Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Минимално реле за време 110V/220V 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Grubi написа:
… Може да пробваме - днес ще седна да погледна малко по-серизоно. Може да сглобим един кит.


То така като гледам - докарах го до почти $6. Не знам колко малко като размер трябва да го докараш, но си заслужава да огледаш вариант с тези таймери. С тях може да се настройва времето за включване/изключване с точност до минута. Иначе в проекта с DS3231 може да се настройва и за няколко секунди задържането, което е достатъчно за рестартиране, но няма да кара някой потребител да чака цяла минута. Не знам какво точно правят устройствата ти, но за мен не е важно, ти решаваш как да функционира.

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Пет Авг 28, 2020 10:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Ако джаджата трябва да е подсигуряване на нещо което би струвало $250к на ден, не само не бих сложил нещо купено от али-баба или али-леля, ами не бих сложил нещо за което има дори съмнение, че в него има компонент закупен от там...


Пет Авг 28, 2020 10:44 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
itso.t написа:


За това си прав. Сигурния вариант е да се сглоби къстъм-устройство, и схемата с кода за процесора да се прегледа от поне трима независими техници. Разбира се така може да се получат 10-тина различни мнения, но такъв е живота. :D

За китайските стоки… Ми, то всичко се произвежда в Китай. Но ако си купя нещо китайско от "Илиянци" - получавам боклук. Като пазарувам директно от Китай - получавам добри неща, стига да не съм избрал възможно най-евтините неща де.

Например имах малко ядове с малката, сравнително евтина китайска поялна станция (Gordak 938A), и потърсих цяла "дръжка", вместо да сменям само нагревателя. Намерих няк'ви евтинджоси за по долар и нещо, пристигна пратката, направо закачвам новата дръжка, и… нагревателя изгоря още преди да е потъмняла ламаринката отпред. Сега пак съм със старата (проблемна) дръжка със спукания нагревател, но продължава в браздата ден след ден с геройски усилия… Така че има "нюанси".

За Grubi - прикачвам ти и проекта на MikroBasic. HEX файла може да се използва директно, а MBAS файла може да се отвори в прост текстов редактор, за да не се налага да инсталираш MikroBasic-а. Имам развойната среда и в "портативен" вариант. Ако трябва да се нанесат корекции в кода - ще е необходима.

Тест правих с проверка само за съвпадащи "секунди", за да не го чакам цяло денонощие. Така изхода се задействаше само за 1 сек на всяка минута. Докато изчаква - светодиода мига като за отброяване на секунди (но не е синхронизиран с часовника). В момент на задействане на изхода - мига по-бързо, за да е видимо, че прави нещо. При натискане на бутона - светва постоянно за 2 сек.
В сегашния вариант на проверката - изхода ще се задейства на всеки 24 часа за време 10 секунди. Ако искаш задържането да е за цяла минута - махаш третото условие в реда с проверката, и готово. Pull-Up резистори в схемата не съм слагал. PIC12F1840 си има вградени, включени са чрез съответния регистър. Часовника DS3231 може да работи и на 400 kHz, но за този проект не е необходимо да се гони скорост.


Прикачени файлове:
Restarter.zip [21.24 KiB]
79 пъти

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!
Пет Авг 28, 2020 11:41 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
всеки тест не е лош, търси се временно решение, което ще работи - а после даже може да къстъмизират нещо вече готово

така е с германците и американците, или повечето от тях - компетентни са(уж), не искат помощ, после оплескват всичко и искат решение за вчера, и плашат със съд. другия път ще има специална клауза в договора - няма ли наше участие в проекта, нямат право да ни натискат. ако ще и да умрЕм от глад


Пет Авг 28, 2020 1:47 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Grubi написа:


Ами, таз схема би трябвало да работи, но както вече споменах - тестването го направих само със сравнение на секундите. За да е сигурна работата - трябва да се тества и за "едни 24 часа". Днес го пуснах в 12 и нещо - утре по това време трябва да излезе нещо на изхода. Ако не се рестартира RTC-то де, че не съм му сложил батерия. :) За захранване заложих евтино зарядно, но itso има право - за високи цели си трябват по-качествени компоненти. В този вариант на схемата като се използва NC контакта на релето, в случай на отказ на рестартиращото устройство - целевото устройство просто ще продължи да си работи, просто няма да бъде рестартирано по график. Визуална инспекция дали светодиода мига ще бъде достатъчна, за да се разбере дали рестартера работи.

В програмата за сравняването на секундите дали са по-малко от 10 е записано "< $10" в шестнайсетичен формат, защото стойностите в RTC-то се представят в BCD (Binary Coded Decimal) формат. Т.е. 10 секунди се представят като $10, а 47 секунди като $47, и т.н. В случай, че искаш да промениш нещо, да не се чудиш защо е така.

Т'ва обаче за да се сглоби като изделие - ще е нужна носеща платка, на която да се запои процесора, релето, клеми и място за монтаж на RTC-то и захранване. Вероятно ще мога да я спретна като едностранно фолирана платка и TH компоненти. По груба сметка излезе почти $6 за бройка без да смятаме работата по сглобяването. Хубавото е, че ще имаш възможност да промениш и напаснеш нещо по-късно, ако се наложи.

П.П. Видях също, че има такива RTC-та като по-малки модулчета, бе допълнителната 24C32 памет, и са доста по-малки като размер. Но нямам от тях в наличност, а и цената им е горе-допу същата.

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Пет Авг 28, 2020 2:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
А бе цялата история ми напомня как с една CMOS-ка с RC-група (такова имах) направих часовник за акумулиращата печка. Грешеше с до половин час според зависито, за "аварийно" имаше ефтинджос 9В батерийка.

Но както вече се каза: щом става дума за толкова пари купуваш марково. Поне ще има кого да осъдиш и ти :)


Пет Авг 28, 2020 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
@pechkov - понеже си от Монтана, това си е идея за кит на Неомонтана :)
Но може да вземем да му направим една платка


Пет Авг 28, 2020 4:28 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Минимално реле за време 110V/220V
Grubi написа:
… това си е идея за кит на Неомонтана :)


Точно за тази схема едва ли ще се заинтересоват, но този проект всъщност е силно орязана версия на таймера ми за астрономически изгреви/залези. Ако Любо се заинтересова, може да им го прехвърля да го пуснат, че аз така и не направих платка за него. Сглобих няколко на "тестови" платки с дупчици, и това си беше. Но онзи проект е с дисплейче и четири бутона за настройки. Оскъпява малко. А приложението му никак не е голямо, та просто съм го оставил да отлежава.

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Пет Авг 28, 2020 8:02 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни