Микроконтролери и електроника
http://mcu-bg.com/mcu_site/

пробивно напрежение на SMD резистори 1206
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=4&t=5390
Страница 1 от 1

Автор:  vankata [ Нед Яну 27, 2008 10:48 pm ]
Заглавие:  пробивно напрежение на SMD резистори 1206

Някой знае ли какаво е пробивното напрежение на SMD резисторите корпус 1206. Примерно колко последователно трябва да навържа, за издържат 400 волта.Съпротивлението им е голямо така, че мощноста не е от значение. За обикновенните въглеродослойни си ги приемам 150V за 250mw, но до сега не съм правил високоволтова схема с SMD делител.

Автор:  tgi [ Нед Яну 27, 2008 11:02 pm ]
Заглавие: 

Има ги разни, според тип, производител и т.н.
Най-често 200 волта е максимумът, на който ги тестват или нещо такова беше.

В случая ако има място за 4 броя - по 100 волта на всяко - не бих му се чудил
кой-знае колко; но справка със съответия datasheet няма да навреди.
400 волта не са много и вероятно е постижимо и с едно-две 1206 съпротивления,
но внимателно подбрани, vishay имаха разни високоволтови серии.

Автор:  Nikola Kirov [ Нед Яну 27, 2008 11:29 pm ]
Заглавие: 

На 2 места съм слагал 2 последователни 1206 на 310V. Не е имало проблем вече 5-6 години с устройства на които съм ги слагал. Резисторите са слагани каквито има.

Иначе МЛТ типа от 0,25W български и руски си държаха смело и безотговорно 310V макар че по документация не бяха на по млко :) . За западните нямам наблюдения

Автор:  vankata [ Нед Яну 27, 2008 11:51 pm ]
Заглавие: 

Сега видях в сайтът на комет има спецификация и там дават максимално работно 200V и пробивно 400V. Кой ги знае тез спецификации....при високоомните въглеродослойни спъпротивления съм си имал проблеми и след четене на спецфикации и презастраховане. Точно със западните при едни мрежови филтри, като пипнех щепсела след излючване- винаги се сещах, че са прекъснали съпротивленията, а бяха 0,5 W :) Но SMD-то може да се държи по-добре така, че ще извадя 30% и ще смятам.

Автор:  ДедоБоре [ Нед Яну 27, 2008 11:51 pm ]
Заглавие: 

Nikola Kirov написа:
За западните нямам наблюдения

всъщност са източни :lol:
но 2х1206 са малко. 4 са добре, но внимавай с медтта под чарковете.

Автор:  nik [ Пон Яну 28, 2008 12:24 am ]
Заглавие: 

при резисторите проблема не е пробивното напрежение, а един ефект който забравих как се казва... при високо напрежение на високоомни резистори съпротивителния проводник/слой се разпадат с годините, при ремонт на разнообразна техника съм сменял такива резистори от смд до 1/2 вата стандартен корпус, при нормална работа тока е незначителен и греене на практика няма но след няколко години експлоатация съпротивлението им нараства в рамките на последните няколко дена от живота им, някои се оправят след презапояване, но само за кратко
на всички места които съм виждал и сменял такива по фабрична техника за 400в слагат 4 броя, а не помня от къде имам спомени че на малките резистори им дават до 100В макс

Автор:  vankata [ Пон Яну 28, 2008 12:26 am ]
Заглавие: 

Ами почти съм решил вече - 1/3 от каталога значи 133V. Все пак после ще ги лепя аз тез съпротивления,трябва някакъв компромис да има. Сега сесещам-на разни захранвания съм виждал по две СМД-та на кондензатора след греца а там е 290-300V и няма проблеми. Никола и той казва, че е пробвал с местната стока така, че смело ги слагам. :)
Всъщност ето им и спецификацията:
http://home.comet.bg/datasheets/Resisto ... UniOhm.pdf

Автор:  Nikola Kirov [ Пон Яну 28, 2008 12:50 am ]
Заглавие: 

ДедоБоре написа:
Nikola Kirov написа:
За западните нямам наблюдения

всъщност са източни :lol:
но 2х1206 са малко. 4 са добре, но внимавай с медтта под чарковете.


Имал ли си проблеми с 2 последователно?
Имам спомен че преди да сложа за първи път такива и аз си задавах въпроси и вместо да чета по каталога ги пуснах на двойно напрежение да поработят известно време. Май с един удвоител им пуснах от мрежата на няколко двойки. Като издържаха вече слагам смело като ми се наложи :)

Иначе по 4 броя на много места съм виждал 0805.

Иначе ако машинарията ще работи някъде дето ще е влажно и мръсно и не се каня да заливам с лак бих сложил 3-4 последователно.

Автор:  bongo-bongo [ Вто Яну 29, 2008 11:23 pm ]
Заглавие: 

Аз пък казвам само каквото съм видял:
При 220AC и влага разстояние от 2мм между лакирани пътечки е нищо - след някоя година става добре овъглена дупка.
А доколкото си спомням 1мм разстояние се препоръчваше при идеални условия - сух въздух.
"Окомерно", от практически опит, гласувам за 3 броя в индианска нишка.

Страница 1 от 1 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/