Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Какви RTC ИС ползвате и идеи относно ползването на RTC ИС. 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:38 am
Мнения: 978
Местоположение: Europe -> BG
Мнение Какви RTC ИС ползвате и идеи относно ползването на RTC ИС.
Значи имам почти никакъв опит, но едно нещо ми прави впечатление хубавите RTC IC-та са ГОЛЕМИ по размери.

С вграден кварц , с вградена батерия и прочие.

А другите са малки, но с недостатаци според мен за едно ртц.

Кой е проблема, който ме тревожи , а вас сигурно Ви е тревожел отдавна.

Как РТц-то да не си губи времето :-) :lol: Т.е като отпадне захранването и/или батерията и какво правиме.

Ето затова ми се искаше да бях намерил някакво RTC с вътрешна батерия , която да държи 24 часа дори , така че при смяна на батерията или възстановяване на захранването да не се губи информацията.

Защото при едни embed или по-българско вградени у-ва , който нямат интерфейс с външният свят сверяването на часа става много весела история.

Значи засега аз го виждам по UART/RS232 да се праща команда която да разпознава MCU-то и после час,дата и т.н, и т.н.

Но все пак не ми се вижда хубаво решение :|

Значи погледнах DS1338 , големите 12Cxxx ли как се водехе точно не помня, но с 'процесорна шина' и вгр. кварц и батерия - супер , ама "огромни" :-( , и в крайна сметка се спрях на DS1307(NZ).

Ако някои иска да сподели :roll: какво ползва като модел и някакви хватки за запзаване на информацията поне докато се оправи източника на напрежение или знам ли аз , то изглежда малко като мисията невъзможна при положение , че няма да имаш напрежение.

Нещо май не си формулирах добре питането , но ще видим :-)

_________________
един факт :-)
Съжалявам , че исках да помогна ...


Пет Фев 10, 2006 10:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение 
По въпроса за временно запазване на инфото - суперкап (супер кондензатор). От порядъка на 1F или по-малко. Обаче имай предвид, че това няма да те спаси ако отпадането се дължи на постепенния разряд на батерията. зависи как го изпълниш, ама 1F трябва да стигне за около седмица поне.
Да не се чудиш - тоя кондензатор има размери диаметър около 2см и височина около 5мм (на око...). Демек, сравнително малък за капацитета си.


Пет Фев 10, 2006 10:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
И аз съм пред избор, но това питане не разбрах!
Не може хем онова в това и душата в рая..................
Та какво искаме си е важно..........
Но и да сподели някой патил е супер!!


Пет Фев 10, 2006 10:28 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:38 am
Мнения: 978
Местоположение: Europe -> BG
Мнение 
ex-man написа:
По въпроса за временно запазване на инфото - суперкап (супер кондензатор). От порядъка на 1F или по-малко. Обаче имай предвид, че това няма да те спаси ако отпадането се дължи на постепенния разряд на батерията. зависи как го изпълниш, ама 1F трябва да стигне за около седмица поне.
Да не се чудиш - тоя кондензатор има размери диаметър около 2см и височина около 5мм (на око...). Демек, сравнително малък за капацитета си.


Аха , така , добре :-) Как ми избяга номера с кондензатора и аз не разбрах. Благодаря.

Значи може ли "праволиейно" да кажем , че за 2 дена ще ми трябва 1/7Ф .... сигурен съм ,че не но все пак.
Може ли приемем някаква стойност която ще ни гарантира поне ~24h , в моя случей и 12 са ок, но все пак.

Като цяло варианта е добър.
Трябва ми малко време линчо на мен , примерно 8-12 часа , но все пак 24 и малко, нали един аванс така да се каже.
т.е по-малко Фаради :-) => по-малко размер (което в моят случей също е изискване :roll: ).

Много ти благодаря за просветлението :supz:

Е хубаво е да откриеш топлата вода :lol:

---
Забравих:

Какво имаш в предвид с това ?

"Обаче имай предвид, че това няма да те спаси ако отпадането се дължи на постепенния разряд на батерията."

Защо да не е вариант ? Отпада батерията кондензатора захранване колкото може - да кажем дори няколко часа.
В най-лошият случей усеща се , че даденото у-во не работи, сменят се батерията , кондензатора се зарежда и птичките пеят ... или не ?
:lol: :roll:

_________________
един факт :-)
Съжалявам , че исках да помогна ...


Съб Фев 11, 2006 12:29 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Батерията през диод захранва RTC-to и няма проблем. Сложи някакъв щотки да ти е малък пада върху него.


Съб Фев 11, 2006 12:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Ей ти малко и от стария ми спагети код, правил съм го за PIC16F84, но може да се ползва за всичко останало, с custom i2c функции е, можеш да минеш и без MSSP модул :D


Прикачени файлове:
Коментар на файл: DS1307 for CCS
DS1307.C [5.61 KiB]
421 пъти
Съб Фев 11, 2006 11:27 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 1:10 am
Мнения: 19
Местоположение: Sofia
Мнение 
Predator_MF написа:
Ей ти малко и от стария ми спагети код, правил съм го за PIC16F84, но може да се ползва за всичко останало, с custom i2c функции е, можеш да минеш и без MSSP модул :D

Определено 1307 е хубав чип. Много е приятно, че има отделен вход за литиева батерия без да се налага да се слагт диоди и други външни глупости. Само не ми харесва че няма аларма.


Съб Фев 11, 2006 11:42 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:38 am
Мнения: 978
Местоположение: Europe -> BG
Мнение 
Nikola Kirov написа:
Батерията през диод захранва RTC-to и няма проблем. Сложи някакъв щотки да ти е малък пада върху него.


Това не го разбрах нещо ? Какво ще постигна и въобще за какво ми е диод преди батерията ? :?

@Predator_MF: аз библиотека съм си направил, но ще метна едно око и на твойто ;)

@митко: на мен лично аларма не ми трябва.

_________________
един факт :-)
Съжалявам , че исках да помогна ...


Съб Фев 11, 2006 11:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение 
Когато батерията достигне минималното допустимо напрежение, кондензатора ще има нейната стойност. В този момент устройството трябва да спре да работи, но RTC-то трябва да има достатъчен запас по минимално работно напрежение, за да продължи да работи на енергията на кондензатора. Тъй като съм забравил вече формулите (а може и въобще да не съм ги знаел :roll: ...) имаш следната задача. Време, стартово напрежение, крайно напрежение, ток (предполагаш, че тока на консумация от RTC ще е постоянен горе-долу) и смяташ капацитета (може би ще трябва да минеш през енергия...).
Аз бих тръгнал в тая посока, освен ако не разпологах с два три кондензатора и време за проби...


Съб Фев 11, 2006 12:25 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 2:18 pm
Мнения: 309
Местоположение: Sofia
Мнение 
Реални ми маниако :) ,да ти кажа за един 'ъндокументед' проблем с DS1307.
Спират да броят и се държат като памети когато напрежението на батерията нарасне около 3,7волта независимо дали го има външното напрежение.
За съжаление го разбрах след като едни джаджи вече бяха произведени серийно.
Та батерийките си вдигат напрежението малко като се постоплят от жегата предполагам знаеш.

други кусури:
Изостават чувствително когато са само на батерия
На 10-20 бройки все се намира 1 който да се нулира сам в непредсказуем момент
друго не се сещам ама май верно не стават за сериозни приложения


Съб Фев 11, 2006 12:56 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 1:10 am
Мнения: 19
Местоположение: Sofia
Мнение 
Dimiter написа:
Реални ми маниако :) ,да ти кажа за един 'ъндокументед' проблем с DS1307.
Спират да броят и се държат като памети когато напрежението на батерията нарасне около 3,7волта независимо дали го има външното напрежение.
За съжаление го разбрах след като едни джаджи вече бяха произведени серийно.
Та батерийките си вдигат напрежението малко като се постоплят от жегата предполагам знаеш.

други кусури:
Изостават чувствително когато са само на батерия
На 10-20 бройки все се намира 1 който да се нулира сам в непредсказуем момент
друго не се сещам ама май верно не стават за сериозни приложения


Много се учудвам на това което казваш
DALLAS е сериозна фирма и едва ли сте си позволи лукса да направи такъв гаф
аз имам едно изделие в около 100 бройки с този чип и не съм имамл и най малък проблем
по скоро платката ти е проектирана лошо и по тази причина системата не ти е шумоустойчива
аз ползвах един път услугите на един некадърен платкаджия и беше пуснал autoplace i autorоut иииии после като я пусках се оказва че в 5 от 10 случая генератора на процесора не тръгва
иди обвинявай после процесора


Съб Фев 11, 2006 1:08 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Аз го правя софтуерно с MSP430. Само него го захранвам през схема MAX6463, която подава захранване или от системното 3.3V, или от литиева батерия CR2032 или подобна. Консумира около 2uA (заедно с MAX-а). Естествено, като усетя, че пада мрежовото захранване, минавам с LowPowerMode. MAX6463 не е задължителен, в някои случаи става дори с два диода ( ама не Шотки ). Мисля, че това решение е достатръчно пестеливо откъм хардуер и достатъчно просто за реализация. Самият процесор е много стабилен като машинка и на практика не бърка.


Съб Фев 11, 2006 1:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 2:18 pm
Мнения: 309
Местоположение: Sofia
Мнение 
Може и да си прав адаш, платките са правени в Микрон и бяха грешени 3 пъти :lol:

Но от друга страна джаджите не са в някаква тежка среда в кафе автомати са.
Ако искаш пробвай да пуснеш 4 волта на крака за батерията и чети чипа да видиш че не брои :(


Съб Фев 11, 2006 1:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 2:18 pm
Мнения: 309
Местоположение: Sofia
Мнение 
Бате ,колко струва MSP430? (наистина не знам) щото 1307 май беше само 1$


Съб Фев 11, 2006 1:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Зависи от вида и бройката, но за 10-12 лева си вземаш един доста як ( F149 ). PIC с подобна периферия ( казвам "подобна", щото ще е бъгава, а в Тексас са се отучили да правят бъгости :lol: ) струва поне 15 - 20 лева. И едва ли ще консумира половин микроампер. Недостатък на MSP за хобаджийски проекти е, че го има само в SMD корпуси.


Съб Фев 11, 2006 1:39 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 64 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни