Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Датчик ниво ?!? 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Датчик ниво ?!?
Здравейте !
Казвам се Петко , от Стара Загора.
От много време чета форумът Ви с интерес ,но до сега нямах регистрация. По принцип се препитавам като електротехник , а повода по който си напарвих регистрация и пиша е следният.
Преди време пусках една машина за пресоване на слънчогледови шлюпки (обелките , тая твърдата ципа) не е Българска разработка , та тя дойде фабрично със един датчик който следи за нивото на този продукт в един бункер.
По същество - датчика представляваше неръждаема тръба заварена херметично в единият край , а в другият край има херметична кутия със прилежащата и електроника. В стержена има механически вибратор (предполагам някаква пиезо пластина) и той осцилира с честота да кажем 20-30 Херца. Така подбраната честота е резонансна на самата стоманена тръба или ... поне много близко до резонанса й при стайни температури. А при допиране на някакъв предмет до стената , амплитудата или намаля или излиза от резонанс и съответно електроника която е закрепена в кутийката в другият край на стержена , реагира на промяната на това статукво и задейства малко реле , което от своя страна управлява по оперативна верига там който какъвто му е зора. Та - понеже се свързах със производител на подобен род осезател (level detection на английски) и ми обявиха цени от рода на 500-900 лева ... си зададох въпроса - толкова ли е трудно да се разработи нещо на местна почва. Не съм запознат във детайли но мисля ,че цялата постановка е следната - генератор (дори не е нужно да е кварцово стабилизиран , стига и R - C верига) на 10-100 Херца , подбира се експерементално първият път да съвпадне със резонанса на стоманена тръбичка съсразмер примерно 200-300 мм на фи 20-30 мм , второ усилвател 2-10 Вата , подходящ пиезо излъчвател (виждал съм ,че в шок датчиците на автомобилните аларми използват пиезо кристал със запоен на него болт за по-голяма чувствителност , това инверсно става чудесен излъчвател за целта , компактен и мощен) силикониран или заляд с епосидна в тръбичката (абе може и профил нещо , просто на тръбата лесно се навива резба после и се монтира на необходимото ниво) , в другата половина , т.е. във по-външният край на тръбата също пиезо кристал със същият баласт за да постига лесно резонанс. Електроника (тук ми е малко чужда материята ,но предполагам с елеменарен ПИК , малка програма и шепа пасивни елементи ) , следяща за честотата на вторият (приемният пиезо елемент) , да задейства мъничко реленце - ако излезе от резонанс стержена , което е доказателство ,че нещо се опряло до наго , т.е. имаме потвърждение за достигнато ниво.
Та исках да помоля ако някой от Вас има конкретно решение на този проблем, или може да ми съдеиства за изработката на такъв род устройство - съм готов да си заплатя услугата.
Оставям мейл за връзка , ако модераторите решат ,че не съм оцелил раздела , или , че поста ми е комерсиален - моля за снисхождение.

Петко Нейков
elektrotexnik@dir.bg

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Последна промяна petko_sz на Нед Май 13, 2012 2:13 pm, променена общо 1 път



Чет Яну 19, 2012 10:40 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Дали няма да е по-добре да не се ползва пиезокристал, а електромагнит...

Иначе може да се мисли за други методи- оптичен (лазер), ултразвуков... Задължително ли е да е с този пиезокристал?

_________________
Хайде де!


Чет Яну 19, 2012 11:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Няма ли да е по-лесно да се използва капацитивен датчик ?


Пет Яну 20, 2012 12:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Всъщност на мен идеята ми допада. Има много въпросителни но е интересно като решение. Според мен обаче може проблема да се реши чисто аналогово. Верно, че е най-лесно с "пикче" ама е по интересно без него :)


Пет Яну 20, 2012 9:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Най-добре си е без движещи части ама: ако е запрашено не става с оптика, ако шлюпките са сухички не става с капацитет, може би със СВЧ или ултразвук но вибрациите не са случайно - чистят полепналото.

В някои машини за лед: моторче през редуктор върти някаква бъркалка и при съпротивление натиска ключе и отива на изпразване. Ако се иска постоянен контрол: през фрикционна предавка и да се следи дали се върти. Не е по-добро от оригинала ама и електротехник може да се справи.


Пет Яну 20, 2012 12:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Първо - условията са такива ,че нищо друго освен описания тип датчик няма да работи коректно. Представете си ПРАХ който буквално вали във всякакви размери , от шлюпки 3-4 мм до частици от микрони , ВЛАГА в шлюпката или падаши отгоре през люка капки.

Второ - щом така веднъж е решен на професионално ниво порблема - искрено вярвам ,че десетки инжинери са стигнали до точно това оптимално решение.Нямам време да преоткривам топлата вода.

Трето - ситемата е комерсиална , а не експериментална и трябва да предложа действащ механизъм. Обекта е на 30 километра от офиса ми и не ми се ща да ходя 100 пъти да донапасвам.

Четвърто и последно - както казах ГОТОВ СЪМ ДА СИ ПЛАТЯ - моля за сериозен диспут. На първо време мога да поръчам 3 броя на конкурентна цена , а в рамките на година ще използвам още поне десетина. Така ,че колеги - оставям темата отворена за "чесане на езици" , но ако някой може да ми съдейства и да реша проблема на клиента - да пише на мейла - вярвам ,че ще се спазарим.

Петко Нейков 0898 303 998

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Пет Яну 20, 2012 7:34 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Петко,
тази работа с пиезокристала на мен лично ми изглежда доста по-трудна за реализация и ненадеждна от варианта с електромагнит.
Няколко бележки:
1. Намирането на подходящ пиезоизлъчвател. Цена за ед. бройки, доставки..
2. Пиезоизлъчвателите са много по-неустойчиви към сътресения от електромагнитите.
3. Ако цена 500лв/бр ти се вижда височка, колко е твоята "конкурентна цена" за първите 3 броя?
4. Това, което си написал като път за конструиране е точно обратното на това, което трябва да се направи. Конструирането започва от изхода (товара) към входа. Т.е. проверяваме (изчисляваме) собствената честота на трептение на тази тръба -> избираме пиезо(или какъвто е друг там) "вибратор" -> смятаме усилвател за ТОЗИ вибратор -> ....

_________________
Хайде де!


Пет Яну 20, 2012 10:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
petko_sz написа:
Първо - условията са такива ,че нищо друго освен описания тип датчик няма да работи коректно. Представете си ПРАХ който буквално вали във всякакви размери , от шлюпки 3-4 мм до частици от микрони , ВЛАГА в шлюпката или падаши отгоре през люка капки.

Второ - щом така веднъж е решен на професионално ниво порблема - искрено вярвам ,че десетки инжинери са стигнали до точно това оптимално решение.Нямам време да преоткривам топлата вода.

Трето - ситемата е комерсиална , а не експериментална и трябва да предложа действащ механизъм. Обекта е на 30 километра от офиса ми и не ми се ща да ходя 100 пъти да донапасвам.

Ако е толкова разнороден състава всякакви пиезо... измислици няма да свършат работа.
Решението е далеч по просто според мен.
Правиш тежък поплавък, нещо като стоманен херметически затворен балон с тънко стоманено въже, ако има как да се закрепи отгоре там да се навива на макара с пружина, просто трябва да видиш колко оборота се завърта и малко изчисления заради диаметъра на навивката.

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Пет Яну 20, 2012 11:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Той човекът остави темата за чесане на езици ама който се навие да му направи copy-paste на оригинала после да пише тука...


Съб Яну 21, 2012 2:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
хмм, нещо такова не може ли да се приспособи?


Съб Яну 21, 2012 2:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
А кво му е на оргиналния датчик не може ли да се ремонтира, че трябва нов да се прави.


Съб Яну 21, 2012 3:00 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
"Правиш тежък поплавък, нещо като стоманен херметически затворен балон с тънко стоманено въже, ако има как да се закрепи отгоре там да се навива на макара с пружина, просто трябва да видиш колко оборота се завърта и малко изчисления заради диаметъра на навивката." - ами то не е флуид за да плува поплавък в него. Просто праха ще го затрупа - понеже горе шнека хвърля и по пътя на долу всичко се разпрашава и вали като сняг - нали си го представяте. Все едно нивомер на сняг ?!? Може да се хване най-точно точно с такъв тип осезател - има резонанс , няма резонанс , а знайно е ,че резонанса е и функция от обема на тялото. Тук точно това е постигнато - изменение на обема ... с допир.
Второ - едва ли е толкова сложно , мислех че тук пишат капацитети з акойто схемното решение , ще е детска игра ... както и да е , имам основни познания в електрониката , ще се опитам да спретна нещо и ще постнастна схема. А и се оказа ,че и други колеги имат нужда от подобен род датчици - стават и за флуиди , взриво и прахо устойчиви са - вероятно ще се продават над 50 на година.
Заслужава си човек да окупира нишата.

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Съб Яну 21, 2012 9:44 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
petko_sz написа:
"Правиш тежък поплавък, нещо като стоманен херметически затворен балон с тънко стоманено въже, ако има как да се закрепи отгоре там да се навива на макара с пружина, просто трябва да видиш колко оборота се завърта и малко изчисления заради диаметъра на навивката." - ами то не е флуид за да плува поплавък в него. Просто праха ще го затрупа - понеже горе шнека хвърля и по пътя на долу всичко се разпрашава и вали като сняг - нали си го представяте. Все едно нивомер на сняг ?!? Може да се хване най-точно точно с такъв тип осезател - има резонанс , няма резонанс , а знайно е ,че резонанса е и функция от обема на тялото. Тук точно това е постигнато - изменение на обема ... с допир.
Второ - едва ли е толкова сложно , мислех че тук пишат капацитети з акойто схемното решение , ще е детска игра ... както и да е , имам основни познания в електрониката , ще се опитам да спретна нещо и ще постнастна схема. А и се оказа ,че и други колеги имат нужда от подобен род датчици - стават и за флуиди , взриво и прахо устойчиви са - вероятно ще се продават над 50 на година.
Заслужава си човек да окупира нишата.

Защо да не може, пак става слагаш наместо пружина двигател и вдигаш с някаква стъпка и пускаш плавно, следиш кога тока на двигателя при пускане намалява рязко там е нивото, съответно мериш колко навивки имаш!

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Съб Яну 21, 2012 10:04 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Първо:
Двигател + редуктор + 2 крайни изключвателя + .... дали ще струват по-малко от парче тръба + траф и прилежащият му изправител и стабилизатор + два пиезо кристала + електроника за ... 10 лева ?

Второ: колко е живота на подобен род механика работеща в 24-7



... въпросите ми са риторични ... не се впрягай да отговаряш.

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Съб Яну 21, 2012 10:59 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Датчик ниво ?!?
Бе то капацитети има ама във форума ама само си чешат езиците :)
Вярваш ли, че човек който конструира медицинска техника (дефибрилатори), човек който конструира бази бази за армията на USA, или такъв който произвежда спектроскопска апаратура, няма да могат да се справят - ми просто не са си го поставили за цел. Дори и аз бих се хванал да го направя ама в момента съм се набърбалякал с толкова много задачи, че чак се чудя кой край да хващам. А и нещата не са толкова прости когато става въпрос за къмършъл продукт : трябва да се налеят едни кинти за девелъпмънт - нали се сещаш, че за да стане като хората и да се продава като изделие трябва доста да се поработи върху него. Аз лично имам 2-3 проекта които за 5 години съм успял да ги докарам до продаваем продукт. Останалите 20-30 са къде до средата къде до края ама не стават за продажба на клиент. Така, че, първо се опитай да си изградиш концепция какво точно ще се иска от електрониката, после питай конкретни въпроси - 99.99% ще ти бъде отговорено коректно и накрая хващай поялника и действай. Но не очаквай това да стане без "да се разходиш 20-30 пъти до обекта"


Съб Яну 21, 2012 11:20 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни