Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Analog Devices AD74412R - първи впечатления 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Напоследък не ми работи много добре главния процесор :) Едно дето не съм писал нищо сериозно отдавна и второ съм се поразглезил малко с тия PLC-та. Че даташита може да е по добре направен - няма да говорим - една добре направена картинка за целия цикъл на комуникация щеше да говори повече от няколко страници писания и то в случая разхвърляни на различни места.

Благодарен съм ти за подсказката - наистина както си го мислех щях да дебъгвам до забрава. Не че сега няма да дебъгвам ама поне знам какво трябва да стане.


Вто Юни 16, 2020 7:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Един по-общ въпрос - тоя I/O модул дето можеш да му сменяш смисъла на дадена "дупка" на кутията, как мислиш да изглежда откъм потребителя/сервизния техник? В смисъл, при нас разните дупки ти пише с номерче някакво примерно, "X86", и нейде дълбоко в документацията сме начукали "това ти е порта за вход на PROFINET" (примерно).
Клиентите "много" се радват да трябва да ровят в книжка къде да боцнат кабела...
Та в твоя случай, имаш ли идея как ще оправиш тая сложностия - в смисъл едва ли дисплейче ще сложиш на всяко I/O, но поне LED-че за посока допълнително няма ли да има?


Вто Юни 16, 2020 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Ще го мисля за ревизия 2 :) Засега го правя само за вътрешно използване - във фирмата съм човекът оркестър - остава да тръгна и да сертифицирам устройства за продаване. Следваща версия имам голямо желание да я направя с етернет и засега нямам надежди за нещо повече от modbus tcp. Но за там ще трябва доста да почета, че не съм пипвал етернет досега. Даже трябва да си е със суич на платката и два ethernet порта. В момента е modbus rtu по 485. В машинката дето правим имам и други купешки неща на 485/модбъс и така ме устройва на този етап. Двата rj45 порта са бридж-нати през ключенце терминатор<>бридж. Достатъчно ще му е да пише in/out.

Предвидил съм кутийка за монтаж на дин шина - накрая ще заприлича на истински модул :) Ще му сложа и надписчета по съответните дупки.

Имам сложени една камара лед-чета - по един трицветен за всеки I/O канал. Да свети авария/вход/изход. Чиповете имат диагностика на I/O-тата. Другата диагностика ще е преточа по канала към плц-то


Вто Юни 16, 2020 9:23 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
gicho написа:
Един по-общ въпрос ....
Клиентите "много" се радват да трябва да ровят в книжка къде да боцнат кабела...
Та в твоя случай, имаш ли идея как ще оправиш тая сложностия - в смисъл едва ли дисплейче ще сложиш на всяко I/O, но поне LED-че за посока допълнително няма ли да има?

Доколкото зна точно за да е по-лесно и по-евтино се правят тези И/Ота/ демек на дин рейл шината имаш 4хИ/О, и дотам.
демек така може си направиш шкафовете и т.н.
после идва техника и набучва датчици, ключета управления на клапани. и носи биляжката в контрол руума. и там се назначава - тоз канал аналогов изход ли е, аналогов вход ли е , цифров изход ли е , цифров вход ли е...

защото досега е : нареждаш на дин рейла входове изходи, носиш шкафа някъде и се оказва, че ти трябват 5 изхода и два входа, пък ти си сложил 2 изхода и 5 входа....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Юни 16, 2020 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
А при мен е още по зле - лаборант биотехнолог решава че му трябва датчик за насищане със сероводород в пръдня - чете в инструкцията, връзва двете жички, отваря менюто и пише в поленцето "датчик за пръдня", избира от списъка какъв му е изхода на датчика, пише какъв му е спан-а и т.н. Също и ако реши да си сложи регулатор за количествено дозиране на хлор-пикрин ако му се оака бъркоча да заплаче по-лесно и количеството сълзи да е пропорционално на прецаканото количество материал.

Шегата настрана - прекрасна идея е този чип. За това и се хванах да си правя модул - иначе ползвам плц модули и все нещо не ми достига и все някакви магии трябва да правя. Единствено не виждам особен смисъл в DI/DO функционалността - малко е отсрелване на муха с атомна бомба. Аз засега мисля да не ги реализирам.


Вто Юни 16, 2020 1:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Cekins написа:
...Единствено не виждам особен смисъл в DI/DO функционалността - малко е отсрелване на муха с атомна бомба. Аз засега мисля да не ги реализирам.

DI -> Бутон или краен изключвател....
DO -> аларма(светлинна § звукова), ламба, соленоид за клапа/ключалка ....
това са си стандартни компоненти в индустри аутомейшъна
- и се правят с цифрови входове/изходи :) бих се учудил ако не ползвате и такива

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Юни 16, 2020 1:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
ако приемем, че чипа е $8, получава се по $2 за универсален порт, което е повече от приемливо.


Вто Юни 16, 2020 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Е ползвам естествено, ама за там някак по резонно ми звучи с модул DI/DO. Те поне не са безумно скъпи. Дедо - той чипа е $8 на едро - ние ги купихме на дребно от маузер за около 30-тина лева бройката. Ама няма как само чипа да пляснеш и да си готов. Така като гледам цялото устройство ще го докара към 100-тина лева в чаркове. За труда не говорим - в случая има голяма вероятност да е безплатен и ако стане така най вероятно ще пусна целия проект в нета.


Вто Юни 16, 2020 2:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
не че съм пристрастен, но ако си направиш всичко в дискретно изпълнение, сложиш защити, референтни волтажи, толерантност на входове изходи +-10 волта и +-24, аларми и прочие, пък и да уцелиш толерансите, кой с положителен темп коефициент кой с отрицателен...
не че няма да го направиш, със сигурност може да го направиш, ама първо платката ще ти е като дънна платка на 386 :) и после цената със сигурност ще ти е повече от 100 пари на изделие.
да не говорим ако правиш анализ на риска - колкото повече компоненти имаш на платкат толкова по вероятноста за повреда е по-голяма....
ако не мислиш за тези неща докато проектираш индустриален контролер.... значи правиш ТНТМ :) телсата и телта форевер:)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Юни 16, 2020 3:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
развойния или демо кита е 260 бг пари - не е чак толкова много


Вто Юни 16, 2020 5:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Ами не знам доколко всичко в демо кита е направено както казва @мухата. Колкото там е направено, толкова е и при мене. Гледал съм от него даташит и съм се старал като компоненти да съм максимално близо - каквото съм имал възможност съм сложил абсолютно същото. Дори и плейсмънта е подобен на техния - то в общи линии дори и да се опиташ да ги разположиш по друг начин не се получава много добре. Единствената разлика е че демо-то е 4-слойка, а аз го направих на 2. Така или иначе като за първи опит все нещо ще стане - ако има проблеми, тогава ще мисля за 4-слойна. Пишат че се препоръчва 4 слоя най-вече от термична гледна точка. Постарал съм се втория слой да има достатъчно площ отдолу и да наслагам достатъчно вии. Иначе съм наредил трансили + предпазители на входовете. Резистори където пише 0.1% са такива, има едни мосфети на изходите - сложил съм абсолютно същите и т.н. Не съм слагал външни рефърънси - вътрешните са ми достатъчни.


Сря Юни 17, 2020 9:31 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Малко ъпдейт - доста време мина в което почти нищо не можах да свърша. Та подкарах го донякъде - засега успях да видя в режим мерене на напрежение и мерене на съпротивление - работи си както трябва. И пак ще критикувам даташита :) Много замотано пише частично какво се случва ако входа е висящ - трябва да се чете между редовете. Вдига ми грешка за измерване извън границите на ацп а на входовете няма нищо закачено. И канала даже е настроен на high impedance функция - демек мери какво има ама реално не е основната му настройка за мерене - един вид като изключен го разбирам аз. Ако се пусне да семплира такъв висящ канал и вдига грешка. И с функция мерене на напрежение да е пак вдига грешка ако е висящ - да - тук има опция да се включи 200k пул даун но мислех че няма да необходимо. А то реално има някакво отрицателно напрежение на висящите терминали и в режим мерене от 0 до 10 наистина е извън обхвата. Като диагностика е полезно - ама поне да беше описано малко по-подробно.


Пон Авг 03, 2020 3:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Супер радвам се че имаш умерен прогрес. ти за даташита не си първият който не е прехласнат няма сигурнонда си последният :) а като цяло по промишлените контролери не е прието да има висящи входове, и трябва да си има диагностики и аларми. Та или ползваш 200те кОма, или жияееш с мисълъта че ще имаш аларма. Така че дали е недомислица и дали е от страна на чипа или от твоя страна ти кажи :)
А иначе ще се радвам на всякаква обратна връзка за пипето, ако имаш специфични въпроси пиши

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Авг 03, 2020 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Не казвам че е недомислица - даже си е супер от към диагностика, обаче да знаеш какво е :) Ако бяха описали малко по-подробно защо вдига аларма нямаше да се чудя половин ден защо подяволите се вдига тая аларма. Утре мисля да го пробвам с токов датчик и в двата режима. И евентуално ако ми остане време за DAC-овете. По принцип си мислех да карам с малко по упростена комуникация, ама не става - трябва и грешките да се отработват някак и всичко останало. Пуснах си диагностика на аналоговите напрежения и на температурата - там всичко е точно. Абе добро си е добичето :) С комуникацията се оправих лесно - благодарение на насоките от теб, за което искрено благодаря. Имах си някакви грижи но те си бяха мои недоглеждания и борбата с тях беше мъчителна поради липса на каквото и да е оборудване на работа - дебъгвам с електричарски мултицет само... Намерих си и една грешка от недоглеждане - алерт-а и адцреди са опън дрейн и въобще не съм обърнал внимание - на единия чип нямам пулъпи на контролера и не съм сложил на на линиите. Че и място нямам много за патч... За сега за тестването вдигам пина на контролера за един клок на всеки цикъл на програмата и върши работа - линиите се задържат в 1-ца. Другото което не видях да е написано и ми изкара акъла е че като са в резет и всички лдо-та вадят някви странни напрежение. Помислих си че съм изгорил един чип.

Малко и топлят - диагностиката показа 46 градуса на кристала - ама е нормално 4 лдо-та и един инвертор и се храни с 24 волта. Харчи към 15mA - което отговаря на писаното в даташита. Между другото - след резет винаги ми дава грешка на рефърънса - веднага се изчиства с clear-а и повече не я дава - не знам нормално ли е.


Пон Авг 03, 2020 8:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Analog Devices AD74412R - първи впечатления
Малко бавно ми върви тоя проект ама си пиша аз тука като има нещо ново.

Настъпах егати неочакваната мотика...

Значи : ако SDI е във високо ниво при начало на комуникация, след това комуникацията на чипа умира. Пик-чето след края на байта си оставя SDO такова каквото е било последно и ако последния бит е бил 1, при началото на нова комуникация си е 1. И въпреки че става 0 когато трябва и си е каквото трябва по време на клок-а където си трябва, чипа почва да бълва само нули след това. Иначе си вдига пин-а за грешка, обаче и четенето на грешката пак връща само 0. Изчистването го приема и след това пак си умира като дойде 1-ца последен бит.

Не можах да намеря някъде в пдф-а да пише че SDI трябва да е 0 при начало на комуникация... Навсякъде на картинките е нарисувано като недефинирано (линията е по средата). Хванах го на скопа това нещо.


Нед Окт 04, 2020 1:25 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни