Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Какви RTC ИС ползвате и идеи относно ползването на RTC ИС. 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 1:10 am
Мнения: 19
Местоположение: Sofia
Мнение 
Dimiter написа:
Може и да си прав адаш, платките са правени в Микрон и бяха грешени 3 пъти :lol:

Но от друга страна джаджите не са в някаква тежка среда в кафе автомати са.
Ако искаш пробвай да пуснеш 4 волта на крака за батерията и чети чипа да видиш че не брои :(

още утре ще пробвам и щте ти пиша за резултата
аз сам слагал литиви батерии и те май не могат да надвишат 3.6волта


Съб Фев 11, 2006 1:41 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение 
Ползвал съм DS1305. В документацията му е описано, че когато напрежението на батерията надвиши с 0.2V основното захранване DS1305 изпада в "write protected" режим. Предполагам, че и случаят с DS1307 е подобен. Но да спира самопроизволно и т.н ... не. Други проблеми с този RTC не съм имал.


Съб Фев 11, 2006 2:26 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 2:18 pm
Мнения: 309
Местоположение: Sofia
Мнение 
@Zdrav
Може би точно това му забранява и сам себе си да пише - това обяснява нещата...


Съб Фев 11, 2006 2:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение 
Абе не е точно така щото при мен като изпадне в такъв режим си продължава да брои. Само не може да пише MCU-то в него. Има един отделен pdf на сайта на MAXIM в него са му описани магариите. Ако не го намериш този документ мога да го изровя от моя харддиск.


Съб Фев 11, 2006 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Аз ползвам едни часовници от Дейзи. Не съм имал ядове до сега, захранвам ги през два шотки диода - един от литиевата батерия и един от основното захранване (5 волта). Работят си, мисля че имаха аларма, ама не съм я ползвал. Мисля да търся алтернатива обаче, понеже Дейзи не са много сигурен доставчик, а те са малко екзотични - RS5C372, на Ricoh май бяха. Към 1307 се бях насочил.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Фев 14, 2006 10:56 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение 
PCF8583 на Phllips не ползвате ли ? Евтин, I2C, 240 байта RAM, работи до 1V.

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Вто Фев 14, 2006 11:03 am
Профил WWW
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 10:24 pm
Мнения: 499
Местоположение: Стара Загора
Мнение 
имам наблюдения в/у DS1307 , с литиева батерия е , не съм забелязал да спира но определено изостава забележимо, може би трябва да се сложат външни елементи на кварца /L-C / за да се докара точно време, за серийно производство определено си е набутване ...


Вто Фев 14, 2006 12:06 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение 
Цецо, шоткито по принцип не е ли със значително по-голям обратен ток от нормалния диод? То там е малко въпрос на компромис де - дали 0,3V или някой милиампер час по-малко, ама все пак...


Сря Фев 15, 2006 1:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
По принцип е по - висок, осбенно при високи температури. Може би наистина е по добре 1N4148. А в случай като моя където основното захранване е 5В би могло да се използва комбинация от двата, май. Ама не съм пробвал.

Един принципен въпрос, който не ми е много ясен: Защо един такъв часовник изостава/избързва? Нали кварца му работи в резонанс, не би следвало да генерира на грешна честота. Или ако е хармоник, той би трябвало да е тотално сгрешен (2х, 3х). Може ли да тръгне на честота примерно 1,0005 пъти по висока?
И ако въпреки всичко го прави - на какво се дължи - малките напрежения, респективно токове с които се атакува кристала?

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Фев 15, 2006 10:07 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
При по-ниско захранващо напрежение инертността на логическия елемент, който генерира, е по-голяма. Това причинява по-голяма фазово изоставане. съчетано с ниския качествен фактор на часовниковите кварцове, получаваме по-ниска честота. А за избързването нямам обяснение. Такова не съм наблюдавал.


Сря Фев 15, 2006 10:31 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 10:24 pm
Мнения: 499
Местоположение: Стара Загора
Мнение 
ако някой е отварял от първите ръчни електронни часовници с LCD дисплей, до кварца им имаше един тример кондензатор, в интерес на истината аз съм си играл с него и наистина променяше скороста на броене на часовника, след време тези тример конд. изчезнаха, нямам идея как правят настройката там!


Нед Фев 19, 2006 11:32 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
forest_gump написа:
ако някой е отварял от първите ръчни електронни часовници с LCD дисплей, до кварца им имаше един тример кондензатор, в интерес на истината аз съм си играл с него и наистина променяше скороста на броене на часовника, след време тези тример конд. изчезнаха, нямам идея как правят настройката там!


Никак :twisted:


Нед Фев 19, 2006 11:47 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 6:35 pm
Мнения: 108
Местоположение: София
Мнение 
Дори в най-евтините CASIO има тример . А колкото до DS1307 - работи добре когато разликата между батерята и захранването е по-голяма от 1 волт . Не е ли почват дивотиите( неописани никаде )


Нед Фев 19, 2006 10:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
цитирания от цецо часовник има регистър за компенсация на неточността. ако се мери и температурата, може да се направи доста добра температурна компенсация с таблица. много зависи каква точност се гони, но всичко под 1мин/година трябва да се компенсира температурно. ръчните часовници не са критерий - те на практика работят при константна температура.

освен това има и аларма, което на мен ми върши добра работа.


Нед Фев 19, 2006 10:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Дедо и аз ги ползвам. Ама имаш ли изграден алтернативен доставчик?

Защото от както се пусна мълвата че Дейзи изнася пройзводството в Китай, вече не смея да разчитам на тях. А чипа си е екзотичен.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Фев 20, 2006 9:48 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни