Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Здравейте, за малко промишлено контролерче, което ще работи и на открито, трябва да избера технология за защитени бутони.
Клавиатурата трябва да бъде с 4 бутона, мястото за нея в с размер около 15х60мм.
Моля, предложете трхнология и/или производител за подобно нещо.
Мисля за мембранна клавиатура, или за отделни гумирани бутони, или за изработване на една гума за цялата клавиатура (не зная къде може да бъде произведена :) )

Благодаря предварително и пак ще благодаря за предложенията :)


Нед Авг 09, 2020 11:21 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
капацитивни не ти ли харесват?


Нед Авг 09, 2020 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Аз бих бягал от капацитивни, особено за индустриално приложение.
Мембранните клавиатури са популярни, имат си недостатъци. Колко често ще се налага да се използва ? Вариантите са много. Възможно е да имаш само мембрана която да осигурява херметичност, а отдолу да е истински бутон. Може и една гума за цялата клавиатура, това също е много популярен метод, тук не знам някой изработва ли но китайците изработват. За самите мембрани клавиатури зависи каква технология ще използваш, има капацитивни, има с напечатан пад, от тях има и със сребро има и с нещо черно не знам на каква основа. , има и тактилни, при които контакта е метална пластина. Най-лоши впечатления имам от тия с проводящ слой, не знам какво им печатат но при интензивна работа се износват, сребърните май карат по-дълго, но съм най-доволен от тактилните. Като тактилните не е задължително да са с печатана мембрана, може да са с истински копчета.


Нед Авг 09, 2020 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Мястото е малко за друг вид, но лично аз бих разгледал варианта за актуатори(примерно на Шнайдер), а под тях някакви яки бутони/превключватели. Хем ще си имаш истински панел, хем са яки. И са по-лесни за натискане с ръкавици. Все пак говорим да е яко! Но са с голямо Фи.

_________________
www.elkran.com


Нед Авг 09, 2020 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Абе за контролер и то малък актуатор е малко овъркил, тва не е дистанционно като твоите. Масово инверторите са с пуканки и то от най-гладните.


Нед Авг 09, 2020 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1223
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Преди около 20 години, когато работих за българска фирма в България проектирах индустрилани контролери, бутоните бяха от този тип:
Изображение
бутоните се монтират на платка, която се монтира директно на панела, като в панела се изрязват дупки за тях а отгоре се лепи поликарбонатно фолио, има фирми в България като тази: https://www.bestimex.net/blank-12 където може да се изработи предният панел на ситопечат.
Изображение


Нед Авг 09, 2020 2:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
е точно тия катобестимекс ...освен за доставчик за друго не ги използвам, там мотото е сантим го не бърка....и а фирми които си се занимават смо с такива неща, ако говорим за пластмаси и пачат с едни, а за клавиатури други. Иначе тоя метод е работещ, и ние навремето така ги правехме и не смо на малки контролери а и на серийни продукти. Обаче фолио с тактилни контакти си има някои предимства, най-вече от към здравина. Там може да се повреди бутона, но няма проникване в у-вото, докато тоя метод с бутоните не веднъж съм виждал дупки, и поне е отзад и,аш отвор всичковлиза в кутията.


Нед Авг 09, 2020 5:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1223
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Да, вярно е, фолиото се къса особенно където е отслабено, примерно тия издатини за бутоните (не са задължителни) дето се правят с пуансон отслабват фолиото, също се къса ако дупките за бутоните имат остри ръбове, другата причина за бързо износване е ако клавиатурата не е монтирана на нивото на фолиото тогава търпи по голвм натиск и деформации, иначе и тук в Англия съм виждал много устройства по тоя метод и ако са взети всички мерки фолиото би трябвало да издържи стотина хиляди натискания и нагоре. Проблема с мембраните е че ако ти замине един бутон сменяш целият панел, освен това фирмите искат количество за да произведат такъв панел. Важното е че питащият вече знае какви са му опциите и може да си вземе решение.


Нед Авг 09, 2020 5:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
за да не се къса толкова съм слагал подложки. Ако кутията позволява може директно да се изрежат в не, т.е. остават частично закрепени, но трябва бутоните да са точно монтирани и да са с малък ход. Аз друго скъсване имах в предвид, натискат я с химикалка я с нещо друго и се получава точков натиск и го пробива.
Специално за бройката, не е толкова голяма, ако си платиш и единични правят, имаш няколко сита, а графичната част вече е и по-лесно и по-хубаво да е на цифров печат.


Нед Авг 09, 2020 6:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Няколко пъти вече правя копие на мембранна клавиатура на нормална платка, пробивам дупки в основата и слагам платката с тактилни бутони зад оригиналното напечатано фолио. И даже на "сребърна" след само 1 месец употреба. Особено на абканта беше голяма изродия - не се продавала отделно клавиатура - целия компютър 2-3к лв. Слагам и едно допълнително фолио за здравина. Едно време като се занимавах с предпечат, купувах едно прозрачно за лазерен принтер на HP - няма мърдане - не го знам какъв материал е, ама е много здраво.

За мен варианта е тактил със съответния напечатан панел отгоре. По принцип на моите неща не слагам нищо друго, но и те не са промишлени. Иначе има едни калпачета за бутони, които няма да позволят скъсване, обаче за тях и дупките на кутията и платката трябва да са много точно направени : https://www.tme.eu/bg/katalog/mikroprev ... 1452901%3B


Пон Авг 10, 2020 7:30 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Не знам доколко се прилага в практиката все още, но ретро технологията с бутони с магнити и рид ампули отзад ми се вижда много подходяща за постигане на херметичност.


Пон Авг 10, 2020 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Да ама с ридампулите е малко дърво, нещо много калпави ги правят последните години.


Пон Авг 10, 2020 10:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Това с ридампули съм го виждал само за Ex изпълнение. Ама там нещата са съвсееем друга бира.


Пон Авг 10, 2020 12:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 28, 2017 10:27 am
Мнения: 25
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
ОПТРОН !
По-точно правя светодиод (обикновен , червен 3мА ) с фототранзистор.
Вехто, но джежезно !
ежедневно хиляди включвания - няма отказ.

НО ... не се произвежда...


Пон Авг 10, 2020 8:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: RQ: Tехнологии и производители на промишлени бутони
Е като се влиза в хай тек сферата : тия дни разгадавам една машинария с бутони които аз лично не бях виждал до сега - пиезо (той Тони сигурно е виждал такива че те са по неговата част). Какво има вътре му не знам, обаче успява само от механичната деформация на ламарината отгоре да задейства някакъв контакт...


Вто Авг 11, 2020 5:09 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни