Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Analog Devices AD74412R - първи впечатления 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Преди около половин година в една друга тема споменахме за софт IO на AD. Най накрая успях да стигна до тях - имам 8 чипа приготвени за 4 бр. 8-входови модула. Вчера най накрая успях да сглобя единия и ще почвам оживяване - та засега не знам какво ще се получи.

Засега само мога да изкритикувам АД за непълния и с разни грешки даташит. Някой неща относно комуникацията все още ги гадая и ще трябва да го карам на проба-грешка ми се струва.


Прикачени файлове:
20200614_174147.jpg
20200614_174147.jpg [ 2.37 MiB | Прегледано 4587 пъти ]
Пон Юни 15, 2020 9:26 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
смело е да сложиш направо 2 чипа.
ще е интересно да проследим сюжетното развитие, аз също съм им хвърлил око, но само до там съм стигнал.


Пон Юни 15, 2020 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
На два отделни SPI канала са - даже да ме пита човек защо - и аз не знам. Първо да подкарам комуникацията, че засега само гадая - в даташита нищо не пише за това как се прави read или write - предполагам че е MSB бита в пакета ама нищо не пише по въпроса - дават го като reserved. Гледам в други техни документи че именно той е R/W ама не ме кефи че трябва да гадая. Имат и други грешки - примерно в картинката за спи комуникация CLK е даден постоянен а CS като клок - и отдолу пише - при CS low->high приключва комуникацията. Вече няколко месеца са минали от пускането на пазара - можеха малко да си пооправят документацията.

Смело слагам - иначе как ще наситя втория? Със стенсил и парти грил ги запоявах - изцяло ръчно си е овъркил...


Пон Юни 15, 2020 10:29 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Пише на стр 48 -Readback Mode
Two SPI frames .....
В първия фрейм пишеш на определен адрес (Read select) номера на регистъра дето те интересува, във втория фрейм пращаш NOP и получаваш инфото....
Ама тоя чаршаф и чип е главозамайващ .
За какво ще се ползва, ако не е тайна?


Пон Юни 15, 2020 11:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Универсален Analog I/O модул който може да се настройва OnTheFly - вече съм го коментирал. Модулите за PLC-та се конфигурират при програмирането и си остават такива каквито са назначени. На мен ми трябват 10-тина I/O, които да може в последствие, софтуерно потребителя да "каже" какво иска да му бъде дадения канал - датчик, актуатор (вход/изход) и какъв да е токов/напреженов/RTD. Ей такива глезотийки. Даже един такъв модул не ми стига в едно устройство, а имам още 15-тина аналогови простотии там. Някой от тях ще ги правя в отделни устройства. За някой по-критични имам аналогови модули за PLC-то.

Абе аз тоя даташит наизуст го научих - ами я кажи какво се случва ако първо запиша аларм регистъра и после го чета ? :) Нали първо искам да го прочета... Има и възможност първия фрейм да е NOP и направо да почне да ти сервира данните от зададен преди това адрес и полседователно в n на брой 24-битови фреймове.

едит : отворил си даташита - отиди на страница 47 - просто красота...

едит 2 : сега схванах какво си мислиш :) - не - този адрес (0x41) не е кой адрес да ти прати а от кой адрес да почне да ти подава данни още при първия фрейм - за да можеш с една транзакция да запишеш нещо и да прочетеш конкретен регистър по избор.


Пон Юни 15, 2020 11:23 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Откъде да знам какво ще се случи :D
Предполагам , ще прочетеш това, което си записал.
Но кой ти пречи първо да го прочетеш?


Пон Юни 15, 2020 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Никой :) Надявам се :) В момента се занимавам с други глупости и не съм почнал още с експериментите. Абе хубаво чипче - да се надявам че и ще работи кадърно. И малко да си пооправят документацията, че така не е много добре. Да го бяха направили на I2C щеше да е по разбираемо, че там е ясно кое как. При положение, че е сигма-делта и скорост не му трябва кой знае каква. 20SPS с включени филтър и диагностика.


Пон Юни 15, 2020 12:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Аз мога да помогна на конкретни въпроси/решения...
преди няколко години работех с него когато беше прототип.
за качеството на даташита нямам да коментирам - факт е че големите фирми (от рода на хонейуел, шнайдер, и прочие)не го намират толкова ужасен :)
от друга страна не е ЛТЦ - техните чаршави са за мен еталон да полезна документация :)

Поздрави

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 15, 2020 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Е кажи поне познал ли съм че MSB е бита за R/W :) Ако е така работата ясна :) Ама можеше малко по ясно да се напише някъде.


Пон Юни 15, 2020 12:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Cekins написа:
Е кажи поне познал ли съм че MSB е бита за R/W :) Ако е така работата ясна :) Ама можеше малко по ясно да се напише някъде.

https://www.analog.com/en/search.html?q=ad74412
най-отдолу има дивайс драйвери.
трабва да си заместиш/турнеш реалният спи на реалният контролер.

Пак казвам бих помогнал с радост, ама на въпроси "кажи пише ли го, познал ли съм".... има си форум на аналог на сайта затова и ще то отговори продукт аппс инженера.
аз съм в същата група като цяло за индустри електроника, ама работя с индустриалният етхернет и др.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 15, 2020 12:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Cekins написа:
Е кажи поне познал ли съм че MSB е бита за R/W :) Ако е така работата ясна :) Ама можеше малко по ясно да се напише някъде.

Според мене не си познал,MSB(b31) го дават резервиран, не разбрах как трябва да го пишеш - 0 или 1.
Пишеш в регистъра read_select, после четеш.
Това - без стрийминг,,,ама аз просто разглеждам даташита.


Пон Юни 15, 2020 12:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Да - явно е точно така и съм го разбрал грешно. Значи съм мноо тъп ... очевидно го правя по някакъв мой си начин и понеже в даташита "подробно" е описано всичко... както и да е - като го подкарам ще се похваля...


Пон Юни 15, 2020 12:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Cekins написа:
Е кажи поне познал ли съм че MSB е бита за R/W :) Ако е така работата ясна :) Ама можеше малко по ясно да се напише някъде.

ми не...не си познал.
The data is shifted out MSB first. The MSB (Bit 31) is always set to 1 to allow the SPI master to detect if the SDO line is stuck low. If the SDO line is stuck low, a CRC of all 0s is calculated. In this case, the master cannot detect a stuck low condition. By tying the MSB high, the master can check this bit to detect a stuck low fault by checking the MSB is 1. Only this MSB is timed off the falling SYNC edge. All other bits are clocked out on the SCLK rising edge.

това се ползва в идустрията за да се хване ситуацията ако ти се лепне СДО линията в '0' - защото тогава црц-то ще ти дава вярно без да е вярно :) демекти дава сигурност и може да хванеш евент за проблем по СПИ линиите. особено ако правиш функшънъл сейфти, ще ти помогне много при сертифицирането.

а иначе повечето случаи с обмена е two stage readback. демек да - пишеш и след това пращаш NOP да прочетеш съдържането на регистъра. това се прави най-вече за пишене четене по регистрите на дивайса, и т.н. ако имаш само четене на ацп-та има и стрииминг моде.. къдет по спомени сетваш една стейтмашина кои входове да чете и после дивайса ти изплюва поред каналите(ацп четенето) според сетъпа...

за конкретният чип трябва да се зачета по чаршафа.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 15, 2020 12:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Не видях някъде да се задава конкретен сикуънс за стрийминга. Това което аз разбрах е че може след запис в read_select, да се сетне един бит за четене на текущия сетнат адрес и след текушия сикуънс при нова транзакция да се започне директно с четене от него адрес - като цяло е напълно достатъчно.

Не ползвам драйвера - аз си пиша кода директно в пик-чето за четене/писане.

Сертифициране засега едва ли ще има. Въпроса е да го подкарам и да минавам нататък, че имам още няколко други дивайса да измисля покрай тоя проект

Няма нужда засега да се впускаш в четене на чаршафи - нека да седна и да го пусна и ако не ми се получи, вероятно ще имам конкретни въпроси. Засега ми се поизясни малко ситуацията.


Пон Юни 15, 2020 1:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Cekins написа:
...

Не ползвам драйвера - аз си пиша кода директно в пик-чето за четене/писане.

е, то и с драйвера пак ще си пишеш с пикчето директно, само дето ще си сетнеш само поляритета на клока, и натам имаш обособени функции за дивайса, а иначе ще има да си дебъгваш защо не работи, а например няма да сис сетнал половината периферия или ти е грешмо црц-то...:) и ще ти е виновен даташита :)
Cekins написа:
Сертифициране засега едва ли ще има. Въпроса е да го подкарам и да минавам нататък, че имам още няколко други дивайса да измисля покрай тоя проект

то това не ти осигурява автоматично сертификат - просто детектва,че имаш проблем на дата линията - и този проблем или го обработваш или го игнорираш .. ако имаш дефиниран сейф стейт на системата ако детекнеш проблем отиваш в сейф...
ама както и да е.
пиши ако имаш проблеми... пък иако нямаш :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 15, 2020 5:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни