Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Какви RTC ИС ползвате и идеи относно ползването на RTC ИС. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение 
нямам, но не съм и търсил
сериозно обмислям алтернативата да си купя повече занапред, ама кирчо не ще да свали много от цената.


Пон Фев 20, 2006 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Кварца е важен братлета!!!
бе може да е малко късно по темата ама...много е важно не самата схема за RTC а осцилатора. И аз ползвам на далас чиплетата ама кварца(пак от далас го препоръчват) струваше към 6 ерво. ина4е чиплето е кум 2.5 долареса. Но е термостатиран и в сравнение с чипа е доста по-голям. и е адски точен

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 05, 2006 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Кварца е важен братлета!!!
MYXATA написа:
бе може да е малко късно по темата ама...много е важно не самата схема за RTC а осцилатора. И аз ползвам на далас чиплетата ама кварца(пак от далас го препоръчват) струваше към 6 ерво. ина4е чиплето е кум 2.5 долареса. Но е термостатиран и в сравнение с чипа е доста по-голям. и е адски точен


въх :roll:
че то за 8 евро ще си купя часовник с кукувичка................ :lol:


Пон Юни 05, 2006 1:56 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение ми то си е скъпа работа тва
Wise ко да кажа.. при мен е необходимо това да е то4ен клока при голям диапазон темепература на околна среда, и затова тия хубавини тактовите генератори са скъпи. ма ако не ти е приблем то4носта във секви климати4ни условия => земи първия 32кHz кристал и право напред(то даже и с RC група става, ма то4ността не е голяма)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Юни 16, 2006 4:52 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 10:06 pm
Мнения: 109
Мнение 
Доколкото си спомням, за да се постигне голяма точност се ползват часовници, коити са с digital trimming: такива с вграден кварц има EMM и излизат достатъчно евтино за точността, която може да се постигне

_________________
You can't manage what you can't measure.
You can't measure what you can't define.
You can't define what you don't understand.


Пет Юни 16, 2006 10:21 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Hm
F-DR написа:
Доколкото си спомням, за да се постигне голяма точност се ползват часовници, коити са с digital trimming: такива с вграден кварц има EMM и излизат достатъчно евтино за точността, която може да се постигне

Какъв е проблема ако се ползва DS1307 струва 3.2 лв в футурел и е доста точен , ако държиш толкова да е много точен слагаш му един кварц от порядъка 16777216 делиш го на 512 вкарваш го в часовника и получаваш доста по голяма точност, но си мисля че и 32768 е добре , един познат си прави един борд комп за кола с него и казва че вече един месец не е мръднал и секунда .


Съб Юни 17, 2006 8:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: RTC
ми аз ползвам DS32kHz някъде от филипините ама е рядко то4ен в диапазона -40 +85 градуса(е пробвал съм го при -20 +50).ка4вам и даташита


Прикачени файлове:
DS32KHZ.pdf [532.17 KiB]
257 пъти

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !
Пон Юни 19, 2006 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: RTC
пък 4иплето на далас е DS1374(верно е ефтино). затова бях споменал някъде,4е цифровите части са всякакви, но е важен осцилатора! защото са силно зависими честота/температура особено в автомобилите околната темп.ска4а от -20 до +90 в някои случаи. така 4е помислете

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 19, 2006 10:52 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 7:43 pm
Мнения: 169
Местоположение: София / Хасково
Мнение 
Пак изравям една тема :lol:

понеже гледам че тука говорите за RTC, този (DS12B887)
http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... 2B887.html

може ли да се направи да бачка като бинарен часовник, голяма гъзарийка ще е :lol: В момена е на едно умряло дъно...

Интересно ми е приложението му, искам да го подкарам ей така за спорта... А случайно ако направя нещо - интересна играчка ще е - колко е часа - ето гледай :lol:


Сря Юли 12, 2006 11:58 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Може естествено, даже без RTC...какво по-точно питаш...дали е възможно, дали можем да го направим или дали ти можеш ? :wink:


Чет Юли 13, 2006 12:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Първо такива часовници се продават одавна и то съвсем не скъпо. И второ - щом питаш за бинарните истории - значи идея си нямаш за какво става въпрос. Затова засега наблягай на четенето и по-малко на "изравянето".


Чет Юли 13, 2006 12:09 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 7:43 pm
Мнения: 169
Местоположение: София / Хасково
Мнение 
Искам да попитам може ли с този RTC и един PIC микропроцесор да си направя един бинарен часовник? Работата не е да ида в магазина и да го купя, ако ще и 2 лева да е... Вътре както знаем чиповете са вид "китайска плюнка" върху платката :lol:


Чет Юли 13, 2006 9:34 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение 
Какво имаш в предвид "бинарен часовник" ? Всички чип часовници са бинарни, за улеснение на интерфейса към тях се правят и екстри като BCD.

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Чет Юли 13, 2006 9:45 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Тия бинарни истории ги продават в разни сайтове за electronic gadgets (заедно с фанелки с надпис "Тhere are 10 types of people...those who understand binaries and those who don't"), индикацията им е със 9 светодиода - 6 за индикация на час/минута/секунда в двоичен вид и 3 за индикация на променливата.
@Milen, може да се направи, като те гледам какви въпроси задаваш, явно ти не можеш...подкрепям мнението на Dimitar :wink:
Цитат:
Затова засега наблягай на четенето и по-малко на "изравянето".

Като си тръгнал да ровиш из форума, прочети полезни теми от сорта на "Книги асемблер за PIC", "Подходящ език за начинаещи", "Програматори за PIC" и пр...прочети datasheet-а поне на PIC16F84 и тогава задай въпросче на което можем да ти отговорим


Чет Юли 13, 2006 10:13 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 01, 2005 9:23 am
Мнения: 704
Местоположение: Limerick, Ireland
Мнение Re: Какви RTC ИС ползвате и идеи относно ползването на RTC И
Както се спомена по-горе - "Кварца е важен", или по-точно калибрирането му с товарните кондензатори, но колкото и добре да се калибрира, с промяна на температурата и честотата се променя. Може би затова някой чипове (на Далас съм срещал) имат регистри за софтуерна калибрация (колко да изостава, избързва). Ако хоста следи температурата, може да коригира тези стойности, както спомена ДедоБоре по-горе.
Аз ползвах един PCF8563 за един часовник за яхта, но той няма такива регистри. След като го се помъчих малко да го калибрирам, разбрах защо са ги сложили тези регистри за компенсация... Въпреки това, поиграх си с кондензаторите и го направих доста точен, но полсле го залях платката със защитен лак и се прецаках малко :)...

_________________
"640 К са достатъчни на всеки за всичко."
Бил Гейтс


Сря Авг 07, 2019 10:13 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни