Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Минимално реле за време 110V/220V 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Минимално реле за време 110V/220V
Трябва ми малко готово блокче, което да рестартира 110/220V кутия на всеки 12/24 часа или нещо подобно. Консумиран ток - 500mA@110VAC max.
Не ми се разглобяват готови таймери...но може и това да стане. Вход/изход - примерно 5.08 кабелни букси с винтове или нещо подобно. Засега не се сещам за нищо, но със сигурност ще има нещо готово.

Сега се сетих - трябва да има и памет, ако спре тока. Реалното време или съвършено точно не е толкова важно, важоното е да е малко като размер.

Трябва ми нещо серийно, не за 1-2 прототипа - затова питам.

Предварително благодаря!

Нещо такова
https://www.automation24.se/multifunkti ... gIZxPD_BwE


Вто Авг 25, 2020 11:30 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Grubi написа:


Дай малко по-подробно за заданието. Трябва ли да има някакъв "интерфейс" за настройка на часа за рестартиране, как трябва да стане рестартирането (с реле например през NC контакта), за колко време трябва да стане задържането, какво захранване може да му се осигури?

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Вто Авг 25, 2020 2:17 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Фев 03, 2015 8:37 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Това : https://www.tme.eu/bg/details/tmm1/anal ... -electric/


Вто Авг 25, 2020 3:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Ами защото няма място за интерфейс, подаваш му захранване в 15.00, чака една минута и включва (реле, триак и т.н.).
На следващия ден в 15 часа изключва, чака една минута и включва. Интервала да се програмира или настройва преди използване. Никакви индикации и интерфейси, само диод или два, че е живо и тиктака. Да си пази времето, ако тока спре. Нещо като ресет с дълго циклене.

Това предложеното и първото ми харесват, но не виждам точно това което ми трябва на мене. Може би режим - пулсации е най-близко.


Вто Авг 25, 2020 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Като видях цените ме заболя сърцето. Ти от ПИКлювци не разбираш ли?
То и CMOS-ки има...


Вто Авг 25, 2020 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Абе разбирам, но няма време. Но може и да намеря
Още повече спасявам нещо, което може да стигне и до съд, и предпочитам да не са самоделки.


Вто Авг 25, 2020 7:34 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Може да стане с някакво дребно PIC-че и часовник-календар за реално време, например DS3231. Светодиодче, което да мига по секундите, и бутонче, с което да се "запомня" часа в който трябва да стане задействането. Изход - реле с NO и NC контакти, като товара го включваш през NC контакта, и няма да има нужда релето да е задействано през цялото денонощие. При задействане на релето в зададения час - се прекъсва захранването на въпросната кутия за 1 мин, и после се възстановява. Ако е спирал тока, и времето за задействане на релето е пропуснато - нищо да не се случва (така или иначе кутията е рестартирана).

DS3231 е доста точен чип. По спецификация му дават максимално отклонение 63 секунди на година. Часовника ще може да се сверява по някакъв начин предварително (или пък не). DS3231 го има като готово модулче с I²C шина, и ако се монтира на рейка - ще може лесно да се сваля и програмира астрономическото време с предварително направен "програматор". На модулчето има и EEPROM чип 24C32, в който проца евентуално да си записва зададения час, и така може да се ползва по-евтин PIC, който може да няма собствена EEPROM памет. А и да не се сверява - часовника вътре си "тиктака", и важното е да се запомни в колко часа трябва да стане рестартирането, без значение дали е верен самия часовник вътре.

Програмата за PIC-а ще е елементарна. Трябва да се запомни "час:мин" на задействане. През секунда-две се чете показанието на RTC-то, и ако двете стойности съвпадат - изхода трябва да е включен. Ако не съвпадат - изключен. При натискане на бутончето - се прочитат стойностите за час и минута, и се "запомнят" в EEPROM-а (при което ще се задейства и изхода).

Остава да се реши въпроса със захранването. Някакво импулсно за 4-5 лв, или да се реализира собствено захранване с капацитивен делител, но релето ще иска 50-60mA ток, и трябва да се обмисли добре. Има достъпни като цена зарядни за телефони, които изкарват 5V с достатъчно ток за 50 такива устройства едновременно, и размера на платката в тях е достатъчно малък.

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Сря Авг 26, 2020 11:36 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Ако не ме лъже паметта, някои RTC модули имат изходи за аларма и респективно регистър за настройката и. Остава да се добави малко хардуер, който да посредничи между въпросния изход и външния свят.


Сря Авг 26, 2020 11:52 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
lcr написа:
… някои RTC модули имат изходи за аларма …


Така е, DS3231 има две аларми. Но за да се използват - е нужно "и още нещо" за целта, а по този начин става задължително предварителното "програмиране" на модула с допълнително направена електроника с интерфейс, или връзка с PC (лаптоп например).

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Сря Авг 26, 2020 12:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Всъщност ми дойде по-креативна идея - да отпушвам един MOSFET от часовника и да окъсявам захранването с малък товар, над максимално допустимото 15W (12V@1.25A), колкото да се задейства защитата - така за една минута ще имам подходящ ресет и тест на захранването. Ако гръмне - толкова по-зле за него :)

Но няма точно как да стане, защото ще иска модификации по платката. Най-лесно ще е с реле или SSR, откъм 220V, там поне има букса и винтове.


Чет Авг 27, 2020 8:47 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Grubi написа:
...Ако гръмне - толкова по-зле за него...

Ама ако нещо се запали, може и за вас да се получи... неловко...


Чет Авг 27, 2020 9:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Няма да е така, просто забавна идея.
А че няма да се запали, съм сигурен, има си фюзове и термозащита.


Чет Авг 27, 2020 11:11 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Темата всъщност сериозна ли е, или майтап? Не за друго, ама да не съм се объркал нещо. :)

Надрасках набързо нещо, което може пък и да тръгне, ама подробни тестове - утре. Прикачвам PDF да разгледаш. Програмния код го надрасках на MikroBasic, ще ти го прикача и него ако решиш да пробваш.


Прикачени файлове:
Restarter.pdf [5.32 MiB]
99 пъти

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!
Пет Авг 28, 2020 2:28 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Глоба от 250к на ден не ми се виждат шега :) - Тони има опит с такива договори и глоби.
Дано да не стигам до там - ще ме оставят гол като пушка и поне ще живея на топло и ще чета в затворническата библиотека.

Захранването може да не е изолирано -това е затворено и няма да се пипа от никой. Rohm имаха такива малки в Комет едно време. Може да пробваме - днес ще седна да погледна малко по-серизоно. Може да сглобим един кит.


Пет Авг 28, 2020 8:32 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Grubi написа:
А че няма да се запали, съм сигурен, има си фюзове и термозащита.

Риторичен въпрос - колко дефектирали устройства със защита си видял до момента? :D



Вероятно почти всеки производител на индустриална автоматизация или елетрооборудване произвежда таймери - 24 часови, седмични и т.н. Механични, електронни, всякакви.
Би трябвало да е въпрос на няколко клика да видиш продуктите на Омрон, Панасоник, Шнайдер и безбройните китайци присъстващи на пазара...


Пет Авг 28, 2020 9:53 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни