.


Нед Сеп 29, 2019 11:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
Абе... има едни в Самоков май, трябва да ги преслушам. Преди време използвах дизайнера им, той е основно индустриялен дизайн, но отбора и от някои пластмаса риби. Та ми показва пластмаси които правят с Рим технология, явно има къде да печатат качествено и по това да си правят матриците.
Иначе, комерсиално има, интехна и още 2-3 като тях, ама много са сбъркал с цените. Иначе тулинг в момента най-удобно в Турция, цената е приемлива, мога да те Свържа с наш подизпълнител, той може всъщност и дизайна да ти направи, сега се сетих.


Пон Сеп 30, 2019 7:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
От няколко места ме насочи ха към Дитра за печата, ако нямат при тях имали клиенти с подходящи машини и пак ще ти свършат работа. Свържи се с тях ако искаш, аз там нямам контакти, но мога да питам ако искаш.
За другото не знам, те имат и кад специалисти но с какво се занимават не знам.


Пон Сеп 30, 2019 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3302
Мнение Re: Работилници за механика
Предвиди бюджет за ShapeWays, Sculpteo или 3Dhubs и пусни обява че търсиш 3D дизайнер с опит и да ти изпрати портфолйо. Само че предварително се реши дали да е полимер, смола или метал и търси човек с опит в съответното защото всеки материал си има сериозни особености. А ако опреш до selective laser sintering поради някакви странни конструкции без подпори, мога да ударя едно рамо с принтирането, но не и с дизайна ;)

https://www.shapeways.com
https://www.sculpteo.com
https://www.3dhubs.com


Пон Сеп 30, 2019 7:15 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
Абе ... трудно е с такива аутсорстнати и накрая почти винаги има проблем. Могат да ти направят визия, но като се опре да се изчисти всичко в детайли и става трудно. Иначе метална няма нищо общо с пластмасова като технология и много вероятно един и същ дизайнер да не може да свърши и двете работи, въпреки че няма почти нищо чак толкова специфично. Значи между индустриален дизайн и проект има огромна разлика, и 99% от случаите тия които ги бива да правят дизайн са много слаби при самото проектиране. Задължително е и самият дизайн да с енаглежда от някой който ще се занимава с проектирането, иначе дизайн ват неща които са неизпълними или много скъпи. Например виждал съм дизайни които изискват стена с променлива дебелина, това е нещо което трбява да се избягва всячески при шприц вани детайли, може ако не са в една равнина, и то с малки разлики. Също така понякога с еправят дизайни за метлани изделия които изглеждат просто, но са непроизводими или изискват много специално оборудване, особено ако говорим за малки детайли, е кво му е 2 прости огъвки, да на бланк с габарит 10 мм


Пон Сеп 30, 2019 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работилници за механика
За индустриалното изчистване и изработка на инструмент, китайците си знаят работата. И ги имам в контактите си.

По-скоро търся човек, механичен инженер/дизайнер и фирма с която мога да седна за няколко часа или дни и да направя прототипна кутия по платка, която да може да се принтира лесно за още няколко дни, т.е. един вид експресна услуга в рамките на седмица-две,
когато са нужни относително реалистични прототипи за панаири. Но не искам да взимам самолета до Китай, за такова нещо. Няма да е евтино, нито моето време, нито неговото - но мисля че това е начина.

След това ако отзива от панаира е добър, отиваме на инструмент, матрица, добри печатни платки и т.н.
Защото иначе всеки очаква от мен например, да доставя продукт който от първия път ще е като истински.
Е - не съм чак толкова добър, въпреки че се е слувало :)


Вто Окт 01, 2019 8:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
Grubi, преди време с теб (май) коментирахме https://solidfill.com/.


Вто Окт 01, 2019 8:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работилници за механика
може и да сме коментирали, но май ги виждам за първи път тия юнаци - благодаря!


Вто Окт 01, 2019 8:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Работилници за механика
Да предупредя, че не съм работил с тях - още не съм готов с дизайна на кутиите.


Вто Окт 01, 2019 9:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работилници за механика
Браво - те май покрай филмите правят и полезни неща.
Ще взема да покрай тях, тъкмо ще го видя и киноцентъра.
https://solidfill.com/bg/Ceni/


Сря Окт 02, 2019 12:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Работилници за механика
Всъщност търсиш конструктор/дизайнер. Другото вече е достъпно.
Пусни някяква скица и бюджет, малко като обява за фрилансер.


Сря Окт 02, 2019 6:29 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни