Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Китайско захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китайско захранване
nikolay.kolev написа:
Но беше замислена на базата на трансформатор с много изводи на вторичната намотка и линеен регулатор. Трансформатора е навит и си чака :)


Не се прави така, ако ще си навиваш сам трафовете... Прочети малко за това и виж как е направен TTi EX354 примерно. Вече 20+ години съм с такъв на бюрото си и е перфектно. Няма финтилатори, няма греене, няма шумове, няма простотии...


Сря Юли 15, 2020 8:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Китайско захранване
първо трябва да си отговориш на въпроса "какво захранване искаш?"
дали да е 'лаб' или просто 'захранване'. колко квадранта ще покрива - 1, 2 или 4. от това се получава и гигантската разлика в топологията, съответно и цената.

това китайче, конкретно, е за любителски цели, нещо като брадвата, с която домакините режат главите на пилетата по двора. не казвам, че няма място под слънцето, просто не трябва човек да има големи очаквания от него.

обвързаната топология импулсно+линейно си има недостатъци в няколко направления.
сериозните фирми го правят като AC/DC с много изводи и 'етажно' линейно, за да се покриват обхватите по ток и напрежение в поносими термални граници, всичко това ограничено по мощност.
но излиза скъпо, особено за 4 квадранта (цитираните кило кинти)

иначе класиката - траф с много изводи и етажно линейно постига желаните резултати, но е обемно, тежко и шумно (заради перките). това с релетата си е измекярщина, от времената когато релето е било по-евтино от мощен транзистор.


Сря Юли 15, 2020 9:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Китайско захранване
Едно време ТЕС-овете бяха с траф със средна точка и превключваеми изправители с тиристори. Нито цъкаха, нито шумяха, ама килограмите бяха доста.


Сря Юли 15, 2020 9:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Китайско захранване
И получаваш цяла симфония от шумове...


Сря Юли 15, 2020 9:46 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10613
Местоположение: София
Мнение Re: Китайско захранване
Регулирането не е фазово, а управляем изправител на няколко стъпки.


Сря Юли 15, 2020 12:14 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 347
Мнение Re: Китайско захранване
miro_atc написа:
nikolay.kolev написа:
Но беше замислена на базата на трансформатор с много изводи на вторичната намотка и линеен регулатор. Трансформатора е навит и си чака :)


Не се прави така, ако ще си навиваш сам трафовете... Прочети малко за това и виж как е направен TTi EX354 примерно. Вече 20+ години съм с такъв на бюрото си и е перфектно. Няма финтилатори, няма греене, няма шумове, няма простотии...


Говорим за различни неща. Аз нямам намерение да правя импулсно захранване.

Да ще тежи повече, ще грее повече но това изобщо не ме притеснява.


Сря Юли 15, 2020 1:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китайско захранване
nikolay.kolev написа:
Говорим за различни неща. Аз нямам намерение да правя импулсно захранване.


Ми не са различни. Дали ще е импулсно или не зависи от това каква честота ще използваш, съответно колко голям траф ще получиш. В случая моето е импулсно с PFC и всички глезотии, но това е щото трафчето е доста миниатюрно, а изкарва 300W.

Но идеята беше вместо да правиш вторична с много изводи да се направи като магнитен усилвател. Така само с една малка обратна връзка/намотка на изхода имаш толкова, колкото ти трябва. Не се налага да променяш напрежения нито пък да разсейваш яко топлина.
Дефакто на изхода пак са сложили изправител и линеен регулатор, само че тоя регулатор работи с минимален дроп (независимо от изходното напрежение) тъй като входното му се променя в зависимост от необходимостта. Според мен това си е перфектното "хибридно" захранване. Хем си е като нормално, хем нямаш нужда от DC/DC или огромни радиатори...


Сря Юли 15, 2020 2:00 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 347
Мнение Re: Китайско захранване
Лично за мен лабораторното трябва да е линейно. Няма спор, че има много читави импулсни захранвания но зависи от гледната точка и цената. Масовите импулсни които се продават са зле. По отношение на трансформатора просто си направих задание към производител и всичко стана без драми.


Сря Юли 15, 2020 2:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китайско захранване
Линейните не са панацея... Ако имаш примерно импулсен товар, тогава масовите се осират от звънене и други глупости.
Според мен за добро захранване си трябва отделно филтриране и отделно регулиране. Или поне досега не съм видял решение с един елемент да покрива и двете неща. Ако регулира добре, няма да е тих. Ако е тих пък има проблеми с регулацията...


Сря Юли 15, 2020 2:50 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни